Sponsorlu Bağlantılar:
  eşinizi nasıl eğitirsiniz.okuyun lütfen.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 25-11-2009, 19:17 #1

zgosH

Foruma Isınan Üye

eşinizi nasıl eğitirsiniz.okuyun lütfen.

Kocanızı nasıl eğitirsiniz?4 adımda bunu yapabilirsiniz. Bir dediğinizi iki etmeyen, itaatkâr bir kocanız olabilir. İnanması güç ama gerçek...


Sorunlar evlendikten sonra aynı evde yaşamaya başladığında başladı değil mi? Ortalıkta gezinen çıkarılıp fırlatılmış çoraplar, internette bitmeyen surf seansları, sürekli evde toplaşıp maç izleyen arkadaşlar...

Bunaldınız mı?.. Ne yapacağınızı, bu kaostan nasıl çıkacağınızı bilemez halde iseniz biri bir çözüm yolu buldu.

• Evin orasına burasına dağılmış kirli çamaşırlardan... Bir omlet uğruna muharebe alanına çevrilmiş mutfak manzaralarından... Randevu yerine sanki Yemen'den geliyormuşçasına geç kalmalardan...

• Anahtardan dosyaya, tıraş losyonundan cep telefonuna kadar ne kaybedilse, sizi sorumlu tutan tavırlardan... Uzun lafın kısası, tertipten, düzenden nasibini almamış, dağınık, aklı bir karış havada kocanızdan yorulup, sıkılıp, usandıysanız...

İmdadına yetişen kitap

• Kitabın yazarı, ABD'li gazeteci Amy Sutherland, ne bir ilişki uzmanı ne de evlilik danışmanı. Kendisinin, “Savsak kocanızı nasıl hayallerinizdeki ideal eşe dönüştürürsünüz?” tarzında, bir çeşit Güzin Abla haline geliş macerası hem komik hem ilginç.

• Amy'nin 12 yıllık evlilik geçmişlerine rağmen hâlâ âşık olduğu kocası Scott, pek çok hemcinsi gibi unutkan, dalgın, ihmalkâr, her yere geç kalmayı seven, kararsız ve değişken bir mizaca sahipti.

• Amy de kimi zaman homurdanarak, bağırıp azarlayarak kendince bir yol tutturdu. Ancak bütün bu serzenişleri işe yaramadı. Evlilik danışmanı da derdine çare olmadı.

Tam umudunu kesmişken

• Meseleyi çözmekten umudunu kesen Amy'nin hayatı ve erkeklere bakış açısı, konuyla son derece alakasız bir proje sayesinde değişti. O dönemde egzotik hayvan eğitmenleri hakkında yazması gereken bir kitap vardı. Bu nedenle hayvanların yaşadıkları değişimi anlamak amacıyla Kaliforniya'ya gidip gelmeye başladı. Bu eğitimler sonucunda, sırtlanlar bir emirle tek ayakları üzerinde dönüşler yapıyor, pumalar tırnaklarını kestirmek için pençelerini uzatıyor, denizaslanları burunlarının ucunda top oynatıyor, babunlar kaykay kullanıyordu.

• Amy uzun eğitim süreçlerini izlerken, kafasında sihirli bir ampul yandı. Yırtıcı, egzotik yaratıklar bütün bu imkânsız hareketleri, davranış biçimlerini yapabiliyorlarsa; bu tekniklerin, evdeki bambaşka bir tür üzerinde de olumlu sonuçlar verebileceğini düşündü. Acı ama gerçek... Bu farklı tür, inatçı ama sevimli kocası Scott'tan başkası değildi.

Koca eğitiminin temel kuralları

• Olumlu davranışı takdir ettiğinizi belirli edin. Kirli sepetine bir tek çorap bile atsa teşekkür edin.

• Hoşunuza giden bir şey yaptığında bir öpücükle, sevdiği bir yemekle, vs. ödüllendirin.

• Unutmayın! Tepkinin iyisi de kötüsü de davranışı körükler.

• Hoşunuza gitmeyen tavırları sabırla görmezden gelin.

• Sakın boşu boşuna dırdır etmeyin! İşe yaramaz. Azarlamak, bağırmak sadece erkeğin sıkıcı huylarını müzminleştirmeye yarar.

• Etrafa atılmış kirli çamaşır sadece kirli çamaşırdır. Kişisel olarak algılamayın!

• Kocanızı sizden çok farklı, bambaşka bir tür gibi kabullenin. Böylece objektif olabilirsiniz.

• Hatayı kendinizde de arayın. İşe yaramayan stratejileri değiştirin.

• İlgisini başka yöne çekin. Örneğin, mutfakta dolaşmaması için salona cips ve bira hazırlayın.


Ders 1: Yaklaştır

• Amy'nin egzotik hayvan eğitmenlerinden öğrendiği temel ders, beğendiği davranışı ödüllendirmek, beğenmediğini ise görmezden gelmekti. Dırdır etmek, azarlamak söz konusu değildi.

• Kaliforniya'dan Maine'deki sıcak ama dağınık yuvalarına döndüğünde, Amy, Scott'a tamamen farklı davranmaya başladı.

