Sponsorlu Bağlantılar:
  Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 13-04-2012, 21:06 #1

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...


Güneş burcunuz , Ay burcunuz ve Yükselen burcunuz karakteriniz hakkında çok önemli temel veriler sunacaktır. Güneş , Ay ve Yükselen burçlarınızı aşağıdaki BURÇLARI okuyarak ( güneşin , Ay'ın ve yükselenin burcunu okuyarak ) kişiliğinizle alakalı astrolojik programınız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

kaynak : astrosohbet


ATEŞ ELEMENTİ BURÇLARI ( Koç , Aslan , Yay )


Koç Burcu

Başlangıçların burcudur.. Koç burcunda gezegenleri olan kişiler , bir şeylere öncülük etmeye , başlatmaya eğilimlidirler.
Satürn Koç burcunda olduğunda bir şeyler başlamak ve ilk adımı atmak engellenebilir , ilk adımı atma korkusu sözkonusu olabilir.
Güneş ve Marsın Koç burcunda olması öncülük eden bir karakter özelliğine işaret eder.
Ay burcu Koç olanlarda yeni başlangıçlar için heveslidir.
Koç burcuyla Oğlak burcunun farklılığı burada ortaya çıkar. Koçlar hevesle başlayıp çabuk sıkılan yapıdadır. Oğlaklar ise bir şeye başlamadan önce hesaplar yapar , tedbirlerini alır ve yavaş hareket eder gibi görünür oysa uzun vadede başladığı işi bitirme iradesi ve disiplini oğlak burcunda daha fazladır.

Koç burcunu Mars yönetir.. Mücadeleci , Savaşçı , girişimci , atak ve enerjik bir yapıya sahiptir.. Haritasında Koç burcunda gezegeni olmayanlar , eğer güçlü Mars etkilerine sahipseler Koça has özellikler göstereceklerdir. Örneğin Marsı Asc üzerinde olanlar Yükselen Koç özelliği gösterecektir. Kendini ortaya koyan , mücadeleci bir tarzı olacaktır. Marsın , Güneş-AY-Merkür-Venüs gibi gezegenlerle açılar yapması , o gezegenlere Marsa özgü nitelikler katacaktır. Yani bir kişinin yıldız haritasında hiç Koç burcunda gezegeni olmasa bile , eğer Güneş-Mars bağlantısına sahipse yada Ay-Mars bağlantısına sahipse o kişinin karakterinde KOÇ özelliklerinden söz edebiliriz.
Merkürün Mars ile açılar yapması Koç gibi düşünen , Koç gibi dobra konuşan ve öfkeli – hazırcevap özellikler verir.
Venüsün Marsla yaptığı açılar , aşk ve sanat gibi konulara tutkuyla yaklaşan bir yapı kazandırabilir.
Venüs-Mars sert açılarında ve Kavuşum açısında sek*üel cazibeden söz edebiliriz.

Koç burcu sabırsız bir enerjiyi ifade eder.. Koç burcunda kişisel gezegenleri olanların Mars , Uranüs transitlerinde bu sabırsızlıkları artacaktır ve dikkatsizlik kaynaklı gerilim ve kazalara dikkat etmelidirler.

Koç burcu diğer Ateş elementi burçları Yay ve Aslan gibi dürüst ve açık sözlüdür. Kendinden bahsetmeyi sevdiğini söyleyebiliriz.
Maceraya yatkındır. Hemen karar verip harekete geçme eğilimindedir. Çabuk öfkelenir ancak kin tutmaz. Koç burcu kişisi öfkelendiğinde sesini yükseltebilir , yumruklarını kavga için hazırlayabilir ve öfkesini doğrudan ifade edebilir. Zaten öfkesini doğrudan boşalttığı için ve içine pek fazla bir şey atmadığı için inatlaşma , nefret , kin , intikam gibi kavramlardan pek anlamaz.

Koç enerjisinin olumsuz yönlerinden biri , BENcilliktir.. Zaman zaman kendi istekleri peşinde koşarken etrafındakileri unutabilir. Ayrıca sahiplenici olabileceğini , kıskançlığını açık şekilde belirli edebileceğini söyleyebiliriz. Tutkulu bir aşıktır. Sevdiği zaman beklemeyi sevmez , bunu ifade etmeyi tercih eder. Hatta İlişkiler hususunda Koç burcunun bir AVCI gibi hareket ettiğini söyleyebiliriz. Karşı cinsi takip etmek ve onu fethetmek.. Lâkin Koç burcunun ilişkilerde ve pek çok deneyimde çabuk sıkılmak gibi bir huyu olabilir.

Parasal konularda Koç burcu diğer Ateş burçları ( Aslan ve Yay ) gibi cömert bir yaklaşıma sahip olacaktır.

Koç burcunun emir almaktan hoşlanmadığını aksine önderlik potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Koç burcu erkeksi burçlardandır ve Koç vurgusu olan bayanlara erkesi nitelikler kazandıracağını söyleyebiliriz.

Koç burcu , zıt burcu olan Terazinin aksine diplomasiden pek anlamayabilir. Problemleri en kestirme yoldan çözmek ister. Maço tavrı olduğunu söyleyebiliriz. Kurtlar Vadisindeki Memati karakteri Mars karakterinin iyi bir UÇ örneğidir diyebiliriz.

Koç burcu 12.evde vurgulandığında , yukardaki özelliklerin harita sahibinin hayatında saklanıyor olması muhtemeldir.

Koç burcundaki gezegenler , Satürn-Şiron-Neptün-Plüto gibi ağır hareketli gezegenlerle bağlantılar kurmuşsa , yukarda değindiğimiz dinamik-aktif özellikler kısıtlanabilir yada gizlenebilir yada rahat ifade edilmekte zorlanabilir.

----------------

Aslan Burcu

Aslan burcu Ateş elementi burçlarındandır. ( Koç ve Yay gibi )
Ateş elementinin sıcak kanlılığı Aslan burcunda bolca vardır. Oldukça samimi ve sevimli bir doğaları vardır.
Aslan , ormanın Kralıdır. Aslan burcunun doğasında yönetmek ve organize etmek hatta bazı durumlarda emri vâki yapmak vardır. Aslan burcunun yönetme ve organize etme , idare etme yani liderlik etme potansiyeli vardır.
Aslan burcunun liderliği , eğer bunu cesaretle ve samimiyetle yapıyorsa diğerleri tarafından çok doğal bir şekilde kabul edilecektir.
Oysa Aslan burcu liderliğini kibirle , egoyla , gösteriş merakıyla yapıyorsa diğerleri tarafından son derece itici bulunacaktır.
Ateş elementi burçlarından Koç ve Aslan burçlarında liderlik potansiyeli vardır , aralarında tarz olarak fark varmıdır ? Evet vardır.. Koç burcu daha hareket odaklıdır ve mücadele ederek – girişimde bulunarak , grubunu peşinden sürükleyerek yönetmeyi tercih eder. Aslan burcu ise Sabit nitelikte burçlardandır ve grubun Merkezi olarak , grubunu kendi etrafında organize ederek yönetmeyi tercih eder. Dikkat edilirse Koç burcunun lideri ÖNDEDİR VE ÖNDERLİK EDER , oysa Aslan burcu lideri MERKEZDEDİR.

Aslan burcunun korkularından biri , yeterince cesur olamama ya da cesaretle harekete edememe korkusudur.

Aslan burcu , birlikte vakit geçirilmesi en keyifli burçlardandır. ( Yay , İkizler ve Koçla birlikte )
Espri anlayışı , basit hataları büyütmemesi , samimi olması , oyunculuk yeteneği , çocukla çocuk olabilmesi , cömertliği ve özgüveniyle aranılan bir arkadaştır.

Aslan burcu duygusal konularda ustalık sahibidir. Aşk oyunlarını iyi bilir. Zaman zaman hayatında aşk odaklı dönemler olacaktır çünkü en az SU burçları ve Terazi burcu kadar sevmeye ve sevilmeye ihtiyaç duyar. Aslan burcu diğer Ateş burçları gibi tutkulu bir doğaya sahiptir , ateşli bir aşıktır. Sahiplenme dürtüsü oldukça yüksektir. Aslan vurgusu olan bayanların kıskanma tepkileri yüzlerinden çok kolay okunabilir.
Aslan burcu Sabit nitelikte burçlardandır ve sevdiği sürece sadık bir aşıktır.

Aslan burcu gururlu bir doğaya sahiptir. Çalışma hayatında emir altında çalışmak onu sıkıntıya düşürebilir.
Bu sebeple kendi işini kurması uygun olabilir.
Aslan vurgusu olan bayanlar her ne kadar pasif erkekleri tercih etmeselerde , erkeğin arka planında kalmakta istemezler.
Aslan burcunun yaralayacak olan durum , gururunun kırılmasıdır. Böyle zamanlarda içe dönmesi ve hayata küsmesi olasıdır.

Aslan burcunun yöneticisi Güneştir.. Tıpkı Güneş gibi hayatın merkezinde olmak ister. Tıpkı Güneşin ışıklarının doğmasıyla karanlığın son bulması gibi , Aslan kişiliği de doğal bir canlılığa , umut duygusuna sahiptir ve depresif zamanlardan kolay çıkabilir + depresif ortamlara da ışık ve ümit getirme potansiyeli taşır.

Aslan burcu doğal bir oyunculuk kabiliyetine sahiptir. Onun için her ortam bir sahne gibidir ve performans göstermek isteği duyar. Tiyatro ve gösteri dünyası , yaratıcılık gerektiren sanatlar Aslan burcunun tabiatıyla paraleldir.
Aslan burcu sahnede olmasa bile , bulunduğu ortamlarda içgüdüsel olarak dikkat çekmek isteyebilir.
Beğenilmek ihtiyacı ( Kral yada Kraliçe gibi hissetmek ) diğer burçlara göre daha belirgin olabilir. ( Teraziyle birlikte )
Uç durumlarda Aslan vurgusu olan bayanların ‘’ herkes tarafından aşık olunan kadın ‘’ olma isteği vurgulanabilir.
Aslan burcu bazen dikkat çekmek için gösterişe eğilimlidir. Kendini ortaya koyarken bunu gösterişli bir şekilde yapmayı tercih edebilir. Örneğin ilan-ı aşk yaparken ya da evlilik teklifi yaparken ya da bir tür açılış yaparken bunu sahnelemeyi ve insanları etkilemeyi bilir.
Uç durumlarda Aslan burcunun gösterişli tabiatı abartılabilir ve yapmacık durumlar oluşabilir.
Aslan burcu diğer ateş burçları gibi oldukça cömerttir. Hatta hediyeler vermeye , jestler yapmaya bayılır.
Benzer şekilde hediyeler almaya da bayılacaktır. Poh pohlanma dürtüsü Aslan burcunun zaafı olabilir.
Aslan burcunun beklentilerinden biri de 1 numara olmaktır ( öyle davranılma ) diyebiliriz.

Fiziksel açıdan mağrur bir duruş ve kendine güvenen bakışlar , büyükçe burun , dalgalı saçlar aslan burcunun özellikleri olarak gösterilebilir.

Ülke haritalarında ve toplumsal alanda Aslan burcunun ifadeleri => Çocuklar , gençler , yöneticiler , popüler kişiler örneğin sanatçılar.

Satürn ve Plütonun Aslan burcu konumları , otoriter bir yapıya işaret edebilir. Bu özellik gerek bireylerde gerekse toplumsal açıdan kendini gösterebilir. Örneğin Plütonun Aslan burcunda olduğu dönemlerde Dünya Hitler benzeri yönetimleri görmüştür.

Güneş , Venüs , Mars , Jüpiter gezegenlerinin Aslan burcunda oldukça etkin ve halinden memnun olacaklarını söyleyebiliriz.

-------------------

Yay Burcu

Yay Burcu Ateş elementi burçlarındandır ( Koç ve Aslan ile birlikte )
Neşeli bir tabiata sahiptir. Yay burcunun mutlu olması için basit şeyler bile yeterli olabilir.
Neşeli gününde bir Yay kişiliği etrafında ki somurtkan insanları bile güldürebilir çünkü Yay burcunda doğal bir mizah becerisi vardır.
Bazı zamanlarda ise patavatsızlığı yada kırdığı potlarla bulunduğu ortamda şimşekleri üstüne çekebilir.
Yay burcu diğer ateş burçları gibi açık sözlüdür.
Olumsuz yönlerinden biri abartılı anlatım tarzı olabilir.

Yay burcu idealist bir yapıya sahiptir ve Ateş elementinin etkisiyle ideallerini ateşli bir şekilde savunarak dikkatleri üzerine çekebilir. Dava insanı olmak , Yay kişilerinin zirvelerinden biridir. Ancak bazı durumlarda Yay burcu birden fazla ilgi alanıyla uğraşabilir , dikkatini ve enerjisini konsantre etmekte zorlanabilir.
Yay burcu için inanç konusu çok önemlidir ve ideallerine inanmak hususunda doğal bir hüneri vardır.
Zor zamanlarda bile her şeyin yoluna gireceğine dair inanç taşıma potansiyeli vardır.
Bilgeler der ki , inanmak başarının yarısıdır. Yay burcu her hangi bir alanda başarılı olmak ve sonuca ulaşmak için yolun yarısını kat’etmiş bir avantajla dünyaya gelmektedir. Günümüz başarı felsefeleri pozitif düşünce ve inancın gücünü vurgulamaktadır. İşte bu iki özellik Yay burcunun doğal özellikleridir.
İnanç hususunda Yay ve Balık burçları başı çeker diyebiliriz.

Yay burcu iyimser ve hoşgörülü bir yapıya sahiptir. Önceki burç olan Akrep ve sonraki burç olan Oğlak ile kıyaslandığında son derece esnek , affedici ve rahat kişilik özelliklerine sahiptir. Akrep ve Oğlak burçlarının Yay burcundan öğrenmesi gereken belkide en önemli dersler bu hoşgörü , esneklik ve rahatlık gibi özellikleridir.
Yay burcunun rahatlığı ve iyimserliğinin kaynağı , yukarıda söz edilen pozitif düşünme ve her şeyin yoluna gireceği inancını taşıyor olmasıdır.
Yay burcu ( Kova burcuyla birlikte ) geleneksel kuralları umursamaz yaklaşımlar sergileyebilir.
Takım elbise yerine rahat kıyafetleri ( örneğin spor giyim ) tercih edebilir.
Yay ile Kova burçlarının ortak yönlerinden biride ukalalık eğilimidir. ( ben çok biliyorum tarzı )
Hatta Yay burcu bu çok bilen tarzıyla , vaaz verir gibi konuşma eğilimi taşıyabilir.

Yay burcu için eğitim kavramı çok önemlidir. Resmi anlamda yüksek derecede eğitim almasa bile kendini geliştirmek ister , zihinsel – sosyal ve fiziksel açıdan genişlemek ( büyümek ) Yay burcunun doğal hedefleridir çünkü Yay burcunu yöneten Jüpiter Genişleme Prensibini ifade eder.
Yay burcu ve İkizler burcu en meraklı burçlar olarak başı çekerler diyebiliriz. Yay burcunun merakı daha felsefik olabilir. Kendine ait bir hayat felsefesi oluşturmak ihtiyacı duyabilir.
Yay burcu keşfetmek ister ve bu dürtüyle yabancı kişilerle tanışıp kaynaşmaktan mutluluk duyabilir.
Diğer Ateş burçları olan Koç ve Aslan kendi mahallerinin kabadayısı olabilir lâkin Yay burcu başka mekânlarda da özgüvenli ve samimi yaklaşımını ortaya koyabilir. Maceracı bir tabiatı olduğunu söyleyebiliriz.
Yay burcu yabancı dillerle ve kültürlerle özdeşleştirilir. Genişleme isteği bazen yurt dışına çıkmak şeklinde deneyimlenebilir.
Yay – İkizler aksının ifadelerinden biri gezerek öğrenmek ( ulaşım ) konusudur.

Yay burcuna has mesleki seçenekler => eğitim , ulaşım – seyahat , yabancı diller ( turizm ) , mizah , felsefe , Din , sporculuk vb.

Yay burcunun gölgeleri => Abartılı anlatım , abartılı tepkiler , bazen sakarlık boyutunda dikkatsizlik , patavatsızlık seviyesinde açık sözlülük , ben bilirim yaklaşımı ve vaaz vererek konuşma eğilimi vb.

Yay burcu Değişken nitelikte burçlardandır ve değişime kolay adapte olabilir. Aynı zamanda Yeniliklerden hoşlandığını söyleyebiliriz.
Yay burcunun fiziksel gelişime ve dolayısıyla spora eğilimi olabilmektedir. Bu fiziksel gelişim kilo alma eğilimi şeklinde de kendini gösterebilmektedir.

Yay burcu şanslı olarak tanınır. Gerçekten ümit ettiği ve beklediği şeyleri hayatına çekebiliyor olması , belkide çekim yasasıyla uğraşan insanların Yay burcunu incelemesini gerektirebilir.

Bir yıldız haritasında Yay burcunda gezegen yoksa bile , Güneş-Jüpiter gibi Ay-Jüpiter gibi dinamik bağlantılar varsa o kişi Yay özellikleri kazanacaktır. Jüpiterin dokunduğu gezegen fonksiyonları , burç ve ev konuları genişleme ve esneklik kazanma eğilimindedir.

Not = Jüpiter kendi özellikleriyle paralel sayılabilecek Ateş ve Hava burçlarının özelliklerini genişletir. Örneğin Jüpiter İkizler burcunda merak duygusunu ve ikizlerin hiper aktivitesini genişletebilir.
Oysa Jüpiter kendi özellikleriyle pek uyuşmayan Toprak burçlarını ve Akrep burcunu genişletmekten ziyade esneterek kendine benzetebilir. Yani Jüpiter Oğlak burcunda , Oğlak özelliklerini genişletmez aksine Oğlak burcunun katı topraksı özelliklerini esnetir ( Oğlaka Yay özellikleri katar => çabayla gelen şans gibi )


TOPRAK ELEMENTİ BURÇLARI ( Boğa , Başak , Oğlak )

Boğa Burcu

Boğa burcu Toprak elementine ait burçlardandır ( oğlak ve başak gibi ) Ayakları toprağa yere sağlam basar. Dolayısıyla inatçı bir karakteri vardır. Hatta Boğa için en inatçı burçlardandır diyebiliriz. Boğa aynı zamanda SABİT nitelikli bir toprak burcudur. Hem sabit olması hemde toprak burcu olması onu inatçı , sabit fikirli , değişime karşı dirençli yapmaktadır. Başkalarının kolay adapte olabileceği değişimlerden rahatsızlık duyabilir. Onun için istikrar  güvencedir ve o genelde güvenli olan yolu seçmeyi tercih eder.
Risklerden pek hoşlanmayabilir. Gerek maddi gerekse duygusal konularda güvence ihtiyacındadır. Örneğin maddi yatırımlar yapmak , kenarda köşede para biriktirmek onun için doğal bir ihtiyaçtır.
Her ne kadar zevkine düşkün burçlardan olsada , birikim yapma becerisi olduğunu söyleyebiliriz.
Hatta Boğa için doğuştan iktisat mezunu diyebiliriz çünkü tipik Boğalar parasal konularda doğal bir hünere sahiptirler. Aynı güvenceyi duygusal konularda da talep edecektir. Şıpsevdi biri değildir. Uzun vadeli ilişkileri tercih eder. Elbette istisnaî astrolojik bazı göstergeler , eli açık ve maceracı boğalara işaret edecektir ama biz şu an HAM haliyle Boğa burcunu inceliyoruz.
Ay Boğaları için ( özellikle bayanlar ) duygusal güvence bir tür ihtiyaçtır. Sevgi ve ilgilerini göstermeden önce , karşı cinsten emin olmak ( onlara güvenmek ) isterler. Bu sebeple flört olarak bilinen ilk zamanlarda mesafeli ve sıkıcı bulunabilirler.
Mars Boğa erkekleri , karşı cinse ‘ ben güvenebileceğin bir erkeğim ‘ mesajını vererek etkileme stratejisi taşıyabilir.

Boğa burcunun olumsuz özelliklerden biri ağırkanlı bir tabiata sahip olmasıdır. Gerek fiziksel , gerek duygusal , gerek sosyal yönlerden Boğa genelde yavaş adımlarla hareket edecektir. Hatta yakınlarındaki Koç ve İkizler insanlarının acele etmeleri Boğada öfke uyandırabilir. Boğa çok sabırlı burçlardandır. Acele etmesini istemek , karar verdiğinde aksi yönde ısrar etmek vb. işte bu iki seçenek Boğayı genelde kızdıracaktır. Kolay öfkelenmeyen Boğanın sabrı taştığında , arenadaki kızgın Boğa gibi önüne geleni devirme dürtüleri uyanabilir.
Boğanın bu ağırkanlılığı onun tembel olduğu imajını vermektedir. Gerçekten tembellik ettiği zamanlara ihtiyaç duyar ancak ona somut bir hedef verildiğince oldukça sebatkar olacaktır.

Boğa burcu için sahip olmak dürtüsü kuvvetlidir. Güneş boğası , arzu ettiği şeylere sahip oldukça egosunu besliyor ve özgüven yatırımı yapıyordur.
Aynı zamanda sahip olduğu şeylerin değerini bileceğini ve onları muhafaza edebileceğini söyleyebiliriz.
Belki Akrep ve Koç kadar belirli etmesede , Boğa burcunun da ilişkilerde oldukça sahiplenici yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

Boğa burcu , Yengeçle birlikte mutfakla barışık burçlardandır. Damak tadına güvenir.
Genelde yemek yapma hususunda doğal bir hüneri olabilir.
Hayatın fiziksel lezzetleri , Boğa için çok önemlidir. Yemek , uyku , sek*..
Boğa burcu sadelikten hoşlanır ve karmaşık problemlerden sıkılacaktır. Sadelik ve doğallık önemlidir. Örneğin ona bir çiçek verilecekse , yapay olmamasını tercih edecektir.
Boğa burcu için ruhsal , metafizik konular karmaşık konulardır. Boğalar somut şeylerden hoşlanır. Onu etkilemek için 5 duyusuna hitap etmeniz önerilebilir.
Müzik hususunda iyi bir kulağı , estetik bir beğenisi , keskin bir koklama duyusu vardır.
Güzel görüntüler , hoş kokular ( doğal olanlar ) , tensel temas gibi şeyler Boğalara keyif verir.

Boğa burcunun kişiye sağlam bir irade vereceğini söyleyebiliriz.
Hatta Akrep – Boğa aksının ortak vurgularından biri dayanıklılıktır. Gerek duygusal , psikolojik , gerek fiziksel açıdan dayanıklılık oldukça yüksektir.
Akrep – Boğa aksı için diğer bir ortak vurgu cinsellik ve cinsellik kaynaklı sahiplenme benzeri dürtülerdir.

---------------------

Başak Burcu

Başak burcu Toprak elementi burçlarındandır. ( Boğa ve Oğlak gibi )
Diğer Toprak burçları gibi , sakin , tedbirli , güvenilir , somut fikirleri olan , tutarlı kişilik özellikleri taşır.
Başak burcu kusursuzluk ihtiyacındadır. Elini attığı her işte mükemmeliyetçi bir yaklaşım sergileyebilir.
Başak için önemli olan sayısal çoğunluk değil , kalitedir..
Kalite odaklı yaklaşımı onu seçici yapar. Her şeyi kolay beğenmediğini söyleyebiliriz.

Başak burcu seçicidir ve kusursuzluk ihtiyacındadır ancak kendisi hiçte egoist ve kendini beğenmiş değildir. Hatta Başak burcu en mütevâzi burçlardandır ( Balık ile birlikte )
Alçak gönüllü tabiatıyla , sosyal çevrede pek dikkat çekici değildir ki zaten bunu da istemez. ( diğer toprak burcu Oğlak , dikkat çekmeyi gizli gizli ister )
Etrafında işlerin kusursuzca yürümemesi durumunda huzursuz olacaktır ve eleştiri silahına başvuracaktır.
Başak burcu , diğer iki toprak burcuna göre daha çabuk huzursuzlaşır.

Başak burcu sadelikten hoşlanır. Önceki burcu olan Aslana has gösteriş ihtiyacı yoktur. Daha azıyla yetinmesini bilir. Yok zamanlarda ( kıtlık zamanlarında ) idareyi en iyi bilen burçlardan biridir.

Başak burcu detaycılığıyla bilinir. Ayrıntılara hakimdir , küçük detayları bile önemser ve berrak gözlerinden kolay kolay kusur kaçmayacaktır. Bu detaycı yapısıyla Başak burcu için müthiş araştırmacı potansiyelden söz edebiliriz. Başkalarını sıkabilecek araştırmalar , muhasebe – hesap – kitap işleri Başak burcuna doğal gelir. Kitap demişken yine başkalarına zor gelebilecek kitap yazma konusu Başak burcu için bir hünerdir.
Hatta Başak kişiliği sözel olarak çekinipte ifade etmediği fikir ve duygularını yazım yoluyla daha iyi ifade edebilir. Zaten pek çok başarılı yazarda Başak burcu potansiyeli vardır.
Başak burcu kişiliğinin , bu detaycı ve dikkatli yapısından dolayı kandırılması zordur.

Fiziksel olarak Başak burcu vurgusu , büyükçe berrak bakan gözlere işaret edebilir.

Başak burcu ( Balık burcuyla beraber ) fedakarlık aksını oluşturur. Başkaları için çalışmak , başkalarının mutlu olması Başak kişisini de mutlu edebilir. Bazı durumlarda Başak ve Balık vurgusu olan kişiler fedakarlık etmek için kendilerini Kurban rolüne sokabilirler.
Egonun belkide en çok ezildiği ya da zorlandığı burçlar Başak ve Balık burçlarıdır. Bu sebeple Başak ve Balık kişileri için periyodik olarak özgüven takviyeleri yapmak faydalı bir strateji olacaktır.

Başak burcu en çalışkan burçlardandır ( Oğlak ile birlikte ) Görev duygusu gelişmiştir hatta yapması gereken işleri olduğunda eğlenmek için kendine zaman ayırmakta zorlanabilir. Bu yönleri , Başak ve Oğlak burçlarının sosyal arenada sıkıcı bulunmasına sebep olabilir.
Başak burcu kişiliği , çalışırken bazen detaylar arasında boğulmak ve bütünü görememek durumuyla karşılaşabilir.

