Maradona mı, pele mi? sizce hangisi daha iyi?

#1
Maradona mı, pele mi? sizce hangisi daha iyi?
Maradona mı, pele mi? sizce hangisi daha iyi?
Maradona mı Pele mi? – Hangisi daha iyi?

Çoğu insana göre Pele dünyanın en iyi futbolcusudur. Zaten sadece kendisi ve arkadaşı Maradona FIFA tarafından tarihin en iyi oyuncuları olarak mükafatlandırılmıştır. Hal böyle olunca sonsuz bir tartışma devam eder durur; Pele mi daha iyi yoksa Maradona mı?
Pele, kendi ülkesi Brezilya'da bir futbol tanrısına dönüştü ve futbolun oynanış kurallarını tamamen değiştirdi. Kariyerindeki 1000. Golü ülkesinde fakir çocuklara atfetti. Diğer yandan Maradona da tarihin en yetenekli isimlerindendi ve sadece Boca Juniors'da değil, Barcelona ve Napoli'de de birçok başarıya imza attı. Milli takım formasını tam 91 kez giydi ve 34 gol atmayı başardı. En efsane golü de herkesin bildiği üzere İngiltere'ye attığı o nefis goldü ki bu gol 2002 yılında FIFA tarafında ''Yüzyılın Golü'' seçildi. En tartışmalı gol de yine Maradona'ya ait, şu ünlü Tanrı'nın Eli hikayesi. Diğer yandan Pele ülkesinin milli takım formasını tam 92 kez sırtına geçirip 77 gol attı. Üç kez Dünya Kupası kazanmış tek oyuncu olarak da tarih sayfalarındaki yerini aldı. Santos Futebol Clube'de profesyonel olduğunda sadece 15 yaşındaydı ve çok genç yaşta birçok başarı kazanmayı bildi. 16 yaşında Brezilya Milli Takımı'na seçilirken, ilk Dünya Kupası'nı da 17 yaşında kazandı. Birçok zengin Avrupa kulübünden teklif almasına rağmen ülkesini terk etmeyerek kariyerini Brezilya'da tamamladı. Nihayet 1975 yılında New York Cosmos'un all-star kadrosuna girmeye ikna oldu ve 64 maçta 37 gol gibi nefis bir rakam yakaladı. Santos için neler yaptığını ediyorsanız söyleyeyim; 1.345 maçta 1.265 gol.
Maradona, Arjantin Milli Takımı ile tam 4 Dünya Kupası'na katıldı ki bu süreç onu nihayetinde Altın Ayakkabı kazandığı nefis bir kariyere sürükledi. Hayatı boyunca zorluklarla karşılaşmış olması, kazandığı başarılara daha derin bir anlam da katıyordu. İtalya'da 1991 yılında adı bir doping ve uyuşturucu skandalına karışınca, 15 ay hak mahrumiyeti cezasına çarptırıldı. 1994 Dünya Kupası'nda da bu kez ephedrine kullandığı için eve yollandı. 1997'de futbolu bıraktı ama kötü alışkanlıkları onun peşini bırakmadı. Bağımlılık yapıcı maddelerden uzaklaşma süreci Arjantin'in yerel kanallarında televizyon programlarına dönüştürüldü.
Maradona'nın rakamlarına bir göz atacak olursak, gerçek bir sihirle karşı karşıya kalacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. İlk Boca döneminde 40 maçta 28 gol, ikinci Boca döneminde 31 maçta 7 gol, Barça'daki 58 maçta 38 gol ve Napoli ile 259 maçta 115 gol. 1.65 boyundaki bu ufak tefek adam, boyuna ve kilosuna rağmen o kadar kuvvetli ve hızlıydı ki kimse ondan kolay kolay topu sökemiyordu. 1986'da attığı o efsane golü unutmak mümkün mü? Çoğu insan onun zamanına yetişemediği için hayıflanıyor ama merak etmeyin; Messi cidden de Maradona'dan resitaller sunmaya devam ediyor.

Pele'nin öne çıkan özelliği ise doğal gol atma içgüdüsüydü. Erken yaşlarda futbola başlamış olmanın getirdiği özgüven ile adeta golü kokluyordu ve deyim yerindeyse leblebi gibi gol atıyordu.

Sizce hangisi daha iyi, Pele mi Maradona mı?

Yazan: Hüseyin Erkmen

İlginizi Çekebilir