Kadın evlenince yalnızca kendi soyadını kullanabilir mi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 10-03-2015, 16:28 #1

Kırıκ´ĐüşLer

Can'ım

Kadın evlenince yalnızca kendi soyadını kullanabilir miKadın evlenince yalnızca kendi soyadını kullanabilir mi

Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilmelerinin mümkün olduğunu söyleyen Av. Saliha Ersöz Baştaş bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattı.


Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanmak istemeleri tartışılan ve tepki alan bir konudur. Bu kimilerine göre özlük hakkı kimilerine göre ise aile birliğinin bozulması anlamını taşıyor.

Biz de Kadınvekadın ekibi olarak bu konunun hukuksal boyutunu ele almak istedik ve Avukat Saliha Ersöz Baştaş'tan"Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanmaları mümkün mü"sorusunun cevabını aldık.

Anayasa Mahkemesi'nde kadınların evlenmeden önceki soyadlarını tek başlarına kullanmalarına ilişkin bir kararın mevcut olduğunu belirten Av. Saliha Ersöz Baştaş "Fakat Medeni Kanunu'muzun soyadı ile ilgili maddesi hala yürürlükte olduğu için kadınların kendi soyadlarını tek başına kullanmaları doğrudan mümkün değildir" dedi.

Nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor

Av. Baştaş kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilmeleri için yerleşim yerinde yani ikametgahlarının bulunduğu yerdeki bir Aile Mahkemesi'ne başvuruda bulunmak ve soyadlarını tek başlarına kullanmaları istemli bir dava açmak gerektiğini söyledi.
Kadınlar evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilirler :Benzer Konular

Görüntüleme:523, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:21 .