Başak burcu bir alanda ustalaşmak ihtiyacındadır. Aklına takmış olduğu bir konuyu detaylıca araştırır , sorgular ve bol bol pratik yaparak ustalaşır. ( İkizler gibi merakı yüzeysel değil )
Başak burcu tamir , bakım , onarım gibi ustalık gerektiren ve ince işçilik gerektiren konularda diğer burçlara göre daha yatkındır.
Hizmet sektörünün de Başak burcuna uygun olacağını ve servis verme becerisi olduğunu söyleyebiliriz.
İş dünyasında Başak burcu verimliliği ifade eder dersek yanlış olmayacaktır.

Başak burcunun hünerlerinden biride sistemleştirme becerisidir. Metodlu çalışmak , sistem kurmak ve bunu yürütmek Başak burcu için doğaldır. Başak burcunu sistemleştirmek hususunda Karınca Modeliyle açıklayabiliriz. Çalışkanlığı , metodlu ve sistematik çalışabilmesi , tevâzusu ve çok fark edilmeyen yapısı gibi özellikleriyle Başak burcunu ( ham haliyle başak burcu ) karıncalara benzetebiliriz.

Astrolojide Merkürün Başak burcunu yönettiği bilinir ancak Şironun Başak burcu özellikleriyle daha çok bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.
Başak burcu yapısı itibariyle önceki burç olan Aslan ve sonraki burç olan Terazinin gösterişli ve hoşa giden özelliklerini pek taşımayacaktır. Belkide bu sebeple , Merkür ve Şiron dışında diğer gezegenlerin Başak burcu arazisinden hoşlanmadığını söyleyebiliriz.
Başak burcunun olumsuz özelliklerinden biri olan eleştirel yaklaşımları sebebiyle , diğer burçtan insanlarında Başaktan hoşlanmadıkları zamanlar elbette olacaktır.
Bazıları Başak burcunun seçiciliğine ve karar verirken kılı kırk yaran tarzına
Bazıları eleştirlerine ve iğneleyici imâlarına
Bazıları ketum ve mesafeli ( aslında mütevâzidir ) tavrına vb. sinir olabilir.
Oysa Başak burcu bu olumsuz gibi görünen özelliklerinin yanında , kötü gün dostudur. Diğer burçtan arkadaşlarınız eğlence zamanı sizinle olabilir ancak parti bitince evi temizlemek ve bulaşıkları yıkamak gibi görevleri Başak burcu vurgusu olan arkadaşınız kabul edebilir.
Zaten temizlik , titizlik , sağlık gibi konularda Başak kişiliği oldukça duyarlıdır. Sağlık alanı Başaklar için gâyet uygundur.

Duygusal konularda Başak burcu pek rahat olmayabilir. Hatta çekingen ya da utangaç bile olabileceğini söyleyebiliriz. Mantıklı tarafı ağır basan burçlardandır. ( İkizler , Oğlak , Kova ile birlikte )

------------------------

Oğlak Burcu

Oğlak burcu Toprak elementi burçlarındandır ( Boğa ve Başak gibi )
Oğlak burcunu Dağ keçisiyle özdeşleştirebiliriz. Oğlak burcu iyi bir tırmanıcıdır. Belirlediği hedeflere sabırla , kararlılıkla ilerlemek ve dağın zirvesine ulaşmak ve tabi orada kalıcı olmak Oğlak burcunun nihai hedefleridir ve en iyi versiyonudur.
Çıkmak istediği zirve büyük yada küçük olsun fark etmez , Oğlak burcu hedefe giden yolda çalışkan ve sabırlı bir yaklaşım sergileyecektir. Arada bir ayağı kayabilir ve ya düşebilir ancak Oğlak burcu gözünü hedeften ayırmazsa ve tekrar deneme hususunda kararlı olursa , er yada geç dağın zirvesini deneyimleyecektir. Gerçekten gerek günümüzde gerek tarihte hayatın pek çok alanında ( sanat , bilim , spor , ticaret , politika ) Oğlak ve yöneticisi Satürn vurgusu olan kişiliklere zirvede sık sık rastlanır.
Oğlak burcu niçin zirveye çıkmak istemektedir ?
Oğlak burcu SAYGI ihtiyacında olan ve bunu net şekilde talep eden bir kişiliğe sahiptir.
Oğlak ve Satürn için saygısızlık görmek , başka burçlara göre daha ciddi problemlere işaret edebilir ( depresyon , karamsarlık vb.)
Her hangi bir şeyi başarmamış Oğlaklar bile terbiyeli , ahlaklı , efendi yada hanımefendi kişilikleriyle bu saygıyı çevresinden almasını bilirler.
Oğlak burcunun zirveyi amaçlama sebeplerinden biri , Boğa ve Başak burcuna göre daha hırslı ve başarma arzusudur. ( beğenilme , dikkat çekme ) Bu dürtülerini Ateş burçları gibi rahat ifade edemez çünkü alaya alınmaktan ( saygısızlık ) ürkecektir. Oğlak burcu , toplumsal açıdan saygın bir konuma geldikten sonra kendini ifade etmeyi ve hatta bir tür otorite olmayı isteyecektir. Çünkü Oğlak – Satürn içgüdüsel olarak bilmektedir ki insanlar başarılı olan kişileri severler , saygı duyarlar.
Oğlak burcunun başarı arzusu ve iyi bir tırmanıcı olmasının sebeplerinden biride , diğer Toprak burçlarında olduğu gibi güvence ihtiyacıyla ilgilidir. Maddi güvence , sosyal açıdan bir statü sahibi olmak gibi konuları önemseyebilir.
Oğlak burcu için zirveye tırmanış süreci yalnızlığı ifade eder. Başarının bedellerinden biri de yalnızlıktır ve Oğlak kişiliği yalnızlığa alışır hatta ileride ilişkiler kurduğu dönemlerde bile periyodik olarak yalnızlık ihtiyacı hissedebilir.

Oğlak burcu ve yöneticisi Satürn , gelenekselci yaklaşıma sahiptir. Değişime şüpheyle bakabilir ( Akrep ve Boğayla birlikte ) Hatta Oğlak ve Satürn bir toplumun geleneklerini , örf ve adetlerini , kalıp haline gelmiş şeyleri , sınırları , kuralları ifade etmektedir diyebiliriz.
Oğlak burcu kurallar belirlemeyi ya da mevcut kurallara uymayı tercih edebilir. Düzen kurmak ve düzene uymak Oğlak burcuna doğal gelir.

Oğlak burcu ve Satürn vurgusu , ilişkiler hususunda tedbirlidir. Güven verir ve karşı tarafa da güvenmek ister ancak Oğlak burcunun güvenmesi için zaman gerekir. Zaman konusu zaten Oğlak ve Satürn için çok önemli bir kavramdır. Satürn => Zamanı yöneten planet olarak bilinir. Gerçekten Oğlak ve Satürn , gençliğini olgun biri gibi yaşayabilir ve olgunluğunda ondan beklenmeyecek çılgınlıklara girişebilir. Bu tür Oğlaklar sanki Benjamin Button hikayesinde olduğu gibi zamanı tersten yaşıyor gibidir.
Bu durumun açıklaması , Oğlak burcunun gençliğinde o özgüveni dağın zirvesinde görmesi ve gençliğini tırmanarak yaşaması , olgunluğunda ise özgüven kazanmış ve zirveyi deneyimlemiş biri olarak daha rahat hareket edebilmeyi öğrenmesidir diyebiliriz.
Astrolog Linda Godmanın tarifiyle , Oğlak kişiliği tatlıyı yemekten sonra ( ilerleyen yaşlarda ) yiyecektir.
Oğlak ve Satürnün zaman kavramıyla olan bağlantısı , kendinden yaşça büyük yada küçük kişilerle ilişkiler kurabilme potansiyeliyle de açıklanabilir. Başkalarının problem edebileceği yaş farkı konusunu Zamanın efendisi olan Satürn dert etmeyecektir.

Oğlak burcu ve Başak burcu , evlilik öncesi sek*üel deneyimler hususunda diğer burçlara göre daha az tecrübeye sahip olma potansiyeline sahiptir. Çünkü bu iki burç her hangi bir dini inanca pek bağlı olmasa bile doğal bir ahlak anlayışına sahiptir ve bu ahlaki kurallara bağlı kalmak isteyebilirler ( kurallara uymak )
Evlilik sonrasında da cinsellik konusunu kurallara yada sisteme bağlama eğilimi taşıyabilirler ( takvime bağlı deneyimler )
Oğlak ve Başak burcu vurgusu olan kişilerin bu eğilimler taşıyor olması , eğer eşleri daha tutkulu bir doğaya sahipse problem oluşturabilir bu sebeple ‘’ ânın tadını çıkarmak ‘’ konusunu öğrenmeleri gerekebilir. ( Sadece sek* hususunda değil , keyif veren pek çok konuda ânın tadını çıkarmayı öğrenmeleri hayatlarını daha doyum verici yapabilir , bu açıdan diğer toprak burcu olan Boğayı model almaları avantaj olabilir )

Oğlak burcu uzun vadeli hedeflere ulaşmayı sabırla bekleyebilir , aynı zamanda uzun vadeli ilişkiler kurabilir ve hatta sevdiği birini uzun süre bekleyebilir.
Sadakat , sabır , istikrar gibi özellikler zaten tüm Toprak burçlarında gözlemlenir.
İstikrarlı ilişkiler kurmak ve çalışma hayatında istikrarlı olmak Oğlak burcunun doğal hüneridir.

Oğlak burcunun olumlu özellikleri olarak => çalışkanlığını , istikrarlı oluşunu , düzene ve kurallara bağlılığını , saygı anlayışını , güvenilirliğini , ahlâki yaklaşımını , sakinliğini , sadakatini , başarı arzusunu vb. gösterebiliriz.
Olumsuz özellikleri olarak => fazla kuralcı yada gelenekselci olmaya eğilim gösterebileceğini , karamsarlığa düşme ihtimalini , ânın tadını çıkarmakta güçlük çekebileceğini , hayatı olduğundan daha fazla ciddiye alma eğilimini vb. gösterebiliriz.

Bir yıldız haritasında Oğlak burcunda gezegen olmasa bile , Güneş-Satürn gibi , Ay-Satürn gibi , Venüs-Satürn gibi , Mars-Satürn gibi bağlantılar varsa o harta sahibi Oğlak burcuna has özellikler kazanır diyebiliriz.


HAVA ELEMENTİ BURÇLARI ( İkizler , Terazi , Kova )

İkizler Burcu

İkizler burcu HAVA elementine ait burçlardandır. ( Terazi ve Kova gibi )
Müthiş bir merak dürtüsüne sahiptir. Etrafında olup biteni öğrenmek ister. Etrafındaki insanları tanımak ister çünkü onları merak etmektedir. Meraklı doğası sebebiyle bol bol okuyabilir , iletişim kurabilir , sorular sorabilir , gezerek görerek merakını beslemeyi tercih edebilir.
İkizler burcu bilginin transferini ifade eder. Okuyarak , dinleyerek , gezerek-görerek öğrenilmiş olan bilgiler , konuşma ve yazma gibi fiillerle başka insanlara transfer edilir.
Bu transfer bazen dedikoduculuk şeklinde kendini gösterebilir. İkizler burcunun gölgelerinden biri dedikodudur.
İkizler burcu kendini öyle yada böyle ifade etme ihtiyacındadır. Pek çok bilmektedir ve daha fazlasını sürâtlica öğrenme kapasitesine sahiptir. Bu bilgiler konuşarak ve yazı yoluyla ifade bulur.
Pek çok içe dönük fazla konuşmayan İkizler burcu vurgulu kişide yazma becerisi olduğunu söyleyebiliriz.
Zaten yazarlık için en tepedeki iki burç Başak ve İkizler burcudur diyebiliriz.

İkizler burcunu özel kılan niteliklerden biri pratik zekasıdır. Sorunlara hızlı çözümler üretme becerisine sahiptir. Bu becerisini bazen pratik fikirlerle , bazen sözlü tartışma becerisiyle , bazen el becerisiyle ifade edebilmektedir. Hazır cevap bir yapısı vardır. İkizler burcunun pratik zekası , hazır cevap yapısı , el becerisi gibi özelliklerinin derinine inersek , İkizler burcunun yöneticisi Merkürün sinir sistemiyle bağlantılı olduğunu görürüz ve o Merkür , Merküryen kişiliklerin sinir sistemi aktivasyonlarına iltimas geçmektedir diyebiliriz. Beyin ile dil arasındaki trafik – Beyin ile eller arasındaki trafik diğer 11 burca göre daha hareketli daha yoğundur diyebiliriz.
İkizler burcunun kıvrak zekası ve el becerisi , aynı anda iki yada üç işi yürütebilmesinin açıklaması olabilir.
Telefonla konuşurken ütü yada yemek yapabilmek ve bir gözüyle de televizyondaki haberleri izlemek vb.
İkizler burcunun kıvrak zekası , çabuk öğrenme becerisininde açıklaması olabilir. Leb demeden leblebiyi anlamak özelliği daha ziyade İkizler burcuna ( Merkür ) atfedilebilir.
İkizler vurgusu yada Merkür vurgusu olan yakınlarınıza uzun uzun bir şeyleri anlatmanız gerekmez. Onlar sizin cümleniz daha bitmeden vereceği cevabı hazırlamıştır bile.

İkizler burcunun olumsuz özellikleri halk arasında meşhurdur. ( Akreple birlikte )
Mesela İkizler burcu iletişim becerisini bazen çok konuşarak gevezelik şeklinde yansıtabilir.
Mesela İkizler burcu kıvrak zekasını kurnazlık yaparak ve karşısındaki insana bu kurnazlığıyla az yada çok zarar vererek kullanabilir.
Tüm bu özellikler İkizler ve Merkürün gölgeleridir. Yani her ikizler ve Merküryen insanda olacak diye bir genelleme yapamayız. Malesef İkizler vurgusu olan ve bu gölge özellikleri kullanan insanlarda çıkmaktadır ama unutulmamalı ki her burcun gölgesi vardır. ( Akrep kincidir , Boğa inatçıdır , Yengeç depresiftir , Yay dengesizdir vs. )

İkizler burcu sabırsız bir tabiata sahiptir. Hem sabırsız olup hemde her şeyi kıvrak zekasıyla çabucak kavrayan bu insanın , bir şeyi öğrendiğinde ve netleştirdiğinde artık o konudan sıkılıp başka merak alanlarına yönelmesi mesela Sabit burç vurgulu kişiler tarafından problem olarak algılanabilir. İkizler ve Koç burçları , sistemin en aktif ve tez canlı enerjilerini taşırlar diyebiliriz ve onların tez canlılığı ve çabuk sıkılma huylarını anlamaya çalışabiliriz.
İkizler ve Merkür insanları bu durumu esneklik olarak ifade edebilir ve kendilerine göre haklıdırlar.
Sabit burç vurgusu olanlar da bu esneklik pek anlaşılır şey değildir ki onlarda kendilerine göre haklıdır.
Öyleyse burada hangisi haklı tartışması anlamsızdır , esas olan FARKLILIKLARI KABUL EDEBİLMEKTİR.

İkizler burcu meraklıdır demiştik ve dürtüyle aynı zamanda çok iyi bir gözlemcidir. Hatta İkizler – Merkür insanlarının bu merak + gözlemcilik özelliği fiziksel olarak bakışlarına yansımıştır. Serçe gibi meraklı ve seri hareketlerle sağa sola bakan normalden biraz büyükçe gözler , İkizler – Yay aksı ile açıklanabilir.
Değişken burçlar ( ikizler , yay , balık , başak ) , Sabit ve Öncü burçlara göre daha esnek , daha meraklı ve değişime daha kolay adapte olabilen burçlardır. Bu özellikleriyle ( özelikle Merak ) değişken burçların diğer burçlara göre daha büyükçe ve berrak bakan gözleri vardır diyebiliriz.

İkizler burcunun çok yönlü olması ve pek çok konuda bilgili oluşu güzeldir ancak derinleşmekte zorlanabilir ve tüm bu öğrendiği bilgileri yüzeysel geçebilir.
Dikkatini uzun süre bir konu üzerinde tutmakta zorlandığından ve çabuk sıkılma huyundan ötürü bir konuda uzmanlaşmakta zorlanabilir.

İkizler burcu ve zıt burcu olan Yay , öğrenim ve ulaşım konularını ifade eden bir aks oluşturur.
Okuyarak , düşünerek ve fikirler üreterek , gezerek-görerek , iletişim kurarak ve dinleyerek MERAK dürtülerini besler.

İkizler burcu için mantık ve zeka , duygulardan daha önceliklidir diyebiliriz. İkizler burcunu etkilemenin püf noktalarından biri , onda merak dürtüsünü uyarmaktır.
Sonrada onunla konuşmak – dinlemek – gezmek – öğrenmektir.
İkizler burcu için bir ilişkide zihinsel uyum çook önemlidir.

İkizler burcunun yöneticisi Merkür , eğer Güneşle ve Ay burcuyla kavuşum yapıyorsa harita sahibine İkizlere has özellikler katar. Örneğin Ay-Merkür açısına sahip bir kişide Ay İkizler burcu potansiyeli görülebilir.

-----------------------

Terazi Burcu

Terazi burcu Hava Elementi burçlarındandır ( İkizler ve Kova gibi )
Terazi burcu ilişkilerle en bağlantılı olan burçtur diyebiliriz. İlişki kurmak , başka biriyle uyumu sağlamak ve hayatı iyisiyle kötüsüyle paylaşmak Terazinin çok önemli ihtiyaçlarıdır.
Çekiciliğiyle , zerafetiyle ve paylaşmak konusundaki içtenliğiyle Teraziler bekledikle o insanı kendilerine çekmekte zorlanmazlar. Eğer karşılarında sınırları zorlayacak bir inatçı kişilik olmadığı sürece , Teraziler için uyumu sağlamakta doğal bir hünerdir. Aslan , Koç , Akrep ve Boğa dörtlüsü de aşkta kendine güvenebilir ve usta aşık rolünü oynayabilirler , Balık ve Yengeç burçları ise gerçekten sevmek ve sevilmek için yartılmış gibi görünebilirler ancak ilişkiler – aşk ve romans konularını bir üniversite ortamında ders olarak koysaydık muhtemelen Terazi burcu 1.olurdu çünkü aşk ve ilişkiler konusunu Terazi burcu bir sanat gibi ele alır. Kendini çekici göstermek , boğucu olmayan bir ilgi ve sevgi sunmak , karşılık aldığında bu kez uyumu sağlamak ve içtenlikle paylaşımda bulunmak.. Ve tüm bunları , aslan-Koç-Boğa-Akrepin BEN demesinden farklı olarak BİZ bilinciyle yapmak.

Terazi burcu en çekici burçlardandır çünkü Teraziyi Venüs yönetir ve Venüs => Güzelliğin planetidir.
Kişisel bakımına önem vermek , kendine yakışanı giymek , güzelden anlamak , estetik bir beğeniye sahip olmak , yaşından küçük göstermek , temiz – parlak yüz hatlarına ve ince dudaklara sahip olmak gibi artılarından söz edebiliriz.
Terazi burcu özellikle beğeniler hususunda en az Başak kadar seçici olabilir.
Etkilemek ve etkilenmek , Teraziyi ve yöneticisi Venüsü çok iyi tarif eden tanımlardır.

Güneş-Venüs kavuşumu , Ay-Venüs bağlantıları ( özellikle kavuşumu ve üçgen ) bir kişide Terazi burcu etkisi yoksa o kişiye Teraziye has özellikler katar.

Terazi burcu için uyumlu bir birliktelik ya da ortaklık kurmak çok önemlidir. Tek başına değilde , hayat ortağıyla ( eşi yada iş ortağıyla ) birlikte hareket etmek isteyecektir.
Terazinin olumsuz tarafı , uyumu bozmamak için kendinden taviz verme eğilimidir. Sanki önemli olan kendinin ne istediği değil , partnerinin ne istediğidir. Bu açıdan Teraziyi Koç burcuyla kıyaslarsak , Koç burcunun gölgesi BENcil olması , Terazinin gölgesi ise fazlasıyla SENcil olmasıdır.

Terazi burcu için paylaşmak en birincil ihtiyaçlarındandır. Terazi burcu vurgusu olan bir çocuk , oyuncaklarını diğer çocuklarla paylaşmaktan mutlu olabilecektir.
Nasıl ki Başak ve Balıklar fedakarlıkta ve yardımseverlikte mutluluk-doyum buluyor , Terazilerde paylaştıkça hayattan daha çok doyum alabilir.

Terazi burcu için adalet konusu çok önemlidir. Normalde serinkanlı olan Teraziler , haksızlık karşısında öfkelenebilirler. Eşitlik , adalet ve dengeli paylaşım gibi kavramlar teraziyle bağlantılıdır.

Terazi burcu diplomasiyle özdeşleştirilir. Zekasıyla , adaletli yaklaşımıyla ve çekiciliğiyle oldukça ikna edicidir. Sesini yükseltmeden son derece kibar bir tonda ama ince bir zekayla iletişim kurar ve doğal bir diplomatik beceri sergileyecektir.

Terazi burcu , zıt burcu olan Koçun aksine sakinleşmeyi temsil eder. Problemleri serinkanlı bir yaklaşımla ele alacaktır. Bu özelliğiyle ( kararsızlık gölgesini aşmış ) Terazinin yöneticiliğe uygun olduğunu söyleyebiliriz ancak Terazinin doğasında yönetmek isteği , uyum ve paylaşmak isteğinin arkasında kalacaktır.
Terazinin bu sakinlik ihtiyacı , gürültülü ve karmaşanın hakim olduğu ortamlardan kaçınmasına sebep olabilir.
Terazinin gürültü ve karmaşa olan ortamlardan uzak durmasını , estetik duyarlılığıyla da açıklayabiliriz.
Estetik açıdan iç açıcı görünmeyen ortamlar Terazinin ruhsal dengesini bozabilmektedir.

Terazi burcu , önceki burç olan Başak ve sonraki burç olan Akrepe göre zorlanmaya pek gelemeyebilir ve iradesi zayıf olabilir.
Kararsızlık , Terazinin en can sıkıcı özelliklerinden biridir. Bazen konularda ne giyeceğine , ne yiyeceğine bile karar vermekte zorlanabilir.
Sanki karar verirken diğer seçeneklere haksızlık yapmamak istemektedir. Ayrıntıları güzelce ölçüp biçer ve öyle karar verir.

Terazi burcu sanatla bağlantılı olan burçlardandır ( Aslan , Balık ve Boğa ile birlikte )
Göze , kulağa ve hislere hitap eden eserlerden etkilenebilir ve profesyonel ya da hobi olarak bir sanat dalıyla uğraşmayı seçebilir ( etkilemek ve etkilenmek prensibi )

----------------------

Kova Burcu

Kova burcu Hava elementi burçlarındandır ( İkizler ve Terazi gibi )
Kova burcu , İkizler burcuyla birlikte bilindik şekliyle ZEKA hususunda başı çeker. Çoklu zeka teorisini düşünecek olursak örneğin SU burçları Duygusal Zeka açısından daha önde olabilir. Ticâri Zeka açısından Toprak burçları daha önde gelebilir. Sosyal Zeka açısından Ateş ve Hava burçları daha önde olabilir.
Problemlere pratik çözümler bulmak , hazır cevaplık , kıvrak zeka => İkizler burcuyla özdeşleştirlilebilir
Bilimsel bir zeka , farklı çözümler , hiç kimsenin düşünemediğini düşünmek => Kova burcuyla özdeşleştirilebilir

Kova burcu bağımsızlık ihtiyacındadır. Kova burcuna sınırlar getirmek , onun âsi tarafını uyaracaktır. Bir takım kural ve sınırlara uymamak ve tersi yönde davranmak Kova için doğal bir tepkidir.
Kova burcu kişiliğinde gelenekselden farklı hareket ederek etrafındaki insanları şaşırtma potansiyeli vardır.
Çoğunluğun kabul ettiği şeylere itiraz getirebilir çünkü bu kabul görmüş şeyleri sorgulamak Kova burcunun doğal hüneridir.
Kova burcu bağımlılık korkusuyla evlilik , aile ve de bir gruba ait olma gibi deneyimlerden kaçınabilir.
Kova burcu kişisinin evlilik içinde de kendini bağımsız hissetmek istemesi doğaldır. Anlayışlı bir eşe sahip olması avantaj olacaktır.

Kova burcu toplum içinde kendini yabancı gibi hissedebilir. ( hatta uzaylı gibi )
Başkalarının düşünmediği fikirler taşıyabilir. Geçmişe değil , geleceğe odaklanmayı tercih eder.
Hümanist bir yapısı vardır ve tüm insanlığı ilgilendiren sorunlara karşı duyarlı olabilir. ( çevre , bilim , yoksulluk , savaşlar vb.)
Kova burcu sıcakkanlı değildir ve ilişkilerinde mesafeli bir yaklaşım sergileyebilir.
Duygusal ilişkilerde , Kova burcu birine ilgi duyuyorsa ilk tepkisi o kişiden uzaklaşmak olabilir yada en azından ilk etapta duygularını ifade etmek yerine beklemeyi tercih edebilir.
Kova burcu gerek arkadaşlık gerekse duygusal ilişkilerinde zihinsel uyuma önem verecektir.
İletişim kurduğu insanların bazı konularda donanımlı olması Kovanın tercihi olacaktır çünkü o zihinsel kovasını doldurmak gibi amaçla dünyaya gelmiştir.

Kova burcu objektif bir bakış açısına sahiptir ve birilerini yargılamak hususunda acele etmeyecektir. Tarafsız olmak ve farklı düşünen insanları objektif biçimde değerlendirmek Kova burcunun hünerlerinden biridir.

Kova burcu farklı olma isteğini giyim tarzınada yansıtabilir örneğin modaya uymamayı tercih edebilir.
Kova burcunun yönetici gezegeni Uranüstür. Uranüs bağımsızlığı , sıra dışı olmayı ifade eden tuhaf bir planettir. Dehânın planetidir. Toplum tarafından benimsenmiş kalıpları kırmayı ifade eder.
Bir yıldız haritasında Kova burcunda gezegen yoksa bile , Güneş-Uranüs , Ay-Uranüs , Mars-Uranüs , Venüs-Uranüs , Merkür-Uranüs bağlantısı varsa o harita sahibinde Kovaya has özellikler olacaktır.
Uranüs enerjisi zig-zaglar çizer ve Uranyen kişilikler inişli-çıkışlı deneyimler yaşamaya yatkındır.

Kova burcu Sabit nitelikli burçlardandır. Zaman zaman kendi fikirlerinin doğruluğu hususunda inatçı bir tavır sergileyebilir. Sanki en doğruyu kendisinin bileceğine dair ukalaca davranışlarda bulunabilir ki bu tarz Kovanın gölgesidir.

