Sponsorlu Bağlantılar:
  atatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-03-2013, 01:01 #1
Kayıtsız Üye
Misafir

atatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler

Atatürke ait devlet yönetimi ile ilgili vecizeleri

Görüntüleme:1154, Cevaplar:2

Alt 23-03-2013, 01:07 #2

Ritsâ

mother's daughter

Milletvekili olarak vazife ve sorumluluk mevkiinde beraber çalışacağımız arkadaşlarımızın geçen tecrübelerden de yararlanarak vazifelerini eksiksiz yapacaklarını ve özellikle milletvekilliğinin her tür düşünceden daha önemli bir millet vekaleti olduğunu ve bunun resmi ve özel hayatta bile bir çok manevi ve belirli külfetleri bulunduğunu gözönünden uzak tutmayacaklarını kuvvetle ümit ederim. ( 1927 )

Bizim yüzümüz, her zaman temiz, pâk idi ve daima temiz ve pâk kalacaktır. Yüzü çirkin, vicdanı çirkinliklerle dolu olanlar, bizim vatanseverce, vicdanlıca ve namusluca hareketlerimizi küçük ve çirkin ihtirasları yüzünden, çirkin göstermeye kalkışanlardır. ( 1927 )

Millet tarafından, millet adına, devleti idareye yetkili kılınanlar için, gerktiği zaman, millete hesap vermek, mecburiyeti, lâubalilik ve keyfî hareketle uzlaşmaz. ( 1930 )

İç siyasette meydana getirdiğimiz güven ve huzur, vatandaşlara verimli çalışmalarında gönül rahatlığı ve güven sağlamıştır. Cumhuriyet kanunlarının ve Cumhuriyet kuvvetlerinin hürmet ve itibarı memleket için esas destek ve yaptırım olduğu bir daha ispatlanmıştır. ( 1931 )

Yaptığını bilen ve hizmet yolunda tedbirlerine inanan idealistler kendimizi eleştiriye açık görmeyi gerekli görüyoruz... dikkat edilecek nokta olarak gösterdiğim nitelik yalnız laik, cumhuriyetçi, milliyetçi ve samimi olmaktır. ( 1931 )

Siyasi olarak bağımsızlığını kazanmış bir halkın yaşayış ve geleceğe yöneliş hareketinde ümitlerini beslemek ve kendi kudretine itimat hislerini kuvvetlendirmek için ona canlı bir akımın içinde yaşadığı hissini vermek lazımdır. ( 1931 )


Devlet ve hükûmeti, kendi malı ve koruyucusu tanımak, bir millet için büyük nimet ve şereftir. ( 1936 )

Milletler üzüntü ve keder bilmemelidir. Önderlerin vazifesi, hayatı neşe ve şevkle ( büyük istekle ) karşılamak hususunda milletlerine yol göstermektir. ( 1937 )
İleri hükümetçiliğin belirgin özelliği, halkı, kudretine olduğu kadar şefkatine de samimiyetle inandırabilmesidir. Büyük, küçük bütün Cumhuriyet memurlarında bu zihniyetin en geniş ölçüde gelişmesine önem vermek, çok yerinde olur... Özel idareler ve belediyeler, büyük kalkınma savaşımızda başarı oranını arttıracak vazifeler almalı ve özellikle hayatın ucuzluğunu sağlayacak, yerine göre tedbirler bulmalı ve yetkilerini tam kullanmalıdırlar. ( 1937 )

Elimizdeki programın ruhu, bizi yalnız bir kısım vatandaşla alâkalı kalmaktan meneder. Biz, büyük Türk Milleti'nin hizmetindeyiz. ( 1937 )

Takip edilen amaçlar hiçbir zaman kişisel olmamalıdır. Geçmiş sistemlere bağlı kalanlar ve geleneklerden sıyrılamayanlar hiçbir zaman modern bir devlet meydana getiremezler. ( 1938 )


Alt 23-03-2013, 01:11 #3

Leon

Yönetmen

Arkadaş zaten yazmış bilgileri, ona ilave olarak bunlarıda kullanabilirsiniz.

Atatürk'ün Devlet Yönetimi İle İlgili Sözü

Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir. (1924)


· Türkiye Cumhuriyeti mutlu, zengin ve muzaffer olacaktır.


· Büyük hedefimiz, milletimizi en yüksek medeniyet seviyesine
ve refaha ulaştırmaktır.


· Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür.


· Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden
sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler
kazanmaya devam edeceğiz.

Atatürkün Devletçilik İle İlgili Sözleri

« …Ekonomik siyasetimizin önemli amaçlarından biri de genel çıkarlarımızı doğrudan doğruya ilgilendirecek kurumlar ve ekonomik girişimleri malî ve ilmî gücümüzün elverdiği ölçüde devletleştirmektir. Bu cümleden olarakatatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler topraklarımızın altında terk edilmiş halde duran maden hazinelerini az zamanda işleterekatatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler milletimizin yararına açık bulundurabilmek de bu yöntem ile gerçekleşir… »

01. 03. 1922atatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler T.B.M.M. 3. Toplanma Yılını Açarken.


« …Partimizin takip ettiği programatatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler bir yönden tamamıyla demokratikatatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler halkçı bir program olmakla beraber iktisadî açıdan devletçidir. Bu itibarla partimize dayanmakta olan cumhuriyet hükümetinin bütün açılardan vatandaşların hayatıylaatatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler istikbâliyle ve refahıyla ilgilenmesi doğaldır. Halkımız huy olarak devletçidir kiatatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler her türlü ihtiyacı devletten istemeyi kendisinde bir hak görüyor… »

27. 01. 1931atatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler İzmir’de Fırka Kongresinde Konuşma.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekleratatürkün devlet yönetimi ile ilgili vecizeler Konusuna Benzer Konular

Atatürkün Esaret İle İlgili Sözü


Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

Atatürkün Fen İle İlgili Sözleri


Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ?...

İslamiyet Öncesi Türklerde Toplum Yapısı ve Devlet Yönetimi ..


İslamiyet Öncesi Türklerde Toplum Yapısı ve Devlet Yönetimi Tanrı buyurduğu için,kendim devletli olduğum üçün,kağan oturdum.Kağan oturup aç,fakir...

Atatürkün Devletçilik İle İlgili Sözleri


Atatürkün Devletçilik İle İlgili Sözleri « …Ekonomik siyasetimizin önemli amaçlarından biri de genel çıkarlarımızı doğrudan doğruya ilgilendirecek...

Osmanli'da Devlet Yönetimi


OSMANLI PADISAHLARI Osmanli hânedani, Oguzlarin Kayi boyuna mensuptu. Bu boy, Avsar, Beydili ve Yiva gibi hükümdar çikaran boylardandi. Bir uç...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:27 .