Sponsorlu Bağlantılar:
  Müziğin çocuk gelişimine etkisi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-03-2010, 22:52 #1

DAMLA22

NevsehirLi

Müziğin çocuk gelişimine etkisiÇocuğunuzu müzik dinlemeye, şarkı söylemeye, üç yaşından itibaren müziği öğrenmeye teşvik edin. Çünkü müzik hem eğitiyor hem geliştiriyor.

Müziğin çocuk gelişimine etkisi
Kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlarda terapi, yorgunluğumuzu alan dinlenme aracı, özel zamanlarda eğlenme yolu olan müzik; çocuklar için de eğitici ve geliştirici özelliğe sahip.

Çocukların kendilerini ifade etme ve iletişim kurabilme yeteneklerini geliştirdiği için, mutlaka okul öncesi dönemde çocuklara müzik eğitimi verilmeli.

Çocuklara evde de müzik dinletmek çok yararlı. Ancak ne tür müzik dinlettiğiniz de önemli. Uzmanlar klasik müzik ve çocuk şarkılarına ağırlık verilmesi gerektiği, asla arabesk gibi müzik türlerinin çocuğa dinletilmemesi gerektiği hususunda birleşiyorlar.

İşte, müziğin çocuğa kazandırdığı yetenekler…

Dinleme alışkanlığı

Üç yaşından sonra çocuklarda oturarak dinleme eğilimi başladığı için bu dönemde müzik eğitimi vermek, dinleme ve sessiz kalma alışkanlığı kazandırıyor.

Sosyalleşme

Müzik eğitimi, özellikle grupla birlikte şarkı söylemek, çocuğun sosyalleşmesini sağladığı gibi ona sesini kullanmayı ve denetlemeyi keşfetmesini, uyum becerisini geliştirmeyi öğretiyor. Bir enstrüman çalması da ritim-melodi duygusunun gelişmesinde etkili oluyor.

Disiplin ve özgüven


Uzmanlar, yaptıkları çalışmalar sonucunda, piyano eğitiminin çocukların disiplin, adaptasyon, rahatlama yeteneği, özgüven, sorumluluk, kişisel düşünce gibi kişilik özelliklerinin gelişiminde etkili olduğunu bulmuşlar.

Akciğer gelişimi

Şarkı söylerken solunum kontrolü ve akciğer gelişimi oluştuğu gibi enstrümanla çalışma, hem büyük ve küçük kasların gelişimini hem de çocuğun psiko-motor (zihin-kas uyumu) gelişimini olumlu etkiliyor.

Dil gelişimi

Müzik, çocuğun dil gelişiminde çok önemli rol oynuyor. Dil, okul öncesi dönemde geliştiği için, bu dönemde şarkılar ve tekerlemeler söylemek, çocuk 6 yaşından sonra okula başladığında yazma öğrenimini kolaylaştırıyor.

Beynin erken gelişimi

Müzik ve çocuk gelişimi üzerine yapılan çalışmalar, müzik ile beynin erken gelişimi arasında önemli bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Erken müzik eğitimi, özellikle de piyano dersleri, çocukların beyinlerindeki işlem merkezlerini geliştiriyor.

Konsantrasyon becerisi

Çocukta konsantrasyonu sağlamanın en iyi yollarından biri, kuşkusuz müzik eğitimi. Çünkü müzik kendi iç disiplini dolayısıyla, ciddi bir dikkat yoğunluğunu gerektiriyor. Müzikle gelişen konsantre olabilme becerisi, tabii ki çocuğun yaşamındaki diğer alanlara da olumlu yansıyor.

Görüntüleme:2108, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerMüziğin çocuk gelişimine etkisi Konusuna Benzer Konular

~Müziğin Bebekler Üzerindeki Etkisi~


Müziğin Bebekler Üzerindeki Etkisi Bebekler dünyaya beyinlerindeki milyarlarca hücreyle gelirler ve yaşamın ilk yıllarında bu beyin hücreleri,...

Arkadaş ilişkilerinde kızdırma ve alay etmenin çocuk üzerinde etkisi


İsim takma, alay etme gibi davranışların acı verecek boyutlara ulaşması pek çok çocukta güvensizlik yaratır, okula gitmeyi reddederler. Okul öncesi...

kadına yönelik şiddetin çocuk üzerindeki etkisi


Aile içinde kadına yönelik şiddetle çocuklara yönelik şiddet arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Yani bir evde aile içi şiddet varsa, o evde...

Yürüteçlerin Çocuk Gelişimine Etkisi


Yürüteç Önerilmiyor Bebeklerin yürümesine yardımcı olmak amacıyla kullanılan yürüteçlerin, orantısız adale gelişimine ve ev kazalarına bağlı...

Olumsuz Aile Tutumlarının Çocuk Gelişimine Etkisi


Anne ve baba tutumları çocuk psikolojisinde çok önemli bir yere sahiptir. olumsuz aile tutumları çocuğu yetişkinlikte, bireyin kişilik yapısını,...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:37 .