Merkür Kova burcunda çok güçlüdür ve parlak fikirler , objektif düşünme potansiyeli verir.
Mars Kova kombinasyonu bağımsızlık adına mücadele etmeyi ifade edebilir.
Satürn Kova burcunda olduğunda fikirlere güvenmek hususunda tereddütler olabilir. Zamanla ve Çabayla geliştirilen fikir ve projeleri ifade edebilir.
Kova ve Uranüs potansiyellerini teknolojiyle ( Bilim ) özdeşleştirebiliriz.

Kova burcu kendini bir gruba ait hissetmeyi zorunlu görmez hatta gruptan bağımsız olması Kovaya daha doğal gelir. Kova burcu bir ekibin yada bir ailenin parçası olsa bile periyodik olarak uzaklaşma – mesafe ihtiyacı hissedebilir. Böyle zamanlarda ekip ya da aile üyelerinin onun bu mesafe ihtiyacını anlayışla karşılaması avantaj olacaktır. Zaten alınganlık , eleştiri gibi duygusal kaynaklı tepkilerle karşılaşması Kova burcunun o ortamdan daha da soğumasına sebep olabilir. Buradan anlıyoruz ki Kova burcunu etkilemek için duygu sömürüsü yapmak gibi stratejiler pek işe yaramayabilir.

Not => Son yıllarda Transit Neptün ( Balık burcunun yöneticisi ) Kova burcunda konumlandığından , günümüz Kova kişilikleri normalde olduğundan daha duyarlı kişilik özelliği kazanmış olabilir. ( Kova burcunun sert – âsi özelliklerinin yumuşaması vb.)

SU ELEMENTİ BURÇLARI ( Yengeç , Akrep , Balık )

Yengeç Burcu

Yengeç burcu SU elementine ait burçlardandır ( Akrep ve Balık gibi )
En duygusal burçtur diyebiliriz. Ancak bu duygusallığını çok fazla göstermeyebilir. Çünkü Yengeçler muhtemelen hayatlarının ilk dönemlerinde duygusallık kaynaklı yaralar alacaktır ve etrafına ( yengeçte olduğu gibi ) bir kabuk örecektir. Dışsal imaj açısından Yengeç imajı bazen zıt burcu olan mesafeli Oğlak kadar ketum ve duygusuz görünebilir. Bu yengeç kabuğunun gelişmesinde , artık duygusal yaralar almamak istemeleri içgüdüsü ( korkusu ) yatıyor olabilir. Hatta bazı Yengeç vurgulu kişilikler ‘ duygusallık zayıflıktır ‘ gibi prensipler bile edinmiş olabilir.

Yengeç burcu anaçlığı ifade eder. Annelik içgüdüsüyle donatılmıştır ve sevdiklerini koruma-kollama gibi bir ihtiyacı vardır. Normalde çekingen olan Yengeçler , sevdikleri insanların tehlikede olduğunu gördüğünde koruma içgüdüsüyle cesurca davranışlar sergileyebilirler. ( özellikle Mars Yengeçler , Marsa özgü cesaret ve öfkelerini en çok sevdikleri kişileri kollamak için sergileyebilirler )

Yengeç burcunun mutfakla arası iyidir. Burçlar kuşağının annesi olduğundan doğal bir besleme dürtüsü vardır ve iyi yemek yapabilen pek çok kişide Yengeç yada yöneticisi olan AY etkilerinden söz edebiliriz.

Yengeç burcu etrafındaki kişi ve olayları hissetmek ister. Ve hislerine göre değerlendirmelerde bulunabilir.
Bu sebeple Yengeçin duygusal hafızası oldukça kuvvetlidir. Onda bir takım hisler uyandıran kişi ve olayları kolay kolay unutmayacaktır.

Yengeç burcu diğer SU burçları gibi oldukça kuvvetli sezgilere sahip olabilir. Empati becerisi de yüksektir.

Yengeç burcu ham haliyle ilişkilerde çekingendir. Ateş burçları atak değildir , içe dönük sayılabilir. Yengeç burcunun kahkahalar atacağı yer , kendini ailesi gibi hissettiği ortamlar olacaktır. Yabancılar arasında temkinli ve şüpheci olabilir.
Duygusal ilişkilerde Yengeç , doğrudan duygularını ifade etmeye çekinebilir. İki ileri bir geri adımlarla karşı taraftan gelen sinyallere göre hareketlerini uyarlar. Çok fazla hassas olduğu için belkide red edilmekten korkuyordur.

Yengeç burcunun gölgelerine bakalım.. Alınganlıktan başlayabiliriz.. Yengeç ve AY etkisi yoğun olan kişiler , bazen fazlaca hassaslaşarak ilişkilerinde karşı tarafı bezdirebilirler.
Basit şakaların altında olmadık senaryolar üretebilirler ve basit cümlelere alınganlık edebilirler.
Sonra sezgiselliğine güvenerek , o cümlede aslında neyi ifade etmek istediğinizi anladığını ima ederler ve örneğin şakacı + patavatsız Koç ve Yaylar için Yengeçlerin bu özelliğiyle uğraşmak zordur.

Yengeç burcunun olumsuz gibi görünen özelliklerinden biri , sevgisini bazen boğucu şekilde ifade etmesidir. Sanki bir an için onun gözünün önünden ayrılsanız başınıza kötü bir şey gelecekmiş gibi hissedebilir ve sürekli bir arada olmanızı ister.
İlişkilerde mesafe ihtiyacında olan Kova – Oğlak kişilerinin duygularını boğucu şekilde ifade eden Yengeçlerle yaşaması zor olacaktır.
Zaten onun bu tür sevgisine benzer şekilde karşılık vermediğinizde bu kez kırılıp gücenme potansiyelleride vardır.
Bu tip Yengeç kişiliklerinin duygularını ve sevgilerini ifade etme hususunda dengeli olmaya çabalaması faydalı olacaktır.

Yengeç burcunun yöneticisi AY ‘dır. Ve Ay nasıl ki hızla değişiyorsa ( görüntüsü ) Yengeçlerin duygusal modları da benzer şekilde hızla değişebilmektedir. İkizler burcundaki zihinsel değişkenlik , Yengeçlerde duygusal düzeyde olur. Ancak bu değişkenlik maymun iştahlılık gibi değildir. Yengeçler sevdiğinde gerçekten derinden seven burçlardandır. Gündelik konulara dair hisleri çabuk değişebilir. Örneğin sevinçli bir haberle müthiş mutluluk hissederken , 10 dakika sonra haberlerde izlediği olumsuz bir şey onu sarsabilir.

Yengeç burcu , zıt burcu olan Oğlak ile birlikte depresyon ( melankolik ) ihtimaline yatkın bir potansiyel taşır. Üzücü durumlarda kabuğuna çekilebilir ve dış dünyayla bağlantısını koparabilir.
Böyle zamanlarda ona sevildiğini hissettirmek önemli bir adım olacaktır.

Ay Yengeçte burcunda çok güçlüdür. Astrolojinin en hassas kombinasyonlarından biridir.
Empati , sezgisellik , şevkat , koruma içgüdüsü , sevme-sevilme ihtiyacı vs..

Satürn Yengeç burcunda olduğunda kişinin SU elementiyle olan bağlantısını bloke ediyor gibidir.
Yani kişinin derin duygusallığıyla bağlantı kurması zamanla ve çabayla olacaktır.
Satürn Yengeçlerde ailevi konularda engeller görülebilmektedir.

Yengeç burcunun ifadelerinden biride Vatan konusudur. Bireysel açıdan aile ne ise toplumsal açıdan Vatan kavramıda benzer bir anlam taşır.
Plütonun Yengeç burcunda olduğu yıllarda tarih , tüm zamanların en büyük vatan savunmalarına şahit olmuştur ( Çanakkale Savaşları )

Yengeç burcu annelikle ilgilidir demiştik ve son olarak şunu ekleyebiliriz , Yengeç ve AY etkisi vurgu yapan bayanların vücutlarındaki yuvarlak hatlar ( göğüsler vs.) belirgin büyüklükte olabilmektedir.

---------------------

Akrep Burcu

Akrep burcu , SU elementi burçlarındandır ( Yengeç ve Balık ile birlikte )
Ya tam ya hiç prensibine sahiptir.. Elini attığı her işe tutkuyla sarılabilir ya da o konuya hiç bulaşmaz.
Sevgisinide , nefretinide yoğun biçimde ifade edebilir. Akrep burcunun rengi siyahtır ve siyah renkler arasında en koyu olanıdır. Akrepin hisleride , deneyimleride diğer burçlara göre daha koyu ve daha derin olabilir.

Akrep burcu tutkulu bir doğaya sahiptir. Gerek cinsellik hususunda , gerek hedefleri ve sevgisi ve hatta tuttuğu futbol takımı hususunda tutkularını ifade edebilir.
Cinsellik hususunda başı çeken burçlardandır ( Koç , Boğa ve Aslan ile birlikte )
Bu sek*üel yoğunluk Akrepe cazibe katar. Bazen pek yakışıklı olmayan bir Akrep erkeğinin kadınlar tarafından oldukça cazibeli bulunduğuna rastlarız ve de benzer şekilde çok güzel görünmese bile Akrep etkili kadınların tuhaf bir çekiciliği olduğuna şahit oluruz. İşte bu durum Akrepin sek*üel titreşimlerinin karşı taraftaki insanlar tarafından algılanması ve yanıt bulmasıdır. Terazinin ve Venüsün çekiciliği doğal bir güzelliği sembolize eder oysa Akrepin çekiciliği daha ziyade büyüleyici gibidir.

Fiziksel olarak Akrep burcunun bakışları dikkat çekicidir. Delici bakışları olabilmektedir.
Akrepin diğer fiziksel özelliği , tepkisiz gibi duran soğukkanlı yüz hatlarıdır.
Akrep burcunun hem fiziksel hemde psikolojik ve duygusal açıdan çok güçlü bir iradesi olduğunu söyleyebiliriz.

Akrep burcu kontrol etme içgüdüsüne sahiptir hatta bazen etrafındaki insanları manipüle edebilmektedir.
Kontrolün kendisinde hoşlanmasını tercih eder çünkü başkalarına kolay kolay güvenemez.
Akrep burcu oldukça şüpheci bir yaklaşıma sahiptir. Belkide etrafında gördüğü olumsuzluklardan derin bir şekilde etkilenmek , ders almakta ve bir daha kimsenin ona ve sevdiklerine acı çektirememesi ihtiyacıyla böyle şüpheci ve kontrollü durmaktadır.

Akrep burcu güçlü bir zekaya ve kuvvetli sezgilere sahiptir. Sezgilerine güvenmesi iyidir ancak bazen şüphe kaynaklı hisleri , sezgiyle karıştırabilir ve olmayan şeyleri gerçekmiş kafasında kurgulayabilir.
Uç durumda Akrep burcunun paranoya eğilimi olduğunu söyleyebiliriz.

Akrep burcu Güçlü olma ihtiyacındadır. Gücü elde etsede bunu Koç kadar direkt ya da Aslan gibi gösterişli şekillerde ifade etmez. Gücünü gizlemeyi ve gerektiği durumlarda göstermeyi tercih edebilir.
Çünkü Akrepin ifadelerinden biri de Gizlilik prensibidir. Her şeyini ortaya koymaktan hoşlanmayabilir.
Bazen bu gizemli tavrını siyahlar giyinerek dışsal olarakta ifade edebilir. Sanki o siyahlar içinde pek çok sır yatmakta gibidir.

Akrep burcu , Sabit nitelikte burçlardandır ve sabit fikirli olabilmektedir. Pek esnek değildir.
Kendi bildiği konularda ısrarcıdır. Bu ısrarcılığını basit konulara değilde , hedeflerine yönlendirebilirse son derece başarılı olabilir. Zaten Akrep burcu kişisel dönüşümle alakalıdır. Kartala dönüşmek ve sosyal arenada zirveye uçmak , Akrepin zirvesini ifade eder.
Akrep burcu Liderlik yapabilecek burçlardandır ( Koç ve Aslan ile birlikte ) Akrepin liderliği , soğukkanlılığı , keskin zekası , gözü kara cesaretiyle beslenir.
Akrep liderler ya tam sevilir ya da hiç sevilmezler..

Akrep burcu analizci bir zekaya sahiptir. Sezgilerinin de yardımıyla karşılaştığı kişileri ve olayları gerçekçi biçimde analiz edip sonuca varabilir.

Akrep burcunun intikam hisleri ve bu konudaki deneyimleri halk arasında meşhurdur.
Ona yapılan bir kötülüğü kolay kolay affetmeyecektir ve intikamını alabilmek için beklemesinide bilecektir.

Akrep burcu için uygun eğilimlerden biride Psikoloji konusudur. Kendi bilinç altının derinliklerine inmekten ve korkularıyla yüzleşmekten çekinmeyecektir. Kartal olmaya tâlip olan Akrepler , bazen işe ölüm korkusunu aşmakla başlayabilir.

Akrep burcu en inatçı burçlardandır. Bu konuda zıt burcu olan Boğa ile birlikte başı çekerler diyebiliriz.

Kişisel gezegenler Akrep burcunda konumlandığında , özellikleri yoğunlaşır , derinleşir. Örneğin Venüsün Akrep burcunda konumlanması , sevginin ve cazibenin yoğunlaşmasını ifade edebilir.

---------------------

Balık Burcu

Balık burcu SU elementi burçlarındandır. ( Yengeç ve Akrep ile birlikte )
Balık burcu diğer SU burçları gibi duygusal , duyarlı ve sezgiseldir. Empati becerisi yüksektir.
Zengin bir hayal dünyası vardır hatta uç durumda Balık ve yöneticisi Neptünün hayalperestlik verebileceğini söyleyebiliriz.

Balık burcu yardıma ihtiyacı olanlara karşı merhamet duyacaktır. Yardımsever bir doğası vardır ve insanlara Hayır demekte zorlanabilir.
Balık burcu , Koç burcunun aksine bitişleri ( sonlanma – tamamlanma ) ifade eder. Toplumsal konuları , hırsları , dargınlıkları , çıkar ilişkilerini vb. aşmayı ifade eder. Balık burcunun zirvelerinden biri kendini ve dünyevi yükleri aşmaktır.
Balık burcu kendini olduğu gibi kabul eder ve başkalarını yargılamak gibi davranışlardan uzak durabilir. Balık burcu için bir şeyleri kabullenmek , birazda kadersel plana kendini bırakma eğiliminden gelir.
Balık burcu Kovanın aksine suyun akışının tersine değilde , suyun akışı istikametinde ilerleme ( hatta ilerlemek değilde kendini akışa bırakma ) eğilimi taşıyabilir.
Balık burcunun BIRAKMA ve KABULLENME eğilimini dengelemeye ihtiyacı olabilir çünkü zaman zaman suyun akışı onu yanlış yerlere götürebilir ve bunu kontrol etme iradesini gösteremeyebilir.
Belkide Balık burcunun etrafında ayakları yere sağlam basan arkadaşları , aile üyeleri ve bir partneri olması oldukça avantajlı olacaktır.

Balık burcu ( Yay burcu ile birlikte ) inanma ihtiyacındadır. Kendinden ve sosyal kurallardan daha büyük bir planın parçası olduğuna inanma ihtiyacındadır. Bu eğilimi hırs duygusunu alıp götürebilir ve psikolojik yüklerin hafiflemesi açısından avantajdır ancak kaderci olmak ve kendi iradesinin önemini hafife alarak plansız şekilde yaşamak gibi tehlikeden de söz edebiliriz.

Balık burcu sevme ve sevilme ihtiyacındadır. Balık burcu için hissetmek , düşünmekten daha motive edici olabilir. Oldukça kuvvetli sezgileriyle önünde ki puzzle parçalarının bütününü ( resmin bütünü ) görmek Balık burcunun hüneridir ( Zıt burcu olan Başak ise parçaları ayrıntılarıyla görebiliyordu )
Balık burcu kuvvetli bir imajinasyon ( zihinde canlandırma ) yeteneğine sahiptir. Zengin hayal gücünü ve Neptün ilhamlarını disipline edebilirse Balık burcu sanatsal hünerini ortaya koyacaktır. Balık burcu ve yöneticisi Neptünün sanatla bağlantısı oldukça kuvvetlidir. Kendisi bir sanatla uğraşmıyor olsa bile , sanatsal yapıtlardan etkilenmeye müsait estetik bir duyarlılığa sahiptir ( Terazi burcu ile birlikte )

Balık burcunun gölgelerinden biri kaçma eğilimidir. Sorumluluklardan kaçmak , gerçeklerden kaçmak vs.
Balık burcu hayallerine fazlaca inanabilir ve olumsuz senaryoları sorgulamak yerine , kaçmayı tercih edebilir. Sorunları görmezden gelmek ve her şeyin kendiliğinden düzeleceğine inanmak , kendini kandırmanın ifadelerinden biridir.
Balık burcunun disiplin ve irade zaafiyeti olabilir. Kendi kendini motive etmekte zorlanabilir. Zaten kendini ve hayatın ona getirdiklerini yargılamadan kabul eden ve itimat eden doğasıyla kendi kendine hırs yapması zor olacaktır. Balık ve Neptün potansiyeli gerek sezgisel zekası gerek sanatsal ilhamlarıyla aslında çok özel hünerlerle donatılmıştır ancak Balık burcunun bunları fark etmesi ve geliştirmek üzere disipline etmesi gerekir.
Akışına bırakması ve görevlerden kaçınması durumunda bir takım kaçış alışkanlıkları geliştirebilir.
Kaçış alışkanlıkları zamanla birer bağımlılığa dönüşebilir. Alkol bağımlılığı , Televizyon bağımlılığı , İnternet bağımlılığı vb. gibi.
Balık burcunun bu olumsuz tuzaklara düşmemesi adına çaba göstermesi faydalı olacaktır.
Balık burcunun içten motive olamaması durumunda , dışsal motivasyon ( eş , aile büyüğü , öğretmen , yaşam koçu vb.)
Balık burcunun kendini motive etmesi için yüksek hayallere ihtiyacı olabilir. Hatta kendini kurtarıcı gibi hissetme eğilimi taşıyabilir. Kurban ve Kahraman rol modelleri Balık ve Neptün potansiyelleriyle özdeşleştirilir. Olumsuz durumda kendini suyun akışına bırakırsa Kurban rol modelini belkide bilinçsiz olarak seçmiştir.
Olumlu durumda Kahraman olmak ve birilerinin kurtarıcısı olmak için çaba göstermesi hatta fedakarlıkta bulunması muhtemeldir.

Bir yıldız haritasında Balık burcunda gezegen yoksa bile , eğer Güneş-Neptün gibi , Ay-Neptün gibi , Venüs-Neptün gibi bağlantılar varsa o harita sahibi Balık burcuna has özellikler kazanacaktır.
Fiziksel açıdan Balık ve Neptün , hülyalı bakışlar ( ıslak bakışlar ) verebilir.

Balık burcu değişken nitelikli burçlardandır ve değişime kolay adapte olabilir. Esnek bir yapıya sahiptir.
Etrafındaki kişi ve olaylardan etkilenebilecek seviyede hassastır. Yengeç ve Başak burçlarıyla birlikte alınganlık hususunda başı çeken burçlardandır diyebiliriz.

Görüntüleme:19065, Cevaplar:24

Alt 13-04-2012, 21:11 #2

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

GEZEGENLER HAKKINDA GENEL BİLGİ

Güneş

Yönettiği burç : Aslan
Güçlü olduğu burç : Koç
Güçsüz olduğu burç : Kova
Zararlı olduğu burç : Terazi

Kişinin enerji birikimini ve yaratıcılığını nasıl kullanıp geliştirdiğini belirler.Güneş doğum haritasındaki hareket ve yaratıcı enerjinin kişi tarafından nasıl ortaya konduğunu bulunduğu burç belirler.Oluşturduğu bakış açıları bu enerjinin hangi alanlarda olumlu çıkışlar yapabileceğini,hangi alanlarda uyumsuzluk ve engellerle karşılaşacağını gösterir.Güçsüz konumda olması yada bakış açısı oluşturmaması yerine sert etkiler alması daha iyidir,çünkü böyle bir güneş yanlışlarından alacağı derslerle kişinin olgunlaşmasına yardım eder.

Ay

Yönettiği burç : Yengeç
Güçlü olduğu burç : Boğa
Güçsüz olduğu burç : Akrep
Zararlı olduğu burç : Oğlak

Ay soğuk ve sisli bir etkiye sahiptir. Dişi özellikler gösterir. Ay geçmişi belirler. Bedenimizin yaşamasını sağlayan besleyici ve kuvvetlendirici sıvıları yönetir. Kişilerin geçmişlerindeki anıları biriktirir ve yeri geldiğinde anımsatır. Ay kişiliğin bilinçsiz yönüdür. Bir erkeğin haritasında annesini ve eşini gösterir. Annelik içgüdüsü ile birlikte içimizde barınan aile baskısını gösterir.

Ay gebeliğin ve doğumunda yöneticisidir. Çocukluk döneminde yaşadığınız olaylara ait anılar Ay tarafından yönetilir. İnsan ruhunu yavaş yavaş geliştiren bir güce sahiptir. Nerede bir yaşam kıvılcımı varsa onu en iyi biçimde besler,büyütür ve korur. Duygu ve heyecanların bugünden geçmişe,geçmişten bugüne akışını yönetir.

Merkür

Yönettiği burç : İkizler, Başak
Güçlü olduğu burç : Başak
Güçsüz olduğu burç : Balık
Zararlı olduğu burç : Yay

Merkür, zihinsel gücü ve iletişimi simgeler.Aynaı zamanda el,ayak ve sinir sistemimizin yöneticisidir. Onu sorumluluk duygusu taşımayan yaramaz bir erkek çocuğuna benzetebiliriz, fakat bu sorumsuzlukla birlikte zekayı da gösterir. İçgüdülerimizin tutsağı olmamıza izin verir.Mantığımızı kullanma yeteneğimizi,kendimizi ifade etme gücümüzü gösterir.İnsanların gelişmeleri ve ilerlemeleri için merküre ihtiyacları vardır..

Venüs

Yönettiği burç : Boğa,Terazi
Güçlü olduğu burç : Balık
Zararlı olduğu burç : Koç, Akrep
Güçsüz olduğu burç : Başak

Venüs, kişilerin sevinçlerini,beğendiği lüks şeyleri,sosyal yaşamlarını ve sanat yeteneklerini yönetir.Aynı zamanda huzuru,güzelliği,tembelliği ve bohem alışkanlıkları simgeler.Venüs çok güçlü bir konumda ise fazla zevke düşkün,yüzeysel ve basit düşünen bir kişiliği gösterir.İnsanların en güzel ve ince duygularını yönetir.

Cinsel ilişkilerde büyük bir mutluluk verir.Çiftleşme oyununda tamamlayıcı öğeler olan giysi,şarkılar ve çekici davranışları yönetir.Venüs istek demektir.Hertürlü zorbalığı terbiyesizliği

Ve onur kırıcı etkileri uzaklaştırır. Güzel sanatların esin kaynağıdır. Ortaklığı, cömertliği, tatlılığı, hoşluğu, iyi huyu ve dengeyi simgeler. İlişkilerde uyum sağlamak, denge kurmak isteğini de yönetir.

Mars

Yönettiği burç : Koç, Akrep
Güçlü olduğu burç : Oğlak
Zararlı olduğu burç : Terazi
Güçsüz olduğu burç : Yengeç

Mars,cana yakın ve dostç tutumlu fiziksel gücü simgeler.Hem yapıcı ve hem yıkıcı enerjiler taşır.Tutku ve insanlardaki hayvansal içgüdüler gibi güçlü duyguların yöneticisidir. İyi dengelenir ve kendisini olumlu bir biçimde göstermesine olanak sağlanırsa,cesaret,sabır,kendine güven gibi güçlerin filizlenmesine neden olur.

Kişisel atılımlar,hırçınlık,kavgacılık,keskin zeka kavga ve tarışma gücü,bağımsızlık,kararlılık,direnç,tüm engellere karşı başarıya ulaşma isteği ve tüm bunların üzerinde,önderliktir.Mars,olağanüstü bir kas gücü,uygulama yeteneği,çalışma ve yöneticilik yeteneği verir.Fiziksel hazları mutlulukla bir araya getirebilir.Olumsuz yanı korkunçtur.Kötü bir açı yapıyorsa şiddet ve zorbalık patlak verir.Cinayet,kaza,yangın,saldırılar,yağmalar ve ahlak bozuklukları ortay çıkar.İyi bir konumda ise güçlü,dinç,çalışkan ve iyi yapılı bir kişilik ortaya çıkar.

Jüpiter

Yönettiği burç : Yay, Balık
Güçlü olduğu burç : Yengeç
Zararlı olduğu burç : İkizler
Güçsüz olduğu burç : Oğlak

Jüpiter şansların en büyüğüdür.Tüm umutların yitirildiği bir anda bir kurtuluşu bulmayı simgeler.Kişinin din,felsefe ve eğitimle ilgili konularda yaşamın hangi alanlarında kendisini ortaya koyduğunu gösterir.Bu alanlar maddesel ve ruhsal zenginliklerinin hangi sosyal düzenlerde gelişebileceğini,karşılığında nasıl bir şans elde edilebileceğini gösterir.Kötü konumdaki jüpiter kararsız bir kişiliği gösterir.Bu kişiler tüm görüş ve düşüncelerinde aşır bir yol izler,yobaz yada fanatik olabilirler.Borca girebilir,gelişigüzel herşeyi ödünç alabilirler.sözlerini tutmaz,yükümlülüklerini yerine getirmezler.lükse düşkündürler.İyi konumdaki jüpiter insanları ise yücegönüllülük ve içtenlik görülür.Akıllıca ve yerinde yargıları vardır.Ahlak kurallarına ve dinsel inançlara saygılıdırlar.

Satürn

Yönettiği burç : Oğlak, Kova
Güçlü olduğu burç : Terazi
Zararlı olduğu burç : Yengeç
Güçsüz olduğu burç : Koç

Satürnün etkisi ağır,sınırlayıcı ve uzun sürelidir,tıpkı zaman gibi.İnsanın kendini geliştirip yücelteceği sorumluluğunu,görev duygusunu,kişisel disiplinini, sabır,direnç ve kararlılığını arttıracak bir güce sahiptir.

Satürn kısıtlayıcı bir gezegendir. Bu sınırlama insanlara sorumluluklarını sürekli hatırlatmasından ötürü ortaya çıkar.İnsanın karakterinde henüz tamamlanmamış eksikliklerini karşısına çıkarır ve onları cesaretle ele alıp düzeltmesini sağlar.

Soyluluk ve ağırbaşlılık verir.İyi konumdaki satürne sahip insanlar vicdanlı,dürüst ve çalışkan olurlar.Kötü konumdaki satürne sahip kişiler, her durumdan yakınan ellerine geçen her fırsatı kaçıran kişiler olurlar.Bencillik karamsarlık ve kendine acıma görülür.

Uranüs

Yönettiği burç : Kova
Güçlü olduğu burç : Akrep
Zararlı olduğu burç : Aslan
Güçsüz olduğu burç : Boğa

Uranüs kişinin yeni arkadaşlıklar,gruplar örgütlenmiş dernekler,deneyler edinme olgularını simgeler, yaşamına birdenbire beklenmeyen deneyler getirir.Aynı zamanda kişinin özgürlüğünü ve bağımsızlığını aramasını simgeler.Ürünüs zekanın ötesinde deha gezegenidir,önseziler,ileri görüşler,gleceği okuma,altıncı duyu v.b konuları da kapsar.

Üranüs değiştirme,özgünlük,yaratıcılık,başkaldırma,özgürlük,şok ve koparmadır.Bağımsız,klasik olmayan,önceden belirlenemeyen,doyurulamayan,keskin ve moderndir.Yenilik,yaratıcılık ruhu,anarşi,serbest ve yasadışı cinsel davranışlardır.

Doğruluğun arı bir biçimi olan uranüs ödün vermez.Ona karşı olan düşünce ya tümüyle yok edilmeli yada kendisi yok olmalıdır.Üranüsün kötü etkisi altında kalanlar aşırı tutkulu,sosyal yönden uyumsuz yada her iki niteliği de kapsayan kişiler olduğu görülür.Güçlü bir uranüsü olanlar disiplinle öz denetimi öğrenmelidirler.

Neptün

Yönettiği burç : Balık
Güçlü olduğu burç : Yengeç
Zararlı olduğu burç : Başak
Güçsüz olduğu burç : Oğlak

Neptün soyut şeylerle ilgilenir. Madde ile ilgili olmayan düşünceler,kurnazlıklar ve arınma.Neyin anlamlı neyin anlamsız olduğunu açıklayan çok kişisel bir denem taşıdır.Neptün tanımlanamayan duygular oluşturur.

Neptünü iyi konumda olan kişiler ince,alçakgönüllü ve çok duygusal olurlar.Böyle olunca da kolayca kırılıp gücenebilirler.Sıksık yalnızlığa çekilip ruhsal yönden kendini dengelemek isterler.Çok çabuk kavrama yeteneği sağlar.Kötü konumda neptüne sahip olanlar kendi iç dünyalarına kapanan kişiler haline gelirler.Bu tipler içkiye ve uyuşturucu maddelere çabuk alışırlar.Olumsuz neptüne sahip kişiler kişisel çekiciliklerini diğer insanları aldatmak için kullanırlar.

Pluto

Yönettiği burç : Akrep
Güçlü olduğu burç : Aslan
Zararlı olduğu burç : Boğa
Güçsüz olduğu burç : Kova

Pluto fiziksel ruhsal yenilenme gücüdür.Bilinçaltındaki düşünceleri yüzeye çıkarır.Fiziksel olarak pluto cinsel organlar ve bilinçli cinsel isteklerle ilgilidir. Kötü konumda pluto kişiyi aşırılıklarının kurbanı ederek,ruhsal bozukluğa neden olabilir.Ölüme yakın bir olay yaşayabilirsiniz veya bir ölüm haberi sizin bütün hayat görüşünüzü değiştirebilir. luto evrensel gelişme,değişim,dönüşüm,bitişler ve yeniden yapılanmanın yöneticisi konumundadır


*******************************************************


Gezegenler astrolojik sembol sistemlerinin ilki olup, ruhu on farklı bölüme ayırarak zihnin yapısını açıklar. İnsan bilincinin temel yapısını gösteren bir şema sağlar.Güneş zihnin ego oluşumunu, kendini algılama ve temel canlılık bölümünü temsil eder.
Ay zihnin duygu, ruh hali ve içgüdü bölümünü temsil eder.
Merkür zihin zeka, hareketlilik ve bilgi transferi bölümünü temsil eder.
Venüs zihnin ilişkiler, estetik, gerilimin boşaltılması bölümünü temsil eder.
Mars zihnin kendini ortaya koyma, kendini savunma ve egemenlik alanı bölümünü temsil eder.
Jüpiter zihnin fırsatların farkına varma, inanç ve mizah bölümünü temsil eder.
Satürn zihnin öz disiplin, yeterlilik ve gerçekçilik sınavı bölümünü temsil eder.
Uranüs zihnin bireyleşme, buluşçuluk ve boyun eğme baskılarına karşı koyma bölümünü temsil eder.
Neptün zihin kendini aşma, hayal gücü ve merhamet bölümlerini temsil eder.
Pluto zihnin kişisel kendini yenileme ve özel bir şey yapma dürtüsünü temsil eder.GÜNEŞ
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"KENDİMİZ'İN GEZEGENİ"

Işık ve enerji üreten Güneş, Astroloji'de kişiliğimizi, bizi biz yapan özel şeyleri yani, kişinin dışa dönük yüzünü, egoyu, karşılaştığı güçlüklerle başa çıkabilme yeteneğini, yaratıcılığını temsil eder. Bu gezegen doğum haritasında anahtar rol oynar. Çünkü Güneş, harita sahibinin kişiliğini ve kendisini nasıl ifade ettiğini gösterir.

Güneş burçlar kuşağındaki turunu bir yılda tamamlar ve her bir burçta yaklaşık bir ay kalır. Aslan burcunun ve 5. evin yönetici gezegenidir.

AY
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"DUYGULARIN GEZEGENİ"

Diğer gezegenlerden daha yakın olduğumuz ay, yaşamımız üzerinde direkt olarak etki sahibidir. Zihnimizin duygu, ruh hali ve içgüdü bölümünü temsil eder.

Öyle ki nasıl hissettiğimiz, başkalarına nasıl hissettirdiğimiz duygusal çalkantılarımız, bilinçaltı tepkilerimiz, temel davranışlarımız Ay gezegeni ile ilgilidir.

Astroloji'de Ay'ın konumu çok önemlidir.

Ay yaklaşık olarak her burçta 2 ½ gün kalır ve Zodyak turunu 28 günde tamamlar.

Yengeç burcunun ve 4. evinin yöneticisidir.

MERKÜR
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"İLETİŞİM GEZEGENİ"

Bu gezegen, zihin, zekâ, hareketlilik, iletişim, haberleşme bölümünü temsil eder. Mantık yoluyla neden - niçin sorularının cevaplarını bulmak için, düşünce şeklimizi sergilediğimizi belirler. Konuşma, yazı, yolculuk, hızlı algılama, çabuk düşünme, olasılıklar, görüşler bu gezegenin etkileridir. Astroloji'de doğum haritasında, kişinin nasıl bir zekâ ve sinir sistemine sahip olduğunu gösterir. Merkür'ün girdiği burç ve eve bakmak ise ne tür bir eğitimin yararlı olacağı tespit etmemizi sağlar.

Güneş çevresindeki turunu 88 günde tamamlar ve her burçta ortalama 15 gün kalır.

İkizler ve Başak burçlarının, 3. ve 6. evleri yöneticisidir.

VENÜS
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"AŞK VE PARA GEZEGENİ"

Venüs gezegeni, keyif ve başkaları ile paylaşılan zevkler, estetik, aşk, romantizm, duygusal ilişkilerimizdeki uyum, aranılan ilişkinin türü, evlilik, arkadaşlıklar ve ortaklıklara hükmeder. Astroloji'de bu gezegen, düşkün olunan güzellik türünü anlatır.

Merkür'ün aksi olarak Venüs, kişilerdeki duygulara hâkimdir. Güzel şeylere düşkünlük ve lüks yaşam arzusu tam anlamıyla Venüs'e ait olan bir özelliktir. Duygusal dünyamız, Venüs ile ilgilidir.

Venüs Zodyak turunu 22,5 günde tamamlar ve her bir burçta ortalama 2 gün kalır.

Boğa ve Terazi burçlarını, 2. ve 7. evleri yönetir.

MARS
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"TUTKU GEZEGENİ"

Enerji, tutku, iç motivasyon, özgüvenimizi ortaya koymak, atılganlık, enerji, liderlik yeteneği, hırs ve sebat Mars'ın etkisidir. Bu gezegen, bir kenarda oturup beklemeyi değil harekete geçmeyi emreder. Mars cinsiyeti ve cinselliği de temsil eder. Mars'ın enerjisi yapıcı da yıkıcı da olabilir. Yaydığı gücü "iyi" için toplamamızı ister ama doğru kullanılmazsa ters tepki yapar. Güneş'le birlikte bakılarak, harita sahibinin, sağlığı hususunda karar varılır.

Mars'ın burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 22 ay alır ve her bir burçta ortalama 45 gün kalır.

Koç ve Akrep burçlarını, 1. ve 8. evleri yönetir.

JÜPİTER
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"ŞANS GEZEGENİ"

Jüpiter, fırsatların farkına varma, inanç, din, zenginlik, genişleme, olgunluk, iyimserlik ve mizah bölümümüzü temsil eder. Bu gezegen kısaca, her konuda bolluk demektir.

Jüpiter'in haritadaki konumu, harita sahibinin zevke düşkünlüğünü belirler. Maddi konularda yapılan planların geliştirilmesinde ve başarının incelenmesinde kullanılır.

Her türlü spor, şans oyunları, evcil hayvanla parkta dolaşmak gibi şeyler de bu gezegen tarafından yönetilir. Jüpiter büyük servet ve maddi kazançlara dair bir işarettir.

Gezegenin burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 12 yılda tamamlanır ve her bir burçta ortalama bir yıl kalır.

Yay ve Balık burçlarını, 9. ve 12. evleri yönetir.

SATÜRN
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"KARMA GEZEGENİ"

Satürn, sabır, güven, sorumluluk, disiplin, yeterlilik, gerçekçilik bölümlerini temsil eder. Kişiye fazla sorumluluk yükleyerek disiplinli olmaya zorlayan bu gezegen, olaylar karşısındaki tepkilerimizi ve geçmiş olaylardan ders alma yönümüzü de belirtir.

Satürn burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 30 yıl sürer ve her bir burçta yaklaşık 2,5 yıl kalır.

Oğlak ve Kova burçlarını, 10. ve 11. evleri yönetir.

URANÜS
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"İSYAN GEZEGENİ"

Uranüs gezegeni, bağımsızlık, özgürlük, yaratıcılık, çekicilik, buluşçuluk, akıl, yenilik ve baskılara karşı koymayı temsil eder. Bu gezegen olaylara farklı açılardan bakmamızı sağlar. Uranüs diğer yandan, bilim, icatlar, teknoloji ve gelecekteki icatları da temsil eder. Yavaş hareket eden bu gezegen kişiden ziyade toplumlar üzerinde de etkilidir.

Depremleri ve doğal afetleri de yönetir.

Kova burcunun yöneticisidir.

NEPTÜN
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"YANILSAMALAR GEZEGENİ"

Bu gezegen, sınırları aşmayı ve engelleri yıkmayı, hayal gücü ve merhamet bölümlerini temsil eder. Edebiyat, dans, soyut fikirler ve gizlilik de bu gezegenin etkisi altındadır. Astroloji'de Neptün gezegeni, harita sahibinin düşünce ve sezgisini kullanma şeklini gösterir. Öte yandan Neptün yanılsama üretir, rolünün cazibesine kapılırsak her şeyi altüst edebilen mistik bir yana sahiptir.

Neptün'ün burçlar kuşağını dolaşması yaklaşık 165 yıl sürer ve her bir burçta yaklaşık 14 yıl kalır.

Balık burcu ile 12. evi yönetir.

PLÜTON
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...
"GÜÇ GEZEGENİ"

Kendini yenileme, özel şeyler yapma dürtüsünü, yeniden doğuşu, temsil eder. Kişinin bilinçaltındaki gizli düşünceleri, kişinin ne ölçüde dışa vurabileceğini gösterir. Plüton ile yaşananlar neşeli olmasa da mutlaka yaşanması gerekir. Plüton: Eskiyi bırak, yeniyi takip et, der. Yeniliklere her zaman hazır olmalıyız, çünkü aksi takdirde sıkıntı çekeceğizdir. Astroloji'de bu gezegenin haritadaki yeri, yenilikler karşısında kişinin tutumunu ve davranış şeklini açıklar.

Vücutta üretim sistemi, idrar yolları ve mesaneyi temsil eder.

Akrep burcu ile 8 evi yönetir.


Alt 13-04-2012, 21:20 #3

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

EVLER

1.ev ( Yükselen Burç )

- Doğum ânı en çok 1.ev ve Asc noktasıyla bağlantılıdır.
Örneğin Satürn Asc noktasına yakınsa , doğumun gecikmesi ihtimali vardır.
Garavu'nun oğlu Tuğra Berat'ın bugün doğum günü olması lazım. 1 Haziran 2007 de doğumunun geciktiğini hatırlıyorum ve Satürn 1.evde..

- 1.ev , BEN evidir.. Kendimizi dışarıya yansıttığımız maskemizdir..
1.ev Koç burcu der ki BEN cesurum , açıksözlüyüm.
1.ev Boğa burcu der ki BEN Sahip olmak isterim , BEN somut olana güvenirim..

- 1.ev başlangıçlarla ilgilidir.. Transit yada Progres gezegenlerin 1.eve giriş yapmaları yeni başlangıçları ifade edebilir.
( 12.ev ise bitişlerle ve tamamlanmayla ilgilidir )

- 1.ev bizlerin bireysel giriş kapımızdır , 12.ev ise kollektif alana giriş kapımızdır.

- 1.evin fiziğimizle ve sağlığımızla bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz.
yüz hatlarımız , bakışlarımız ve genel vücut hatlarımız ( genetikle birlikte ) 1.evle bağlantılıdır.

------------

2.ev ( para evi )

- Boğa burcunun doğal evidir diyebiliriz. 2.ev vurgusu , Boğa burcuna has deneyimleri vurgulayabilir.
Yükseleni Boğa olan biri aynı zamanda 2.ev vurgusuna sahipse , oldukça belirgin Boğa etkilerinden söz edebiliriz.

- Para evi olarak bilinir. Maddi kazanç getiren kaynakları ifade eder. Bu kaynaklar yetenek şeklinde ifade bulabilir.

- Sahip olmak ve sahip olduklarını muhafaza etmek bu evle ilgili deneyimlerdir.

örneğin 2.ev ile 3.ev bağlantısı , iletişim araçlarına ( bilgisayar , telefon gibi ) sahip olma dürtüleri taşıyabilir , 2.ev ile 4.ev bağlantısında iyi bir eve sahip olma dürtüsü sözkonusu olabilir vs.

- Güvence ihtiyacı bu evle ilgilidir. Kişisel kaynaklarını kullanarak maddi-manevi güvence oluşturmakla ilgilidir.
Dolayısıyla bu evde risk almak yerine tedbirli olmak daha baskın olacaktır ancak Mars-Uranüs gibi gezegenlerin ve de Ateş burçlarının 2.evle bağlantı kurması risk alma potansiyelini arttırabilir. ( borsa , kredi vb.)

------------

3.ev

- İkizler burcunun ve Merkürün doğal evidir diyebiliriz. 3.ev vurgusu ikizler burcuna has deneyimlere işaret eder. Yükseleni İkizler olan birisi aynı zamanda 3.ev vurgusu taşıyorsa oldukça belirgin Merküry özelliklerinden söz edebiliriz.

- Öğrenmek , gözlemlemek , algılamak.. Merak duygusu kaynaklı bu gibi deneyimler 3.evle ilgilidir.

- İletişim kurmak ve özellikle yakın çevresiyle haşır neşir olmak , sık sık yakın çevresine geziler yapmak , eşi dostu aramak , öğrendiklerini diğer insanlara iletmek , konuşmak , yazışmak vb. deneyimler.

- El becerileri bu evle alakalı olabiliyor.. örneğin Marsın 3.evdeki konumu elle yapılan sporlar için uygun olabilir.. 3.ev ile 5.ev bağlantısı , el ile yapılan sanatlara yada spor eğilimine işaret edebilir.

- Zihin becerileri , hazırcevaplılık..

- eğitim ve ulaşımla ilgili deneyimleri 3.ev - 9.ev aksında değerlendirebiliriz.

--------------

4.ev

- Yengeç burcunun ve AY'ın doğal evidir diyebiliriz. 4.ev vurgusu , yengeç burcuna has deneyimlere işaret eder. Yükselen burcu Yengeç olan birisi aynı zamanda 4.ev vurgusuna sahipse , güçlü Lunar ( AY ) özelliklerden söz edebiliriz.

- Aile kavramıyla ilgilidir.. Aile içi deneyimler , aileyi nasıl algıladığı vs.

- Yaşanılan evle alakalıdır. Yuva kavramı bu evle alakalıdır. 4.evle alakalı bir Uranüs , yaşanılan evden uzaklaşmayı ( taşınma , evden kaçma vb.) ifade edebilir.

- Bilinçaltıyla ilgili olan SU evlerinden biridir. Dolayısıyla duygusal ve psikolojik deneyimlerle de bağlantılıdır.

- Kökleri ifade eder. 4.evde atılan temeller , 10.evde zirveye ulaşır dolayısıyla 4.evin başarı ve kariyerle dolaylı bir bağı vardır ( Kariyerin Temelleri )
4.evdeki Satürn uzun vadeli hedeflerde sağlam temeller atma potansiyelini , 4.evdeki Neptün ise daha zayıf yada belirsiz temelleri ifade edebilir.

--------------

5.ev

- Aslan burcunun ve Güneşin doğal evidir. 5.ev vurgusu , Aslan burcuyla paralel deneyimleri ifade eder. Yükseleni Aslan olupta aynı zamanda 5.evde kişisel gezegenleri olanlar oldukça güçlü Aslan özellikleri taşırlar diyebiliriz.

- 5.ev eğlendiğimiz , hoşumuza giden şeylerle ilgilidir. bizi eğlendiren insanlarla yaşadığımız deneyimler , aşkın ilk zamanları yani flört , partiler , spor karşılaşmaları gibi deneyimleri bu evle açıklayabiliriz.
5.ev aynı zamanda hoşumuza giden kişilikler hakkında ipuçları verebilir.
5.evinde satürn olan yada satürn transiti olan bir kişi olgun ve de belki yaş farkı olan kişilerle bir arada olmaktan hoşlanabilir.
5.evdeki Satürn , aşk hayatıyla ilgili geç gelen mutluluğuda ifade edebilir çünkü aşkın ilk evrelerinde kendini ortaya koymakta zorlanan , birazda kendini kasan bir yapı sözkonusu olabilir.

- 5.ev çocuklarla ilgilidir.. Buradaki Jüpiter çocuklar hususunda bereketi yada çocuklardan gelen şansı ifade edebilir.

- 5.ev spekülasyonlarla da ilgilidir. Özellikle aşk ve kumar gibi spekülasyona açık konularda 5.evin ilginç deneyimlerini yaşamak ihtimalinden sözedebiliriz.
5.ev - 8.ev bağlantılarında aşk - sek* - para - kumar deneyimleriyle alakalı spekülasyonlardan sözedebiliriz.

- 5.ev yaratıcılıkla da alakalıdır. sahne evidir ve kendimizi ortaya koyduğumuz hayat arenasıdır. bazen bunu sahne sanatlarıyla , örneğin 5.ev 12.ev bağlantılarında ise perde arkası sanatsal deneyimlerle ifade edebiliriz.

----------------

6.ev

- Başak burcunun doğal evidir diyebiliriz. Yükseleni Başak olanlar aynı zamanda 6.ev vurgusuna sahipse , güçlü Başak özelliklerinden söz edebiliriz.

- Başkalarına hizmet etmek yada katkıda bulunmakla ilgili deneyimler bu evle ilgilidir. Bu evle ilgili deneyimler , fedakarlık yapmak durumunda olmamıza işaret edebilir. 5.evin gösterişli ve keyifli deneyimlerinden sonra yani partiden sonra evin temizliğinin yapılması örneğine benzetebiliriz. 5.evde unutulan sorumluluklar 6.evde hatırlanır yada Transitlerle bizlere hatırlatılır..

- Sağlıkla ilgilidir ( 1.evle ile birlikte ) Hastalıklar , sağlıkla ilgili deneyimler ve hatta sağlıkla paralel mesleki eğilimler bu evle ilgilidir diyebiliriz.

- Çalışma hayatımızla ilgilidir. Çalışma hayatımızda , işimizin detaylarıyla nasıl uğraştığımız , işimizin verdiği yükümlülükler bu evle ilgili olabilir.
6.evle bağlantılı olan bir Satürn yada TOPRAK burcu etkisi düzenli ve istikrarlı çalışma hayatını ifade edebilir. Uranüs , Mars gibi daha dinamik potansiyeller çalışma hayatında iniş çıkışlara işaret edebilir.

- 6.ev , 8. ve 12.evle birlikte genel anlamda en zorlayıcı deneyimlere işaret ederler diyebiliriz.
6.ev ile 12.ev aksı arasında zıt gerilim bulunan harita sahiplerinin hayatlarının en azından bazı dönemlerinde zorlanıp , fedakarlıkta bulunacağı deneyimler yaşaması muhtemeldir.
6.ev ile 8.ev arasındaki 60 derecelik ( normalde uyumlu olan ) açıların bile problemler çıkarması ihtimali vardır. ( bir hastalık sürecinde , o rahatsızlığın büyümesini ve bir kriz durumu oluşturmasını kolaylaştırmak gibi )

-----------------

7.ev

- Terazi burcunun doğal evidir diyebiliriz. Yükseleni Terazi olanlar aynı zamanda 7.ev vurgusuna sahipse kuvvetli Venüsyen özelliklerden ve de Venüsyen deneyimlerden söz edebiliriz.

- Evlilik & Ortaklık evi olarak bilinir. Aslında popüler anlamıyla ruh eşimizi ifade eder çünkü 1.ev BEN kavramını , 7.ev ise BEN'i tamamlayan ( bütünleyen ) SEN kavramını ifade eder.
Elmanın diğer yarısını ifade ediyor gibidir. 7.evimizi besleyen kişiler bize pek benzemez aksine bizde eksik kalan tarafları bize yansıtırlar.
7.evimizi ilişkiler yoluyla deneyimleriz. Örneğin 7.evinde Marsı olan birisi , Marsa özgü öfkesini , tutkusunu , mücadele dürtüsünü , heveslerini vb. özelliklerini ilişkiler yoluyla deneyimleyecektir. Ya bu özellikleri taşıyan kişileri hayatına çekecektir ya da bu özellikleri ilişkilerine yansıtacaktır.

- 7.evin ifadelerinden biri açık düşmanlık , rekabet gibi gerilim yüklü ilişkiler olabilmektedir. Yani 7.evde her zaman eşimizi bulamayız bazen en dişli rakibimizi de 7.evde ( 1.evin yani BEN'in tam karşısında ) bulabiliriz.

- 7.ev yöneticisinin konumu , eşimizle-ortağımızla yada düşmanımızla nerede hangi şartlarda karşılaşabileceğimize dair ipuçları verebilir.
Örneğin 7.ev yöneticisi 9.evde ise eğitim alanıyla bağlantılı biriyle karşılaşabiliriz vb.

- Transit gezegenler 7.evden geçerken , o gezegenin yapısına benzer kişilikleri hayatımıza çekebiliriz. Örneğin Transit Uranüs 7.evinizden geçerken tuhaf , akıllı , umursamaz Uranyen tipleri hayatınıza çekebilirsiniz.

------------------

8.ev

* 8.ev kişisel dönüşüm evidir , bu dönüşüm krizler yoluyla pişmek şeklinde târif edilebileceği gibi fiziksel anlamda ölmek şeklinde de tanımlanabilir.

* 8.evde '' birleşik kazançlar '' sözkonusudur , bireysel anlamda bize ait olmayan kazançlarla( miras , ortak kazançlar ) bağlantılıdır denir.

* 8.ev , 7.evde bulduğumuz eşimizle yoğunlaştığımız arenadır yani bir nevi yatak odasını ifade eder diyebiliriz
buradaki anahtar kelimeler '' bütünleşmek ve yoğunlaşmaktır ''

* ölüm ve ötesi konular ( tinsel , metafizik , spiritüel konular ) , gizemli ilimler 8.evle bağlantılıdır diyebiliriz.

* 8.evde güçlü bir egodan söz edebiliriz..

* 8.evde psikolojik bir SU evidir ancak 12.evden farklı olarak , 8.ev konularının DAHA NET FARKINDAYIZDIR..
8.ev konularının biz farkındayızdır ancak başkalarından gizleriz.
oysa 12.ev konularında farkındalığımız daha az sayılır , 12.ev konuları bizden de gizlenirler..

* Güç ve Kontrol ihtiyacı 8.evle bağlantılıdır..

* 8.evin temel ihtiyaçlarından biri DUYGUSAL HUZUR kavramıdır..

* 8.evi beslemenin araçlarından biri , zayıflıklarımızla yada korkularımızla dürüstçe yüzleşmek , ilişkiler kurarak diğer insanlarla bütünleşmek ve zorlayıcı şartlanmalardan birazda acı çekerek arınmaktır..

* 8.ev gölgelerinden biri , duygusal tatmin için cinselliği , parasal konuları , güç kavramını abartmak olabilir..

--------------------

9.ev

- Yay burcunun doğal evidir ve Yay burcuyla paralel deneyimleri ifade eder.

- Eğitim konusu ve ulaşım konularını 3.ev-9.ev aksına bakarak yorumlayabiliyoruz.
9.ev daha ziyade yüksek eğitimi ve de kişinin kendini yetiştirmesini ifade eder.
9.ev seyahatleri daha uzaklara olabilmektedir. 3.ev ise kısa gezilerle ilgilidir.

- Hayatın anlamına dair arayışlar , felsefe ve inançlar 9.evle bağlantılıdır.

- 8.evde içe yöneliş ve derinleri analiz etme durumu vardı , 9.evde ise dışa yöneliş ve uzakları keşfetme ihtiyacı sözkonusudur.
Yurtdışı , yabancılar , yabancı diller bu evle alakalıdır.

