Ay Savaşçısı (Sailor Moon)

#1
Ay Savaşçısı (Sailor Moon)

Ay Savaşçısı, Japonca adıyla Bishōjo Senshi Sailor Moon (美少女戦士セーラームーン?), ünlü manga yaratıcısı Naoko Takeuchi'nin ilk olarak manga sonra anime şeklindeki eseridir.

Hikâye, bir zamanlar güneş sisteminde Ay Krallığı'nın koruyuculuğunu yapan gezegen savaşçılarının şeytanî güçlerle savaşmalarını konu alan bir seridir. Sailor Senshi (İng: Sailor Soldiers) denen ana karakterler, ay ve gezegenler adına kadın kahramanlara dönüşen genç kızlardır. “Sailor” kelimesi Japonya’da yaygın olan kız okul üniformalarının stilinden gelir (Jp: sērā fuku, denizci kıyafeti). Dizide kullanılan fantastik unsurlar ağırlıklı olarak semboliktir ve çoğu da mitoloji üzerine kurulmuştur.


Sezonlar ve bölümler

Animesi, 5 sezon (200 bölüm), 3 film ve 5 Ova ( original video animation)'dan oluşmaktadır. Bölümlerde, sezonun kendine has düşmanları, ihtiyaçları olan şeyi (nesne, enerji, kristal vs.) almaya çalışırlar ve bu yüzden insanlara saldırırlar. İşte Sailor Moon ve arkadaşlarının da görevleri bunları durdurmaktır. Bazen kendileri de hedef olmuşlardır ama asla vazgeçmemişlerdir.


Karakterler

Usagi Tsukino - Ay Savaşçısı


Japoncada Usagi tavşan anlamına gelir. Tsukino:Ay anlamına gelir. Uzak doğu isimlerinde soyad (Usagi) önce yazıldığı ve isme tamlama eki -o/-a vb. geldiği için anlamı Ay Tavşanıdır.

Serinin baş karakteri Usagi Tsukino, inanılmaz büyüklükte sevgiye sahip olan dikkatsiz ve sulugöz bir orta okul öğrencisidir. Yengeç burcudur. Ay Savaşçısı olduğu ilk zamanlarda kötülerle savaşmak istemez, sıradan biri olmak ister. Zaman geçtikçe Ay'dan gelen gücünü sevdiklerini korumak adına kullanmayı öğrenir. Aynı zamanda Ay Prensesi Serenity olan Usagi, animede diğer savaşçılar gibi yeniden doğarak tekrar dünyaya gelmiştir.

Mamoru Chiba - Smokinli Şövalye

Usagi'den yaşça büyük bir öğrenci olan Mamoru Chiba çocuk yaşta trafik kazasında anne ve babasını kaybetmiştir ve geçmişini hatırlayamamaktadır. Seriler boyunca önceden bilgilendirici rüyalar görür. Kim olduğunu bulma çabası içerisinde rüyalarının yardımıyla Usagi'yi yani Prenses Serenity'yi bulur. Kendisinin çok uzun zaman önce Dünya Prensi Endymion olduğunu ve Ay Prensesi Serenity ile büyük bir aşk yaşadıklarını hatırlar. Usagi ile tekrar aşk yaşar. Savaşçılar ile beraber savaşır.

Ami Mizuno - Merkür Savaşçısı

Tam bir kitap kurdu olan Ami Mizuno, Usagi'nin okul arkadaşı ve okul birincisidir. Çok zeki olan Ami, Merkür Savaşçısı'na dönüşebilmekte ve suyu kontrol edebilmektedir (bknz: Neptün Savaşçısı) Annesi gibi bir gün doktor olmayı hedeflemektedir. Ders çalışmaya olan tutkusu ve bilgisinden dolayı Luna'nın verdiği ufak bir el bilgisayarı sayesinde grubun beyni olmuştur.

Rei Hino - Mars Savaşçısı

Güçleri: Ateş, mitolojik güçler, kargalarla konuşabilme.

Büyükbabası ile bir tapınakta yaşayan Rei Hino, kötü güçlerin varlıklarını sezebilme gücüne sahiptir. Mars Savaşçısı'na dönüştüğünde ateşi kontrol edebilmektedir. Çizgi filmde çok ciddî ama Usagi'nin dikkatsizliğine çok çabuk sinirlenen biri olarak çizilmiştir. Gruptaki kızlardan farklı, özel bir okula gitmektedir.

Makoto Kino - Jüpiter Savaşçısı

Güçleri: Doğa, şimşek, iyi bir dövüşçü ve erkeklerle dövüşebilecek kadar güçlü olma.

Delikanlı bir kız olan Makoto Kino, serinin ilerleyen safhalarında Usagi'nin okuluna transfer olur. Uzun ve güçlü olarak resmedilen Makoto, Jüpiter Savaşçısı'na dönüşebilmekte ve yıldırım, şimşek gibi güçleri ve bazı bitkileri kontrol etmektedir. Ailesini yıllar önce kaybeden Makoto, yalnız yaşamakta ve kendi kendine bakmaktadır.

