Moda ve Stil Konusunda En Akıllı Alışveriş Nasıl Yapılır?

#1
Mesele şu ki: Akıllı Moda & Stil Alışverişi

İyi de nasıl olacak bu iş?

Adım 1: Stil testi

Moda ve Stil Konusunda En Akıllı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Stil testleri; YouTube'da, moda blog ve dergilerinde ücretsiz olarak, modacılar tarafındansa ücretli olarak sunulmaktadır. Yalnız, kendinizi keşfetmek istiyorsanız stil kaynaklarından beğendiğiniz parçalardan arşivler de oluşturmanızı öneririm. Böylece, "Beğendiğim 10 tasarımdan 4'ü çok benziyor. Demek ki benim gerçekten ilgimi çeken bir şeyler var burada." gibi çıkarımlar yapabileceksiniz.

Adım 2: Bütçe hesaplaması
Moda ve Stil Konusunda En Akıllı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Akıllı bir tüketicinin yapacağı ilk şey, evdeki hesabı çarşıya uydurmaktır. Gelirinizden başlıca harcamalarınızı düşün. Acil durumlar için bir miktar parayı yatırım için ayırın. İlgi alanlarınız için sabit yaptığınız harcamaları da bütçenizden düşün. Kalanı kişisel zevkleriniz için harcayabilirsiniz artık. Yeni bütçenizde en önem verdiğiniz kategoriye en çok harcama yapabileceğiniz şekilde oranlama yapın.

Adım 3: Liste hazırlamak

Moda ve Stil Konusunda En Akıllı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Elinizdeki parçalara benzer parçaların nasıl kombinlendiğini araştırıp kurtulmak istediğiniz parçaları ayırın. Emin olmadıklarınızı "DIY" videolarını inceleyerek yine kıyafet olarak nasıl değerlendirebileceğinize bakın. "DIY" dönüşümünden sonra hala beğenmediklerinizi elinizden çıkardıklarınızın arasına ekleyin. Artık dolabınızdaki her parça tam anlamıyla içinize sinmeli. Sıra ihtiyaçları belirlemekte. Aşağıdaki soruları cevaplayıp ihtiyaçlarınız en üstte olacak şekilde bir liste hazırlayın:

- Elinizdeki parçalara benzer parçalarla yapılan kombinlerde olup sizde olmayan ne var?

- Beğenilerinizle ihtiyaçlarınız arasında nasıl farklar var?

- Hem beğeninizi hem ihtiyacınızı en az ürünle en verimli şekilde nasıl karşılarsınız?

Adım 4: Online Store

Moda ve Stil Konusunda En Akıllı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Benim en sık kullandığım ve gerçekten işe yarayan bir yöntem. Bir yemeğe saldırmadan önce onu koklayıp izleyip yavaş yavaş tatmaya başlamak gibi. Bir anda şişmeyi, yiyip yiyip şişmanlamayı önlemiş oluyoruz yani bağlamımıza uygun şekilde açıklayacak olursak gereksiz masraftan kaçınmış oluyoruz.

Ama nasıl?

- Beğendiğimiz ya da bulunduğumuz ülke piyasası içinde yer almayan markaların "online store"larına girip ürünleri fiyatlarını dikkate alarak inceliyoruz.

- Bulunduğumuz ülke piyasası içinde var olan markaların dükkanlarını ziyaret ederek beğendiğimiz ürünleri yerinde inceliyoruz AMA yine almıyoruz.

Bekleme modunda bir sonraki aşamaya geçiyoruz:

Adım 5: Çarşı-pazar Türkiye

Moda ve Stil Konusunda En Akıllı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Başlığa aldanmadan sadece bulunduğunuz şehirdeki pazarları, butikleri, "outlet"leri gezmeniz yeterli. "Online Store"da beğendiğiniz ürünlerin uygun fiyatlı muadillerini bulmaya çalışın. Muadillerden, "online store"da beğendiklerinizin yerini tutabileceğini düşündüklerinizi alıp gerisini bırakın. Şimdi Adım 4'ü sonlandırmak için geri dönüyoruz:

- Bulunduğunuz ülke piyasası içinde var olan markadan beğendiğiniz ürünün muadilini bulamadıysanız o markadan alın.

- Bulunduğunuz ülke piyasası içinde var olmayan bir markadan beğendiğiniz ürünün muadilini de bulamadıysanız "online store"dan ürünü alın.

Adım 6: Milano timeee!

Moda ve Stil Konusunda En Akıllı Alışveriş Nasıl Yapılır?

Şimdi elinizde "lüks ihtiyaç" olarak belirlediğiniz dolayısıyla muadil bulmakla uğraşmadığınız ama henüz temin etmediğiniz ürünlerin listesi var ve sizin için bütçenize uygun en kaliteli yerlerden bu ürünleri alacaksınız. Bu ürünlerin sayısı 3 parçadan fazla olmamalı ki gerçekten kaliteli şeyler alabilmiş olasınız çünkü planlamanızı doğru yaptıysanız -kazancınızdan bağımsız olarak- bütçeniz buna el vermeyecektir.

Alışverişinizi burada sonlandırıp kendi kendinizin stilisti olduğunuz gardırobunuzun tadını çıkarıyorsunuz.

-alıntı

İlginizi Çekebilir


#2
Paylaşım için çok teşekkür ederim benim açımdan çok faydalı oldu.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:35 .