Yediklerimize dikkat.

#1
Menstrual (Adet) öncesi dönem-Premenstrual sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde başlayan ruhsal ya da fiziksel birtakım değişiklikleri, sıkıntıları, belirtileri tanımlamak için kullanılır. Bu belirtiler genellikle adetin başlamasından bir hafta kadar önce ortaya çıkar ve genellikle adetin görülmesiyle birlikte birkaç gün içerisinde kaybolur. Karın bölgesinde şişkinlik, ağırlık artışı, iştah artışı, sık yeme ihtiyacı, tatlıya düşkünlük, cilt bozukluğu, uyku sorunları, göğüslerde hassasiyet, bel ağrısı, kabızlık, baş ağrısı, çarpıntı, yorgunluk, halsizlik, unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü, gerginlik, kızgınlık ve öfke hali, olumsuz düşünceler, depresyon hali, duygusal dalgalanmalar, sek*üel isteklerde değişiklik gibi fizyolojik ve psikolojik birtakım belirtiler gözlemlenir.

Şamdan / Banu KAZANÇ

İŞTAH ARTIŞINA DİKKAT

İştahın arttığı, tatlıya aşırı düşkünlüğün yaşandığı, çok sık yemek yeme ihtiyacının olduğu, sıvı tutulumu ve şişkinlik hissinin çoklukla yaşandığı, özellikle de karında şişlik şikayetlerinin sıklıkla dile getirildiği, kilo artışından yakınıldığı bu dönem, adınların pek çoğunun her ay dile getirdikleri şikayetlerinin başında gelir. Bu dönemde alınan kiloların sebebi ödemdir. Bu dönemi rahat geçirmek için stresten uzak durmalı, egzersiz yapmalısınız. Egzersiz ile birlikte beyinde endorfin seviyesi artacak ve böylece vücut gevşeyecek, rahatlayacaktır.

BESLENMENİZE ÖNEM VERİN

1.Karbonhidrat karışımları, sebze ve meyve yiyin. B vitamini, kalsiyum ve magnezyum içeren yiyecekler tüketmek, adet öncesi sıkıntılarını azaltmada etkili olur.

2.Tuz alımına dikkat. Su tutulmasının nedeni vücuttaki tuz düzeyinin geçici olarak artmasıdır. Vücut bunun üzerine tuz konsantrasyonunu azaltmak için suyu tutmaya başlar. Tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Cips, tuzlu krakerler, tuz içeriği yüksek hazır gıdalardan uzak durmalısınız. Turşu, tuzlu zeytin ve peynirler, tuzlu yemekler ödemi artıracaktır. Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi yiyecekler bu dönemde oluşan ödemi giderir.

3.Daha çok su içmelisiniz. Ne kadar çok su içerseniz dokularda biriken tuz o kadar kolay dışarı atılır. Yeterli su içilmediğinde vücut bunu susuzluk tehlikesi olarak algılayıp olan suyu tutmaya başlıyor. Adet öncesindeki hafta suyu artırın. Normalde günde iki litre kuralına dikkatle uyanlardansanız, bunu iki buçuk litreye (10 su bardağı) kadar çıkarın.

4.İştaha dikkat. Birçok kadının adet öncesi dönemde iştahı aşırı arttığından genellikle daha çok yeme eğilimindedir. Artan iştahınızı kontrol etmeye özen göstermelisiniz, aşırı yediyseniz bunlar yağ olarak vücutta depolanacaktır. Eğer bu döneminde kendinize yeme hususunda engel olamıyorsanız, adetin hemen ardından iki-üç gün protein miktarını artırıp, sebze ve meyve yiyin ve bol bol su için.

5.Posalı ürünleri eksik etmeyin. Bu dönemde sindirim sisteminin olumsuz etkilenmesi sonucu görülen kabızlık da sıklıkla görülür. Hem kabızlığı önleme amaçlı, hem de tokluk hissini artırmak adına posa tüketimine önem vermelisiniz. Sebze ve meyveler, tam tahıllı ürünler başta olmak üzere posa içeren besinler öğünlerinizden eksik olmasın.

TATLI KRİZİYLE BAŞ EDEBİLİRSİNİZ

Birçok kadın adet dönemi öncesinde tatlı krizi yaşar. Tatlı yiyecekleri yeme isteğinin nedeni, östrojen hormonunun vücutta dolaşımının azalmasıdır. Östrojen hormonunun azalmasıyla, kan şekerindeki düşme eğilimi artar ve bunun sonucunda da tatlı yeme ihtiyacı duyarız. Ağır, şerbetli, hamurlu tatlılar yerine daha az kalorili sütlü tatlıları veya meyveli tatlıları seçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:22 .