- 9.ev gelişmek , genişlemek , yayılmak , yayınlamak gibi eylemlerle ilgilidir.
Yayıncılık konusu bu evle alakalıdır.
Bir alanda genişlemek ve yükselmek 9.evle başlar , 10.evde zirve yapar bu sebeple Transitlerin 9.evden geçişleri yükseliş ve gelişmelerin başlangıcına işaret edebilir.

-----------

10.ev

- Kariyer evi olarak bilinir. Oğlak burcunun deneyimleriyle paraleldir. 10.evdeki potansiyellere paralel mesleki eğilimler taşıyabiliyoruz.
örneğin 10.evdeki Merkür , iletişim ve haberleşme alanında Kariyer yapma potansiyeli taşır diyebiliriz.

- Gözümüzü diktiğimiz zirveyi ifade eder. Bize cazip gelen başarıları ifade eder. Örneğin 10.evdeki Satürn , çok çaba sarfederek başarılı olup zirvede istikrarlı kalmış kişiliklere duyulan hayranlığı ifade edebilir. çünkü satürn türü başarı ona cazip gelecektir.

- Kariyer konusu aslında toplumsal konumumuzla ilgilidir. Bize uzaktan bakıldığında nasıl tanınırız ? Yaptığımız işle yada ün yapmış bir özelliğimizle.
Mesela 10.evdeki Neptün , yardımsever bir toplumsal imaja işaret edebilir.

-----------

11.ev

- Arkadaşlar evi olarak bilinir. Buradaki arkadaşlık dava arkadaşlığı , ekip çalışması gerektiren arkadaşlıklar olabilmektedir.
İnternet ve forumlar , bir amaca yönelik arkadaşlıklar vb.

- Geleceğe dair projeler/amaçlar bu evle ilgilidir. Örneğin 11.evdeki Venüs konumu , kadınlarla ilgili bir proje ve amaca işaret edebilir.

-----------

12.ev

- Görünen dünyamızdan sakladığımız , saklandığımız şeyler.

- Hassaslık ( çevresinden olup bitenlerden fazlaca etkilenme )

- Çekingenlik ( özellikle sık sık inzivaya çekilme ve iç yaşamıyla ilgili paylaşımda bulunmaya çekinme , ürkeklik )

- İçe dönüklük ( dış dünyaya ait şeylerden ve günlük pratik işlerden , sorumluluklardan kaçma eğilimi )

- zihinsel ve duygusal karışıklık ( duygu ve düşüncelerin bilinçaltı okyanusu içinde dağılıyor , çözülüyor olması )

- ilhamlara , rüyalara , manevi konulara , soyut kavram ve felsefelere açık bir yapı.


Alt 13-04-2012, 21:23 #4

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

Astrolojide Evler
1.ev

Kişilik ve dış görünüş özellikleri; ego; eğilim ve belirlenen hedefler; bu hedeflerin belirlenmesini sağlayan yaklaşımlar; yine bu hedeflere ilerlenirken gösterilecek güç, kararlılık ve azim; yeni başlangıçlar gibi konulara işaret eder. Diğer taraftan, Yükselen, yani kişinin dışarıya vurduğu yönlerini tanımlayan burç da bu evde yer alır. Bu yüzden, Astroloji'de insanları birbirinden ayırmasıyla bilinen birçok özelliğin yorumlanmasında kullanılır. Altıncı ev ile birlikte değerlendirilerek genel sağlık durumu, vücudun rahatsızlıklara karşı direnci ve potansiyel sağlık sorunları hakkında yorumlar yapılmasını mümkün kılar.

Kişinin vücut özellikleri ile bağlantılıdır. Kişinin dışa karşı tutumunu açıklarken bu evden faydalanırız. Başka insanlara yaklaşım tarzını ifade ederken önemlidir. Bu ev içinde bulunan gezegenler ve aldıkları açılar ile doğum haritasında 1. eve denk gelen burç bir kişinin kim olduğunu anlamada çok önemli enstrümanlardır. Birinci ev aynı zamanda güç sembolü Mars'a aittir ve bireyselliği ve ataklığı ile öne çıkan Koç burcu tarafından yönetilir. Eylemi temsil eder ve Ateş elementi ile ilişkilidir.

2.ev


İkinci ev, maddi malvarlığı, kazanç ve kayıplar, alacaklar ve borçlar gibi konularda yorum yapılmasını sağlar. Kişinin güvenlik duygusunu ne şekilde sağladığı ve nasıl devam ettirdiği, kendine ne kadar güvendiği ve hayatındaki büyüme süreci gibi konuları da içerir. Esasen "benim" sözcüğü ile ifade edilebilir. Yani sahip olunanlardan bahsederken 2. evi kullanırız. Güvence sağlayan değerler ikinci ev ile ilişkilidir. Dünyasal bir yaşamın değişmezlerinden olan parayla ve esasen çalışarak kazanılan para ile ilişkilidir.

İkinci ev fayda getiren gezegenlerden biri olan, sevgi, aşk ve maddiyatı simgeleyen Venüs'e aittir ve güven duygusu ve mücadelesi ile bilinen Boğa burcu tarafından yönetilir. Amaç noktaları olarak kabul edilen İkincil Evler'den biridir. İstikrarı temsil eder ve Toprak elementi ile ilişkilidir. Karşısında bulunan 8. ev daha çok elde edilecek manevi değerler ile alakalı iken, 2.ev elle tutulan değerler ile ilgilenir.

3.ev

Üçüncü ev, iletişimi önemli bir etmen olarak içinde barındıran konular, fırsatları ve dalgalanmalarıyla eğitim hayatı, kısa seyahatler, ulaştırma ve nakliye, kardeşler, komşular, komşuluk ilişkileri, zihinsel algılama ile çözümleme, günlük hayata dahil olan kavramlar vb. hakkında fikir sahibi olunmasını sağlar. Kişinin genel olarak haberleşmeleri ile ilgili olan 3. ev, bilgiyi toplamak ve paylaşmak ile bağlantılıdır. Kişi anladığı ve bildiği şeyleri dışarıya akıtır. Bu süreci nasıl gerçekleştirmektedir veya bunu başarabilmekte midir, bu 3. evin konusudur.

Üçüncü ev, mantık ve iletişim gezegeni olan Merkür'e aittir ve çok yönlü olmasıyla tanınan İkizler burcu tarafından yönetilir. Değişim ve uyum sürecini temsil eder ve Hava elementi ile ilişkilidir. Hava iletişim elementidir. Önyargı olmaksızın, saf bir bilişin ve saf bir bilgi aktarımının sorgulanması için 3. eve ihtiyaç vardır.

4.ev

Dördüncü ev, bir evin yapısal olarak kendisi ve ev hayatı ile ilgili olaylar, olgular, kişiler ve değişiklikler hususunda yorumlar yapılmasını sağlar. Sığınak niteliğine sahip olan yer ve kavramları belirler. Koruma, hayalgücü ve döngülerle ilgilidir. Kişinin zihinsel yaşamındaki döngülerin ifadesi için çok önemlidir. Belirsizlik içeren bazı nitelikleri nedeni ile zaman zaman tam olarak kavranamaz ve ağırlıklı olarak yaşadığımız mekanların aktivasyonları ile eşleştirilir. Oysa içerdiği anlam kişinin yaşadığı evin yanında kişinin bedeni içindeki ruhsal yapısının serüveni ile de ilgilidir. Bu, kişinin yaşamında bir evre niteliğindedir. Neyin önemsendiğine bağlı olarak incelenmesi gereklidir.

Dördüncü ev, duyguları ve dişi ilkeyi temsil eden Ay'a aittir ve kırılgan olan, dolambaçlı yolları tercih eden Yengeç burcu tarafından yönetilir. Başlangıç noktaları olarak kabul edilen Köşe Evler'den biridir. Eylemi temsil eder ve Su elementi ile ilişkilidir.

5.ev

Beşinci ev, hayatın zevkleri, yüzeysel aşk ve cinsel ilişkiler, tatiller ve boş zaman faaliyetleri, eğlence, kumar, çocuklar, yaratıcılık, yeni fikir ve görüşler gibi konularda yorum yapılmasını sağlar. Kişinin yaratıcı tarafı ile kendini ifade etme süreci bu ev ile ilgilidir. Aynı zamanda kişinin kendine yabancı kişi ve olaylar ile irtibat kurma sürecindeki başarıları da bize gösterir. Hayattan alacağımız keyifler ve keyif alış şeklimiz hakkında konuşmak istersek 5. ev bize faydalı olur.

Zevk aldığımız değerler, partiler, eğlenceli toplantılar, alkol vs. gibi konular bu ev ile ilgilidir. Kişinin ne kadar aşırıya kaçabileceği bu evin ağırladığı gezegenler, burçlar ve açılar sayesinde kolayca tespit edilebilir. Beşinci ev, yaşam ilkesi olan Güneş'e aittir ve gücü ve liderliğiyle bilinen Aslan burcu tarafından yönetilir. İstikrarı temsil eder ve Ateş elementi ile ilişkilidir.

6.ev

Altıncı ev, işler ve görevler, çalışma yöntemleri ve tercihler, çalışanlar ve astlar, hizmet etmek ve yararlı olmak gibi konular hakkında yorum yapılmasını sağlar. Evcil hayvanlar ile de ilişkilidir. 1. ev ile birlikte değerlendirilerek genel sağlık durumu, vücudun rahatsızlıklara karşı direnci ve potansiyel sağlık sorunları hakkında yorumlar yapılmasını mümkün kılar. Sağlık kontrolleri ve sağlığın korunması için alınacak önlemler ve girişilecek faaliyetleri de kapsar.

Hayatta yüklenilecek sorumluluklar, gösterilecek beceriler ve özveri bu ev ile anlaşılabilir bir hal alır. Kişi kime ne kadar faydalı olacaktır, yaşamsal görevindeki tema nedir ve bunu nasıl değerlendirecektir, tüm bunlar 6. ev ile öngörülebilir. Altıncı ev, zihinsel faaliyet gezegeni Merkür'e aittir ve hizmet etmeyi tercih eden Başak burcu tarafından yönetilir. Değişim ve uyum sürecini temsil eder ve Toprak elementi ile ilişkilidir.

7.ev

Yedinci ev, genel ilişkiler, evlilik ve eş ile ilgili konular, iş ortaklıkları ve anlaşmalar, sözleşmeler, hizmet alınan uzmanlar, dış görünüş, güzellik ve estetik konularında yorum yapılmasını sağlar. Diğer taraftan, açık düşmanlıklar, çatışmalar ve savaş da bu evin konuları arasındadır. Kişinin sorumluluk, hatta taahhüt altına girdiği konular ile ilgili ipuçlarını buradan alırız.

Bu evin tam karşısında bulunan 1. ev benliğin geçireceği değişimlerde sınır tanımaz, ancak kişi 7. ev ile sınırlanacağı değerler ile ilgili konuları öğrenir. Sınırları ile yüzleşir. Ayrıca, Alçalan, yani kişinin ilişki kurup bağlanmak istediği insanın niteliklerine işaret eden burç da bu evde yer alır. Yedinci ev, yarar getiren gezegenlerden biri olan, estetiğin simgesi Venüs'e aittir ve adalet anlayışıyla bilinen Terazi burcu tarafından yönetilir. Eylemi temsil eder ve Hava elementi ile ilişkilidir.

8.ev

Sekizinci ev, doğma, ölme, tekrar doğma, başlangıç ve son ile ilgilidir. Derin aşk ve cinsel ilişkiler, kişisel dönüşüm, kurumsal finans, vergi, miras veya piyango gibi çalışma karşılığı olmayan gelirler, okült bilimler, psişiklik, spiritüellik ve mistisizm gibi konuları da kapsar. Kişi bu ev ile araştıracağı, ilgi duyacağı konular hakkında bilgi sahibi olur. Karşısındaki 2. ev elle tutulur, tamamen dünyevi değerler ile uğraşırken, 8. ev özellikle ruhsal olarak kazanılacak değerler ile ilgilenir. Her ne kadar mahkemelerden veya kredilerden gelecek maddi kazançları, yani çalışmadan kazanılacak maddiyatı temsil etse de, içsel olarak yapılacak yolculuk yine bu ev ile ilgilidir. Kişinin üzeri kapalı kalmış hangi konuda yolculuğu olacaktır?

Sekizinci ev, asal olarak, zarar getiren gezegenlerden biri olan, güç ve çatışma sembolü Mars'a, ikincil olarak da sonun sembolü Plüton'a aittir ve gizemliliğiyle bilinen Akrep burcu tarafından yönetilir. İstikrarı temsil eder ve Su elementi ile ilişkilidir.

9.ev

Dokuzuncu ev, uzun seyahatler, yabancı ülkeler ve kültürler, yabancılarla iletişim ve ticaret, meslek, ödüllendirilme, kariyer hayatında ve sosyal çevrede ilerleme ve gelişme, özgürleşme, din ve hukuk gibi konularla ilgilidir. Deneyimleri genişleten ve bakış açısını geliştiren herşey bu ev ile yorumlanır. Bilgi birikimi ve zihinsel faaliyetlerle de alakalıdır. Kişinin araştırmak ve öğrenmek için nereye kadar gidebileceği ile doğrudan bağlantılıdır. Kişi ya mekanını terk ederek bu yolu dener ya da zihninde bir yolculuğa çıkar. Bu nedenle bu ev metafizik değerler ile de alakalıdır.

Dokuzuncu ev benefik, yani fayda getiren gezegenlerden biri olan, şansın sembolü Jüpiter'e aittir ve bilgiye duyduğu açlık ile tanınan Yay burcu tarafından yönetilir. Değişim ve uyum sürecini temsil eder ve Ateş elementi ile ilişkilidir.

10.ev

10. ev, hedefler, hayatta belirlenen yön, sosyal statü, kariyer, otorite pozisyonları ve memurlar ile ilişkilidir. Ancak en önemli tema kişinin sosyal yaşamda yeteneklerini, yaşamsal hedeflerini, başarılarını sergilediği yer ile ilgilidir. Buna en alışıldık anlamda meslek olarak bakabiliriz. Ancak daha da ötesinde kişinin ne kadar bilineceği, tanınacağı ile de alakalıdır.

Statü olarak seçtiği değerler ve toplum içinde kendini nasıl ifade ettiği, neyin ve ne kadar tepesinde olacağı 10. ev ile ilgilidir. Birey hayatta bir rol üstlenir, o rölü toplum içinde nereye kadar taşıyacaktır? Onuncu ev, zarar getiren gezegenlerden biri olan, disiplin simgesi Satürn'e aittir ve güvenilirliğiyle bilinen Oğlak burcu tarafından yönetilir. Eylemi temsil eder ve Toprak elementi ile ilişkilidir.

11.ev

Onbirinci ev, gruplar, kulüpler ve birlikler, hayır işleri, toplum yararına olan atılımlar, düzeltilmesi gereken toplumsal aksaklıklar ve dilekler ile alakalıdır. Diğer taraftan, platonik ve çözülen ilişkileri de kapsar. Gelecekte gerçekleşmesi gereken planlar için emek harcamak, gereken değeri vermek üzere sosyalleşmek, dernek kurmak veya benzeri bir şekilde kişileri bir araya getirerek görevlerini hatırlatmak 11. ev ile ilgilidir. Toplumsal değişimlerden bahsedersek bu tam 11. evin işi olur.

Birey artık toplumun bir parçası olduğunu yadsıyamayacağı bir konudan sorumludur. Hedefleri gerçekleştirmek için kurduğu ilişkiler, iletişimler büyük önem taşır. Bu önemi ne kadar gerçek kılabilecektir, 11. ev işte bu konuda büyük bir açılım sağlar. Onbirinci ev, değişimi simgeleyen Uranüs'e aittir ve farklı olan her şeye çekilmesiyle bilinen Kova burcu tarafından yönetilir. İstikrarı temsil eder ve Hava elementi ile ilişkilidir.

12.ev

Onikinci ev, inziva, geri çekilme, fedakarlık, mistisizm ve okült, içgüdü ve sezgi, hastane, hapishane, ıslahevi, gizli yürütülen işler ve düşmanlıklar, bilinçaltı, hayaller ve rüyalar, kişinin kendine sağladığı yarar ve verdiği zarar ile alakalıdır. Çocuklukta yaşanan problemleri ve o dönemlerde geçirilen travmaları da kapsar. Aslında sıkıntıların evidir. Kişi bu evin öngördükleri ile alakalı olarak kendi gerçekliğine ve yolculuğuna karşıt bir içsel ses ile mücadele eder. Ruhsal olarak geçireceği değişimler, şüphe duyduğu konular tam 12. evin konularıdır.

Gizli ilişkiler, yalnızlık, gizli düşmanlardan bahsederken 12. ev özenle incelenir. Onikinci ev, bilinçaltını temsil eden Neptün'e aittir ve yumuşak başlılığıyla bilinen Balık tarafından yönetilir. Geçiş noktaları olarak kabul edilen Üçüncül Evler'den biridir. Değişim ve uyum sürecini temsil eder ve Su elementi ile ilişkilidir.


Alt 13-04-2012, 21:27 #5

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

GÜNEŞ EVLERDE

GÜNEŞ
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...

Güneş’in bulunduğu ev, gücümüzü nerede topladığımızı, enerjimizi hangi alanda daha iyi kullanabildiğimizi, hayatımızın yönünü, amacımızı gösterir. Güneş’in ev pozisyonu, kendimizi ayırdığımız, parladığımız, özel olduğumuz ve ayakta kaldığımız alanı gösterir.

Güneş’in bulunduğu evle birlikte, Aslan burcunun bulunduğu evi dikkate almalısınız. Güneş’in bulunduğu ev kendimizi en iyi ifade edebildiğimiz alanı gösterirken, Aslan burcunun bulunduğu ev bunun ne ile bağlantılı olduğunu gösterir.

Güneş Birinci Evde

Güneş’in doğuşundan hemen önce gerçekleşen doğumla oluşan konumdur. Güneş ufukta yükselmeye doğru hareket ettiğinde, günü aydınlatır, yeni bir gün başlar, insanlar yataklarından kalkarlar. Güneş’i bu konumda doğan insan, sıcaklığı ve enerjisiyle çevresindekileri etkilemek, başkalarının dikkatini üzerlerine çekmek ister. Dışarıdan kolayca fark edilirler. Hayata şevkle ve enerjiyle sarılır, kendilerine meşgaleler yaratırlar. Aileden ya da atalarından kalan mirası sürdürmek yerine, kendisi farklı bir şeyler keşfetmek, yaratmak, kendi kimliğini bulmak ister. Kendi doğal otoritesini oluşturduğu bir pozisyonda olmak, tanınma arzusunu tatmin etmek ister.

Eğer Güneş iyi açılar alıyorsa, hayatın ilk dönemlerinde kişinin bireyselliğinin gelişmesi için destekleyici faktörler kendiliğinden oluşur. Olumsuz konumda, kendine aşırı güvenli, fazla gururlu, ben merkezcil bir kişilik oluşabilir. Kendisini yeterince geliştirmediği takdirde sert bir tavırla otorite oluşturmaya çalışabilir. İnsanların sorgusuz sualsiz kendi isteklerini yerine getirmediğini görünce, önce insanların takdirini kazanması gerektiğini öğrenir.

Güneş İkinci Evde

Güneş ikinci evde olduğunda, haritanın bu alanı güçlenir, hayat bulur. Kişisel özellikleri, değerleri ve kaynakları geliştirmek, bu hayatta ”yaşam bulmak” için önemli bir ihtiyaç haline gelir. Güvenliği nerede sağlayabileceğini bulmak ister. Başka insanlara bağımlı kalmak istemez, kendine ait kazancı, kaynakları, yatırımları bulunmalıdır. Maddi kaynakları organize edebilme gücü ve kendi kazancını elde ediyor olmak, kendi değerini bilmesi, kendine güvenmesi için çok önemlidir. Mevki sahibi olmayı önemseyenler de olur. Kimliğini kaynakları yoluyla belirlemek isteyenler olur. Para hususunda oldukça cömert davranır, bu özelliğiyle tanınmak ister. Güneş nerede ise, kişisel ego orada tanınmak ister.

Güneş Üçüncü Evde

Çevresi ile fikir alışverişi yapmaktan ve çevresinden etkilenmekten öte, bu yerleşime sahip kişiler kendi fikirlerini, görüşlerini, bakış açılarını geliştirmeli ve bunu belirtmekten kaçınmamalıdır. Kişisel değer ve güç, bilgi birikimleri ve iletişim yeteneklerinden gelir. Yeni bir şeyler öğrendikçe, bu bilgiyi başkalarıyla paylaştıkça ve insanları fikirleriyle etkiledikleri sürece yaşamdan zevk alırlar. Kendilerini dinletmeyi ve çevrelerinde hemen fark edilmeyi isterler. Kardeşleriyle aralarında bir çeşit rekabet olabilir. Kardeşleri üzerinde otorite kurmaya çalışabilirler. Zor açılarla ilk öğrenimde problemler yaşayabilirler.

Güneş Dördüncü Evde


Kendilerini bulmak için derinlere inerek araştırma ihtiyacındadırlar. Dış dünyada kendilerini ne kadar gösterebildikleri değil, içsel gelişimi ne kadar iyi sağlayabildikleri önemlidir. Kendilerini ev, aile ortamında daha mutlu hissederler. Bireysel kimliklerini belirleme ihtiyacındadırlar. Bu kimlik aile geçmişinden farklı olabilir, fakat hiç bir zaman ailelerinin geçmişlerini inkar etmez, gurur duyarlar. Güneş’in bulunduğu burç ve açılar kişinin bunu ne kadar doğru biçimde gerçekleştirebildiğini gösterir.

Bireysel farklılıklarını gördüklerinde, aile yapılarından kopmayacak şekilde kendilerini olabilecek en doğru biçimde ifade etmeliler. Aksi durumda kendilerinden ya da aile yapılarından nefret ediyor durumda olabilirler. Aile geleneğini sürdürüyor olsalar da bunu kendilerine göre biçimlendirmek, farklı bir tarz yaratmak onları daha mutlu eder.

Dördüncü ev babayı simgeler. Babadan gelen tecrübeler kişiliğe yansır. Baba çok güçlü ve otoriter olabilir, çocuğun kendi kimliğini oluşturmasında baskın rol oynayabilir. Eğer baba hayatta değilse, kişi yaşamı boyunca babası yerine koyabileceği birini arar. Kendi içinde baba nitelikleri oluşturmak ister.

Kendilerine ait bir evde yaşamak, ev ortamında otoriteyi ellerinde tutmak isterler.

Güneş Beşinci Evde

Beşinci ev Güneş’in doğal evidir ve Güneş burada güçlüdür. Bu yerleşime sahip kişiler, kalben bağlı oldukları aktivitelerle uğraşarak kendilerini iyi hissederler. Yaşamak için bir nedenleri olmalıdır. Bu hayatta bir şeyler üretmek, geliştirmek, çabalamak isterler. Böyle bir nedenleri yoksa fiziksel ve ruhsal olarak kendilerini bezgin hissederler. Aksine çok fazla kendilerini kaptırırlarsa yine hasta olabilirler. Uğraştıkları alanda ne kadar yaratıcı ve başarılı olabilecekleri Güneş’in kapasitesine bağlıdır. Ne kadar başarılı olup olmadıkları çok önemli değildir, yaptıkları işten memnuniyet duyacaklardır.

Bazı artistik yetenekleri olabilir. Ya da herhangi bir şekilde içlerindeki duyguları, hisleri, ruhlarını yansıtma, kendi içlerinden yaratma kabiliyetleri vardır. Belirli hobileri, spor aktiviteleri, tiyatro, sanat galerileri gezileri yaşam biçimleridir.

Aşk, yaşamlarını süsleyen, özel olduklarını hissettiren bir duygudur. Çocuk sahibi olmak çok önemlidir. Aşk yaşamlarında ve çocuklarının üzerinde otorite kurmaya çalışabilirler. Kendi egolarını tatmin etme dürtüleri ön plana çıkabilir.

İlgiyi üzerlerine çekmek isterler ve eğer odak noktası değillerse bu durumu dengeleyemeyebilirler.

Güneş Altıncı Evde

İş yaşamında, günlük rutinde ve sağlıkları hususunda sağlam bir yapı oluşturma ihtiyacındadırlar. Gereksiz takıntıları olmadığı sürece kendilerini çok iyi geliştirebilirler. Fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar ve kusurlar çok fazla önemsenir ve gerekli düzeltmeler yapılır. Fiziksel vücutlarıyla barışık olmalıdırlar. Bu yerleşime sahip bazı kişiler bir hastalık iyice ilerleyene kadar vücutlarına iyi bakmanın önemini fark edemezler. Böyle bir durumda iyileşme süreci, başkalarından daha uzun bir zaman alır. İnsanları sağlık hususunda aydınlatma yetenekleri vardır.

İş ortamında yeteneklerini, becerilerini göstermek isterler. Kendilerini başkalarına iyi hizmet edebildikleri ölçüde mutlu hissederler.

Günlük programlarını en etkili bir şekilde organize etmek isterler. Bütün günü oturarak geçiremezler. Günlük yaşamları hareketlidir. Sınırları ve rutini kabullenmek onlara mükemmel yaşama sanatını öğretir.

Güneş Yedinci Evde

İlişkiler aracılığı ile kişiliklerini oluşturur, yaşam biçimlerini şekillendirirler. Ortaklıklara katılmak kendi kimliklerini daha iyi tanımlamalarına yardımcı olur. İlişkilerdeki iniş çıkışlar, karşılıklı dürüstçe yapılan anlaşmalar kişiliklerini güçlendirir.

Bu yerleşime sahip bazı kişiler, kendilerinden güçlü, onlara ne yapması gerektiğini söyleyecek kişileri eş olarak seçerler. Ya da güçlü bir eş onları prestij sahibi yapabilir. Kadının ya da erkeğin haritasında yedinci evdeki Güneş babaya benzeyen bir eş olarak görülebilir. Böyle başlayan ilişkiler uzun sürmez.

Yedinci ev aynı zamanda toplum içindeki davranışlarımızı da gösterir. Güneş’i yedinci evde olan kişiler insanlarla iç içe olmak isterler.

Güneş Sekizinci Evde


Sekizinci ev, ortaklaşa kazançlar, miras, eşimizin ya da ortağımızın değer yargıları, cinsel yaşam ve ölüm konularını içerir. Bu konuların birbiriyle ortak noktası, kendimize ait olanı, bir başkasınınki ile bir araya getirerek farklı tek bir vücut haline getirmektir. Buradaki ölüm, “kendinden vazgeçmek” anlamındadır. Dolayısıyla kadersel temalar içerir. Güneş egoyu ve kişisel yaşam enerjisini temsil ettiği için bu evde zayıf düşer. Sekizinci ev, genel olarak zayıf bir evdir.

