Hamilelerde neden ciltte değişiklikler ve kaşıntı olur?

#1
Anne adaylarının hamilelikleri boyunca ciltlerinde ton farklılıkları, çatlaklar ve kaşıntı ile karşılaşmaları olasıdır.

516
Hamilelerde neden ciltte değişiklikler ve kaşıntı olur?
Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve tüpbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy hamilelikteki olası cilt sorunları ve çözümlerini anlatıyor.

Ciltteki değişiklikler her hamile kadında farklı seviyelerde görülebilir. Vücudun belirli bölgelerinde cilde koyu rengini veren melanin pigmentlerinde bölgesel artış olur. Bazı anne adaylarında özellikle yüzde maske tarzında olabilen bu koyu renk görüntüye 'kloazma' adı verilir. Bu durum güneş ışınlarına direkt maruz kalma ile belirginleşebilir. Renk koyulaşmaları doğum sonrası ve loğusalık dönemi boyunca giderek azalıp tamamen kaybolur. Buna rağmen yine de direkt güneş ışığına maruz kalmamak ve bu durumu önlemek için uygun bir güneş kremi kullanmak gerekir.

Hamilelik döneminde 'nevus' denen benlerin boyutları artabilir veya renkleri koyulaşabilir. Ayrıca bazı hamilelerde, ciltte yağlanma sonucu akne artışı olabilir. Bunun tam tersine kimilerinde de ciltte kuruma meydana gelebilir. Anne adayları yakınmaları azaltabilmek için uygun temizleyici sabunlar ve nemlendiriciler kullanılabilirler.

Çatlaklar

Özellikle hamileliğin ikinci yarısından itibaren anne adaylarında karın cildinde gerginliğe bağlı olarak çatlaklar (stria) görülür. Hızlı kilo artışı nedeniyle bu çatlaklar bacak, kalça bölgelerinde de ortaya çıkar. Cildin esnekliği kişiler arasında belirgin farklılık gösterdiğinden çatlak oluşumu herkeste farklı boyutta olur. Cilt esnekliğini bol sıvı alarak, uygun kremler kullanarak desteklemek mümkün. Başlangıçta koyu mavi-mor renkli bu cilt izleri, doğum sonrası renklerini kaybedip sedefi renkte izlere döner.


Kaşıntı

Gebelik dönemi boyunca vücutta görülen yaygın kaşıntının en önemli nedenlerinden biri gebelik kaşıntısıdır. Bu yakınma yaklaşık olarak her 700 anne adayından birinde genellikle gebeliğin son haftalarında görülür. Yakınmaların nedeni artan gebelik hormonların etkisiyle safra kanallarındaki akımın yavaşlaması ve böylece kanda kaşıntıya neden olan safra asitlerinin birikmesidir.

Gebelik kaşıntısında çoğunlukla tek belirti kaşıntı olmasına rağmen ileri durumlarda kaşıntıdan birkaç gün sonra safra kanallarındaki tıkanıklık, kanda bilirubin artışına ve sarılık gelişmesine neden olabilir. Kaşıntı tek başına hamilelik sürecini ve bebeğin durumunu olumsuz etkileyen bir durum olarak kabul edilmez. Ancak kaşıntı ile birlikte sarılık görülmesi halinde gebeliğin yakından takip edilmesi gerekir.

Gebelik kaşıntısı, preeklampsi seyrinde gelişebilen karaciğer tutulumundan ayırt edilmesi gereken bir durumdur. Bu ayrım tansiyonun normal olması ve idrarda protein çıkışı olmamasıyla kolaylıkla yapılabilir. Gebelik kaşıntısının tedavisi doktor önerisine göre bölgesel krem veya losyon ya da ağızdan tablet alınması şeklinde yapılabilir. Gebelik kaşıntısı çoğunlukla doğumdan iki hafta sonra kaybolur. Ancak rahatsızlık genellikle her gebelikte tekrar eder. Hastalığı geçiren anne adayları doğum kontrol hapı kullandıklarında da aynı belirtiler ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:46 .