Sponsorlu Bağlantılar:
  Ağrılar neden olur, ne zaman ciddiye alınmalıdır ?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 10-11-2009, 22:47 #1

DAMLA22

NevsehirLi

Ağrılar neden olur, ne zaman ciddiye alınmalıdır ?

Baş, boyun, bacak ve bel ağrıları, basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi, tümör gibi çok ciddi problemlere de bağlı olabilir.Vücudun çeşitli bölgelerinde kendini gösteren ağrılar, özellikle belirli bir yaştan sonra herkesin şikayetçi olduğu problemlerdir. Bu rahatsızlıklar aklımıza bile gelmeyecek sebeplerden dolayı ortaya çıkabileceği gibi, ciddi sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Amerikan Hastanesi'nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Ender Berker, ağrıların sebepleri hakkında bilgi verdi.
BAŞ AĞRILARI
- Baş ağrıları beyinde çok ciddi bir patolojiden, boyun kaslarının aşırı gerilmesine bağlı gerilim baş ağrıları olarak adlandırılan basit patolojilere kadar, geniş bir yelpazeyi içerir.
- Ağrı ile beraber görme, denge bozuklukları, baş dönmesi, kusma, ağrının gece şiddetlenmesi gibi bulgular veya ağrının ani başlaması, hekim için bir alarm işareti olmalıdır. Her baş ağrısında ağrının sıklık karakteri sorularak migren olasılığı araştırılmalıdır.
- Gerilim baş ağrılarında, hastalar boyun kaslarının sertliğinden, uzun süre aynı pozisyonda kalma ile ağrının arttığından, streslerin ağrıyı geliştirdiğinden söz ederler. Ön tanımıza uymayan klinik bulgular, ağrı beraberinde nörolojik bulgular olması halinde hasta bir nörolog tarafından değerlendirilmek üzere sevk edilmelidir.
BOYUN AĞRILARI
- Boyun ağrılarında boyunda hareket açıklığı, hareketle kola yayılan ağrı, kollarda duyu ve refleks azalması gibi bulgular boyun disk hastalıklarını düşündürmelidir. Hastaların sorgulanması ile trafik kazaları ve özellikle boyunda(kamçı darbesi) yaralanmaları ortaya çıkarılmalıdır.
- Basit boyun ağrıları, boyun kaslarında tetik noktalarla beraber görülen ve (Miyofasyal Ağrı Sendromu) olarak tanımlanan kas ağrılarına bağlı olabilir.
BACAK AĞRILARI
- Bacak ağrıları belde özellikle disk ve eklemlerin hastalıklarından kaynaklanabileceği gibi diz, kalça eklemlerinde kireçlenme denilen kıkırdak bozulması, sinir harabiyeti veya bel kanalında daralmaya bağlı sinir dokusunun sıkışmasından kaynaklanabilir.
- Dizlerde şekil bozuklukları, bir bacak boyunun kısa olması, bir bacakta incelme, bir kalçanın yukarıda duruşu not edilmeli ve hasta yürütülerek yürüme bozuklukları, topallama, hasta tarafa yük vermeden sakınma gibi bulgular gözlenmelidir.
- Eklem hareketinde kısıtlanma, hareketle artan ağrı ve özelikle diz ekleminde şişlik önemlidir.
BEL AĞRILARI
- Bel ağrılarında hastanın tam soyunmuş şekilde muayenesi ile belde normal eğilimlerin durumu, öne kaymalar, skolyoz gözlenmelidir.
- Lokal bel ağrısı ve bel hareketlerinde kısıtlanma dejeneratif disk hastalığını düşündürürken, ağrının hareketle artışı, bacağa yayılışı ve hareket sırasında gelişen skolyoz daha çok disk bozuklukları ve fıtıklarına işaret eder.
- Hastaların sorgulanmasında ağrının şiddetinin giderek arttığını ve geceleri daha da şiddetlenerek hastayı uykudan uyandırdığının bildirilmesi tehlike işareti olarak kabul edilmeli ve ağrının altında iltihabi hastalık veya tümör gibi ciddi nedenler aranmalıdır. Özellikle 65 yaşı geçmiş erkeklerde yavaş başlayan ve giderek artan bu tür ağrıda öyküde prostat kanseri sorgulanmalıdır.
- Ağrının disk patolojisine bağlı olduğunu düşündüren ilk muayene verileri ile hastada nörolojik muayene yapılmalı ve varsa felçler tespit edilmelidir.
Geceleri artan bacak ağrılarına dikkat!
Şişmanlık, duruş bozukluğu, bacaklarda şekil bozuklukları her hastada ilk anda gözlenebilen risk faktörleridir. Buna ek olarak diyabet, tiroid fonksiyonları, menopoz durumu araştırılır. Şiddetli, geceleri artan, yanma, bıçaklanma gibi duygularla beraber olan bacak ağrılarında çeşitli nedenlere bağlı sinir harabiyetleri düşünülmelidir.
Güneş

Görüntüleme:2181, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerAğrılar neden olur, ne zaman ciddiye alınmalıdır ? Konusuna Benzer Konular

Geçmiş Zaman oLur ki ...


Geçmiş Zaman Olur ki Yıl dönümleri var, bir demet çiçeksiz kutlanan "Nice yıllara" diyen bir dostun sıcak sesinden uzak ...

gebelik öncesinde de tüm ağız içi muayene ve gerekli röntgenler alınmalıdır


gebelik öncesinde de tüm ağız içi muayene ve gerekli röntgenler alınmalıdır Planlanmış bir hamilelikte nasıl öncelikle muayene olup gerekli...

Gençlerin Tehditleri Ne Zaman Ciddiye Alınır?


Öldüreceğim kendimi!", "Atacağım kendimi aşağı!", "Mahvedeceğim onları!", "Yakacağım bu evi!", "Kaçacağım bu evden!", "Bir daha yüzümü bile...

Gençlerin Tehditleri Ne Zaman Ciddiye Alınır.?


Öldüreceğim kendimi!", "Atacağım kendimi aşağı!", "Mahvedeceğim onları!", "Yakacağım bu evi!", "Kaçacağım bu evden!", "Bir daha yüzümü bile...

Geçmiş Zaman Olur Ki ...


Fotograflar Ahmet Esmer'in Portfolyosundan; Kendisine Saygılar... Necdet Tosun Şemsi İnkaya
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:39 .