Güneş sekizinci eve geldiğinde, kendi özünden daha yüce bir tema ile bütünleşir. Güneş’i sekizinci evde olan kişiler kendilerini geliştirmek, kişisel sınırlarını aşmak, kendi bireyselliklerinden uzaklaşmak ve başka insanlarla birlikte değişime uğramak isterler. Bunu çeşitli yollarla ve farklı derecelerde gerçekleştirirler. İlişki içinde olduğu kişilerle değer yargılarının ortak yönlerini keşfetmeye çalışırlar. Başka insanların kişisel değer yargılarını değiştirmeye çalışabilirler. Eşin ya da ortağın parasını yönetiyor ya da finansal işlerle uğraşıyor olabilirler. Her konuda paylaşımlar çok önemlidir. Kendilerini, başkalarıyla bir şeyler paylaştıkları sürece mutlu ve yaşam dolu hissederler. Bu kişiler tek başlarına kaldıklarında kendilerini sınırlandırılmış hissederler ve yaşam enerjileri iyice düşer.

Sekizinci ev mistik konularla da ilgilidir. Mistik konulara eğilip, gizemli olanı keşfettikçe mutlu olurlar.

Güneş Dokuzuncu Evde

Bu yerleşime sahip kişiler hayata bakış açılarını geliştirmelidirler. Bunu hem gezerek, hem okuyarak yapabilirler. Felsefi düşünce biçimleri güçlüdür, her şeyin nedenini ve nerede olduğunu bilmek, görmek isterler. Derin anlamları sezme kabiliyetleri vardır.

Güneş’in dokuzuncu evde bulunması, kişiye Yay burcunun özelliklerini de verir. Bu yerleşime sahip kişiler hayatı bir yolculuk gibi görürler. Farklı dini konuları, farklı felsefe ve inanış biçimlerini öğrenerek, kendilerini geliştirir, kendi doğrularını oluştururlar. Fikirsel paylaşımlar büyük önem taşır, böylece kendilerini keşfederler.

Hayata genel bir çerçeveden baktıkları için, günlük yaşantıdan kopma riski vardır. Çok fazla uçlarda yaşayarak hayatın gerçeklerinden kopabilirler. Bir başka deyişle normal yaşantının gereklerini yerine getirmeyebilirler. Yoğun bir şekilde gelecek planları yapar, sürekli geleceği düşünüp hayal ettiklerinden günü yaşamayı, günün tadına varmayı unuturlar.

Başkalarına verecek çok iyi tavsiyeleri olur, fakat kendi zor durumlarıyla ilgilenemezler. İnsanlara yeni bir şeyler öğretirler. Onların kendi gelişimlerini sağlamaları doğrultusunda heveslendirirler. İyi yönetici, organizatör olabilirler. Çok iyi yönlendirebildikleri için, hiç gitmedikleri yerleri çok iyi pazarlayan turizmci olabilirler.

Güneş Onuncu Evde

Onuncu ev, toplumun bizi nasıl tanıdığını gösterir. Güneş onuncu evde olduğunda kimlik, kariyer ve profesyonel yaşamda hayat bulur. Güneş, bulunduğu burç özelliklerini göstererek toplum içinde otoritesini, gücünü göstermek isteyecektir. Örneğin, Güneş İkizler burcunda ve onuncu evde ise, zekasını göstererek toplumda kabul görmek ister.

Hayatta belirli bir amaçları olmalıdır, bunu gerçekleştirdiklerinde mutlu olurlar.

Bu yerleşime sahip bazı kadınlar, kendileri kariyer sahibi olmak istemeyebilir. Bu durumda onuncu evdeki Güneş prestij sahibi bir eşi gösteriyor olabilir.

Yaşamları boyunca toplumun gözü önünde olduklarından kendi özel hayatlarında kısıtlanabilirler. Kendi kimlikleri ve değerleri, toplum önündeki kimliklerine dayanır.

Onuncu ev, anneyi temsil ettiğinden, buradaki Güneş anneyi çok önemli kılar. Annenin hayattan beklentisi çocuğa yansır ve çocuğun kendi kimliğini oluşturmasında anne büyük etkendir. Anne, çocuğun kendisini örnek almasını isteyebilir. Bu yerleşime sahip çocuk, annenin isteklerini ne kadar gerçekleştirirse, annesinin sevgisini o derece kazanacağını düşünür.

Güneş On Birinci Evde

Gruplara bağlı olmak, toplumla iç içe olmak, Güneş 11.evin getireceği en belirgin özelliktir. Toplum için çalışan politikacılar bu yerleşime sahip olabilir.

Gruplar içinde gösterilen tutum, toplumla kurulan ilişkiler, ne tür gruplara bağlı olunduğu, bu gruplarda hangi rolü oynadığı, Güneş'in bulunduğu burç ve açılarına göre şekillenir.

Kişisel kimliğin oluşumunda, arkadaşlıklar büyük önem taşır.

Bu yerleşime sahip kişiler, kendilerine söylenilenle kendilerinin nasıl düşündüğünü ayırt edebildiklerinden emin olmalıdırlar. Kendi kişiliklerini korumayı bilmelidirler. Aksi durumda, kalabalık gruplar içinde kaybolma riski vardır.

On birinci ev, hayattan beklentilerimizi, umutlarımızı gösterir. Güneş on birinci evde ise, yaşam nedenini belirlemek ve bunun sadece bir hayal olmadığını bilmek, kişinin kendini iyileştirmesi için önemli bir aşamadır.

Güneş On İkinci Evde


On ikinci ev ile Güneş'in özellikleri arasında büyük farklar vardır. Güneş'in görevi bütünleştirmek, daha açık ve net hale getirmek, kişisel kimliği oluşturmaktır. On ikinci ev ise, bireysel egonun sınırlarını ayrıştıran, çözen, bölen, dağıtandır.

Bu yerleşime sahip kişiler, bireysel ego ile kolektif tema, bilinç ve bilinç dışı, kişisel ve evrensel arasındaki sınırları nasıl dengeleyeceklerini öğrenmelidirler. Bu mücadelede, kişisel egonun oldukça esnek olması gerekir.

Kendilerine zaman ayırmaya, kendileriyle baş başa kalmaya ihtiyaç duyarlar. İnzivaya çekilir, kendilerini yenilerler.

İnsanlara faydalı çalışmalarda bulunurlar. Güneş'in bulunduğu burç ve açıları, hangi yönden fayda sağlayacaklarını gösterir. Hastaneler, hapishaneler, müzeler, kütüphaneler çalışma ortamları olabilir.

Bazıları, geçmiş yaşamlarını çözmek için çok fazla enerji harcarlar. Enerjilerini bu yönde harcamak yerine, bu hayatta başka insanlara faydalı olabilecekleri bir alan bulmalı, başkalarının otoritesi altında olmaya alışmalıdırlar.

Baba ya da yaşamdaki başka erkeklerle ilgili bir problem olabilir. Bu kişiler nedeniyle kendilerini kurban ediyor olabilirler.

GÜNEŞ'İN ÖNEMİ VE TÜM HARİTANIN İNCELENMESİ


Doğum haritasında Güneş, genel etkileri içerir. Güneş'in etkileri yaşamımızda ve kişiliğimizde büyük etkendir. Haritadaki tüm potansiyeli bir araya toplar, bütünleştirir. Haritadaki etkiler, Güneş aracılığıyla şekillenir, hayat bulur.

Güneş'in haritadaki konumunu yorumlarken, tüm haritanın incelenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Her harita ayrı bir dinamiktir.


Alt 13-04-2012, 21:28 #6

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

Ay evlerde

AY
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...


AY HANGİ EVLERDE

1. EVDE

Annelik imajı verir. Koruyucudur ama kendi de korunmak ve ait olmak ister. Sıkboğaz edilmekten, baskı altında olmaktan sıkılır. Sıcak, sevecen olur. Sevdiklerine sahiplenici ve düşkündür. Ev ve aile onun yaşamıdır. Erkek kendine anne gibi bir eş seçer. Dişlerle, gözle ilgili sorunları, sindirim problemleri olabilir.

2. EVDE

Para ve maddeye sahiplenme vardır. Destekleyici etkiler varsa ve de bu evde Boğa burcu bulunuyorsa bol para ve ün vermesi beklenmelidir. Maddi bağımlılık ve toplayıcılık vardır ki, sonuçta bu zenginlik getirir. Yemekten iyi anlar, yapmayı ve yemeyi sever. Sesi güzel olur. Maddi şeylere sahip olma, güven verir. Aksi halde güvensiz ve sinirlidir.

3. EVDE

Konuşkanlık ve suskunluk özellikleri vardır. belirli süre düşünür, belirli süre susar. Duygularda geçmişin, hayali konuların etkisi vardır. Sürekli bir şeylerle meşgul olur ama belirgin bir amacı yoktur. Önemli olan aktivitedir. Kısa gezmelere fırsat verir. Kardeşler ve yakın çevre ile iyi ilişkiler sağlar.

4. EVDE

İyi bir aile yaşamı, eş, çocuklar mutluluğun temelidir. Ebeveynlere değer verir. İyi bir anne, ev işlerinde titiz ve becerikli bir hanımdır. Sevgiye, korunmaya, cesaretlendirilmeye ihtiyacı vardır. Duygusal güvene sahipse her şeyin üstesinden gelebilir. Mide hassastır. Göğüslerle ilgili sorunlar çıkabilir.

5. EVDE

Sevilmeye, ilgi çekmeye, beğenilmeye ihtiyaç duyar. İki veya fazla evlilik, beraberlik verir.

İhtiyaçlarını, düşündüklerini sezebilen bir sevgili arar. Kırgınlığım soğuk ve sessiz davranarak veya bir anlık duygusal tepki olarak belirli eder. Kumar, piyango, borsa gibi riskli şeylere meraklıdır. Sert etkiler varsa kalp rahatsızlığı getirebilir.

6. EVDE

Genel sağlığı etkileyen sorunlar getirir. Boğaz, boyun rahatsızlıkları olur. Özellikle kadınlarda duygusal kökenli rahatsızlıklar görülür. Meraklılık, sevgi tutsaklığı hastalık halini alabilir. Temiz, sağlıklı, düzenli bir ortamda yaşamak için çabalar, yorgun düşer fakat aradığı ortamı genellikle yaratamaz. Evcil hayvanlardan hoşlanır, onlarla meşgul olmayı sever.

7. EVDE

Evlilikte, ortak çalışmalarda verimlilik ve iyi şans verir. Evlenmek bir ihtiyaçtır. Eşinde ebeveyn özellikleri arar. Uyumlu bir ortam yaratmak en önemli amacıdır. Bu amaç uğruna yalan söyleyebilir. Duygulu ve hassastır.

8. EVDE

Gizli kapaklıdır. Duygularını belirli etmez, sessiz ama derinden davranır. Öç alıcıdır.

Miras veya başka yollarla paraya kavuşur. Ruh, cin, parapsikoloji, medyumluk gibi konularla uğraşmayı sever. Bazı istekleri, sanki görünmeyen varlıklar tarafından, enteresan bir şekilde oluşur. Telepati gücü vardır.

9. EVDE

Ahlaki değerlere saygılıdır. Bunlara yaklaşımı akılcı yoldan değil duygusal kökenlidir. Düşünsel, davranışsal ve ruhsal olarak serbestlik arar. Ay, baş ucu noktasına yakın ise, yaşamında duygular söz sahibi demektir. Duyguları kabarınca alaycı olur, sözlerinin nereye gittiğine bakmaz.

10. EVDE

Saygın bir kariyer sahibi yapar. Seçtiği dalda tanınır. Sorumluluklarını iyi bilir, planlı, programlı çalışır. İş ahlakına, kurallara önem verir. Başarılı olmada annenin veya bir kadının desteğini görür. Uzun seyahatlerden hoşlanır. Uzak bir ülkeye yerleşebilir.

11. EVDE

İdealisttir. Hoşlanmadığı, ölçülerine uymayan şeyleri asla kabul etmez. Katı ve kırıcı olur. Sosyal ilişkileri güçlüdür. Duygusal rahatlama verir. Umutları, dilekleri, hedefleri değişkendir. Dost canlısıdır. Arkadaşlarına destek ve yardımcı olmayı sever. Psikolog gibidir. Rahatlatıcı özelliği vardır.

12. EVDE

Çok duygusaldır. Çabuk etkilenir, hassasiyeti fazladır. Kendine acıma duyguları yüzünden aptalca şeyler yapabilir. İç aleminde karamsarlık, endişeler, korkular hep vardır. Aşk sıkıntıları yaşar. Kendini keşfetmek, hissetmek ister. Sanatsal inceliğe ve hassaslığa sahiptir.


Alt 13-04-2012, 21:30 #7

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

Merkür Evlerde

MERKÜR
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...


MERKÜR Birinci Evde:
Birinci evdeki Merkür kişiye pek çok manevi nitelikler kazandırır. Entellektüel ve araştırmacılık, pratik bir zeka, iyi bir hafıza, konuşma kabiliyeti, detaylara bağlılık, yazar, doktor, araştırmacı ve bilim adamı olabilecek yetenekler, çabuk anlama, ifade edebilme, canlılık ve neşe gibi özellikler verir. Bu konumda ufak girişimlerden büyük sonuçlar elde etmek mümkün dür.. Ayrıca birinci evde bulunan burç Merkür'ün etkisini farklılaştırır. Mesela Ateş burcu varsa aceleci, yarışmacı, ve öfkeli bir karakter. Boğa veya Oğlak burcundaysa dik kafalı, iğneli dilli, kurnaz ve kendini beğenmişlik verir.

MERKÜR İkinci Evde:
Buradaki Merkür' ün konumu para ile ilgili tüm konularda başarı simgesidir ve kişinin kendi çabası, mahareti ve iş kapasitesi ile büyük paralar kazanmasını gösterir. Venüs'ün iyi görünümü varsa, sosyal seviyesi yüksek birisi ile başarılı bir evliliği gösterir fakat sevgiden ziyade maddesel olur. Kişi sağlam ve uygulanabilir konular üzerinde durur ve amacı daha çok kazanmaktır.

MERKÜR Üçüncü Evde:
Bu evdeki Merkür; kişinin eğitimi ile ilgili meselelerde olumlu etki yapar. Kısa yolculuklar için favoridir. Kişiye araba kullanma, uçma, yürüme ve dans etme zevki verir. Entellektüel güçlü bir yapı, haberleşme olanakları üzerinde yetenek, iyi yazar ve konuşmacı, sorunlara uygulanabilir çözümler bulabilme yeteneği, uyum sağlamakta kolaylık gibi özellikler verir. Kişiye edebiyat ve herşeyi öğrenme, bilgilenme merakı verir. Sezgi yerine gözleme dayalı bir çalışmaya meylettirir. Yengeç veya Balık burcunda yerleşmişse kararsız bir kişilik oluşturur.

MERKÜR Dördüncü Evde:
Aileye ve kökene bağlılık, zevkli, rahat bir ev yaşamı, alım-satım ve çevre sorunları ile ilgilenen bir kişilik verir. Zihin için çok iyi bir yerleşimdir. Bu kişiler genellikle iyi eğitim görürler ve geçmiş kuşaklarını araştırma merakları vardır. Yaşamın son yıllarında başarı oranı yüksek olur. Eğer Merkür sert etki almışsa sürtüşmeler, uyumsuzluk, komşular ile çatışmalar görülür.

MERKÜR Beşinci Evde:
Beşinci evdeki Merkür, kişide yaratıcılık, artistlik, zihinsel yarışma oyunlarında yetenek, borsa ve eğitim konularında kabiliyet gibi özellikler verir. Özellikle Venüs iyi konumda ise kişi, tiyatroya, konserlere ve resimlere ilgi duyar. Bu yerleşim çocuklar için olumlu sayılmaz. Doğumla ilgili sorunlar ve üzüntüler işareti olup kişide geniş bir aile isteği yoktur ve bu konum bekarlık için ideal göstergedir. Zevkleri gösteren bu ev şehvetten daha ziyade entellektüel ağırlık verir ve zihni ilgilendiren konularda başarı getirir.

MERKÜR Altıncı Evde:
Buraya yerleşen Merkür, göreve bağlılık, giyim kuşama önem vermek, sağlığına itina göstermek, gereksiz ayrıntılara dalarak ana mevzudan uzaklaşmak, karışık ortamlardan aşırı etkilenmek gibi özellikler verir. Sağlık için olumlu bir yerleşim değildir. Asabi gerginlikler, bağırsak sorunları ve bronşit problemleri getirir. Merkür birinci evin yöneticisi ise ve altıncı evde Balık burcu veya Yay burcu bulunuyorsa, kişi kolayca soğuk algınlığı ve zatüreye yakalanabilir..

MERKÜR Yedinci Evde:
Bu konumda Merkür kişiyi, genellikle kısa boylu, esmer, ince ve kibar yapılı, konuşmacı, ticaret, ilaçlar ve hatiplik konularına meraklı birisi yapar. İnsan ilişkilerinde başarı verir. Ayrıca iş ortaklıkları için çok iyi bir konumdur ama evlilik için iyi bir konum değildir. Evlilikte anlaşmazlıklar ve çatışmalar göstergesidir. Merkür'ün sert etkisinde kişide, yalancılık, başarısızlık, eğer Satürn 12.ci evde ise hapse girme riski veya para kaybından dolayı özgürlüğünde kısıtlanma verir..

MERKÜR Sekizinci Evde:
Sekizinci evdeki Merkür kişiye; yazım hüneri verir ve iyi görünümlü bir horoskop sahibi ölümünden sonra ün kazanır. Bu konum evlilik için yararlıdır. Ayrıca kişide doğaüstü bilimlere karşı meyil, ruh ve madde ötesi konulara ilgi, gizlilikten hoşlanma, kişilerin ardındaki sırları keşfetme, miras yolu ile gelen kazanç veya uğraş, zeki ve ketum olma gibi özellikler verir.

MERKÜR Dokuzuncu Evde:
Merkür' ün bu konumu; zihin ile ilgili meselelerde çok yararlıdır. Kişide; çok yüksek derecede felsefe ve din konularına meraklı bir yapı oluşur. Ayrıca yüksek öğrenim yapma veya kendini yetiştirme, sosyal konularda etkili, güzel ahlak, değişik kültürleri tanımak gibi özellikler de verir. Burada ki Merkür çeşitli uzun yolculukların işaretidir. Bu kişi yabancılarla olan ilişkilerinde fayda görür ve çocuklarından çoğu yabancı bir ülkede yaşamalarına devam eder. Eğer yükselen burç ile üçgen (120°) görünüm varsa, kişi Merkür' ün tüm olumlu niteliklerini kendinde toplar.

MERKÜR Onuncu Evde:
Merkür burada saygınlık ve para getiren bir meslekle uğraşım verir. Kişi zeki ve maddi yönden şanslıdır. Kendi çabası ile para, mal ve mülk elde eder.. Ayrıca politika, yazarlık, yayın konularında ve edebiyat alanında başarı, verir. Merkür sert etki almışsa becerisizlik, fikirlerini uygulamada zayıflık gibi özellikler verir.

MERKÜR Onbirinci Evde:
Merkür bu konumda, dürüst, yan tutmayan, arkadaş canlısı bir karakter, geniş insancıl görüşlülük, bilimsel konular ve doğa üstü konulara meyillilik, araştırmacılık, ideallere ulaşma için yeni yöntemler ve keşfetme özellikleri verir. Kişi her çeşit insanla ilişki kurabilir bir yapıdadır. Arkadaşlıklar ve birliktekiler önemlidir, sıkı çalışırlar ve gözleri açıktır. Kişi kendi yararını gözetir, hesabi bir kafası vardır ve kendi çabası ile başarıya ulaşır.

MERKÜR Onikinci Evde:
Bu konum genel olarak olumsuz sayılır. Merkür özellikle Boğa, Akrep, veya Oğlak'ta ise zararlı sayılır. İyi görünümde ve Yükselen Burç ev çizgisine yakın konumda ise şansı yüksek olup burcun yaşam alanındaki konularda başarı ve kazanç demektir. Kişi bu konumda kararlara mantık yerine duygularla bağlıdır. Hayal gücü ve sezgisi kuvvetlidir. Merkür sert etki almışsa günün koşullarına uymakta zorluk çekme ve hissettiklerini sözle ifade etmede zorlanma görülür..


Haritanızda Merkür'ün konumu zekanızı nasıl kullandığınız hakkında önemli ipuçları verir. Entelektüel faaliyetler, organizasyon ve konuşma biçimimizde bile etkinliğini gösterecektir

R. Hakan Kırkoğlu

Merkür konum olarak ancak burcunuzda ya da burcunuzdan bir önceki veya bir sonraki burçta olabilir. Örneğin İkizler burcunda doğmuşsanız, Merkür'ünüz İkizler'de, ya da Boğa ve Yengeç'te olacaktır.

Koç'taki Merkür: Hızlı düşünür. Yeni düşüncelere açıktır. Sözlerini esirgemeden konuşabilir. Tehlikeli durumları sezerek hemen reaksiyon verebilir. Bir politikayı inandırıcı biçimde ortaya koyabilir. Hız gerektiren işlerde başarılıdır. Sabır ve aşırı dikkat gerektiren işler ona göre değildir.

Boğa'daki Merkür: Yavaş ama sindirerek öğrenir. Öğrendiklerini bir daha unutmaz. Pratik düşüncelere sahiptir. Maliyet bilinci vardır. Vadeli işlerde son derece başarılıdır. Yeniliklere pek açık değildir.

İkizler'de Merkür: Son derece kıvrak, cıva gibidir. Öğrenmeye açıktır. Çok hızlı konuşabilir ve hareket edebilir. Yeni şeylere adapte olmakta ustadır. Düzgün konuşma, yabancı dil ve taklit yeteneği de vardır. Huzursuz ve maymun iştahlı da olabilir.

Yengeç'te Merkür: Duygu yüklü, kolay etkilenen bir zihni vardır. Geçmişte yaşananlar onu sürekli meşgul edebilir. Hafızası güçlüdür. Yetenekli bir öykü anlatıcısı olabilir. Empati gücü yüksektir, bu yüzden psikolojik danışmanlık ona uygun olabilir. Büyük riskler almayı sevmez.

Aslan'da Merkür: Büyük projeleri sever ve kendinden emin bir biçimde konuşur. Düşünceleri ile ilgi uyandırmayı sever. Belirli, sabit fikirleri vardır. Yönetsel alanda başarılı olabilir. Sıcakkanlı ve cömert görüşleri vardır. Düşünceleri ile canlandırıcı ve ilham vericidir. Genel olarak iyimser mizaçtadır. Ancak aşırı durumlarda fazla buyurgan ve kibirli hareket edebilir.

Başak'ta Merkür: Son derece dikkatlidir ve kılı kırk yararak düşünebilir. İyi bir organizatördür. Dakik, kesin bir tarzı vardır. Analitik düşünme yeteneği çok gelişmiştir. Fazla kategorik düşündüğü için geneli görmekte zorlanabilir. Hatta olumsuz durumlarda fazla eleştirel ve sürekli şikayet eden bir tavır da sergileyebilir.

Terazi'de Merkür: Uyum getiren, barışçıl düşüncelere sahiptir. Estetik açıdan gelişmiş bir zihni vardır. Olayları tarafsızca tartmaya çalışır ve gürültüden, aceleden hoşlanmaz. Karar alması uzun sürer. Arkadaş canlısı, sosyal konularda başarılı ve yaptığı işe zarafet ve sanat katan birisidir. Ancak fazla rekabet gerektiren işlerde başarılı olmayabilir.

Akrep'te Merkür: Kararlı, araştıran ve sezgi sahibi bir zekası vardır. Bir dedektif gibidir. Olayların ardında yatan gerçekleri açığa çıkartabilecek yeteneklere sahiptir. Kimi zaman, acımasızca konuşabilir. Konsantrasyon yeteneği vardır. Sezgileri genellikle doğrudur. Ancak olumsuz yönüyle fazla ısrarcı ve aşırı gizleyici de olabilir.

Yay'da Merkür: Geniş düşünmeyi seven, daldan dala atlamaya müsait birisidir. Çok iyi konsantre olamayabilir. Dikkati genelde dağınıktır. Ancak bu konum kişiyi iyimser, sıcakkanlı ve çok yönlü birisi yapar. Düşüncelerinde fanatik olma riski de vardır.

Oğlak'ta Merkür: İş zekası çok gelişmiştir. Çok iyi bir örgütleyici olabilir. Gerçekçidir ve kurallara önem verir. Disiplinin olduğu yerde rahat eder. Gerçekçi tavrı yüzünden başkaları tarafından fazla kötümser tanınabilir. Hatta soğuk bir konuşma tarzı da olabilir. Ancak hırslı ve sorumluluk sahibidir. Aşırı gelenekçi olabilir.

Kova'da Merkür: Bilimsel bir zekaya ve sezgilere sahiptir. Net düşünebilir ve son derece kararlıdır. Duyguları ile düşüncelerini birbirine karıştırmaz ancak adil olmaya özen gösterir. Farklı görüşlere açıktır ve son derece reformist olabilir. Liberal ve insancıl düşüncelere sahiptir. Ancak kararlarından caymaz. Aşırı durumlarda fazla soyut ve teorik olabilir.

Balık'ta Merkür: Hassas ve edilgen bir zekaya sahiptir ancak büyük sezgi sahibidir. Bu konum psişik yetenekler, evrensele açık bir zeka ve insanların duygularını en derinden anlayan bir anlayış getirecektir. Çok akılcı değillerdir ancak güçlü sezgileri onlara büyük yol gösterir. Yaratıcılık gerektiren alanlarda başarılı olabilirler. Dikkatleri kolayca dağıldığı için ilk eğitimde katı kurallar onlara göre hiç değildir. Kolayca endişelenebilirler.


Alt 13-04-2012, 21:32 #8

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

VENÜS EVLERDE

VENÜS

Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...


VENÜS EVLERDE

l. EVDE

Zevk ve estetik incelik, kibarlık, sanatçı ruhlu, zevklerine, rahatına düşkün, bol para harcamayı seven, sevildiğini bilmek ve duymak isteyen bir kişilik. Fiziki güzellik, şarkı söyleme yeteneği, karşı cinsten yana şanslı olma.