Minako Aino - Venüs Savaşçısı

Minako Aino, beyaz bir kedi formunda dünyaya gönderilen Artemis'in bir dönüşüm kalemi vermesitle Sailor V olarak ilk uyanan savaşçıdır. Sailor V daha sonra Sailor Venüs olarak animeye dahil olur ve aşkın savaşçısı ile Ay Savaşçısı'nın dört gardiyanı tamamlanır. Ünlü bir şarkıcı ve bir idol olmak isteyen Minako, bulduğu her fırsatta bunu gösterir. Sarı ve turuncu renklerini çok sever. Adının anlamı aşkın küçük güzel çocuğudur. Annesi ve babası vardır ama kardeşi yoktur. Burcu Terazi'dir. Beden eğitimi dışında hiçbir dersi sevmez. Gezegeni Venüs'tür. Minako, diğerlerinden daha açık bir kişiliğe sahiptir. Genelde savaşçıların içinde en iyimser ve en pozitif savaşçıdır. İlk defa sevgi ve adalet için savaşmaya başladığında, İngiltere'de V Savaşçısı olarak tanınıyordu.(bknz:anime serisi)

Chibiusa - Küçük Ay Savaşçısı

Usagi ve Mamoru'nun gelecekten gelen kızı olan Chibiusa'nın gerçek adı Usagi Tsukino'dur. İkinci sezonda gelecekten annesini kurtarmak için Sailor Moon2un Gümüş Kristal'i almak için gelir, serinin sonunda geleceğin Gümüş Kristal'inin kendi vücudunda bulunduğunu öğrenir. Sonraki sezonda savaşçı olarak eğitim görmek için Küçük Ay Savaşçısı (Sailor Chibi Moon) olarak gelir. İlk başlarda yirminci yüzyılda annesi olacak olan Usagi ile iyi geçinemez ve ondan daha olgun olduğunu belirtir. Ancak zaman geçtikçe birbirlerine olan bağ güçlenir. Otuzuncu yüzyıldaki annesi gibi bir hanımefendi olmak ister.

Setsuna Meiou - Plüton Savaşçısı

Güçleri: Zamanın akışını ve uzay-zaman sürekliliğini kontrol etmek.

Gizemli bir karakter olan Setsuna Meioh, Plüton Savaşçısı'dır. İlk başlarda Plüton Savaşçısı olarak Uzay-Zaman Kapısına gardiyanlık yaparken görülür. Zaman kapısında, orayı hiç bırakamadığı için, kendini çok yalnız hissettiği görülür ama Chibiusa ile yakın arkadaştırlar. Ayrıca kendini feda etmekten çekinmez. 3. sezonda arkadaşlarını kurtarabilmek için zamanı durdurmuş(yasaklanmış güç) ve bunun bedelini hayatıyla ödemiştir. Daha sonra sürgündeki süresi dolduğu için geri döner. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Lal Küre'nin sahibidir.

Michiru Kaiou - Neptün Savaşçısı

Güçleri: Okyanusu kontrol etmek, gelecek olayları önceden görmek.

Yetenekli ve keman çalan Michiru Kaiou, diğer kızlardan yaşça büyüktür. Güçleri Merkür Savaşçısı'nın güçlerine benzer. Neptün Savaşçısı'na dönüşebilir ve okyanusun gücüne kullanır.(bknz: Derin Batış) Çok yetenekli ve çok güzel olan Michiru, savaşçı olmak adına hayallerinden vazgeçmiştir. Görevine tamamen sadıktır ve bu uğurda kurbanlar vermeye hazırdır. Bir sanat okulunda çalışır. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Derin Su Aynası'nın sahibidir. Uranüs Savaşçısı ile Üstü kapalı olarak anlatılan bir aşk ilişkisi vardır.

Haruka Tenou - Uranüs Savaşçısı

Haruka Tenou, Uranüs Savaşçısı'na dönüşebilmektedir. Michiru ile aynı yaştadır. Gökyüzü Savaşçısı olarak da bilinir. Savaşçı olmadan önce yarışçı olmak istemektedir fakat savaşçı olarak uyanır. Motor kullanmakta oldukça iyidir. Erkeksidir, erkek gibi giyinir, uzaktan erkek olduğu düşünülür. Tanıştığı her kadın ona hayranlık duyar. Savaşırken Neptün Savaşçısı gibi kurban vermekten çekinmez. Kutsal Kupa'yı oluşturan üç tılsımdan Uzay Kılıcı'nın sahibidir.

Hotaru Tomoe - Satürn Savaşçısı

Güçleri: Sessizlik ve yıkım, enerji bariyeri yapmak.

