Tekil Mesaj gösterimi

Milli Parklar - Aladağlar Millî Parkı

#1


Tür Millî Park
Bulunduğu Yer Aladağlar / Kayseri-Niğde-Adana illeri arasında
Kapladığı Alan 54.524 hektar
Açılış Tarihi
1995

Aladağlar Millî Parkı, 1995 yılında kurulmuş milli park.

Tanıtım

Akdeniz Bölgesi’nde, Niğde, Kayseri, Adana illeri sınırları içinde yer almaktadır. 1995 yılında ilan edilmişltir. Yüz ölçümü 54.524 hektardır. Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar jeolojik olarak da Türkiye'nin en ilginç yerlerinden biridir. Buzul Gölleri ve Kapuzbaşlı şelaleleri görülmeye değer yerlerdir. Milli parkın düşlük rakımlı kesimlerinde kızılçam, karaçam ve göknar toplulukları bulunmaktadır. Ağaç sınırının üzerinde ise kayalar arasında yetişen otsu bitkilerin çoğu gösterişli çiçeklere sahiptir. Milli parkta yaban keçisi, yaban domuzu, kurt, çakal sansar gibi memeliler, yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşamaktadır. Aladağlar Türkiye içinden ve dışından, dağcıların en çok rağbet ettikleri bir yerdir.

Ulaşım

Milli Park’a Adana, Kayseri ve Niğde illerini çevreleyen karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşılabilir. Demirkazık köyüne ulaşım Niğde ve Adana’dan Çamardı otobüsleri ile sağlanmaktadır. Kayseri-Yahyalı arası 66km, Niğde-Çamardı arası 65 km, Adana-Çamardı arası ise 160 km. dir.

Görülecek yerler

Emli Vadisi'nden başlayıp, Sokullupınar mevki ve Yedigöller'i kapsayan doğa yürüyüşü mevcuttur. 3756 metre yükseklikte Demirkazık dağının zirvesinde güneşin doğuşunu seyretme imkanı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir