Kıl payı farkla kadınlar önde

#1
Kıl payı farkla kadınlar önde

Kadınların mı yoksa erkeklerin mi daha çok konuştuğu yönünde yapılan araştırmalarda, kadınların az farkla daha çok konuştukları ortaya konuldu.Kıl payı farkla kadınlar öndeKadınlar günde ortalama 20 bin kelime kullanıyor; erkeklerin konuştuğu kelime sayısı ise 7 bin. En azından bazı popüler bilim kitaplarının iddiası bu. Birçok uzman bu kitapları kaynak gösteriyor; böylece kadınların dedikoduyla gün geçirirken erkeklerin konuşma ihtiyacı duymaksızın, yapılması gereken iş üzerinde yoğunlaştığına dair yaygın kanı güçlenmiş oluyor.

Peki, gerçekten doğru mu bütün bunlar?
BBC Türkçenin haberine göre; konuşkanlığı ölçmenin birçok yolu olabilir. İnsanları laboratuvara sokup belirlediğiniz bir konu hakkında konuşmalarını isteyip bu konuşmaları kaydedebilirsiniz ya da ev ortamındaki günlük konuşmalarını kaydetmelerini isteyebilirsiniz.

Sonra da konuşulan toplam kelime sayısını, kişilerin konuşma sürelerini, sohbet sırasında herkesin kaç kez konuşma sırası kullandığını veya her defasında ortalama kaç kelime edildiğini hesaplayabilirsiniz.

Fark çok küçük

Çocuklar üzerinde yapılan 73 araştırmayı inceleyen Amerikalı araştırmacılar, kız çocuklarının erkeklerden daha fazla sayıda kelime konuştuğunu; fakat aradaki farkın çok küçük olduğunu ortaya koydu. Hatta aradaki bu fark sadece çocuklar ebeveynleriyle konuştuğunda görülüyor, kendi aralarındaki konuşmalarda ortaya çıkmıyordu. En önemlisi ise bu farkın sadece iki buçuk yaşına kadar görülmesiydi; yani belki de bu dil becerisinin gelişimi bakımından kız çocukları ile erkek çocukları arasındaki hız farkını yansıtan geçici bir olguydu.Kıl payı farkla kadınlar önde


Erkekler daha çok konuşuyor

Çocuklar arasında fazla bir farktan söz edilememektedir. Çocuklar arasındaki bu küçük farka işaret eden çalışmaya imza atan California Üniversitesi’nden Psikolog Campbell Leaper, yaptığı toplu analizde erkeklerin daha fazla konuştuğu sonucuna vardı. Ancak yine aradaki fark azdı.

Laboratuvar ortamında konuşmaları için belli bir konu verilen gruplarda bu farkın normal yaşamdakinden daha fazla olduğu gözlendi.

Leaper’in bulguları, dil bilimci ve sosyal psikologların yaptığı onlarca araştırmada varılan sonuçları desteklemekteydi. Her bir araştırmanın yapılış tarzındaki farklılıklar kıyaslamayı zor kılmakla birlikte, sadece iki araştırma kadınların erkeklerden daha fazla konuştuğu sonucuna varırken 34 araştırmada erkeklerin kadınlardan daha fazla konuştuğu ortaya kondu.Kıl payı farkla kadınlar önde
Kadınlar az farkla önde

Kaydetme zorluğu yüzünden ölçümü en zor olanlar, gerçek yaşamdaki konuşmalardır. Bu handikabı aşmak için Texas Üniversitesi’nden psikolog James Pennebaker özel bir alet geliştirdi. Bu elektronik kayıt cihazı belli sürelerle devreye girerek 30 saniyelik kayıtlar yapıyordu. 2007’de yayımlanan araştırma, ABD ve Meksika’da gün içindeki 17 saatlik uyanık kalma süresinde kadınların 16.215, erkeklerin ise 15.669 kelime konuştuğunu gösterdi. Aradaki fark yine çok küçüktü.

İlginizi Çekebilir


#2
ooo erkeklerde cok konusuyor ama kadinlarinki kadar goze batmiyor NEDEN ?
cunku kadin hep dedikoducu kadin hep cok konusur kadin hep herseyi yapar vs. vs. vs.
Erkeklerin sustugu yokki ha bire dir dir dir dir aradaki 546 kelimelik fark amaan o'fark sadece kadinlarin daha cok kelime bildiginden kaynaklaniyordur Erkekler duz zeka duz mantik ondandir o yoksa baska olmas olmas onlar daha fazla konusur
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:08 .