Death Note (Ölüm Defteri)

#1


Yaratıcı: Tsugumi Ooba
Yönetmen: Tetsuro Araki
Yıl: 2006
Bölüm Sayısı: 37
Senaryo: Shoji Yonemura, Tomohiko Ito, Toshiki Inoue
Tür: Doğaüstü, Dram, Fantezi, Korku, Polisiye, Psikolojik
Yayın Tarihleri: 4 Ekim 2006 - 26 Haziran 2007
IMDB Puanı: 9.1
Konu: Hikayemiz, Ryuk adında bir ölüm tanrısının (Shinigami), Death Note (Ölüm Defteri)'ni dünyada kaybetmesiyle başlar.Ölüm Defteri, bir okulun bahçesine düşer. Bu okulun öğrencilerinden Light defteri bulur, üzerinde nasıl kullanıldığı yazmaktadır. Light, buna inanmamaktadır ama ilk denemesiyle birlikte bunun gerçekliğine inanmaya başlar.Defterin kurallarına göre 5 gün boyunca kötü olduğunu düşündüğü yüzlerce kişi öldürdükten sonra, Ryuk adında bir Shinigami, Light'ın odasına girer. Onun kendisini öldüreceğini düşünen Light korkmaya başlar. Buna karşın Ryuk Light'a birşey yapmayacağını söyler, çünkü defteri eline alan kişi onun sahibi olur. Kötü yanı ise bu defteri kullanan cennet ya da cehennemden hiçbirine giremez.
Light, Ölüm Defteri'ni kullanarak kendi adaletini dünya üzerinde uygularken, dünyanın en iyi dedektiflerinden 'L' onu bulmaya çalışacaktır. Herkesin Gizli Güç Kira diye tanıdığı Light, hem kimliğini gizlemeli hem de bu dedektifi biran önce bulmalıdır. Çünkü eğer yakalanırsa idam edilecektir. Kısaca kim kimi ilk bulursa ölecektir...


Ölüm Defteri'nin Kuralları

1-Deftere adı yazılan kişi ölür.
2-Eğer deftere ismi yazan kişi ismi yazılan kişinin yüzünü bilmiyorsa o kişi ölmez, bu kural sayesinde aynı ismi taşıyanlar etkilenmez.
3-Deftere adı yazılan kişi en az 40 saniye sonra ölür.
4-Eğer ölüm nedeni belirlenmezse, kişi basit bir kalp kriziyle ölür.
5-Ölüm şekli yazıldıktan sonra detayları 6 dakika 40 saniye içinde yazılmalıdır.
6-Defter eğer yere 1 defa değerse o zaman dünyanın malı olur.
7-Sadece defterin orijinal sahibi Ölüm Tanrısını görür ve sesini duyar.
8-Ölüm defterini kullanan kişi ne cennete ne de cehenneme gider.
9-Ölüm defterine dokunan her insan Ölüm Tanrısını görür ve sesini duyar.
10-Eger defterin orijinal sahibi ölürse, defter Ölüm Tanrısına ait olur.
11-Defterin sahibi defteri kullandıktan en geç 39 gün sonrasında Ölüm Tanrısını görür.
12-Defterin orijinal sahibi olan Ölüm Tanrısı prensipte defterin sahibi olan insana yapacağı hareketlerle yardım etmemeli ve zarar vermemelidir.
13-Ölüm Tanrısının defterin nasıl kullanılacağı ve içeriği hakkında insan sahibine açıklama yapma zorunluluğu yoktur.
14-Ölüm Tanrısı ölüm defterine isim ekleyerek ölen kişinin fazla yıllarını alıp kendi hayatını uzatırken insanlar uzatamazlar.
15-Ölüm defterini kullanan kişi kendi hayatını kısaltır.
16-Ölüm defterinin insan sahibi kendi hayat süresinin yarısını Ölüm tanrısı gözüyle takas edebilir. Bu göz gördügü insanın yaşam süresini ve gerçek adını görür.
17-Ölüm tanrıları bilindik yöntemlerle ölmezler. Ancak bir insana aşık olup onun hayatını kurtarmak için ölüm defterini kullanmakla ölürler.
18-Deftere yazılan ve fiziksel olarak mümkün olmayan ölüm şekilleri sonuçta basit bir kalp krizine dönüşür.
19-Defterden koparılan çok küçük bir parça bile tam etki gösterir.
20-Deftere yazılan tüm mümkün ölüm şekilleri ve detayları ancak okunabilir bir şekilde yazılırsa gerçekleşir.
21-Defterin orijinal sahibi olmayan bir kişi bile defteri tam etkisiyle kullanabilir.
22-Defter, 780 günden küçük kişileri etkilemez.
23-Yazılan kişinin adı 4 defa yanlış yazılırsa defter o kişiyi öldürmez.
24-Defter çalınır veya kaybolursa 490 gün içinde geri alınmadığı takdirde sahipligi yitirilir.
25-Defter'e 490 gün boyunca dokunmayınca (herhangi bir parçasına sayfasına ) Defterle olan anılar sılınır hafıza kaybı yaşanır.Fakat Deftere dokundugunda her şeyi geri hatırlar .
26-Bir ölüm defterine ismi yazılan kişinin ismi başka bir deftere yazılsada 2. defter işlev görmez.
27-Ölüm meleğinin gözlerine ve defterine sahip olan kişi başka ölüm defterine sahip olan kişinin sadece ismini görebilir.Ölmek için ne kadar zamanının kaldığını göremez.Ana Karakterler