Deli bir bilim adamının kızı olan Hotaru Tomoe, laboratuarda olan bir kaza sonucu sağlığı zayıflamıştır. Karanlık güçler tarafından ele geçirilen Hotaru, Mistress Nine olarak boy gösterir. Sonrasında Ay Savaşçısı ve Küçük Ay Savaşçısı'nın sevgisi sayesinde Satürn Savaşçısı olarak uyanır, sonuncu gezegen savaşçısı olarak kızlara katılır. Bir gezegeni yok edebilme gücüne sahip olan Satürn Savaşçısı, Yıkım Savaşçısı olarak da adlandırılır. Aynı zamanda diğer adı da Sessizlik Savaşçısı'dır.

İlginizi Çekebilir


#2
Not:
Sailor moon: Crystal serisi ile ekranlara geri dönmüştür. Önceden çekilen hikayenin aynısı olmasıyla birlikte efektlerde ve çizimlerde iyileştirme yapılarak tekrar baştan yayınlanmaktadır. Karakterler mangaya daha yakın çizilmiştir ve bazı karakterlerde ufak detay değişiklikleri göze çarpmaktadır. Örneğin; Smokinli Şövalye olarak bilinen Mamoru Chiba, ilk seride ne ya da kim olduğunun farkında değildir, sonradan öğrenmektedir fakat bu seride hem gece gündüz smokinle dolaşmaktadır hem de kim olduğunu bilmektedir. Ayrıca Usagi'nin Ay Savaşçısına dönüşüm esnasındaki hareketlerini birazcık değiştirmişler ve kolları lastik misali uzamaktadır. (Yenilemenin de bu kadarı.)

Sailor Moon fanlarının kaçırmaması tavsiye edilir. Her ne kadar gönlümüzde ilk seri taht kursa da ikinci seri de fena değil asında.


#3
Vaayy çocukluğumun serisi geri dönmüş he.
Bakalım o eski heyecanı verecek mi,izleyeceğim (:


#4
Teşekkürler


#5
3-4 yıl önce falan yeniden başlamıştım, bitirmek niyeti ile ama 200 bölüm yani kolay değil ve ne yazık ki bitirememiştim. Hangi bölümde kaldığımı da unuttuğum için şu aralar yeniden başladım. Zaten acayip belli ediyorumdur
Şimdi ise 141. bölümdeyim beya az kaldı.
Böyle bazen yorumları okuyorum falan iki yıl bir yıl önce yazmışlar ve yeni başlıyorlar. Yani ilk kez izliyorlar. Nedense çok garibime gidiyor. Bu dizi bana hani pokemon gibi ne biliyim, şirinler gibi geliyor. İnsanların bilmemesi çok garibe gidiyor.
Neyse azmettim bitireceğim.
Eskiden tabii TRT'de saat dördü beklemek epey zordu. Ve tabii çoğunu izleyememiştim bile. O yüzden güzel bir nostalji oluyor.

Bir de ben izlemeye başlamadan önce Satürn gezegenini kendime çok benimsemiştim.
En sevdiğim gezegenlerden birisi. Hatta dövmesini yaptırmayı da çok istiyorum. Ama tasarımı hala oluşmadı kafamda.
Tabii unutmuşum savaşçısını falan ve tabii anlamını.
Bir yıkım gezegeni imiş.
Bu bilgi beni de yıktı bir yandan da düşündürdü epey.
Bir de bu hayatta eğer bir kadına aşık olursam (ki oldum da) bu Haruka'dır.

Alıntı:
noir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Not:
Sailor moon: Crystal serisi ile ekranlara geri dönmüştür. Önceden çekilen hikayenin aynısı olmasıyla birlikte efektlerde ve çizimlerde iyileştirme yapılarak tekrar baştan yayınlanmaktadır. Karakterler mangaya daha yakın çizilmiştir ve bazı karakterlerde ufak detay değişiklikleri göze çarpmaktadır. Örneğin; Smokinli Şövalye olarak bilinen Mamoru Chiba, ilk seride ne ya da kim olduğunun farkında değildir, sonradan öğrenmektedir fakat bu seride hem gece gündüz smokinle dolaşmaktadır hem de kim olduğunu bilmektedir. Ayrıca Usagi'nin Ay Savaşçısına dönüşüm esnasındaki hareketlerini birazcık değiştirmişler ve kolları lastik misali uzamaktadır. (Yenilemenin de bu kadarı.)

Sailor Moon fanlarının kaçırmaması tavsiye edilir. Her ne kadar gönlümüzde ilk seri taht kursa da ikinci seri de fena değil asında.
Aynen ya ben de gördüm bu crystal serisini ama yani ne bileyim eskisine o kadar alışmışım ki, çizimler falan çok garibe gidiyor. Ve tabii kullanılan sesler de aynı şekilde. O eski versiyonun sıcaklığı yok gibi.
Bir de tabii dediğin gibi birçok değişiklik de var.
Mesela, Haruka ve Usagi'nin bir sahnesi kafamı çok kurcalıyor. Daha tabii bitiredim orijinal seride var mı ama sanmıyorum çünkü zaman örgüsü olarak da geçtim oraları. Bilmiyorum çok farklı buldum ama onu da yine izlemeyi düşünüyorum.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:16 .