Evlatkolik misiniz?

#1
Evlatkolik misiniz?Anne-baba olmanın en zor yanlarından biri deEvlatkolik misiniz? ölümle yaşanacak olan ayrılık gerçeğini kabullenebilmektir. Hiçbir anne-baba yoktur kiEvlatkolik misiniz? çocuklarının ölümü hakkında konuşurken “Allah göstermesin.” diye dua etmesin. Ve birçok anne-babaEvlatkolik misiniz? “Ben çocuklarımdan önce öleyim deEvlatkolik misiniz? onların ölümünü görmeyeyim.” diye temenni eder. Peki neden? Pedagoji bilimiEvlatkolik misiniz? “ebeveyn bağımlısı” çocuklardan bahsederkenEvlatkolik misiniz? çocuk bağımlısı anne-babaları da es geçmez. YaniEvlatkolik misiniz? çocuklar mı anne-babalarına karşı bağımlı olma riski taşırlarEvlatkolik misiniz? yoksa daha çokEvlatkolik misiniz? anne-babalar mı çocuklarına karşı bağımlı olma riski ile karşı karşıyadırlar? Bu soruya hemen cevap vermek gerekirseEvlatkolik misiniz? “Her anne-babaEvlatkolik misiniz? potansiyel bir ‘çocuk bağımlısı’dır” diyebiliriz. Eğer vaktinde çözüm üretilmezEvlatkolik misiniz? tedbirler alınmaz iseEvlatkolik misiniz? bu “potansiyel bağımlılık riski” harekete geçer ve hem çocuğun hem de anne-babanın hayatını kâbusa çevirebilir. Buna karşılıkEvlatkolik misiniz? çocuklarınEvlatkolik misiniz? anne-baba bağımlısı olma riski çok daha azdır. Çocuklarda var olduğu zannedilen “anne-baba bağımlılığı”Evlatkolik misiniz? bir “davranış sapması”dır. Bu daha çokEvlatkolik misiniz? “güçlüye teslim olma” ya daEvlatkolik misiniz? “güçlüye yapışma” şeklinde kendini göstermektedir.

Çocuklar kozadaki kelebeğe benzerÇocukların aile içindeki halleriEvlatkolik misiniz? koza içindeki kelebeğe benzer. Bir kelebek için “koza yaşantısı”nın her saniyesi çok önemlidir. Hatta kelebeklerin kozadan çıkışı bile çok özeldir. Koza içindeki hayatını tamamlayan kelebekEvlatkolik misiniz? yumuşacık başı ile önce kozayı deler. O narin ve hassas vücudu ile kozada açtığı küçücük delikten dışarı çıkmaya çalışır. Ama bu çok da kolay olmaz. Çünkü delik küçükEvlatkolik misiniz? kelebeğin vücudu büyüktür. Yavru kelebekEvlatkolik misiniz? önce kafasınıEvlatkolik misiniz? sonra vücudunu o incecik delikten dışarı çıkartmak için mücadele eder. Rengârenk ve hassas kanatları “ha yırtıldı ha yırtılacak” korkusu ile bir sağa bir sola yalpa yaparak dışarı çıkmaya başlar. Eğer sizEvlatkolik misiniz? bir anne kelebek olarakEvlatkolik misiniz? yavru kelebeğinizin bu kıvranışlarına üzülür ve “Yavrum dışarı daha kolay çıksın” diyeEvlatkolik misiniz? deliği genişletirsenizEvlatkolik misiniz? sizin kelebeğiniz bir ömür boyu uçamaz. ÇünküEvlatkolik misiniz? yavru kelebekEvlatkolik misiniz? daracık o delikten dışarı çıkmaya çalışırkenEvlatkolik misiniz? koza içindeEvlatkolik misiniz? vücuduna bulaşmış olan bir sıvıyı da kanatlarından sıyırmaya çalışmaktadır. Kozadan zorlanarak çıktığını zannettiğiniz yavru kelebeğinizEvlatkolik misiniz? aslındaEvlatkolik misiniz? kanatlarındaki sıvıdan kendini kurtararakEvlatkolik misiniz? uçuşa hazırlamaktadır. Eğer yavru kelebeğinizEvlatkolik misiniz? kozadan çıkarkenEvlatkolik misiniz? kanatlarındaki sıvıyı kozadaki o dar delik vasıtası ile sıyırmamış iseEvlatkolik misiniz? kelebeğiniz artık hiçbir zaman uçamayacaktır. Her kanat çırpışındaEvlatkolik misiniz? ıslak kanatları ya birbirine yapışacakEvlatkolik misiniz? ya da kanatlarını ağırlıktan taşıyamayacaktır.

