Erken teşhis kanser sonrası meme onarımlarını artırdı

#1
Ülkemizde her dört kadından birinin yakalandığı meme kanserini, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel farklı bir yönden ele alıyor…
Dünyada 01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı; 8 Ekim ise Meme Kanseri Farkındalık Günü olarak anılıyor. Türkiye’de yüz binde 40,6 ile kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri, dünyada her sekiz kadından birinde, ülkemizde ise her dört kadından birinde görülüyor. Erken teşhisin yaygınlaşması ile meme kanserinden ölüm oranları giderek düşüyor ve hastaların beklenen yaşam süreleri uzuyor. Bu nedenle hastanın kanser tedavisi sonrasında yaşam kalitesini yükseltmek giderek daha çok önem kazanıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, kadınların meme kaybı sonrası yaşantılarını tekrar normalleştirebilmeleri için meme onarımlarının önemli bir katkı olduğuna vurgu yapıyor.

Kanser sonrası meme onarımı dünyada zorunlu

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel’e göre meme kaybı fiziksel, sosyal ve ruhsal açıdan hastaları kötü yönde etkiliyor. Bu tür bir organ kaybı hastaya sürekli yaşadığı travmayı hatırlatıyor, vücut algısını bozuyor, istenmediği ve beğenilmediğini düşünmesine neden oluyor. Diğer memenin büyük olduğu durumlarda belirgin asimetriler oluşuyor; bu da vücut dengesini bozarak omurga sorunlarına yol açıyor. Dışarıdan kullanılan silikon protezler omuzlarda ve boyunda sorunlara yol açıyor, terleme ve temas nedeni ile cildi olumsuz etkiliyor. Meme kanseri sonrası meme onarımları hastaların yaşam kalitelerini yükseltirken ruhen ve bedenen daha iyi bir hale gelmelerini sağlıyor.
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme onarımlarının artık tüm dünyada meme kanseri tedavisinin bir parçası olarak kabul edildiğini söylüyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)’nin 2010 yılında aldığı bir kararla, tüm meme kanseri hastalarının tedavi sırasında meme onarımı yöntemleri hususunda bilgilendirilmelerini zorunlu kıldığı biliniyor.

Meme onarımına yeni teknolojiler

Kanser sonrası meme onarımlarında en yeni müdahale yağ enjeksiyonu... Yağ enjeksiyonları, radyoterapi sonuçlarını ortadan kaldırdığı ve daha doğal görüntü sağladığı için çok fazla tercih ediliyor. Ayrıca teknolojinin ilerlemesiyle yeni nesil protezlerle daha iyi şekiller elde ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:54 .