Mevsimsel depresyon kadınları daha fazla etkiliyor

#1


Enerji azlığı, gündüz aşırı uyku hali ve iştah artışı gibi belirtileri olan mevsimsel depresyon, 20-40 yaş arası kadınları erkeklerden daha fazla etkiliyor.

Denizli Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Toker Uğurlu, mevsimsel değişikliklerinin kişileri iş ve sosyal yaşamda olumsuz etkilediğini söyledi. Uğurlu, "En az iki hafta süresince kişinin işlevsellik düzeyinde değişiklik olmasıyla birlikte moralsizlik, keyifsizlik, hayattan zevk alamama, yorgunluk, bitkinlik, iştah ve uyku değişiklikleri, değersizlik ve suçluluk duyguları, ölüm düşünceleri gibi belirtilerin bulunmasına depresyon denir. Mevsim değişikliklerinin kişinin ruhsal durumunu, enerji düzeyini, uyku süresini, iştah-yeme alışkanlıklarını ve sosyal yaşantısını etkileme derecesinin normale göre fazlalığı ise mevsimsel depresyon olarak tanımlanabilir. Eylül- Ocak ayları arasında ortaya çıkan depresif belirtilerin ilkbahar aylarında yatışması beklenir" dedi.

Bu belirtilere dikkat

Kış mevsiminde günlerin kısalması, güneş ışığının azalması ve insanların sürekli kapalı ortamlarda kalmasının ruhsal durumu olumsuz yönde etkileyebileceğini belirten Uğurlu, mevsimsel depresyonun tanınmasının kişin işlevselliği açısından önemli olduğunu söyledi. Uğurlu, "Mevsimsel depresyonda sonbahar, kış aylarının gelmesi ile birlikte aşırı yemek yeme, kilo artışı, enerji kaybı ve aşırı uykululuk görülmekte ve bu başlangıç belirtilerine depresif duygu durum gibi belirtiler eklenmektedir" şeklinde konuştu.

20-40 yaş arası kadınlar daha çok etkileniyor

Mevsimsel depresyonun özellikle 20-40 yaş arası kadınları erkeklerden daha çok etkilediğini söyleyen Uğurlu, "Kişinin mesleki ve sosyal işlevselliğini oldukça fazla etkileyen bu durumun tedavisi önemli ve mümkündür. Bu kişilerin düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Mevsimsel depresyon parlak ışık, ilaç tedavisi ve psikoterapiyle tedavi edilmektedir" dedi.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:41 .