Sponsorlu Bağlantılar:
  Bebekler Ne Kadar Uyur?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 05-11-2009, 09:00 #1

TaM{1}Manyak

Mutsuz.

Bebekler Ne Kadar Uyur?

Bebekler Ne Kadar Uyur?

Yeni doğmuş bebekler günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler. Aslına bakarsanız bebeğiniz sadece acıktığı için uyanır. Midesi çok küçük olduğu için çok çabuk doyar ve emmekten yorulur. Ardından tekrar uykuya dalar. Bu döngü yaklaşık 1-1.5 saat arayla tekrarlanır.

Bebeğiniz ilk üç ayda yaklaşık 15-16 saat uyur. Fakat büyüdükçe etrafındaki uyarılara daha açık olacağından gittikçe daha fazla uyanık kalmaya başlayacaktır. İkinci üç ay uyku ihtiyacı 14 saate düşer. Altı aydan sonra yaklaşık bir yaşına kadar 13 saatlik uyku ona yetecektir. Bir yaşından sonra ise 11-12 saatlik uykuyla yetinebilir. Ancak her bebek farklıdır. Bunlar genel değerlerdir. Eğer bebeğiniz halinden memnun görünüyorsa, neşeliyse ve kilo artışı normalse uykusu yeterlidir. Kimi bebekler daha az uykuyla yetinirken kimi bebeklerse daha fazlasını isteyebilirler. Bu onların birer yetişkin olduklarında nasıl olacaklarıyla yakından ilgilidir. Az uyuyan bebekler ilerde az uykuyla yetinen yetişkinler olurlar.

İlk üç ay bebeğin beslenmesiyle uyuması birbirine paralel gider. Yeni doğmuş bebek hemen hemen beslenirken hariç hiç uyanık durmaz. Genelde bebeğiniz ağlayarak uyanır ya da acıktığı için uyanır. Ardından onu beslersiniz. Karnı doyan bebeğiniz bir süre uyanık kalır. Sonra bebeğinizi yine emzirirsiniz ve tekrar uykuya dalar.

İkinci üç ay artık bazı alışkanlıkların kazanıldığı dönemdir. Muhtemelen gece-gündüz döngüsünü artık kavramıştır. Yani geceleri oynamak yerine karnını doyurup uyuması gerektiğini anlamış olmalıdır. Bu şekilde geceleri gündüzlere oranla daha uzun süre uyur. Bebeğinize gece-gündüz kavramını nasıl öğreteceksiniz? Geceleri onu beslerken mümkünse hiç konuşmayın. Onu güldürmeye çalışmayın. Hatta ciddi olun. Sizi eğlenceli bulmasın. Altını değiştirmek zorunda kalırsanız onu fazla uyarmadan hızlı bir şekilde hareket edin. Gece uykusuna yatırdığınız zaman hava kararmış olsun ve gündüz uykusuyla arada minimum 2 saat olsun. Odasını ya bir gece lambasıyla aydınlatın ya da tamamen karanlık olsun.

Genelde bu dönemde bebekler gündüz üç kez uyurlar minimum 1.5 saat uyanık kalabilirler. Geceleri üç dört saat aralıksız uyuyabilirler. Tabii bu bebekten bebeğe değişebilir. Kimi bebekler bir yaşına kadar gece çok sık uyanırlar. Genelde emzirilen bebekler biberonla beslenen bebeklere göre daha çabuk acıkırlar dolayısıyla daha sık uyanırlar.

Üçüncü üç ay uyku düzeninde büyük değişiklik olmaz ancak gündüz uykularının süreleri daha kısa olabilir. Bu dönemde bebek artık katı gıdaya geçtiğinden daha uzun süre tok kalır ve bu dönemin sonunda artık gece boyunca aralıksız 5-6 saat uyuyabilir. Gece beslenmeye ihtiyaç duymazlar.

Dördüncü üç ay gündüz uykuları ikiye düşer. Ancak bazı bebekler iki kez 1.5 saatlik uyku yerine bir kez 3 saatlik uzun bir uykuyu tercih edebilir.

Bebeğiniz 1.5 yaşına kadar genelde gündüz iki kez uyumak ister. Bir buçuk yaşından sonra ona bir gündüz uykusu yetecektir. Bu rakamlar sadece size bir fikir verecektir. Asıl olan bebeğinizin uyku ihtiyacıdır. Bunun ne kadar olduğunu bebeğiniz size anlatacaktır. Rehberiniz bebeğiniz olacaktır.

Görüntüleme:5478, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerBebekler Ne Kadar Uyur? Konusuna Benzer Konular

8 saat uyur gibi ..


Uzmanlar, her gece sekiz saat uyumamız gerektiğini söylüyorlar, fakat çoğumuz için bu kesinlikle mümkün değil. Ama öyle görünmek mümkün! ...

uYur - Yer BeBeK:=


Uyur - Yer Bebek uyuyan bebek bebek mamsı sevimli bebek bebek videoları sevimli bebek videosu mama yiyen bebek bebekler sevimli bebekler cocuk...

nerelerde uyur?


Kediler nerelerde uyur?

KuşLar NasıL uyuR ?


Kuşlar nasıl Uyur?? Kuşların bacaklarının arkasında, ayaklarının altına kadar uzanan 'fleksor tendonu' denilen bir kilitleme mekanizması vardır. Kuş...

El Kadar Bebekler...

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:15 .