Kozadan çıkmaya çalışan kelebeğin çırpınışlarına acıyan anne kelebekEvlatkolik misiniz? yavru kelebeğinin bütün bir hayatının kararmasına neden olabilir. Böylesi bir kelebekEvlatkolik misiniz? artık kendi hayatını devam ettirebilmek için “başkalarına bağımlı” hale gelecektir. Kendisini tehlikelerden koruyamayan bu kelebekEvlatkolik misiniz? tehlike anını önceden haber veren bir başka kelebeğe ihtiyaç duyacaktır. Uzaklara gidip beslenemeyen kelebekEvlatkolik misiniz? kendisine yiyecek getirecek bir başka kelebeğe ihtiyaç duyacaktır. Hayatını birine yapışarak bir asalak gibi sürdürmek zorunda kalacaktır.

“Kelebek ve koza” örneğinde olduğu gibiEvlatkolik misiniz? “aşırı koruma hissi” ile çocuklarına sahip çıkan anne-babalarEvlatkolik misiniz? çocuklarına iyilik yaptıklarını zannettikleri haldeEvlatkolik misiniz? zarar vermektedirler. Onların hayata hazırlanmasına izin verilmeyerekEvlatkolik misiniz? sosyal hayatlarını başkalarına bağımlı hale getirmektedirler. Aşırı koruyucu aile içinde yetişen çocuklarEvlatkolik misiniz? kozadan suni müdahale ile çıkartılan kelebek gibiEvlatkolik misiniz? sosyal hayata atılmak için gerekli olan donanıma sahip olamamaktadır.


Çocuk hata yaptıkça tecrübe kazanır

Çocukların hata yapmasına göz yummak gerekir. Çünkü hata yaptıkça tecrübe kazanırlar. Tecrübe başarıya yürüyen insanın en güçlü hafızasıdır. Çocuk pratikte bir şeyler yaptıkça yapabileceği şeyleri keşfeder. Eğer anne-babaEvlatkolik misiniz? “Aman oğlum sen yapmaEvlatkolik misiniz? ben hallederim.” diyorsaEvlatkolik misiniz? “Aman kızımEvlatkolik misiniz? sen yapamazsın…” diye pratik tecrübe kazanmasına izin vermiyorsaEvlatkolik misiniz? bu tür çocuklarEvlatkolik misiniz? hayatlarının geri kalan kısmınıEvlatkolik misiniz? birilerine muhtaç olarak geçirme eğilimi içerisine girebilirler. Aşırı korumacı ve “evlatkolik” bir aile içindeki çocukEvlatkolik misiniz? kendini ve kendi kabiliyetlerini tanıyamazEvlatkolik misiniz? hata yapmaktan korkarEvlatkolik misiniz? hata yapmadıkça ve risk almadıkçaEvlatkolik misiniz? atacağı her adımdaEvlatkolik misiniz? tereddüt ve kararsızlık içinde kalabilir.


