Düğün buketini saklama yöntemleri
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 07-12-2015, 16:30 #1

Günce

your time is limited.

Düğün buketini saklama yöntemleriDüğünde gelinin en önemli aksesuarlarından biri olan düğün buketini size önereceğimiz bazı tüyolarla ölümsüzleştirip saklayabilirsiniz.


Gelin buketi düğünlerde gelinin en önemli aksesuarlarından biridir. Bu özel gününüzde tüm gün elinizde tuttuğunuz gelin buketini saklayıp evinizde sergilemek istiyorsanız işte size birkaç yöntem. Bu yöntemlerle sizin için anlamlı ve önemli günlerde aldığınız buketlere de uygulayabilirsiniz. Çiçekleri, hava, kurutucu maddeler kullanarak, mikro dalga fırın içinde ve basılı olarak kurutalabilir ve yıllarca saklayabilirsiniz.

Hava ile kurutma yöntemi

Hava ile kurutma çiçek buketlerinin korunmasının en ucuz yöntemdir. Elinizde tuttuğunuz buketteki çicekler eşit boyutlarda ise, o zaman buteki sap tarafından iple yüksek bir yere asabilirsiniz. Buketi kurutacağınız yerin sıcak, karanlık ve kuru olması gerekiyor. Çiçeklerin bazıları diğerlerinden daha büyük veya tüm yaprakları aynı kalınlıkta ise o zaman buketi ayırarak kurutmak çok daha iyi olacaktır. Böylece çiceklerin kuruması için hava geçişine de izin verilmiş olur. Çiçeklerin tamamen kuruması için birkaç hafta gerekebilir.

Kimyasal kullanılarak kurutma yöntemi

Kurutucular, çiçek ve diğer bitkilerdeki nemi çeker. En yaygın kullanılan kurutucular arasında boraks, kum ve silika jeli bulunmaktadır. Yanlış kullanıldığında boraks gözleri, burun ve akciğerleri tahriş edebilir. Kum kullanmak güvenlidir ve silika jel, diğer seçeneklere göre daha pahalı olmasına rağmen kullanımı basittir ve çicek rengini çok iyi korur. Seçtiğiniz kurutucu ile bir karton kutu veya plastik kabın çicek buketini yerleştirin. Çiçek buketinin ezilmemesine dikkat edin ve buketinin üzerine kurutucuyu sıkın. Bir hafta 10 gün sonra buket kurumuş olacaktır. Bu sırada istediğiniz zaman kurutucuyu yeniden sıkabilirsiniz.

Mikrodalgada kurutma yöntemi

Bir mikrodalga fırın hızlı ve etkili bir çiçek kurutucusu olarak kullanılabilir. Buket üzerinde bulunan tüm metalleri alın. Buketi mikrodalgaya dayanıklı bir çanak içine koyun. Ancak buketi koymadan önce çanağın içine silika jel sürün ve üzerine buketi koyun. Çiçek buketini koyduğunuz çanağın içine bir bardak su ilave edin. Çiceklerinizin mikrodalgada yanmaz olup olmadığını anlamak için öncesinde başka birkaç çicek üzerinde deneme yapabilirsiniz. En yüksek ısıya ayarlanmış mikrodalga içinde çicek buketinizi 2-3 dakika tutun. Ardından buketi 36 saat kadar bekletin.

Basılı olarak kurutma yöntemi

Yukarıda saydığımız şekillerde çicekiğinizi kurutmak istemiyorsanız ya da çiceklerin şeklinin mufaza etmesi sizin için önemli değilse, o zaman bir kitap arasına koyarak kurutma yapabilirsiniz. Buketi alın ve çicekleri ayırın. Çiçekleri gazete kağıtları veya kalın bir kitabın sayfalarının arasında ayrı ayrı yerleştirin. Baskı uyguladığınız çiceklere dokunmayın ve çiceklerin birbirine kesinlikle deymemesine özen gösterin. Emici kağıtların arasına koyduğunuz çiceklerin üzerine ağırlık koyun. Bu yöntem ile çicekleri kurutmak yaklaşık 4 hafta sürecektir. Kurutma sona erdiğinde bu çiceklerin düğün fotoğrafları için dekoratif bir çerçeve oluşturmak gibi birçok şekilde kullanılabilir.Benzer Konular

Görüntüleme:405, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:20 .