2. EVDE

Parayı fazla zorlanmadan kazanına, başkalarının maddi imkanlarını kullanma, zengin manevi değerler, sanatla ilgili bir yoldan gelir sağlama, bol para harcayıp hovardalık yapına isteği. Çok olmasa da her zaman bir yerden para gelir.

3. EVDE

Güzel konuşma, şiir ve yazı yazabilme, yaratıcılık, el becerilerinde sanatsal ve estetik güzellik, yakın çevreden kişilerle duygusal ilişkiler, denge sağlamak için yalan söyleme.

4. EVDE

Anne, baba, aile bireylerini sevme ve duygusal bağlılık. Evini rahat, sıcak ve dengeli yaşanılır hale getirme, uyumlu ilişkiler, vatan sevgisi, tabiatı, çevreyi koruma, hayatın sonlarında gelen rahatlık.

5. EVDE

Neşeli, canlı, yaşama sevinci ve coşkusu, aşkı ve aşık olmayı seven, yaratıcı, sanatkar ruhlu. Artistik anlatım, hassasiyet, çabuk incinme, birden fazla beraberlik. Çocukları güzel olur.

6. EVDE

Günlük uğraşılar yönünden hareketlilik; iş arkadaşları ile uyumlu, iyi, güzel, temiz bir çevrede yaşama, hayvan sevgisi, çevreyi ve doğayı koruma, giyimde temizlik, şıklık, sert açı varsa sosyal ilişkilerde zorlanma, sağlığın çabuk bozulması.

7. EVDE

Evlilikte şans, erken evlenme, Kibar, dengeli ve varlıklı bir eş. toplum ilişkilerinde uyum, aranılan, sevilen, tercih edilen bir kişilik. Sevgide cömertlik ve karşılığını görme, dost sandığı kişilerin düşman çıkması fakat onlardan gelen çıkarlar.

8. EVDE

Miras, boşanma veya benzer yollu varlık sahibi olma. Devlet işlerinde şanslılık, cinsellikte sevgiyi bekleme. Ölüm ve ötesi gibi konulara gerçekçi yaklaşım, sert yıldız etkileri varsa sözünü sakınmadan, dobra dobra kırıcı konuşma.

9. EVDE

Kurallara saygılı, zevklerim tatmin ve yeni arkadaşlar tanımak için uzun seyahatler yapına; bilgili, kültürlü, üst düzey kişilerle sevgi bağlan kurma, akrabalardan, çok yakın arkadaşlardan faydalanma.

10. EVDE

Bulunduğu ortamda, iş çevresinde sevilen, sayılan nazik biri, sanatsal bir dalda çalışma, meslek dalı ne olursa olsun güzellik, denge ve uyum, kendini yormadan çalışma teknikleri geliştirme, şöhret ve ün yapma. Sert etkiler varsa iflas etme, yeniden denge kurma.

11.EVDE

Şeytan tüyüne sahip olma, kibar, yumuşak davranışlarla insanları zorlanmadan kendine çekme yeteneği, her zaman yardıma hazır dost bulma, karşı cinsten arkadaşlarla iyi anlaşma, güçlü etkiler varsa umutlarına kolay kavuşma, aksi halde gerçekleşmeyen dileklere uzaktan bakış.

12. EVDE

Engin bir iç alem, sonsuz zenginlik, evrensel genişleyebilmeye müsait şuur boyutu, hayal edebilme, şekillendirme yeteneği, kolaylık ve şans, sevgiyi açıklayamama; içte hüzün dışta neşe; yalnızlığı dolu dolu yaşama.


KOÇ BURCUNDA

Çabuk coşup taşan, ateşli, hemen kapılan biridir. İyice tanımadan, idealist duygulara kapılarak aradığını bulduğunu sanır. Sonu genellikle pişmanlıktır. Ama o genede uslanmaz bir gönül maceracısıdır. Dolu dolu ve severek yaşamak onun için herşey demektir. Sevdiklerine beklenmedik sürprizler yapmak hoşuna gider. Temiz kalplidir, eli çok açıktır. Güzel dans eder. Jimnastik ve spora çok yatkındır.

BOĞA BURCUNDA

Güzelliklere ve sevgiye aşıktır. Sevdiğini mal gibi sahiplenmek ister. Bu konumda maddi menfaatlerde söz konusudur. Kıskançtır. Oldukça sakin, kibar ve yumuşaktır. Lezzetli yemeklere düşkünlüğü şişman biri olmasına yol açar. Müzik, çeşitli sanat dalları ona uygundur. Sesi de güzeldir. Parasal yönden şanslıdır. Mirasa konar. Güzel olan şeylere meraklıdır, şıklık hususunda da hakkını vermek gerekir.

İKİZLER BURCUNDA

Her şeyde ikilem içindedir. Iki sevgiyi idare edebilir. Fazla bağlanmaz. Çabuk kopar. Zaten körü körüne bir sevgiden ziyade arkadaşlıkla dengeli bir sevgiyi tercih eder. Macerayı sever. Sert bir yıldız Venüs'le kavuşumda ise evlilikle ilgili engeller verir. Karşısına çıkan kısmetleri hiç bir neden yokken reddeder. El hüneri isteyen sanat dallarında yaratıcı olur. Utanılacak bir şey yapmaktan çok korkar. Ancak hile yapmağa, yalan söylemeğe yatkındır...

YENGEÇ BURCUNDA

Sevgiden ziyade şevkat, muhabbet, koruma duyguları ağır basar. Allah sevgisi vardır. Bunları kontrol edemez. Bağlandığı kişilerden kopamaz. Annelik rolü yüklenir. Aile yaşamı çok değerlidir. Sevildiğini hissedebildiği sıcak bir yuva güven verir. Bu sayede her şeyin üstesinden gelebilir. Aksi halde, karamsar ve çekilmez olur. Erkeklerde kılıbıklık verebilir.

ASLAN BURCUNDA

Çok efsanevi kapalı gişe oynayan, görkemli bir aşk oyununun baş rol oyuncusudur. Herkes onun aşkına önem veriyor, ilgi gösteriyor sanır... Cömert, sadık, sevmeyi iyi bilen, ateşli bir aşıktır. Cazibesi göz kamaştırır. Sevdiğini aynı zamanda yönetmelidir. Son derece gururludur. Istediğini mutlaka elde etmelidir. Güzel sanatlardan zevk alır. Eğlence dünyasının temel taşlarıdır. Kumarda da şansları iyidir.

BAŞAK BURCUNDA

İş konusundaki başarıyı aşkta gösteremez, aşk ve evlilikte düşlediğini bulamaz. Çünkü çok eleştirici, kusur bulucudur... Romantik duygulardan ziyade, işlerliği olan bir sevgi arar. Yanındaki kişi deyamlı bakımlı ve temiz olmalıdır. Bu tipler kendi kendilerini severler. Sık sık aynaya bakarlar. Kusursuz olmağa dikkat eder. Saygılı davrandığı için saygı görür. Tuhaf ve farklı konularda titizlikleri vardır. Çok güzel rol ve taklit yapar. Ahlaki değerlere uymayan görüş ve davranışları başkalarına ters düşebilir...

TERAZI BURCUNDA

Bu burçtaki venüs kişiye cazibe, güzellik, çekicilik, naziklik verir. Herkes tarafından sevilir, o da herkesi sever. Hoş bir aşıktır. Doğaya ve tüm güzelliklere aşıktır. Hatta aşka aşıktır. Uyumlu ve dengelidir. Başkalarının fikirlerine değer verir, dinler ve benimser. Tek başına yaşamak istemez. Ona göre, evlilik çok saygı değer bir müessesedir. Aşırı rahata ve lükse düşkünlük verir. İyi bir iş ortağı olurlar.

AKREP BURCUNDA

Sevgi, aşk, ihtiras ve s*x yönünde ağırlık kazanır. Duyguları kontrol etmek zorlaşır. Geçimi, beraber yaşanılması zor insandır. Antisosyal davranışlar görülebilir. Kendilerini daima, her yönden haklı görürler. Çok bencil olur, zevkleri ve alışkanlıklarından asla ödün vermezler. Onu ihtirasları yönetir... Herkesin onlara tabi olmasını ister ve bunda haklı olduktarına inanırlar. Eş olarak sanki bile bile zor kişileri seçer, adeta acı çekmekten zevk alırlar. Tuhaf bir s*x anlayışları vardır.

YAY BURCUNDA

Aşkta macera arar, ciddi ilişkilerden kaçar. Ancak bağımsızlığını engellemeyeceğinden emin olursa yaklaşır. Bu kişi sizinle seruvenlere çıkmaktan hoşlanmalıdır. Hayatın her durumunda olduğu gibi, sevgi de ona yeni şeyler öğretebilmelidir. Birden fazla evlilik yapabilir. lyimser, umutlu, insanları harekete geçirebilen bir özellik verir. Göleryüzlü, eğlenceli, cömerttir...

OGLAK BURCUNDA

Duygulannı belirli etmez, kısıtlayıcılık verir. Aşkı ciddiye alır. Eş ve evlilik ilişkilerinde sadıktır. Ama sevgide maddi çıkarlar arayabilir. Evlilik yoluyla zengin olmayı planlar. Genellikle kadınlar, kendinden daha genç erkekle evlenebilir. Soğuk görünümü yüzünden insanların uzaklaşmasına neden olur. Düzenli, sınırlı bir estetik anlayışı vardır. belirli etmeden etrafını kontrolü altında tutar ve genellikle onun dediği olur.

KOVA BURCUNDA

Duygu, hayal, romantiklik onun işi değildir. Bilim dalları, güzel sanatlar ilgisini çeker. Mantık ve akıl sevgide de geçerli olmalıdır. Eş olarak seçeceği kişi hem dostu, hemde arkadaşı olmalı, kafaca da uyuşabilmelidir. İnsanlara yardım başlıca hedefidir. Sevgi ilişkilerinde beklenmedik şeyler yapabilir. Orijinal kişilerden hoşlanır. Gezmeğe ve özgürlüğüne çok düşkün olur. Çok çekici olmasına karşın bir de anlaşılması zor yönü vardır. Umutları eninde sonunda olur, hedeflerine ulaşırlar.

BALIK BURCUNDA

Gerek aşk, gerek iş her türlü ilişkide duygular yöneticidir. Duyguları iyi ifade edebilir ve başkalarının duygularını anlayabilir. Sezgileri ile doğruları bularak akıllı görünümü verir. Allah sevgisi güçlüdür. Kadere inanır. Dini değerler onun için çok önemlidir. Çaresizler, zor durumda olanlar, haksızlığa uğrayanların can dostudur. Sonsuz özverilidir. Esrarlı, romantik, hayal dünyasındaki zenginliğini yaşatacak aşklar arar. Müzik, dans, sanat adeta onlar için vardır. Kadınlar özellikle çok cazibeli olurlar.


Alt 13-04-2012, 21:38 #9

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

MARS
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...


MARS Birinci Evde:

Bu konum kişinin hakimiyetini, ruhsal ve fiziksel cesareti, enerjiyi, yaşam canlılığı ve yaşam gücünün en büyük kullanımını verir. Kişi enerjik, dışadönük, kavgacı, sert görünümlü, atılgan, tutkulu, çalışkan ve yarışmacıdır. Mars zararlı bakış açısında ise korkaklık işaretidir ve kişi kendinden daha güçsüz kimselere karşı harekete geçebilir. Ekseriya anlaşmazlıklar ve çatışmalar göstergesidir. Eğer Mars, Yükselen Burç ev çizgisine yakın konumdaysa, bir duygusal veya aşk olayının habercisidir.

Mars sert etkiler almışsa, fiziksel mücadeleye hazır, kaba ve duygusal davranan, Mars TOPRAK burcunda ise, bencil....açgözlü....haris ve karşı cinse düşkün.. HAVA burcunda ise, değişikliği ve gezmeyi seven...dirençli....öfkeli...kavgacı fakat disiplinli.. bir yapı oluşturur..MARS İkinci Evde:

Bu evde yerleşen Mars, iyi görünümde ve kendi burçlarından birinde yerleşmiş ise talihli bir etki verir. Eğer Jüpiter 2.ci ev ile iyi açı yapıyorsa, kişi başarılı bir evlilik yapabilir. Bu evlilik duygusal olarak tatmin etmese bile zenginlik ve parasal yönden yararlıdır. Ayrıca kişiye dik kafalılık, inatçılık, kazandığı gibi çabucak yok etme, vermeyi kendi dilerse cömert, zorla istenirse cimri olabilme gibi özelliklerde verir.Bu evde yerleşen Mars, Uranüs ve Satürn ile zararlı bakış açısı yapıyorsa bir çok sorun yaşanabilinir ve kaçınılmayan para kaybına sebep olabilir..

Mars sert etkiler almışsa, maddesel değerlere çok düşkün ve elde etmek için kanunsuz yolları deneyen, sinirlenince küfürbaz bir karakter oluşturur..MARS Üçüncü Evde:

Mars'ın bu konumu kişinin çevresinde oluşan kavgaların, anlaşmazlıkların, kardeşler arasındaki uyumsuzluğun işaretidir. Kişiye, çabuk kızan ve egoist mizacı ile her türlü kontrol ve idarenin kendi elinde olmasını isteyen bir karakter yapısı verir. Aile arasında da aynı eğilimi gösterme olasılığı olacağından barış havası olanaksız gibidir.Bu yerleşim yolculuklar için olumlu değildir.Kişinin iyi bir eğitim yapması ve 1.ci sınıf bir tartışmacı veya politikacı olması mümkündür.

Ayrıca bilimsel konulara meraklı, araştırıcı, keşfedici, cesur ifadelerle yazabilen bir yazar, keskin zeka, uzunca bir dil, yerli yersiz münakaşaya hazır olma gibi özelliklerde verir.MARS Dördüncü Evde:

Mars'ın bu konumu iyi değildir. Aile içinde huzursuzluklar, akraba ilişkilerinde sorunlar, sağlık problemleri (dolaşım bozuklukları), despot bir karakter, daima yaklaşan bir tehlike işaretidir. Güneş, Mars ile zararlı bir açı yapıyorsa, mülk kaybını gösterir. Eğer yararlı bir görünümde ise, çalışma ve gayret sayesinde varlık çoğalmasına yardım edecektir.

Kişi için ebeveynleri ile çatışma ve yaşlılık günlerinde sıkıntı çekmek olasıdır. Doğduğu yerden uzaklara gidip oralarda yaşaması daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.MARS Beşinci Evde:

Bu konum kargaşalı bir yaşam ve organizasyonda gevşeklik demektir. Çocuklar için bir tehlike uyarısıdır ve Mars'ın yerleştiği burcun karakterine uyan bir hastalık geçirebilirler.

Bir kadın Horoskop' unda, zararlı bir görünüm varsa çocuk doğurması ile ilgili sorunlar olabilir. Eğer zararlı açıyı Neptün ile yapıyorsa bir düşük riski vardır. Mars eğer olumlu ise, kadın çocuklarının yetişmesi için kendini feda eden bir tip olacaktır. Fakat çocuklar yaramaz ve başıboş olmaya yatkın olduklarından sorunlar yaşayabilir. Ama sonunda yaşamda başarılı olmak için her türlü şansı yakalayacaktır.Mars'ın bu konumu kişi'de aşırı cinsel dürtüler oluşturur. Cinsel kıskançlık nedeniyle kavga çıkarması ve evlilik dışı ilişkilere kayması olasıdır.

Mars sert etkiler almışsa, çocukları yüzünden üzüntüleri ve kumar yüzünden para kaybını gösterir.MARS Altıncı Evde:

Mars'ın bu konumu da olumsuzdur. Kaza tehlikesi, sağlık sorunları, güvendiği kişilerden zarar görme, para çaldırma veya kaptırma, kesici aletlerle ilgili bir işte çalışma, eleştiricilik, acelecilik yüzünden fırsat kaçırma gibi özellikler verir. Kişinin vücuduna, özellikle zararlı bir burçta ise, yüksek ateş ve iltihaplar verir. Eğer olumlu görünümde ise tam tersine kişinin yapısı kuvvetli olur ve hastalıklardan etkilenmez. Bu konum para kazanmak için olumludur. Mars bu konumda kişiye çok çalışma enerjisi verir ve tembel kişilere dayanamaz olur.

Mars sert etkiler almışsa, fazla çalışmaktan dolayı gelecek hastalıkları gösterir.MARS Yedinci Evde:

Mars'ın bu konumu kişinin favori bir evlilik yapacağını, eşinin Mars karakterinin özelliklerinde olacağını, evinin yönetimini elde tutacağını gösterir. Eğer zararlı bir görünüm varsa, evliliği yürütmek ve beraber olmak giderek zorlaşır.
Mars olumlu bir görünümde ve Merkür ile iyi bir açı yapıyorsa, Mars'ın bu evdeki etkisi büyük şeyleri elde edeceğini, önemli yararlar sağlayacağını, olumsuz karakter yapısını (kıskançlık ve haset gibi), yeneceğini gösterir.

Mars sert etkiler almışsa, ilişkilerde kopma, kavga ve mahkemelik olaylar, ortaklıklarda hüsran ve üzüntü, kendine zarar verme, düşünceleri ve davranışları arasında bir türlü denge kuramama gibi özellikler verir.MARS Sekizinci Evde:

Mars'ın buradaki yerleşimi zorlu bir yaşam demektir. Kişiye gizli, ruhsal, tutkulu, yıkıcı, yakıcı duygular, cinsel tatminsizlik, normal dışı cinsel arayışlar, aşk ve tutku uğruna her türlü anormal çarelere baş vurabilme, istediği şeye mutlak olarak sahip olma, miras konularında sorunlar, kayıplar, bir kavgada veya savaşta hoş olmayan tarzda ölmek veya çok ciddi kayıplar yaşama gibi zorlu bir yaşam verir.

Mars sert etkiler almışsa, yok etme eğilimleri, evlilikte serüven, miras ve para işlerinde çatışmalar görülür.MARS Dokuzuncu Evde:

Burada Mars eğer güçlü konumda ise şans verir, fizik ve moral olarak destekler, girişimci ve enerjik birisi yapar. Kişi din, felsefe, ilim, eğitim, öğretim alanlarında uğraşmaya yatkın, inançlarının doğruluğuna ve üstün olduğuna inanan, bu yolda savaşmaktan bıkmayan, politika alanında olay yaratıcı ve önder, gezmeyi seven bir yapıda olur.

Mars sert etki almışsa, kendi düşüncelerini fanatik bir biçimde yayan bir karakter, dik kafalı ve inatçı, Mars SU grubu bir burçta ise uzun yolculuklar sakıncalı bir özellik verir.MARS Onuncu Evde:
Başucu noktasındaki Mars'ın etkisi eğer güçlü konumda ise oldukça yüksektir. Mars burada olumlu yükselme, şan, şöhret sahibi olma, zirveye göz dikme, bunun için hırsla, cesaretle ve önüne çıkan engelleri acımadan yıkarak çalışma, pratik, çabuk düşünebilme, yetki sahibi olma, önderlik yapma, meslek alanında tutkularını elde etme için gözü kara davranabilme özellikleri verir.

Mars sert etkiler almışsa, yetki sahibi olmak için yasa dışı yollara sapma ve maddeye aşırı düşkünlük verir.MARS Onbirinci Evde:

Bu konum genellikle zararlıdır. Çeşitli çatışmaları, fiziksel tahribatı, arkadaşlardan ve sosyal çevreden kaynaklanan sürtüşmeleri gösterir. Ebeveynler ve çocuklar arasındaki anlaşmazlıkları ve gerginlikleri gösterir. Eğer Satürn 5.ci evde ve zararlı bir görünümde ise, bu çocukların kaybı demektir.
11.ci evde güçlü konumdaki Mars kişiye güç verir ve kendisini sevmek yerine korkulan bir lider yapar. Fakat bunu için Venüs, Güneş veya Jüpiter Horoskop' ta olumlu görünüm yapmalıdırlar. Kişi sosyal kurallara başkaldıran, zihinsel olarak yetenekli dir.
Mars güçlü hırsların gezegenidir ve bu da kişide güçlü yönelişler oluşturur, kuvvetli amaçları vardır fakat daima başkalarına acı ve üzüntü vermek pahasına gelişirler.

Mars sert etkiler almışsa, arkadaşlar yolu ile incinme ve ihanet olasılığını verirsin.MARS Onikinci Evde:

Bu konum genellikle kişiye saflık verir. Kişi iç aleminde sıkıntılı, duygularını ifade edememe veya yanlış anlaşılma yüzünden incinme, endişeli, gizli işlerde çalışarak kendine güvenini kazanma, rahatlık veren alışkanlıklara bağlılık, kendine kolay söz geçirememe, aşk ilişkilerinde dengesizlik, kendini savunma gayesiyle düşmanca davranma, zarar görürüm endişesi ile kendine ait şeyleri saklama, sessiz ve derinden giderek kendini kabul ettirme yapısındadır.
Güneş, Venüs veya Jüpiter'in iyi ve olumlu etkileriyle kişi ancak zorlukları yenebilir fakat genel olarak yaşam kasvetli ve amaçsız geçer.
Mars sert etkiler almışsa, gizli düşmanlar ve kayıplar, yaralanma, cezaevine düşme tehlikesi (Mars, Uranüs veya Satürn ile olumsuz açı yapıyorsa)gibi özellikler verir.Mars Koç Burcunda

Koç burcunda Mars kendi burcunda yer alir ve çok güçlüdür.Saldirgan,aktif,cesur,basa çikilmaz bir savasçi ,bir avcidir.Hayati hep bir mücadele ve savas alani gibi görme egilimindedir.Fiziksel görünümü etkileyici,cinsel çekiciligi basdöndürücüdür.Içgüdülerinin yönetiminde hareket etmesi nedeniyle,heyecan ve isteklerini akilci bir sekilde yönlendirmesi güç olabilir.

Sürekli yeni fikirler ve projelerle doludur.büyük bir hevesle uygulamaya geçirdigi bu projeleri sonuçlandirmakta da ayni oranda kararli olmayi ögrenmesi gerekir.

Askta mücadeleden,rekabetten hoslanir. Ilgisini;pesine düsecegi,kovalamasi gereken zor hedefler çeker.Kolay zaferlerden çok çabuk sikilir hatta fethetmeye degmez bulabilir.Zor elde edilen güzeldir anlayisina sahiptir.

Öfkesi çok ani,keskin ve sinir tanimaz olabilir.Öfkelendiginde tartismak,çekisme yaratmak,gürültü koparmak sikça basvurdugu saldiri yöntemleri olabilir.Ancak öfkesi siddetli oldugu kadar geçicidir.Kin tutmaktan ya da gizli kapakli,dolayli yollardan intikam almaktan hoslanmaz.Son derece açik,net ,dürüst ve merttir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Yarisçi,asker,savasçi,avci

Bastan çikarma için tercih ettigi yöntem son derece dolaysiz ve inatçi bir pesine düsme faaliyeti olacaktir.

‘Hayir’i asla cevap olarak kabul etmez.Içtenligi ve odaklanmis ilgisi ile sizi hayatinin amaci gibi gösterecek, basinizi döndürecektir.Ama bu yogun ilgisi hedefini ele geçirdikten sonra ayni hizla kaybolabilir.

Ele avuca sigmaz küçük yaramaz bir çocuktur.Biraz kaba,aceleci,gözükara ve gürültücü olabilir.Ama çok çekici ve büyüleyicidir.

Mars Boga Burcunda;

Boga burcunda yeralan Mars bu burcun yönettigi konularda enerjisini yogunlastirmayi tercih edebilir.Para,maddi degerler ve sahip olunabilecek somut seyler onun için elde edilmesi öncelikli hedeflerdir.

Maddi degerlere nasil sahip olunacagi hakkindaki son derece pratik ve kararli projelerini hayata geçirecektir.Mars’in aceleciligi ve ani tepkileri bu burçta biraz yavaslayabilir.Öfkelenmesi güçtür.Ama öfkelendiginde son derece yikici ve engellenemez olacaktir.

Askta güven arar.ilgisini çok dürüstçe ve açikça ifade eder.Maddi ve manevi güvencenin olmadigi bir iliskide kendisini rahat hissetmesi ve kendini aska birakmasi pek mümkün degildir.

Son derece kiskanç ve sahiplenici olabilir.Karar verdigi seylerden vazgeçmesi ve fikirlerini degistirmesi güç olabilir.Ayaklari yere basan,sahip olduklarina siki sarilan bir karakterdedir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Banker,çiftçi,doga ile içiçe yasayan,gurme

Mars Ikizler Burcunda;

Hareketli,degisken ve sabirsizdir.Ikizlerin yüzeyselligi ve sonsuz meraki tüm davranislarinda göze çarpabilir.Disa dönük,iletisimci ve çok yönlü enerjisini ,belki sürekli hareket ederek belki de sürekli konusarak kullanir.

Entellektüel ve zihinsel olarak oldukça gelismis olabilir.Saldirganligini zekice kullandigi sözcükler ya da ani,beklenmedik hareketler ile ifade edecektir.

Projelerinde yüzeysel kalmasi,uygulamaya geçecek derinlige inmeye hevesli olmamasi mümkündür.Özellikle ellerini kullanmakta çok yetenekli olabilir.

Askta macera ve degisim arar.Ilgisini korumasi için sürekli merakini uyarmaniz gerekebilir.Zekice kullanilan sözcükler,entellektüel bir iletisim kurmak ilgisini göstermek ve dikkatinizi çekmek için kullanacagi yöntemlerdir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Gazeteci,yazar,turist rehberi,nakliyeci

Mars Yengeç Burcunda;

Ailesine,sevdiklerine ve özellikle de annesine çok baglidir.Sadik,güvenilir ve sakindir.

Saldirganligini dolambaçli yollardan ifade etmeye ya da tamamen öfkesini bastirmaya çalisabilir.Ancak bu bastirilmis öfkenin ne zaman patlayacagini kestirmek zordur.En beklenmedik zamanda en siddetli sekilde ifade edilebilir.Saldiri yöntemi dirdir etmek , söylenmek,suçlamak,karsisindakine suçluluk duygulari asilamak ve aci çektirmek olacaktir.

Hayalgücü ve yaraticiligi kararlarinin kaynagidir.Ancak kararlarini akilci düsüncelerden çok duygulari ile almaya egilimlidir.

Muhafazakar,tutucu ve aile degerlerine baglidir.Yurtseverligi ve köklerine hayranligi fanatiklik seviyesinde olabilir.