• Örneğin, Scott çamaşır sepetine kirli tişört mü attı, hemen teşekkür etti. İkinci kirli çamaşır için öpücükle ödüllendirdi. Bu arada yatak odasının yerinde duran kirli yığınının üstünden, tek bir ters laf bile etmeden usulca geçip gitti.

• Zamanla fark etti ki Scott, Amy tarafından takdir edilmenin keyfini çıkarırken etraftaki kirli yığınları da küçülmeye başladı. Bu yöntemin adı 'yaklaştırma'ydı

Ders 2: Sabret

• Eğitmenin beğenmediği davranışlara en ufak bir tepki vermemesinin adı ise 'en az güçlendirici sendrom'. Zira pozitif ya da olumsuz herhangi bir tepki, davranışı körüklemekten başka bir işe yaramaz.

• Oysa hiçbir tepki verilmediğinde, o davranış biçimi zamanla yok oluyordu. İşte bu nedenle Amy kendini çok zor tutsa da hoşuna gitmeyen tavırlara kayıtsız kalmaya karar verdi.

Ders 3: İmkânsız kıl

• Uyguladığı üçüncü teknik 'uyuşmaz davranış' kavramıydı. Bu yöntem, dikkati başka bir noktaya çekerek, istenmeyen davranışın yapılmasını engellemeye, mümkünse imkânsız kılmaya yönelikti.

• Amy bu tekniği kendisi yemek pişirirken Scott'ı mutfaktan uzak tutabilmek için kullandı. Ayağının altında dolaşmaması için salonun uzak bir köşesine bir çanak cips ve salsa sos koydu, parlak fikri tabii ki işe yaradı.

Ders 4: Kişisel alma

• Dördüncü kural ise hataları asla kişisel olarak ele almamaktı. Eskiden Scott'ın münasebetsiz tavırlarını hakaret gibi ya da değer görmediğinin işareti olarak algılayan Amy, buna da son verdi.

• Eğitmenlerin mottosunu benimsedi: 'Hata hiçbir zaman hayvanda değildir.' Böylece kendi tepkilerini ve yanlışlarını da tahlil etmeyi öğrendi. Scott'ın kimi içgüdüsel tavırlarının köklü ve değişmez olduğunu kabullendi.

• Artık eskiye oranla, sivri uçları biraz daha yontulmuş bir kocası ve daha hoşnut olduğu bir evliliği vardı. Üstelik bu durumu anlayan kocası, üzerinde böyle bir teknik uygulanmasından hiç gocunmadığı gibi, taktiği kapıp Amy üzerinde denemeye başlamıştı.

Görüntüleme:1296, Cevaplar:18

Alt 25-11-2009, 19:18 #2

Güneşim123

tatlım...

Gerçekten önemli bir konu,yazılanlar ise çok yararlı görünüyor.
Teşekkürler...


Alt 25-11-2009, 19:20 #3

zgosH

Foruma Isınan Üye

rica ederim. (:


Alt 25-11-2009, 19:33 #4

cindirella

Bizden Biri

Teşekkürler


Alt 25-11-2009, 19:54 #5

TeK-GeRCeGiM

Deneyimli

rica ederim ..


Alt 25-11-2009, 20:33 #6

´~ тαηяıçα*

30.03.13

tesekkürLer
ben egitimLi oLanını buLayım


Alt 25-11-2009, 20:35 #7

ugLy_maLe

Forum Heveslisi

tşkLer ama önce oLması gerekiyor


Alt 25-11-2009, 21:50 #8

zgosH

Foruma Isınan Üye

ricaa (:


Alt 27-11-2009, 16:32 #9

Hawk Stronger

Yeni Üye
ama bu haksızlık..,


Alt 29-11-2009, 19:08 #10

yaSak_sevDaM

Foruma Isınan Üye

TskLer (:


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçeneklereşinizi nasıl eğitirsiniz.okuyun lütfen. Konusuna Benzer Konular

LütFeN okuyuN ve baNa yarDıM ediN LütFen!!


ya bn 2 ay önce birisinden ayrıLdım.. biz işte 4 ay çıktık.. en uzun iLişkimdi açıkçası.. bizim aşkımız hiç bitmez fLn diordu.. ama görüşemediğimiz...

Kocanızı nasıl eğitirsiniz?


Kocanızı nasıl eğitirsiniz?Bir dediğinizi iki etmeyen, itaatkâr bir kocanız olabilir. Üstelik 4 adımda… İnanması güç ama gerçek. Sorunlar...

EŞİNİ MUTLU ETMEK NASIL OLURMUŞ OKUYUN VE ÖĞRENİN LÜTFEN (sabırla okuyun)


eşini mutlu etmenin sırrı ! Bülent, avucunu açmış kendisine doğru elini uzatan adama ters ters baktı....

:::::bal tefsiri::::: lütfen sonuna kadar okuyun lütfen


rivayet edilir ki: birgün hz.ali (r.a) gazadan geldiler.hz.ebubekir (r.a) hz.ömer(r.a) ve hz.osman(r.a) hz.ali'nin hanesine varıp bi gazadan...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:36 .