Meme kanserine karşı gençken egzersiz yapın

#1
ABD’de yapılan büyük çaplı yeni bir araştırmada, 12 yaş civarında başlayarak gençlikte yapılan egzersizin kızları büyüdüklerinde meme kanserine karşı koruyabileceği ortaya kondu.

Meme kanserine karşı gençken egzersiz yapın Uzun süredir orta yaşlardaki kadınlara menopoz sonrası meme kanseri olma riskini azaltmak için fiziksel olarak aktif olmaları önerilirken, yeni araştırmada düzenli egzersize çok erken başlanmasının da işe yaradığı görüldü.

Çalışmanın başkanlığını yapan Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Graham Colditz, araştırma sonucunun tam olarak, ergenlikten itibaren sürekli beden egzersizlerinin yararına işaret ettiğini belirtti.

ABD’de 24-42 yaşları arasında yaklaşık 65 bin hemşireyle yapılan büyük çaplı sağlık araştırmasında, bu kişilere 12 yaşlarından itibaren yaptıkları fiziksel faaliyetleriyle ilgili sorular soruldu. Araştırmanın verilerinin kaydedildiği 6 yıllık sürede hemşirelerden 550’sine menopoz döneminden önce meme kanseri teşhisi kondu. Meme kanseri vakalarının dörtte biri daha gençki bu yaşlarda görülüyor.

Ulusal Kanser Enstitüsü dergisinde bugün yayımlanan araştırmada, ergenlikten başlayarak fiziksel olarak aktif olan kadınların menopoz öncesi meme kanserine yakalanma olasılığının, hareketsiz yaşayanlara göre yüzde 23 daha az olduğu görüldü.

Çalışmada, ağır olmayan düzenli egzersizin en fazla etkisinin 12’den 22’ye kadar olan dönemde görüldüğü belirtildi.

İlginizi Çekebilir


#2
Alkol ve fazla kilolar meme kanseri riskini artırıyor


ABD’li araştırmacılar çalışmalarında, şarap, bira ya da likör ne olursa olsun, bütün alkol çeşitlerinin meme kanseri riskini artırdığını ortaya koydu.
Meme kanserine karşı gençken egzersiz yapın Yapılan daha önceki çalışmalarda da alkol tüketimiyle meme kanseri arasında bağlantı ortaya konurken, farklı türdeki alkollü içkilerin, diğerlerine göre daha riskli olup olmadığı hususunda ise çelişkili değerlendirmeler ortaya çıkıyordu.

ABD Oakland Üniversitesi Sürekli Tıbbi Bakım Programından Dr. Arthur Klatsky başkanlığındaki araştırma ekibi tarafından yapılan ve alkol türüne bakılmaksızın ne kadar tüketildiğinin asıl sorun olduğunun ortaya konduğu araştırma, İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Avrupa Kanser Örgütü’nün toplantısında açıklandı.

Araştırmada, alkollü içki tüketimi alışkanlığı olan 70 bin 33 kadına, 1978 ve 1985 yılları arasında, sağlık tetkikleri sırasında sorular soruldu. 2004 yılına kadar bu kadınların 2 bin 829’una meme kanseri teşhisi kondu.

Klatsky ve ekibi, araştırmalarında kadınların hangi tür alkollü içki içtiğini ve ne kadar tükettiğini inceledi ve günde bir kadehten az içenlerle karşılaştırma yapıldı.

Araştırmacılar, şarap, bira ya da likör içen kadınlar arasında meme kanseri riski açışından bir fark bulunmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, günde bir kadehten az içen kadınlarla karşılaştırılan, günlük alkol tüketimi günde bir ya da iki kadeh olan kadınların, meme kanserine yakalanma riski yüzde 10, günde 3 kadehten fazla içki içen kadınlarınki de yüzde 30 daha fazla bulunuyor.

Çalışmayla bağlantısı bulunmayan İtalya’daki Avrupa Onkoloji Enstitüsünden Patrick Maisonneuve, bu verilerin şimdiye kadar büyük ölçüde göz ardı edilen risk faktörleri olduğunu ifade ederek, örneğin biradan daha sağlıklı olduğunu düşündükleri için kadınların şarap içmesinin doğru olmadığını, sorunun alkollü içkinin türüyle değil, tüketilen miktarıyla ilgili olduğunu belitti.

Bazı uzmanlar da insanların, bazı çalışmalarda kalp rahatsızlığına karşı koruduğu ortaya konan kırmızı şarabın sağlıklı olduğu yönündeki çeşitli öneriler bulunması nedeniyle de kafalarının karışacağına işaret etti.

Klatsky de bu mekanizmaların hiçbirisinin meme kanseriyle bir ilgisi olmadığını kaydetti.

Bu arada, alkol tüketiminin meme kanseri üzerinde nasıl bir etkisinin olduğu tam olarak açıklığa kavuşmazken, bazı uzmanlar ise alkol tüketiminin, kandaki, kansere neden olabilecek hormon düzeylerini artırdığını düşünüyor.

Öte yandan, İngiliz Kanser Dergisi’nde (British Journal of Cancer) 2002’de yayımlanan verilerde, İngiltere’de yılda 44 bini bulan meme kanseri vakalarının yüzde 4’ünün alkol tüketimiyle bağlantısı bulunduğu ortaya kondu. Ancak bu kadınların küçük bir bölümünün alkolü fazla tüketenler olduğunun düşünüldüğü belirtiliyor.

Uzmanlar şimdi ise meme kanseri hususunda alkolü suçlamak için yeterli kanıt olduğunu ve kamuoyunu riski göz önünde tutabilmeleri için eğitmeye başlamak gerektiğini düşünüyor.


#3
Memenin fonksiyonu


Memenin en önemli fonksiyonu süt üretme ve emzirmedir. Gebelik sırasında memenin bez dokusu kendisini süt vermeye (laktasyon) hazırlar.
Meme kanserine karşı gençken egzersiz yapın Bez dokuda çoğalma-gelişme olurken, aradaki yağ ve bağ dokusu miktarında azalma görülür. Hormonal uyarıya cevap sırasında bez dokusundaki hücreler bölünerek çoğalırken, kanallar dallanır ve süt bezleri (alveoller) gelişmeye başlar. Gebelik boyunca bu değişiklikler devam eder ve meme büyür-gelişir.

Çocoğun süt emme işlemi aktif bir işlemdir. Emme süresince annenin meme başında teması hissetmesi ile ortaya çıkan duygulanımı sayesinde küçük süt bezleri ve süt kanalları çevresindeki ince kas demetleri kasılarak sür emilmesi kolaylaştırılmak üzere meme başı altındaki kalın süt kanallarına doğru sevk edilir.

Kaynak:Mememerkezi
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:15 .