Gebelikte Dengeli Beslenme

#1
Gebelik, insan yaşamında beslenmenin en önemli olduğu devrelerden biridir Annenin sağlıklı ve kaliteli bir gebelik dönemi geçirmesi, gebeliğe has belirtileri daha az yaşaması, bebeğin dünyaya yeterli besin depolarını oluşturmuş ,ideal doğum ağırlığına ulaşmış bedensel ve zihinsel yönden gelişimini tamamlamış olarak gelmesi ve lohusalıkta bebeğin alacağı sütün kaliteli olması annenin sağlığı ve bu dönemindeki yeterli ve dengeli beslenmeyle mümkündür.

Normal bir gebelik sürecinde annenin kendi gereksinimine ek olarak tükettiklerinin bebeğe aktarılması için yaklaşık 9-12 kg alması yeterlidir. Bu artışı sağlayabilmek için gebelik öncesine göre bir gebe ek olarak günlük 20 gr. protein, 15-20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji almalıdır. Kilo alımı gebeliğin ilk üç ayında 1’er kg, ikinci ve üçüncü üç aylarda ise ayda 1 ile 1,5 kg düzeyinde tutulmalıdır. Bir ay içinde 3 kilodan fazla ağırlık artışı olan anne adayında diyet ve yeme alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Bununla beraber, gebelik öncesi annenin ağırlığı da önemlidir.

Düşük kiloda olan anne adayının alması gereken kilo 12.5 ile 16 arasında değişebilir buna göre annenin diyetine ortalama 350 -400 kalori ekleme yapılır. Fazla kilolu annenin diyetine kalori eklemesi yapılmaz.Bu gebeler gebelik süresince 7kg ağırlık kazansalar dahi normal kilolu bebek dünyaya getirebilirler. Gebeliğin 3. ayından sonra anne kesinlikle zayıflatılmaz. Kısıtlanan enerji 1600 kalori/gün’ün altına indirilmez.

Çok zayıf gebelerde; yetersiz ve dengesiz beslenenlerde düşük ağırlıklı doğum, erken doğum, ölü doğum, zihinsel ve bedensel özürlü doğumlar görülebilir. Annede anemi (kansızlık), kemik ve diş kayıpları, preeklampsi, vücutta su tutulması (ödem), iş gücü kaybı, halsizlik görülme oranı yüksektir.

Çok kilolu gebelerde ise hipertansiyon, şeker hastalığı, doğum güçlükleri gibi problemler görülebilir. Bu nedenle anne adaylarının gebelik öncesi kontrolleri yapılması, gebe kaldıktan sonra her ay beslenme ve kilo izlenmesinin yapılması gerekmektedir.

İlk aylarında kilo alamayan gebeler endişelenebilirler. Aslında bu endişe çoğu zaman gereksizdir. Çünkü bulantı ve kusmalar ile iştahsızlık problemleri ilk aylarda kilo almayı doğal olarak engelleyebilir.Kimi zaman hastaların eline çeşitli diyetler verilmekte ve belli beslenme programlarına zorlanmaktadırlar. Bazı gebeliğin özel durumları haricinde bu tür yaklaşımların hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur. Kadınları korkutarak sevmedikleri veya tolere edemedikleri gıda maddelerini tüketmeye zorlamak kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Bu tür diyetler ancak konunun uzmanı diyet uzmanı tarafından hastanın durumu göz önüne alınarak, doktorunun önerileri doğrultusunda ve kişiye özel olarak hazırlanabilir.


BESLENME İÇİN ÖNERİLER

Önceden belirtildiği gibi gebelik diyet yapmak için uygun bir zaman değildir.Eğer anne yeterli ve dengeli beslenmezse zayıflar.Yetersiz demir ve folik asit gibi vitamin alımına bağlı kansızlık (ANEMİ) oluşabilir.Bunu engellemek için yemeklerle birlikte çay ve kahve içilmemelidir.Dahası fazla miktarlarda vücuda giren kafein, dolaşım sisteminizin olumsuz etkilenmesine ve uykusuz kalmanıza neden olabilir.Yemeklerden en az 1-2 saat sonra bir iki bardak açık veya limonlu çay içebilirsiniz.

Öğünlerde kırmızı et ,yumurta, yeşil yapraklı sebzeler,kuru baklagiller ve demirden zengin yiyecek gruplarına yer veriniz.Sebzelerin ,makarna ve eriştenin, mercimek, nohut,kuru fasulyenin haşlama sularını dökmeyiniz.Bunları önceden yıkayıp ıslattıktan sonra pişiriniz.

Gebelik ne beslenme alışkanlıklarının nede damak zevkinin değiştirilmesini gerektirmez. DENGELİ ve ÇEŞİTLİ beslenmek önemlidir. Yapacağınız tek şey doğal, taze ve bol çeşitli besinler almaktır.Bu şekilde pek çok vitamin ve minerali almanız mümkün olacaktır.

Günlük öğün sayınızı en az beş olacak şekilde tekrar ayarlayın öğünleriniz sık ve az porsiyonlar halinde olmalıdır.Uzun süre aç kalmakta, tıka basa midenizi doldurmakta doğru değildir Toplam alacağınız gıdayı üç öğün yerine beş ya da daha fazla öğünde yemek, erken gebelikte bulantı şikayetlerinizi engellemede, gebeliğin geç dönemlerinde de mide yanması ve şişkinlik şikayetlerinizi önlemede yardımcı olacaktır.

Konserve, beklemiş gıdalar ve içinde katkı maddeleri bulunarak saklanan gıdaları tüketmemeye özen gösterin.

Aşırı yağlı, tatlı, baharatlı ve kalorili gıdalar yerine protein ve karbonhidrattan zengin, yağ oranı düşük besin öğelerine yönelin. Unutmayın ki önemli olan sizin kilo almanız değil bebeğin içeride yeterli şekilde beslenebilmesidir. Preeklampsi durumu veya riski varsa protein alımınızı arttırmanız gerekebilir veya gebeliğe bağlı şeker hastalığı(gestasyonel diabet) söz konusu ise diyetisyeninizin önereceği şekilde kalori kısıtlamasına gitmeniz gerekebilir.

Gebelikte dışarıdan hap olarak alınması gereken iki madde folik asit ve demirdir. Dengeli beslenebilen bir gebede bunlar harici vitamin veya mineral alımı gereksizdir. Eğer gebeliğe bağlı bacak kramplarınız oluyorsa Magnezyum, preeklampsi riskiniz varsa Kalsiyum’u ilave olarak doktorunuz size reçete edebilir.

Sentetik multivitamin hapları dengeli beslenemeyen gebelerde destekleyici olarak verilebilse de doğal gıdaların hiçbir zaman yerini tutmayacaktır.

Mercimek bulgur karışımı yemekleri sık yiyin yanında portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyveleri tüketiniz.

Gebeliğin ilk aylarında yapılan “Toxoplasma testleri” sonucunda vücudunuz bu parazitle önceden hiç karşılaşmamışsa bazı önlemleri almanız şarttır. Özellikle kedi ve köpek dışkılarıyla bulaşan bu rahatsızlık gebelik döneminde ortaya çıkarsa bebekte ölümcül veya sakatlıklara yol açan problemlere neden olabilir. Toxoplasma özellikle iyi yıkanmamış sebze ve meyveler ile iyi pişmemiş çiğ etlerden geçer.

İlginizi Çekebilir


#2
Sağol .
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:55 .