Kadın evlenince yalnızca kendi soyadını kullanabilir mi

#1
Kadın evlenince yalnızca kendi soyadını kullanabilir mi

Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilmelerinin mümkün olduğunu söyleyen Av. Saliha Ersöz Baştaş bu konuda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini anlattı.


Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanmak istemeleri tartışılan ve tepki alan bir konudur. Bu kimilerine göre özlük hakkı kimilerine göre ise aile birliğinin bozulması anlamını taşıyor.

Biz de Kadınvekadın ekibi olarak bu konunun hukuksal boyutunu ele almak istedik ve Avukat Saliha Ersöz Baştaş'tan"Kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanmaları mümkün mü"sorusunun cevabını aldık.

Anayasa Mahkemesi'nde kadınların evlenmeden önceki soyadlarını tek başlarına kullanmalarına ilişkin bir kararın mevcut olduğunu belirten Av. Saliha Ersöz Baştaş "Fakat Medeni Kanunu'muzun soyadı ile ilgili maddesi hala yürürlükte olduğu için kadınların kendi soyadlarını tek başına kullanmaları doğrudan mümkün değildir" dedi.

Nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor

Av. Baştaş kadınların evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilmeleri için yerleşim yerinde yani ikametgahlarının bulunduğu yerdeki bir Aile Mahkemesi'ne başvuruda bulunmak ve soyadlarını tek başlarına kullanmaları istemli bir dava açmak gerektiğini söyledi.
Kadınlar evlendikten sonra yalnızca kendi soyadlarını kullanabilirler :

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:26 .