Death Note (Ölüm Defteri)

Light Yagami (Kira) (夜神 月, Yagami Raito) Ölüm Defteri’nin sahibi. Son derece zeki ve çalışkan olan Light başarılı fakat hayatından sıkılmış 17 yaşında bir lise öğrencisi. Ryuk tarafından insanların dünyasına düşürülen Ölüm Defteri’ni bulunca tüm suçluları ölümle cezalandırmak için kullanmayı seçti ve kendisine halk tarafından "Kira(Katil)" lakabı verildi. Light’ın en çok istediği şey suçlardan arınmış tanrının ise kendisinin olduğu bir dünya yaratmak. Kendini adalet olarak görmektedir ve tanrı olduğuna inanır.

*

Death Note (Ölüm Defteri)

L (エル, Eru) L dünyanın en iyi üç dedektifi arasındadır ve bu diğer iki dedektif de farklı kimliklerle yine kendisidir, kendini Kira’yı bulmaya adamıştır bu yüzden Light'nun en başta cezalandırmak istediği isimdir. Başlangıçta Light L'i küçümsemiş fakat küçümsediği anda hiç beklemediği bir şekilde L'in tuzağına yakalanmıştır, daha sonraları L'i ciddiye almaya başlayan Light artık çok geç kalmıştır çünkü L daha önce yaptığı hatalardan yola çıkarak Light'ı çok hızlı bir şekilde köşeye sıkıştırmayı başarmıştır. L'in çok garip alışkanlıkları vardır. Rakiplerine tahmin edemeyecekleri kadar yakın olan ama asla açık vermeyen farklı bir strateji uygular. 25. bölümde ismi Rem tarafında deftere yazılarak öldürülür. Ancak filmde ölme süresi 23 gün -en fazla uzadığı kadar- uzatılmıştır. (Gerçek adı: L Lawliet)
*

Death Note (Ölüm Defteri)

Misa Amane (弥 海砂, Amane Misa); Kira'ya hayrandır; çünkü Kira Amane'nin ailesini öldüren katili öldürmüştür. Ayrıca ikinci Kira'dır. Şinigami gözlerini iki kere almıştır. Gözleri almanın bedeli kişinin kalan yaşam süresinin yarısıdır.

*


Death Note (Ölüm Defteri)
Mello (メロ, Mero) Yetim olan Mello, Watari’nin L'in yerine geçebilecek gençleri yetiştirmek amacıyla kurduğu Wammy'nin Evi'nde büyümüştür. L'in iki varisinden biridir fakat L öldükten sonra bu görevi Near'a bırakarak gitmiştir. L’in tatlıya olan düşkünlüğü Mello’da da vardır. Sık sık çikolata yerken görünür. Mello sıklıkla duygularının onu mutlu etmesine izin verir. Mello ilk ortaya çıktığı zaman Light onu bulup öldürmeye çalışır, Mello kaçmaya çalışır fakat o sıradaki bir patlamada yüzünün sol tarafı yandığı için yüzünün sol tarafında bir yanık izi oluşur. (Gerçek adı: Mihael Keehl)

*


Death Note (Ölüm Defteri)

Near (ニア, Nia) Near L'in Wammy'nin Evi'nde büyüyen varisi, SPK adlı grubun lideri. Kendini araştırmalar boyunca N olarak adlandırır. L nasıl şeker küpleri ve çatallarla oynuyorsa Near’da kendi saçı ve oyuncaklarıyla oynamaktadır. Near da L gibi alışılmışın dışında bir şekilde oturmaktadır, fakat küçük farklarla. L'inkine yakın bir taktik izlemekte ve duygularının onu etkilemesine izin vermemektedir. Near, Mello’ya güçlerini birleştirip Kira’yı beraber yakalama teklifi sundu ise de Mello onu geri çevirdi. Fakat sonradan Mello ile gizli bir iş birliği sayesinde Kira'yı son bölümde alt etti. (Gerçek adı: Nate River)

