Sponsorlu Bağlantılar:
  Kalıcı Fön-DEFRİZE
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 15-09-2008, 15:24 #1

*мαтмαzєŁ*

mümkündür . . .

Kalıcı Fön-DEFRİZE

DEFRİZE
Kıvırcık ve Dalgalı Saçı Düzeltme


Kıvırcık ve dalgalı saçların ilaçla düzeltilmesi işlemine "defrize" denir. Permanant İlaçlarının bileşimindeki kimyasal maddeler, düz saçlara dalga ve kıvırcık şekiller verdiği gibi, kıvırcık saçların düzleştirilmesinde de aynı etkiyi gösterdiği için defrize'işlemi de permanant ilaçları ile yapılmaya çalışılıyor.
Öze! olarak defrize ilacı imal edilmediği için 1950 yılında Türkiye'de yapılan ve daha sonra yurtdışından da gelen çeşitli permanant İlaçları ile, kuaförler hem düz saçlara permanant. hern de kıvırcık saçlara defrize yapmak durumunda kalmışlardır.
Permanant ilaçları sıvı olarak hazırlandığı ve defrize yapılırken saçlardan akması çalış¬mayı zorlaştırdığı için istenilen neticenin elde edilmesine imkan vermediğinden, bazı kimseler (yanlış ve sakıncalı olmasına rağmen) buna çare olarak permanant losyonu içerisine saç sağlığına uygun olmayan maddeler katılarak değişik defrize yöntemleri uygulanmaya çalışılmıştır.
1989 yılında bir firma tarafından krem şeklinde ve tüp içinde hazırlanan özel defrize ilacı "Glatt" piyasaya sunulmuştur.


Defrizenin Yapılışı

Defrize uygulamasından iyi bir netice alınabilmesi için, önce müşteriyle bir görüşme yaparak şu hususlarda bilgi edinilmelidir:
• Daha önce defrize yapılmış mı? Yapıldıysa ne zaman? saçı yıpratabilir. en az 3 ay geçmeli
• Saça rastık, taş boya gibi maddeler konulmuş mu? işlem tutmaya bilir.
• Deklore veya boya yapılmış mı?saçlar kırılıp kopabilir.
• Saç temiz mi? Neyla ne zaman yıkandı?ph derecesi yüksek olması doğru olandır.çünkü saçın dış tabakasını açar ürün saça kolay işler .fakat saç derisini fazla yıkamayınız. diplere zaten bu ilaç sürülmez yine de ilaca karşı hassasiyeti olanları düşününüz.
bu dip kısımlara fazla şampuan olayı boyama işlemindede yoktur .saç temiz dip kısımlar yani saç derisine masaj yapılmadan yıkama gerek diplerde işlemde yanma kaşınma olmasın diye.
• Saç diplerinde (saç derisinde) çizik, sivilce ve etbeni var mı? tahriş olur
Saçlar incelenir


Dekolore. boya, mes ve röfle yapılarak yıpranmış ince hassas saçlara defrize yapılma-sı çok sakıncalıdır. Bu konuda yapılacak bir yanlışlık bütün saçların dipten kopmasına sebep olabilir.
Bu ön görüşme ve saçların incelenmesinden sonra, defrize uygulaması için şu hususlar dikkate alınarak Ön azırlık yapılır:
- Saçın kesilmesi gerekiyorsa, çalışma kolaylığı bakımından Önce kesilmesi (uygulama bittikten sonra kesim kontrol edilir),
- Defrizeye karşı saçların sağlığını korumak bakımından gerekiyorsa krem veya koruyucu ile Önlem alınır,
- Düzenli çalışabilmek için saçın parçalara ayrılması,
- Kullanılacak ilacın, saçın yapısına göre seçimi ve hazırlanması.
Burada çok önemli olan, ilaç seçimine dikkat etmek gerekir. Konunun başında da açıklandığı gibi, permanant ila defrizenin bazı benzer yanlan vardır. İlaç seçiminde insan ve saç sağlığını korumak, kuaföre düşen çok önemli bir görevdir. Permanant ilaçları (içine yabancı madde katılmadan), defrize uygulamasında kullanılabilir. Defrize için Özel hazırlanmış krem ve yanındaki ikinci ilacı ffiksatör) kullanmak en uygun harekettir.
Defrize yapılacak saçın temiz olması gereklidir, Ancak, ilacın saç derisine yapacağı olumsuz etki ile tarak ve fırça hareketlerinden saç diplerinin rahatsız olacağı düşünülerek, derideki koruyucu görevi olan yağlı tabakanın tamamen temizlenmemesi için saç İyi bir şampuanla ve diplere masaj yapmadan yıkanmalıdır. Sacdaki sular havlu ile iyice alındıktan sonra, saçlar muntazam parçalara ayrılır.
Enseden başlanarak alınan ince parçalara, ilaç saç diplerine yarım santim (0,5 cm) değdirmeden ve çebuk hareketlerle sürülür. Evvelce defrize yapılmış ise bu sefer ilaç sade¬ce yeni çıkan kıvırcık saçlara sürülrnelidir. Aynı miktarda ve düzgün alınan parçalara yeterli şekilde İlaç sürme işlemine enseden başlayıp, yanlar ve öne doğru devam edilir. Sürme işlemi bittikten sonra madeni olmayan geniş bir tarakla taranır, ilacın saça iyi şekilde temas elmesi ve kıvırcıkların gergin hale gelmesi için taramaya 5 dakika devam edilir. Tarama sırasında saçları kuvvetli şekilde çekmemeli, saç derisinin zedelenmemesi için diplere fazla bastırılmamalıdır.

