Tekil Mesaj gösterimi

Galatasaray'dan tarihi karar

#1
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun (TBF) aldığı kararı tanımadıklarını belirterek tarihi bir açıklama yaptı.

Sarı-kırmızılı takımın başkanı Ünal Aysal, GS TV'den yaptığı açıklamada, "Değerli sporseverler sevgili Galatasaraylılar, TBF'nin aldığı kararı tanımıyoruz. Ergin Ataman'ın can güvenliğinin olmadığı maçı seyircili oynatmak ihanettir. Bu maçın mutlaka şaibesiz bir hakem kadrosu ile yönetilmeliydi. Şike hükümlüsü bir şahsın, hakemleri baskı altına aldığı bir ortamda maç oynatılamaz. Can güvenliğini hiçe sayan bu kararlar altında Galatasaray Erkek Basketbol Takımı, Fenerbahçe Ülker maçına çıkmayacaktır" dedi.
GALATASARAY'DAN TBF'YE BÜYÜK TEPKİ
Galatasaray Kulübü, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun, Beko Basketbol Ligi Play-off Final Serisi 7. maçı öncesi aldığı kararlara büyük tepki gösterdi.
Sarı-kırmızılı kulübün resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye’de basketbolu yönetmekle görevli, ancak ipleri başkalarının elinde olan bir federasyonun bugün aldığı kararı tanımıyoruz. Basketbol takımımızın hocası Ergin Ataman’ın dün akşam açıkça uyardığı gibi ve yöneticilerimizin basın toplantısında ortaya koyduğu tüm somut delillere rağmen, can güvenliğinin olmayacağı bir maçın seyircili oynatılması, tek kelimeyle Türk sporuna ihanettir. Kimsenin arzulamadığı vahim sonuçlara yol açabilecek bu kararda uyarılarımıza rağmen ısrar edilmesi tam bir sorumsuzluk örneğidir. Bu maçın mutlaka şaibesiz bir hakem kadrosuyla ve seyircisiz oynatılması gerekirdi. Hukukun hakim olduğu ülkelerde, spor dünyasının içinde olmaması gereken “şike hükümlüsü” bir şahsın, kurulları ve hakemleri baskı altına alabildiği bir düzende, sporda adaletten ve ahlaktan söz edilemez. Play-off boyunca verdiği kasıtlı kararlarla niyetini ortaya koyan ve şike sürecinde tapelerde adı geçen hakemin, bu hayati maça atanması bile, federasyonun iplerinin kimlerin elinde olduğunu göstermektedir. Can güvenliğini hiçe sayan ve hukuku ayaklar altına alan bu kararlar karşısında, Galatasaray Erkek Basketbol takımı Perşembe günkü maça çıkmayacaktır ve bu kirli senaryonun bir parçası olmayacaktır. Türkiye’ye basketbolu getiren kulübümüzün, Basketbol Erkek ve Bayan takımlarının önümüzdeki dönemde lig yarışından çekilmesi hususu da, en yakın zamanda ilgili kurullarımızda değerlendirilecektir. Galatasaray Spor Kulübü, elindeki belgeler ve bilgiler ışığında, uluslararası federasyonlar ve uluslararası hukuk kurullarında hak arayışını da sonuna kadar sürdürecektir" denildi.


Galatasaray'dan tarihi karar - İHA

İlginizi Çekebilir