Bir sevgili olarak son derece romantik,hayalci ,sefkatli ve hassastir.Çiçekler,sizin için yazdigi siirler,romantik filmler kur yaparken kullanacagi sürpriz hediyeler olacaktir.Sadakat onun için çok önemlidir ve bu konuda yapilacak herhangi bir hatayi affetmesi zordur.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Çiçekçi,denizci,balikçi,aile doktoru

Mars Aslan Burcunda;

Kendisine hayrandir ve baskalarinin da hayranligini toplamak pesindedir.Iyimser,kendinden emin ve etkileyici bir tarzi vardir.Biraz egoist ,biraz despottur.Çevresindeki herkesin efendisiymis gibi davranma egiliminde olabilir.

Olumlu bakis açisi,hayata güvenen yaklasimi ile planlarini büyük bir hevesle uygulamaya girisir.Hayat dolu,cömert ve kibirlidir.Elestirilmekten kesinlikle hoslanmaz.Çok gururludur.

Kararlarini özgüvenli ve kendinden emin bir sekilde alir.Planlarini kolay kolay degistirmez.

Saldirganligini açikça ifade eder.Tüm küstahligi ve küçümseyici tavri ile karsisindaki insani sindirir.

Askta çok tutkulu ve etkileyicidir.Hayat dolu davranislari ve cömertligi ile sizi etkiler.Sizi korumaya almak ister.O bir kral siz ise onun kraliçesisinizdir.

Asik oldugunda sizi en gösterisli ortamlar ile büyüler.Sik,pahali ve havalidir. Dikkat çekmekten ve sov yapmaktan hoslanir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Hükümdar,efendi,playboy,sik ve zengin beyefendi

Mars Basak Burcunda;

Enerjisini pratikte uygulanabilir projelere harcayan,titiz,dikkatli, mükemmeliyetçi biridir.Titizliginin asiriligi nedeniyle çevresindekiler tarafindan cansikici bulunabilir.

Bir isin daha iyi , en az kaynak ile ve en kisa sürede nasil yapilabilecegini kesfetmekte üstüne yoktur.

Öfkelendiginde sorgulayici konusmalari ve keskin elestirileri ile sizi incitmeyi tercih eder.Ve sonra ‘bütün bunlari senin iyiligin için yapiyorum,senin daha iyi olman için çaba gösteriyorum’ diyerek kendini hakli çikartir.

Bir sevgili olarak sadik,güvenilir ve tutucudur.Sizi sik ve pahali yerlere götürmeyecek kadar hesabini bilen biridir. Bunun yerine vejeteryan lokantalarini daha saglikli ve ucuz oldugu için tercih eder.Kolay memnun olmayan,hatalari hemen farkeden titiz biridir.Dakiktir.Zamaninin bosa harcanmasindan nefret eder.Kontrollü,sefkatli ve ilgilidir.Hayatinizdaki tüm detaylara burnunu sokmak ve bilgiçlik taslamak egiliminde olabilir.

Detaylar ile ugrasilmasi gereken projeleri hayata geçirmek için en uygun kisi olabilir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Muhasebeci,kütüphaneci,doktor

Mars Terazi Burcunda;

Kibar,sik ve zariftir.Son derece zevklidir.Hayatin güzellikleri ile basbasa, sorunlardan uzak kalmak için kendisini rahtsiz edecek seyleri görmezden gelebilir.Çevresindeki haksizlik ve adaletsizlige karsi çok hassastir ve bu tür davranislarin sergilenmesine karsi çikar.

Saldirganligini mümkün oldugu kadar diplomatik tavirlar ile dile getirmeye çalisir .Ikna etmeyi ve uzlasma saglamayi yöntem olarak benimser.

Projelerini gerçeklestirmekte gerekli azim ve kararliliktan yoksun olabilir.Bu nedenle sik sik karar degistirebilir.

Kendisine karsi yapilan yanlis davranislara tepkisi ; sorunlari çözmek ya da anlasmazligi halletmek yerine uzaklasmak,buz gibi davranmak ve görmezden gelmek olabilir.

Karsisindaki insani yokmus farzederek en büyük tepkisini gösterir.

Bir sevgili olarak çok zarif ve romantiktir.Sik ,bakimli ve feminen görünüslü kadinlara zaafi vardir. Sevgilisine bagli olmasina karsin çevredeki tüm güzel kadinlarla arkadaslik kurmaya devam edecektir.Güzellikler ile dolu bir dünyada yasamaktan ve hayranlik toplamaktan vazgeçemez.Flörtçü ve cezbedicidir.Parfüm,çikolata ve sik mekanlar onun en sevdigi seylerdir.

Daginik,pis,bakimsiz ve zevksiz ortamlarda barinamaz, hemen uzaklasir.Sizin de bakimsiz ve daginik görünümünüze tahammül etmeyecektir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Modaci,dekoratör,centilmen,manken

Mars Akrep Burcunda;

Tutkulu,karizmatik ve gizemlidir.Kendi içinde karsitliklarla doludur ve uç noktalarda yeralir.Son derece israrci ve inatçidir.Karsisindaki insanda bagimlilik yaratmak ister.Kiskanç,intikamci ve kincidir.Zayif noktalari görmekte ve bunlardan faydalanmakta çok basarilidir.

Aldigi kararlardan vazgeçmesi kolay degildir.Ne pahasina olursa olsun hedefine ulasmak ister.

Duygulari çok güçlüdür.

Saldirganligi son derece acimasiz ve yokedici olacaktir.Intikamini almadikça düsmaninin pesini birakmaz.Duygusal olarak sizi derinden yaralamaktan çekinmez.Içten pazarlikli olabilir.

Sevgisi çok güçlü ve tutkuludur.Sevgisine karsilik bulamaz ise sevgisi ayni siddette nefrete dönüsebilir.

Sevgilisine olan yogun ilgisi,tutkusu ve sehveti karsi tarafta bagimlilik yaratacaktir.Ya hep ya hiç mantigi ile hareket eder.Bu nedenle sizi sever ve karsilik olarak sizden de ayni tutkuyu görürse her zaman yaninizda olacaktir.Güçlü,kararli ve azimlidir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Dedektif,cerrah,psikolog,büyücü

Mars Yay Burcunda;

Hareketli,ileri görüslü,anlayisli ve iyimserdir.Farkli kültürler ile tanismaktan zevk alir.Seyahat etmekten hoslanir.Bu seyahatin mutlaka fiziksel olmasi gerekmez.Gezginligi zihinsel olarak da yasayabilir.Farkli kültürler,inançlar,felsefeler hep ilgisini çeker.Eger yeterince açik fikirli olmazsa kendi inançlarini baskalarina benimsetmek hususunda saplantili olabilir.Dogrulari ve yanlislari en iyi kendisinin bildigine inanir.Ve çevresindekilere yol göstermek ister.

Kararlarini büyük bir inanç ve hevesle alir sonra da uygular.

Enerjisi oldukça yogundur.Spor yapmak vb..fiziksel aktivitelerden hoslanabilir.

Askta degisim ve macera pesinde olabilir.Farkli irklardan ya da kültürlerden izler tasiyan kisilere çekim duyabilir.Hevesli,iyimser ve sakacidir.Espirileri ile sizi çok eglendirir.

Dogruluk ve dürüstlük onun temel ilkesidir ama o kadar direkt bir sekilde dogrulari söyler ki patavatsizca karsisindakini kirabilir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Gezgin,rehber,guru,ögretmen

Mars Oglak Burcunda;

Son derece hirsli,kararli ve pratiktir.Inatçiligi ve azmi sayesinde hedefledigi herseye er veya geç ulasir.Pratikte uygulanabilir ve somut projelerin pesindedir.Maddi olarak degerli ve toplum gözünde saygin olan seylere ulasmaya çalisir.Toplum tarafindan saygi görmek,farkedilmek ve takdir edilmek ister.Bu hedefine ulasmak için önüne çikan tüm engelleri tek tek sabirla ortadan kaldirir.

Tüm projeleri uzun vadelidir.Kisa dönemli ,gelip geçici seylere önem vermez ve saygi duymaz.Tutucu ,ayni zamanda degisikliklere karsi süphecidir.

Askta sadakat ve güven arar.Sevgilisinin muhafazakar ve saygin biri olmasini ister.Macera pesinde ve havai olmaktan hoslanmaz.Zengin,tutucu,mevkii sahibi ve sadik bir sevgili ister.Toplumsal kimliginiz ne kadar ön planda ve saygideger ise gözünde degeriniz o kadar artar.Sevgilisine sahip çikar ve onu korur.

Müsriflikten hoslanmaz.

Zaman zaman kötümser ve içine kapanik olabilir.Böyle zamanlarda moralini yükseltmeniz gerekebilir.

Saldirganligi acimasiz ve affetmez olabilir.Kontrollüdür.Kendini kaybetmez.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Isadami,patron,basbakan

Mars Kova Burcunda;

Orijinal,bagimsiz ve alisilmamistir.Sasirtmaktan ve insanlari sok etmekten zevk alir.Öncü ve farkli yaklasimlari ile dokundugu herseyde degisim yaratmak ister.Ilerici fikirleri ile yasadigi zamandan çok gelecekte yasar.

Kararlarinda ileri görüslü ve sabit fikirlidir.Fikirlerini degistirmek istemez.Projelerinde fazla soyut ve gerçeklerden uzak kalma tehlikesi olabilir.

Çevresindekiler tarafindan anlasilamadigi için kendisini yalniz ve sürgünde gibi hissedebilir.

Bagimsizligini tehdit edecek herseyden nefret eder.Özgür ve diledigi gibi yasamasina izin verilmedigi durumlarda hemen uzaklasma egiliminde olabilir.

Saldirganligi küçümseme ve soguk tavirlar takinma seklinde ortaya çikabilir.Kolay kolay sinirlenmez.

Askta beklenmedik ve siradisi maceralara kapilabilir.Entellektüel ve zekice konusmalari ile sizi etkiler.Tutkulu ,kiskanç ve müdahaleci bir sevgili degildir.Ama kendi fikirlerini size zorla kabul ettirmeye çalisabilir.Özgürlügünü tehdit ettiginizi düsünecek ve baglilik sözü vermek istemeyecektir.Bir sevgiliden çok arkadas gibidir.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Mucit,pilot,bilgisayar mühendisi

Mars Balik Burcunda;

Romantik,mistik ve gizemlidir.Baska bir dünyada yasarcasina hayallerinin etkisinde olabilir.Karar almakta ve bunlari uygulamakta güçlük çeker.Kararlarini duygularina

ve sezgilerine dayanarak almak egilimindedir.

Saldirganligi karsisindaki insani suçlamak ve ona vicdan azabi çektirmek seklinde ortaya çikabilir.Ama öfkesini fazla bastirirsa olagandisi bir sekilde patlayici tepkiler de gösterebilir.

Hayalkirikligina ugradiginda gerçeklerden kaçmak için içki,uyusturucu veya baska bir bagimliliga siginmaya çalisabilir.

Çok romantik ve hayalcidir.Sevgilisine cenneti vaadebilir.Sezgileri sayesinde sizin neyi hayal ettiginizi bilir ve o kimlige bürünerek sizi etkiler.Karsisindaki insana bagli olarak kendisi de degisebilir.Gizemli ve duyarlidir.Merhamet ve sefkat doludur.Süslü,çekici ve kadinsi tavirlardan çok etkilenir.Hayir demeyi bilemez.

Hayallerindeki erkek kahraman;

Medyum,dalgiç,sair...


Alt 13-04-2012, 21:40 #10

LêyLetüL Arus

Hayali Prenses

JÜPİTER
Astroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ...


1. EVDE

Kendine değer verir, güvenilir, yardımsever, iyimser ve fedakardır. Her şeyi başarabileceğine inanç ve en iyi olma azmi vardır. Şanssızmış gibi görünebilir, bıçak kemiğe dayanmadan feraha çıkamaz... Gizli bir güç sanki son anda imdada yetişir, inançları güçlüdür, çevresine bu konuda rehberlik yapabilir...

2. EVDE

Maddi olanaklar, kişisel gelir kaynakları yönünden şanslıdır. Dünyalık yaşam imkanlan iyidir. Manevi değerlerden de zengindir. Ancak kendine aşırı değer verip, çok üstün olduğunu hisseden biri olabilir. Başkaları yoluyla gelebilecek miras v.s. gibi konularda pek şanslı sayılmaz. Kardeşter arası iyi ilişkiler, birbirine faydalı olma imkanı verir. Sosyal çevresi zengindır. Filozofça düşünceleri vardır. Konuşmak, öğrenmek, araştırmak, bilgi alışverişi yapmak, görüşlerini aktarmaktan hoşlanır. Sık sık gezme fırsatları bulur. Bir yerde uzun süre kalamaz. Düşünsel ve bedensel aktivite içindedir.

4. EVDE

Ailevi yönden çok şanslıdır. Ebeveynleri ile ilişkileri iyimserlik, fedakarlık, hoş görü içindedir. Anne, baba veya diğer aile fertleri aaygın kişiler olur. Dini, ahlaki değerlere önem verir. Ancak büyükleri tarafından iyi ilişkileri istismar edilerek ona yük olmaları tehlikesi vardır. Mesleki yönden fazla şans vermez.

5. EVDE

Sevmekten, sevilmekten yana şans, iyi, hayırlı çocuklar verir. Kendinden küçuklerle, çocuklarla, gençlerle iyi anlaşır. Yaratıcılık yönü, sanat kabiliyeti vardır. Şans oyunları yoluyla para kazanabilir. Kendini fazla abartma yüzünden hayal kırıklıkları yaşar. Dostlar tarafından suistimal edilebilir..

6. EVDE

Rahat, huzurlu bir yaşam için gerekli koşulları araştırma, çeşitli yöntemler deneme. Fiziki güçlülük için ruhsal rahatlamaya önem verme... İş hayatında en iyiye ulaşmak için çalışma. Başkalarına heryönden faydalı olmak. Genellikle rahat sayılabilecek bir yaşam imkanı verir...

7. EVDE

Evlilikten yana şans verir. Kendinden daha yüksek eş, bu yolla gelen kazançlar. Ortak çalışmalarda, toplum ilişkilerinde, insanların arasını bulma, hak ve adaleti sağlamada oldukça başarılıdır. Sert bir etki varsa insanlara kendini büyük göstererek, yüksek beklentiler içine sokar. Evlilik yoluyla maddi zararlar yaşatır...

8. EVDE

Resmi daireler, mahkemeler, kanunlarla çok uğraştırır... Başkalarından çeşitli yollarla para gelir. Ölüm, sonrası hayatla ilgili konular, ilmi konularla ilgilemek, araştırmak, derinleşmek ister. Telepati gucu verir.

9. EVDE

Dinsel bir önder, çok iyi bir öğretmendir. Sürekli okuyan, araştıran, yenileyen, geliştiren, öğrenen bir kişidir. Manevi değerleri kullanabilme, mertebe sahibi olmak imkanı verir. Yüksek öğrenim yaptırmasa bile, kendini yetiştirmeyi, olgun, bilgili ve farklı bir çizgiye gelmeyi sağlar. Uzak ülkeleri, külturlerini tanımak ister... Bu amaçla seyahat eder.

10. EVDE

Meslek yaşamında yükselmeği, iyi bir yere gelmeği, saygı gören, bu alanda aranılan bir kişi olmayı sağlar. Çalışma adabı, kuralları, dürüstlük hususunda çok hassastır. Bu değerleri etrafına da vermeğe çalışır. Amacında azimlidir. Meslek aileden önce gelir. Çalışma yaşamında haksızlıklara uğrayabilir...

11. EVDE

Samimi, yardımsever, dostlarının her zaman yanında olan biridir. Çok sevilir. Hem maddi hem manevi yönlerden çok cömerttir. İnsanlığa yönelik yüksek beklentileri, hedefleri vardır. Bunlar uygulanamayacak şeyler de olabilir!.. Dünyada ve ahirette kendine yardımcı olacak kişilerle karşılaşır.

12. EVDE

İç alemi çok zengindir. Ruhsal gezintiler yapmak, evrensel boyutlara genişlemek, farklı şuur boyutlarında yaşamak isteği duyar. Herkesle dosttur. Düşünce yoluyla istediklehni oluşturacağına inancı vardır. Zor durumlarda manevi destek aldığını hisseder. Fantazileri çoktur... Fikirlerini çok abartır ve gerçekmiş gibi inanır...Anne karnında iken alınan Jüpiter etkisi manevi rızık durumunu belirlerken, doğum tarihi itibariyle Jüpiter'in bulunduğu pozisyon da kişinin dünyalık rızık durumunu belirli eder.

Jüpiter hangi ev ve burca düşmüşse, onun karakteristiğinde bir zenginliğe neden olur.

Haritada Jüpiter'in Rotar durumda bulunması araştırma, öğrenme, inceleme, kendini yetiştirme gibi özellikler verir.

Doğum saati ve tarihine göre çıkartılmış kişiye özel yıldız haritasında, Jüpiter hangi burca ve kaçıncı eve düşmüşse, o burç ve eve göre değişik özellikler verir.KOÇ BURCUNDA

Cömerttir. İyi bir dost olur. llgilendiği alanda kısa yoldan ilerleyerek başa geçer. Hazıra konmaktan ziyade, deneyerek, yaşayarak bizzat öğrenmeyi tercih eder. İyi bir önderdir. İnsanlara yardım eder. Sertlik ve kabalıktan uzaktır. Oldukça cana yakın ve sıcakkanlıdır... Yeni fikirler ureterek, zekice tartışmalara girmekten hoşlanır... Gezmek, değişik insanlar tanımak en büyük zevkleridir. Kendini fazla önemseme gibi bir özelliği vardır...

BOĞA BURCUNDA

Maddi konularda şanslıdır. Bunun için çalışmaktan kaçmaz. Planlı, programlı ve yılmadan çalışır ve istediğini elde eder. Ağırbaşlı, saygın ve dürüsttür. Eli de açıktır. Yardım etmekten hoşlanır. Güzel bir ev, rahat eşyalar, değerli parçalara sahip olmak güvenini arttırır. İyi bir insan olarak yaşamakla dini görevini yerine getirdiğine inanır. Diğer çalışmalar pek gerekli değildir. Konuşmada ustadır, sesi de oldukça güzel olur...

İKİZLER BURCUNDA

Konuşkanlık verir. Aklına geleni tartmadan söyler. İnsanların hoşlanacakları gibi konuşmada ve etkilemede becerikli olması pazarlamacılık gibi satış işlerinde başarı verir. İyi niyetlidir, bilerek kimseye zarar vermez. Parlak fikirleri vardır ama uygulamada o kadar başarılı olamaz. Dini, felsefi konulara meraklıdır ama inceliklerine girmek için çaba harcamaz. Yaşadığı anı değerlendirmek, zevk aldığı şeyleri yapmak ister. Gezmeğe bayılır. Eve bağlanıp kalmak onlara hiç uymaz...

YENGEÇ BURCUNDA

Yardımsever, son derece yumuşak, sevgi doludur. Aileye önem verir, onlar için canını dişine takmaktan gocunmaz. İyi bir ev hanımıdır. Misafirlerini rahat ettirmeyi çok iyi becerir. Başkalarına karşı da koruyucu ve merhametlidir. Rahatına, bedensel zevklerine düşkündür. Boğazına düşkündür. İnançları güçlüdür. Fazla derinlere inemese de Allah sevgisi ve inancı manevi güven verir. Eski anılara ve maddi değerlere önem verir. Bunları sonraki kuşakların da bilmesi gerektiğine inanır...

ASLAN BURCUNDA

Sevgiyle, sıcaklıkla, cömertlikle yoğrulmuş bir yapıdır. Gözden düşmemek, hep lider olmak, bulunduğu çevrenin en iyisi olmak ister. Kendi kendini çok iyi yetiştirir. Güven hissi veren, olgun ve asil bir kişiliği vardır. Herkesi düşünür, elinden geldiğinde yardım etmekten, yol göstermekten hoşlanır. İyi taklit yapar, sesi güzeldir. İnsanların gütünç taraflarını kırmadan hicveder. Düşüncelerini sanatsal bir şekilde yazıya dökebilir.

BAŞAK BURCUNDA:

İlmi, dini, tıbbi, felsefi pek çok konulara meraklı, araştırıcı ve yeni değerler ortaya koyucudur. Böylece sürekli genişler. Kendine değer verir. Modern teknoloji, bilgisayar gibi alanlar ilgi sahasındadır. Gereksiz ayrıntıları ayırabılip önemli detayları iyi seçer ve kullanır. Sağlığına düşkündür. Bunun için yapılması gerekli şeylere dikkat eder. Doktor kadar bilgisi vardır. Çok iyi bir konuşmacı ve yazar olabilir. Bilgi dağarcığı çok zengindir. Öncülük kabiliyeti verir.

TERAZİ BURCUNDA:

İyi ilişkiler kurmada, isabetli dostlar seçmede şanslıdır. Adil, iyi niyetli, barış ve huzurlu bir yaşamın savunucusudur. İnsanlara faydalı olmak, çeşitli alanlarda hizmet sunmak, kavgasız bir hayat ana prensibidir. İnce zevklere sahiptir. Bunları şiirsel bir dille yansıtmak ister. Sevgi ve adalet temeline dayanan dinsel bir önderdir. Aşk ve evlilikte şanslıdır. İnsanların sevgisini kaybetmemek için elinden geleni yapar. Bazı şeyleri çok abartır.

AKREP BURCUNDA

Körü körüne her şeye inanmaz, araştırıp, iyice anlamak ister. Değişik konularda kitap okur, bilgileri sentez ederek, bir noktaya bağlayabilir. Keskin görüşleri ve isabetli kararları vardır. Sezgileri kuvvetlidir. Mistik konular ilgisini çeker. Gerçek hayatta çıkan rüyalar görür. Bunların tesirinde çok kalıp, adeta gerçekmiş gibi inanabilir. Güvenilirdir. Kendine verilen sırları satmaz. Sinirleri, iradesi sağlamdır. Kolay kolay yoldan çıkmaz. İnançlarına bağlıdır... Genellikle nazik, ince davranır ama gerekirse sert olmaktan çekinmez. Mistik hissedişleri, onları rahatlık verici maddeleh kullanmaya itebilir. Yaşamlarında esrarlı olaylar vardır. İyi bir ajan veya psikiyatris olurlar.

YAY BURCUNDA

Güleç, neşeli, candandır. Huzursuz, ve canı sıkkın olmadığı zamanlarda çok esprilidir. Şanslıdır ama bu şans kendi ölçülerine uymaz... Kendini şanssız ve sömürülmüş gibi hisseder. Altıncı hissi çok kuvvetlidir. Nedenini bilmeden yaptığı şeyler isabetli olur. Aklına geldiği halde yapmadıysa sonradan pişman olur. Gündüzleri evde olup, gece gezmekten, eğlenmekten daha çok zevk alır. Çok çabuk arkadaş olup bunu dostluk boyutlarına çıkarır. Onları ziyaret etmekten hoşlanır. İstemeden birini incitmişse ondan daha çok üzülür ve tamir etmek için uğraşır. Dini kurallara uyulması gerektiğine inanır ve yerine getirmede titiz davranır. Bu konuda etrafındakilere de akıl verir.

OĞLAK BURCUNDA

Öğretici ve eğiticidir. Jüpiter'in verdiği coşku, ıstek Oğlak'ın kararlılığı ile birleşince seçilen hedefe ulaşmak demektir. Dikkatli ve ağır adımlarla da olsa, sağlam temellere dayalı yükseklere erişir...

Kitap okumaktan, yüksek düzey konularla ilgilenmekten zevk alır. Değerli görüşleri vardır. Saygın bir konuşmacıdır. Aslında göründüğü kadar kendine güveni çok değildir... Başkalarının, hakkında yanlış düşüneceği ve böylece de onu aşağılayacakları hususunda endişelidir.

KOVA BURCUNDA

İnsanları düşünür. Onlann rahatı için buluşlar yapmak en büyük idealidir, iradesi kuvvetlidir. İnsanların her türlü sorunlarına akılcı çareler bulabilir. Tavsiyeleri uygulamaya değerdir. Özgürlüğüne zarar gelmesini istemez. Yaratıcı ve farklı düşünceleri vardır. Son derece sosyaldir. Dostluklara önem verir. Çok arkadaşı vardır. Kolay anlaşır. Dini konulara yaklaşımı ilmi yolladır. Klasik gelenek görenekleri aşar. Bazen ne yaptığını ve yapacağını kestirmek zordur. Kendini, aklını çok beğenir. Başarı verir.

BALIK BURCUNDA

Yumuşak, sıcacık, sevgi, merhamet doludur. Sevgisi, acıması, üzülmesi, sevinmesi son derece içtendir. Acısı olanla birlikte gerçekten ağlar, sevinçli olanla da gerçekten sevinir. Her şeyi iyi aksettiren parlak bir ayna gibidir adeta... Aşırı duygusal, son derece merhametli, yardıma muhtaçların baş dostudur. Öğrenmeye, okumaya isteklidir. Yalnız kalıp, hayal dünyasının güzellikleri ile yaşamaktan zevk alır. Sanatsal eğilimi vardır. Sahnede sanki seyirci ile bütünleşir. Yaşama yön veren manevi hissedişleri, duyguları ve sezgileridir. Ruyalar alemi de çok zengindir.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerAstroloji'de burçlar , gezegenler , evler ve açilar ... Konusuna Benzer Konular

Astroloji okulu Astroloji nedir? tarihçesi.


Astroloji Nedir? Astroloji, gezegen ve yıldızların insanların üzerindeki etkisini yorumlayan bir bilim dalıdır. İnsanoğlunun yazılı tarihinin...

Gezegenler ve Burçlar üzerindeki etkileri


GÜNEŞ Yönettiği burç : Aslan Güçlü olduğu burç : Koç Güçsüz olduğu burç : Kova Zararlı olduğu burç : Terazi Kişinin enerji birikimini ve...

Astroloji ve burçlar


"Burcun nedir?” diye sorulduğunda şayet 21 Nisan ile 21 Mayıs günleri arasında doğduysanız, düşünmeden “Boğa” diye cevap veriyorsunuz. Peki bunun...

Astrolojİ : BurÇlar Ve Kadin


Koç kadınları 21 Mart-20 Nisan : Onun felsefesi “kendi başının derdine kendin bak” tır. Onun işlerini yaptırmak için peşinde bir erkeğe ihtiyacı...

İsimlerin Baş Harflerine Göre Astroloji-Burçlar-Karakterler


A Illa da iliskilerinizde romantizm diye tutturdugunuz soylenemez!. Daha cok aksiyonla ilgilisiniz. Hareket lazim size, hareket. Ustelik...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:14 .