Bekleme Süresi

Defrize yapılan saça bone kapatılmaz ve elektrikli cihazlarla da ısı verilmez Bekleme süresi en az 10 ila 20-30 dakika olmalıdır. Ara sıra sacdan bir tutam ayırarak düzleşmenin ne durumda olduğu kontrol edilir. Ensedeki ilk sürülen tutamdan başlanarak geniş tarakla fazla çekmeden bir kez daha taranır. Bekleme süresi sonunda istenilen netice elde edilince ılık ve bol suyla saçlar iyice durulanıp, İlaç tamamen akıtılır. Havlu ile saçın suyu alınır.

Sabitleştirme

Birinci ilacın etkisiyle düzleşen saçın sabitleşmesini (devamlı düz kal¬masını) teinin etmek için nötralizatör uygulanır. Saçlar tepe ve yanlardan büyük parçalara ayrılır. Gene enseden ve ilk başlanan yerden düzgün parçalar halinde ayrılarak saçlara, nötralizatör dikkatlice sürülür. Nötralizatörün saç aralıklarına en iyi şekilde ulaşabilmesi ve etkisini göstermesi için temiz bir tarakla 5 dakika taranır. Biraz daha bekletildikten sonra, ılık ve bol suyla saçlar durulanır.
Defrize hususunda buraya kadar verilen bilgiler, natürel durumda' saçlar göz önüne alınarak anlatılmıştır. Şimdi de dekoloreli zayıf saçlara defrize yapılışını ele alacağız.

Uzun Saçlar

Saçların normalden uzun olması, çalışmayı zorlaştırdığı gibi, iyi netice alınmasını da engeller. Onun için, saçın uzunluğuna göre geniş çaplı bigudilerle, sarış ya¬pılmalıdır, Bu iş için özel bigudiler olmadığından, sarışlar geniş mizanpli bigudilerle yapılır, ancak, metal olan mizanpli bigudileri ilaçla temas ettiği zaman, ilacı (okside edeceği)
bozacağı için, üzerine ince naylon sarılmalıdır.
Defrize saçların bigudiye sarılması iki şekilde yapılır:
1- belirli ölçülerle parça parça ayrılan ve ilaçlanan saç, geniş bigudilerle gergin ve muntazam sarılır.
2- Saçlar ilaçlanır, bolca taranıp gergin olarak arkada toplanır. İz yapmayacak bir saç bağı ile sıkıca bağlanıp, uçda kalan saç boyu irkaç geniş bigudiye sarılır.

BEKLEME (ilacın etki süreci) kontrolü durulanıp nötralizatör sürülmesi gibi işlem basamakları değişmeyen temel hususlardır, konunun başında da anlatıldığı gibi aynen uygulanır.

DEKOLORE BOYA VE MEŞ YAPILMIŞ ZAYIF SAÇLARA DEFRİZE YAPILMASI

Saçların doğal yapısı, dayanma gücü ve natürel görünümü herhangi bir işlem ve kimyasal maddelerin etkisiyle bozulmuş, zayıflamış ise bu saçlar üzerinde permanant veya defrize gibi kimyasal ilaçlarla işlem yapılması çok dikkali olmayı gerektirir. Bu konuyu perrnanant bölümünde ayrıntılarıyla inceledik. Zayıf ve hassas saclara permanant yapılmadan önce ne gibi önlemler alınıp deney yapılmasını açıklamıştık. Aynı önlemler ve dikkat edilmesi gerekli hususlar defrize yapılmasında da geçerlidir.