Önce anneyeEvlatkolik misiniz? sonra “çevre”ye bağımlılık

Davranışları çekingence olanEvlatkolik misiniz? sosyal hayata hazırlanamamış çocuklar için “anne-baba bağımlısı çocuk” demeyi tercih etmiyoruz. Çünkü bu haldeki bir çocukEvlatkolik misiniz? çocukluk döneminde anne-babasına bağlı olsa daEvlatkolik misiniz? yetişkinlik döneminde okuldaki grup liderineEvlatkolik misiniz? evlendiğinde de eşine bağımlı olma eğilimi taşır. Farklı kişilere olan yapışma ihtiyacı bir “davranış sapması”dır. HalbukiEvlatkolik misiniz? anne-babaların çocuklarına olan bağımlığıEvlatkolik misiniz? “sadece ve kesinlikle kendi çocukları içindir”. Çocuklar iseEvlatkolik misiniz? daha sonra çevrede bulunan en yakın “güçlü” kişiye yönelebilmektedir. Bu da hayatta tek başına ayakta kalmayı zorlaştırmaktadır.


“Bağımlılık” kaosEvlatkolik misiniz? “bağlılık” huzur doğurur


*Mademki her bir anne-babaEvlatkolik misiniz? potansiyel bir ‘çocuk düşkünü’dürEvlatkolik misiniz? o haldeEvlatkolik misiniz? insanların hayatını altüst edebilecek bu riskEvlatkolik misiniz? kontrol altına alınmalıdır. Kontrol altına alınmış olan ebeveyn-çocuk ilişkisineEvlatkolik misiniz? “bağlılık” diyoruz kiEvlatkolik misiniz? sağlıklı bir anne-babanın çocuğu ile ilişkisiEvlatkolik misiniz? “bağlılık” çerçevesindedir.


* Bağlılığın azalması ile “ilgisiz anne-baba”Evlatkolik misiniz? bağlılığın çoğalması ile de “bağımlı anne-baba” oluşur.


*Anne-babaların çocuklarına karşı çok düşkün olma riski taşıyor olmalarına rağmenEvlatkolik misiniz? çocuklar anne-babalarına karşı aynı riski taşımamaktadır.


*Çocuklarda var olduğu düşünülen “bağımlılık” haliEvlatkolik misiniz? asıl itibarıyla bir “davranış sapması”dır ve çocukların hayata hazırlanmasındaki “kırılmalar” olarak değerlendirilmesi gerekir.Bağımlı anne-babaların çocuklarını bekleyen tehlikeler


1- Çocuklarının yapması gereken işleri kendileri yaptığı içinEvlatkolik misiniz? çocuk hayata yeterince hazırlanamaz.

2- Çocuk aşırı sevgiden rahatsız olabilirEvlatkolik misiniz? bunu suistimal edebilir. ya da sevgisizlik anında boşluğa düşebilir.

3- ÇocuklarınınEvlatkolik misiniz? kendi arzu ve isteklerine göre meslek seçmelerini isterlerEvlatkolik misiniz? onların istekEvlatkolik misiniz? imkân ve kabiliyetlerini dikkate almazlar.

4- Çocuklarına düşkün anne-babalarEvlatkolik misiniz? çocuklarını evlendirseler bileEvlatkolik misiniz? çocuklarının eşleri tarafından ihmal edildiği ve gerekli değerin verilmediği endişesini taşırlar. Çocuklarının yeni hayatlarına da aşırı müdahil olurlar.

5- Çocuklar yetişkin bile olsaEvlatkolik misiniz? her an bir hata yapacağı endişesini üzerlerinden atamazlar. Bu halEvlatkolik misiniz? hem anne-babayıEvlatkolik misiniz? hem de çocuğu gergin bir bekleyişe iter.

6- Bağımlı anne-babalarEvlatkolik misiniz? ölümle yaşanacak ayrılık gerçeğine hazır değildirler. Böylesi bir anda ağır zihinsel travma geçirebilirler.

7- Kendi huzur ve mutluluklarını çocuklarına endeksledikleri içinEvlatkolik misiniz? mutluluk ve huzur duyulacak asıl kaynaklarını ihmal edebilirler.

8- Bağımlı anne-babaları bekleyen en büyük risk “manevi boşluğa düşme” riskidir.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:27 .