Her 10 kadından 3-4’ ü kanser adayı

#1
OSMANİYE Tabip Odası’nın düzenlediği konferansta konuşan genel cerrahi uzmanı Dr. Hüseyin Kayaoğlu, meme kanserinden dünyada her yıl 1.4 milyon kadının etkilendiğini belirterek "Her 10 kadından 3-4’ ü kanser adayıdır" dedi.Ekimin ’meme kanserinde farkındalık ayı’ olması nedeniyle düzenlenen etkinliğe Tabib Odası Başkanı Dr. M. Bengü Başlamışlı İmadoğlu da katıldı. İmadoğlu’nun açılış konuşmasının ardından söz alan Dr. Hüseyin Kayaoğlu, meme kanseri hakkında sunum yaptı. 2006 yılında Türkiye’nin kanser tedavisine 2.8 milyar TL harcadığını vurgulayan Kayaoğlu "Aynı hızla artarsa ve önlem alınmazsa 2020 yılında bu sayı 4 misli artarak 11.2 milyar lira olması bekleniyor" dedi. Etkin koruma yöntemleri uygulayarak kanser hastalığın belli bir sürede sağılıklı insanlardaki görülme riskinin azaltılabileceğine dikkat çeken Hüseyin Kayaoğlu, şu bilgileri verdi:

"Meme kanseri kadınlarda yüzde 22 ile en sık görülen kanser türüdür. Yaşayan hastaların hayat kalitesini yükseltmek için erken teşhis şarttır. Doğumu erken yaşa çekmek ve en az 6 ay emzirmek, fazla kilo almamak ve alkol alımını azaltmak ve düzenli egzersiz yapmakla meme kanseri riskini azaltabiliriz. Düzenli MMG taramaları meme kanserinden ölüm oranını yüzde 25-40 oranında azaltmaktadır. Kadınlarımızın kendi vücutlarını iyi tanımaları gerekir. Her kadının 20 yaşından itibaren, her ay kendi kendine meme muayenesi yapması gerekiyor. 40 yaşından itibaren her yıl bir kez hekim tarafından muayene edilmesi erken tanı için önem taşıyor. Risk faktörlerine sahip olan kadınlar, örneğin ailesinde meme kanseri sık görülenler ve hormon kullananlar ise hekim muayenelerine 20 yaşından itibaren başlamalı."

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:29 .