Defrize ile İlgili Ayrıntılı Bilgiler

İlk defa defrize yaptıracak müşteripin ilaca karşı, allerjisi olup olmadığını kontrol etmek için kulak arkasında saç dibine biraz ilaç sürülerek deney yapılır.
• Defrize yapılan sac hemen şampuanla yıkanmamak, nötrülizatörün saç üzerindeki etkisini iyi şekilde gösterebilmesi için, bolca durulanıp birkaç gün sonra şampuanla yıkanması uygundur.
• Herhangi bir şekilde zayıflarhış hassas saçlar ile, saç diplerinde çizik, sivilce, et beni bulunan durumlarda kesinlekle defrize yapılmaz.
• Defrize yapılmış bir saça ikinci kez defrize yapılması için, en az 3 aylık zaman geçmesi gereklidir. İkinci uygulamada ilaç sadece dipten çıkan kısımlara sürülmeiidir,
• Aynı gün defrize ve boya yapılması isteniyorsa, ilacın saç rengini biraz solduracağı için önce defrizenin daha sonra da boya yapılması uygundur. Ancak, defrize yapılmış sac ilacın etkisiyle ve çalışma anında gerilip sarılma neticesinde fazlaca yorulacağı için bir kaç gün dinlenmesi, defrize ilacının saç gözeneklerinde arta kalanlarının da tamamen temizlenmesinden sonra boya yapılması en uygun harekettir.
• Saçın kalitesine göre ilacın iyi seçilmemiş olmasıyla, uygulamada yapılacak hatalardan dolayı, saçların kırılıp kopabileceği veya iyi netice alınmayacağı düşünülerek, permanant yapılışında olduğu gibi, defrize yapılırken de ilk başlama noktasından sonuna kadar "işlem basamakları" özenle ve dikkatle uygulanmalıdır.
• Krem şeklinde hazırlanmış tüp içindeki defrize ilaçlarının katı mahlül olması sebebiyle saç telleri ve katlan arasında sıvanıp kalması ile sürme işlemi bittikten sonra da bileşimindeki özel maddenin etkisiyle bekleme başladığı an kendiliğinden katılaşma olayı meydana getirerek, taranıp gerdirilen saçın gevşemeden o şeklini muhafaza eden özelliği vardır. İkinci ilacı da (nötralizatör) özel hazırlanmış olan krem defrize ilaçlarını kullanmak, hem saç sağlığı bakımından hern de iyi bir netice alınması bakımından gereklidir.
</I>

Görüntüleme:8517, Cevaplar:31

Alt 15-09-2008, 15:27 #2

hassreet

Belki.)

hiç bilmiyordum ben
en yakın kuaföre gidip sorucam kesinlikle ihtiyacım var
sağol


Alt 15-09-2008, 15:28 #3

*мαтмαzєŁ*

mümkündür . . .

bişey deil


Alt 15-09-2008, 15:30 #4

FuŞya

웃♥유

Allah tarafından kalıcı fönlüyüm Çok şükür


Alt 15-09-2008, 16:45 #5

xX BüŚhy Xx

` KanserLe MücadeLe !

SağLıkLı OlduĞunu Sanmıyorum (:
SaĞol


Alt 15-09-2008, 18:23 #6

Mσllaѕѕє.

Forumun Tiryakisi
bende iLk defa duyuyorum ama hiç gereği oLmayan birşey bence.


Alt 15-09-2008, 18:47 #7

shoq

Forumun Tiryakisi

sağol


Alt 15-09-2008, 19:59 #8

suyun kalbi

Aktif Üye

saçlar uzamaya başladıkça diplerden kıvırcak saçlar gelio hiç hoş bi görüntü olmuo,
ayrıcada çok yıpratıo


Alt 15-09-2008, 20:01 #9

♫♪♫Mavibirdünya

hislerimkanıyor

hmmm degişik sagol


Alt 15-09-2008, 20:25 #10

*мαтмαzєŁ*

mümkündür . . .

saolun yorumlar için


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerKalıcı Fön-DEFRİZE Konusuna Benzer Konular

3 Ay Bozulmayan Kalıcı Fön


Sık sık saç yaptrımak zorunda olan kadınlar bunun çaresini buldu. 3 ay bozulmayan fön artık bir gerçek. Brezilya’da saç cinsinin ve havadaki nem...

- Kalıcı makyajla kalıcı güzellik


Kalıcı makyajla kalıcı güzellik Yaşasın! İşe giderken makyaj yapmaya uğraşmayacak denizden çıkınca boyalarımız akmayacak ve uyanır uyanmaz bile...

Kalıcı Kaş Makyajı


Kalıcı Kaş Makyajı Seyrelmiş kaşları gür gösterebilir. Bozuk kaş şekli kaş yayı vurgulanarak güzelleştirilebilir. Kaşların...

Kalıcı Makyaj


KALICI MAKYAJ Kalıcı Makyaj Nedir ? Permanent make up yani kalıcı makyaj doğal pigmentleri cildin üzerine yerleştirme sanatıdır. Tamamen...

Kalıcı Makyaj


Cildinizin yapısı ve uygulama sonrası bakım kalıcı makyajın ne kadar süre dayanacağını belirleyen faktörlerin başında gelir. Bunun yanısıra güneş...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:24 .