Tekil Mesaj gösterimi

'Kanuni artık muhteşem değil'

#1
'Kanuni artık muhteşem değil'

16. yüzyılın ortalarında Osmanlı İmparatorluğu’nu ihtişamının doruklarına ulaştıran Kanuni Sultan Süleyman’ın döneminin anlatıldığı “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin yarattığı tartışma İngiliz basınına da konu oldu.

İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisi, Kanuni’nin Türkiye’de “kutsal bir isim” gibi göründüğüne dikkat çekti. Milliyet'ten Nevsal Elevli'nin haberine göre, makalede “Artık muhteşem değil” başlığını konuldu; dizinin İslamcılarla laikler arasındaki gerilimi de beslediğine dikkat çekildi.

“Kendisi her ne kadar öz oğlunu bile öldürttüyse ve bu pek çok kişi tarafından kötü bir eylem gibi görünse de, modern Türkler onun ordularıyla Viyana kapılarına dayanmasından hoşlanıyor ve kendisini (Kanuni) diye adlandırıyorlar” denilen makalede, Kanuni’nin Türkiye’de son haftalarda bir anda tartışmaların odağı haline geldiği ve laik Türklerle Müslüman muhafazakarları karşı karşıya getirdiği kaleme alındı. Dergi, bunun nedeninin bir TV dizisi olduğuna dikkat çekti. Dizinin Kraliyet hamamları ve harem dairesinden görüntülerin yanı sıra Sultan Süleyman’ın askeri ve cinsel hayatını da anlattığı ifade edilen makalede, muhafazakar Türkler’in Süleyman’ın hareminde gözdesi Roxelana’nın yanına uzandığı ve şarap yudumladığı sahnelerden büyük rahatsızlık duyduğu da belirtildi.

İlginizi Çekebilir