Neden kadınlar daha fazla ağlar

#1
İşte stres altında olduğun zamanlarda ağladığınız oldu, değil mi? Geçtiğimiz aylarda televizyon karşısında duyduğunuz kötü haberler için göz yaşı döktünüz mü? Ya da film izlerken?

Tüm bunların ve soramadığımız birçoğunun yanıtı “evet” olacak. Çünkü kadınlar, erkeklere kıyasla çok daha hassastır. Duygularımız ne ise davranışlarımız da onların aynasıdır. Yeni yapılan araştırmalar, kadın beyninin bu tarz davranmaya daha eğilimli olduğunu ortaya koydu.

Kanada'da sağlıklı insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcılara bir dizi fotoğraf gösterilmiş. Kişilerde pozitif, olumsuz ya da doğal duygulara neden olan bu fotoğrafların gösterilmesi sırasında, beyin taramaları ve hormon seviyesi ölçümleri gerçekleştirilmiş. olumsuz fotoğraflara kadınların verdikleri tepkilerin ölçüm sonuçları, erkeklere oranla daha yüksek çıkmış. Ayrıca, her iki cinsiyette de testosteron ve estrojen seviyeleri artıkça duyguların yoğunluğunda artış gözlemlenmiş.

Kadınlar daha duygusal

Farklılıklar ise beyin taramaları sonucunda ortaya çıktı. Erkeklerde, dorsomedyal prefrontal korteks (dmPFC) – toplumsal durumları değerlendirme işini kontrol eden kısım­ ve amigdala arasındaki iletişim daha güçlü olarak bulundu. Bilim insanları, bu ilişkinin gücünün artışının rasyonel dmPFC'nin amigdalanın bastırılmasına neden olduğunu ve bunun sonucunda da duygularda azalmanın ortaya çıktığını savundu. Aynı zamanda, bu ilişkide testosteron seviyesinde de artış gözlemlendi. Araştırmaya göre kadınların bu ilişkiden kaynaklı olarak duygularına daha çok odaklandıkları, erkeklerin ise olumsuz duygulara karşı daha pasif bir konumda kaldıkları ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:56 .