İsrail Ordusu, Füze Saldırılarını Önlemede Yetersiz

#1
İsrail Ordusu, Füze Saldırılarını Önlemede Yetersiz

30.11.2009,
[ - ]İsrail Ordusu, Füze Saldırılarını Önlemede Yetersiz İsrail kaynakları, Hava Kuvvetleri'nin farklı bölgelerden düzenlenecek bir füze saldırısını önlemede başarısız olduğunu bildirdi.

“İsrail Hava Kuvvetleri Başkomutanı Tümgeneral Ido Nehustan 27 Kasım tarihinde Tel Aviv Üniversitesinden bir grup karşısında yaptığı konuşmada “Zor kararlar almanın vakti hızla yaklaşıyor. İsrail’in yüz yüze geldiği sorunlar çok karmaşık ve kendimizi bunun gerektirdiği bütün sonuçlara hazırlamalıyız” şeklinde konuştu.

Nehustan, İsrail’in 1 numaralı güvenlik sorununu, yani İran’ın nükleer silah programını ve bu ülkenin Yahudi devleti karşısında sürekli yaptığı tehditleri kastediyordu açık bir şekilde.

DEBKA’nın askeri uzmanları alınması gereken bu “zor kararları”, hükümet ve ordudaki karar alma merkezlerinin potansiyel bir savaştaki öncelikleri arasındaki zor seçimleri olarak tercüme ediyorlar. İran’ın balistik füze üslerine saldırmakla, İsrail’e Suriye, Lübnan ve Gazze Şeridi’nden yönelecek füzelere -aynı zamanda da beşinci bir bölgeden, Akdeniz’den İsrail’e yönelecek düşman gemilerine- yönelmek arasında seçim yapmak zorunda kalacaklar.

Bu beş potansiyel cephe de ABD ve İsrail arasında iki hafta önce ortak olarak gerçekleştirilen Juniper Kobra füze engelleme tatbikatında ele alındı. ABD ve İsrail güçleri radarları ve elektronik parazit sistemleri arasında başarılı bir yakın eşgüdüm sağlamayı başardılar.

Fakat tatbikat aynı zamanda büyük bir zaaf noktasını da ortaya çıkardı: İsrail, aynı anda ve farklı yönlerden gerçekleştirilecek olan koordineli bir füze saldırısı esnasında füze üsleri, havaalanları, stratejik bölgeleri ve sivil nüfusu için tam bir güvenlik sağlayamayacak. İsrail Hava Kuvvetleri bu beş potansiyel kaynaktan aynı anda gerçekleştirilebilecek olan füze saldırılarını engelleme potansiyeline sahip değil.

Bu, İsrail hava kuvvetlerinin ilk önce İran’ı hedeflemesi durumunda, Suriye ve Hizbullah’ın kendi üsleri İsrail’in karşı saldırısının hedefi olmadan önce İsrail’e kuzey sınırlarının üzerinden füzelerini ve roketlerini göndermek suretiyle İran’ı desteklemek için özgür olacaklar demektir. İsrail’in savunmasındaki bu boşluk ülkenin geniş kesimlerini saldırıya açık durumda bırakıyor; üstelik 2006 yılında Hizbullah’ın füze yağmuruna uğrayan kuzey kesimlerini de değil yalnızca. İran Lübnanlı bu müttefikini İsrail’in kuzeyinden de ötesine, şehirlik bölgesinin kalbi olan Tel Aviv’e ulaşabilecek gelişmiş füzelerle tahkim etti.

Savunma bakanı Ehud Barak 25 Kasım günü “Hizbullah’ın gelecek saldırısının sadece güneyi değil bütün Lübnan’ı İsrail’in karşı saldırısına açık durumda bırakacağını” söylerken bu genişlemiş tehlikeyi aklında tutmaktaydı şüphesiz. 2006 savaşındakinin aksine bu sefer Lübnan hükümetinin sorumlu tutulacağını (İran destekli Şii grubun füze üslerini bütün ülkeye yaymasına izin verdiği için) söyledi.

Barak böylece Lübnan ve Suriye hükümetlerine, aynı zamanda da Gazze’deki Hamas’a, İsrail’in İran’ın nükleer tesislerine saldırması durumunda İran lehine misillemede bulunurlarsa bütün ülkelerinin yıkıma uğrayacağını da ima etmiş oldu.

Barak böylece İsrail’in Suriye, Hizbullah ve Hamas’ın düzenli bir şekilde biriktirdiği füzeler karşısında önleyici saldırı gerçekleştirebileceği yönünde de kapıyı açık bırakmış oldu.”


Debka'da yayınlanan bu haber, Kemal Saral tarafından İsra Haber için tercüme edildi.

İlginizi Çekebilir