*


Death Note (Ölüm Defteri)

Ryuk (リューク, Ryuku) Light'ın aldığı Ölüm Defteri’ni insan dünyasına düşüren orijinal şinigamidir. Monotonluktan sıkılmış olan ve şinigami dünyasında şinigamilerin kralını kandırıp ikinci bir Ölüm Defteri'ne sahip olan Ryuk, Death Note’un hikâyesini başlatır. Ryuk, Light’ın dostu değildir ve bir gün kendi defterine Light'ın ismini yazabileceğini söyler. Ryuk genelde Light’a yardım etmeyi reddeder ve Light’ın amacına ulaşmak için çabalamasını izlemekten zevk alır. Kendi zevkleri ve ilgilerine göre hareket eder ve çoğunlukla Ölüm Defteri hakkındaki anahtar ayrıntıları Light’ta söylemek hususunda başarısız olur. Bununla beraber, Ryuk eğlence veya elma elde etmek gibi çıkarlar karşılığında Light’ta hizmet eder. Anime'nin en kendine özgü ve en eğlenceli karakteridir.

*


Death Note (Ölüm Defteri)

Rem (レム, Remu) Misa’ya Ölüm Defteri’ni ve şinigami gözlerini veren şinigamidir. Ryuk’a benzer olarak Rem, iki Ölüm Defteri taşır; bununla beraber, Misa Amane’ye defteri kasten verir. Rem, diğer Ölüm Defteri’ni, Misa’nın hayatını korurken ölen Jealous’tan almıştır ve defteri alma hakkının da Misa’ya ait olduğunu düşünür. Tuhaf olarak Rem, Jealous’ın Misa’ya olan sevgisini de miras almıştır ve Misa’yı hayatı pahasına savunmaya hazırdır. Bunu Light'a güvensizliğini açık bir şekilde belirtirken söyler ve eğer Misa zamanından önce ölürse, Light'ı öldüreceğini açıklar. Rem serinin en duygusal karakterlerinden biridir.


Bölüm listesi

 1. Yeniden Doğuş
 2. Yüzleşme
 3. Anlaşma
 4. Takip
 5. Taktikler
 6. Açık Yara
 7. Bulutlu Gökyüzü
 8. Görüş Alanı
 9. Bağlantı
 10. Şüphe
 11. Çarpışma
 12. Aşk
 13. İtiraf
 14. Arkadaş
 15. Kumar
 16. Karar
 17. İnfaz
 18. Yandaş
 19. Matsuda
 20. Geçici önlem
 21. Faaliyet
 22. Yol gösterme
 23. Delilik
 24. Diriliş
 25. Sessizlik
 26. Reenkarnasyon
 27. Adam kaçırma
 28. Sabırsızlık
 29. Baba
 30. Adalet
 31. Transfer
 32. Seçim
 33. Alay etme
 34. Tedbir
 35. Öldürücü Niyet
 36. 1.28
 37. Yeni Dünya

İlginizi Çekebilir


#2
L kadar cool birini görmedim ben O_o
Near da çakma makma ama iyiydi o da. *-*
Özledim be tekrardan izleyesim var.


#3
Benim de aynen.
Light da çok iyiydi. L de. Filmin kusuru bu bence. Saçma bitmesinin nedeni. Adamların ikisi de çok iyiydi. Mükemmelliyetin karşılığıydılar.
O yüzden bence çok saçma bitti.


#4
İki sene önce çizmiştim bunları. Anime etkisi işte
Çok iyi değiller ama paylaşmak geldi içimden.

Ryuk;
Death Note (Ölüm Defteri)

L;
Death Note (Ölüm Defteri)


#5
Alıntı:
Amour.´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İki sene önce çizmiştim bunları. Anime etkisi işte
Çok iyi değiller ama paylaşmak geldi içimden.

Ryuk;
Death Note (Ölüm Defteri)

L;
Death Note (Ölüm Defteri)
Özürlü Ryuk


Şaka bir yana çizim yapmak güzeldir Anime de güzeldi Ruyuzaki selam


#6
Okuyunca bi daha izleme isteği uyandırdı gerçektenn..
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:54 .