Sponsorlu Bağlantılar:
  Kilden neler yapılır
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Konu Kapatılmıştır
Seçenekler
Alt 29-04-2013, 18:46 #1
Kayıtsız Üye
Misafir

Kilden neler yapılır

Kilden neler yapılır

Görüntüleme:4087, Cevaplar:2

Alt 29-04-2013, 18:58 #2

Melodi.

Düşlem
Ayni soru daha once sorulmus.
https://www.tatliaskim.com/bilene-sor...pilabilir.html Bu linkten yazilan cevaplara bakabilirsiniz.


Alt 29-04-2013, 20:29 #3

Leon

Yönetmen

Hoşgeldiniz, kilden neler yapılacağını Litatia arkadaşımızın verdiği linkte inceleyebilirsiniz. Burayada yazıyoruz burdanda bakabilirsiniz.

KİLİN İŞLENMESİNDE KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

a. Tel: Çamur bloktan bir parçanın kesilmesi için kullanılır.
b. Çivi: Çamurda yuvarlak delikler oymak için kullanılır..
c. Çakı ve Bıçaklar: Çamuru oymak, kesmek ve şekillendirmek için kullanılır.
d. Spatula: Çamuru kazımak ve bloktan kesmek için kullanılır.
e. Testere parçaları: Çamur üzerinde desen oluşturmak için kullanılır.
f. Sünger: Suya batırıp , kilin bazı yerlerini aşındırmak veya cilalı yüzey yapmak için kullanılır.
g. Fırçalar: Süngerle ayni amaç, için kullanılır.
h. Model kalemleri: Çamura şekil vermek için kullanılırlar. Tahtadan , değişik şekillerde yapılır.
i. Altlık: Kilin üzerinde çalışacağı tahta veya sunta parçalarıdır.
j. Plastik örtü: Çalışma uzun sürecekse , kilin nem kaybını önlemek için kullanılır.
k. Alçı kalıp: Kile çukur şekiller verebilmek için kullanılır.
1. Merdane: kili istenilen kalınlıkta plaka halinde şekillendirmek için kullanılır.
m. Plastik torba: kilin kuruması için kullanılır.
ÇAMURUN HAZIRLANMASI
Çamur kuruysa bir tokmakla dövülüp üzerine su dökülerek bir gün bekletilir. Eğer cıvıksa alçı bir kaba konup fazla suyu alçıya emdirilir. Sonra iyice yoğrulur. Yoğrulan çamur mermer bir masa üzerinde masaya vurularak dikdörtgen prizma haline getirilir. laindeki hava kabarcıklarını çıkarmak için telle ikiye ayrılıp hızla birbirine çarpılır. Bu iş1em birkaç defa değişik yönlerde kesilerek tekrarlanır.
Çamurun kıvamına geldiğini anlamak için , çamurdan alınan bir parça çubuk halinde yuvarlanır. Bu çubuk daire şeklinde kıvrıldığında eğer çatlaklar oluşuyorsa çamur kıvamında değildir. Kıvamında olan bir çamurun ele yapışmaması gereklidir

KİLİN ŞEKİLLENDİRİLMESİ
Kil , istenilen her şekle sokulabilen bir malzemedir. Çalışmalara başlamadan önce bir süre çamurla oynayarak olanaklarını tanımanızda yarar vardır.
Kilden kopardığınız küçük parçaları elinizde sıkın , yassıtın , kıvırın , yuvarlayın , üzerine parmak , çivi , vida , kalem bastırın. Küçük küçük çamur şekilleri büyük parçaya yapıştırın. Kilin yeryüzünde en kolay şekillenen malzeme olduğunu göreceksiniz.
SERAMİK FORMLAR YAPIMI
1-LEVHA TEKNİĞİ:
Bir masa üzerine kuru bir bez serilir. Ne kadar kalınlıkta kil plaka yapılmak isteniyorsa , o kalınlıkta iki çıta üzerinde merdane ile çamur açılır veya o kalınlıkta çıtalara oturan teli çekerek çamur levha halinde kesilir. Bezi kullanmamızın iki sebebi vardır. Birincisi çamurun masaya yapışmaması , ikincisi ise plaskayi bir başka yere taşırken parmak izi bırakmamaktır. Kil plaka hazırlanınca yapılacak şeklin kartondan şablonu hazırlanır. Bu şablonlar , yarı yarıya kuru durumdaki plakanın üzerine konarak iğneyle gezilir ve kesilir. Kesilen parçalar hem içten hem de dıştan bulamaç haline getirilmiş kille sıvanarak yapıştırılır ve düzeltilir. Kuruması için üzerine naylon sarılır. Hızlı kuruma veya plakaların çok kuru olması ek yerinden kopma veya çatlamalara sebep olur. Levha tekniğinde , kil plakayı , karton, plastik boru veya tahta kalıp üzerine sararak da şekiller verilebilir. Levha tekniği ile şekillendirilen kutuların üzerine; oyarak , çizerek , küçük kil şekiller ekleyerek veya bastırarak süslemeler yapılır. Bu teknikte , kutu ve şişeler , heykeller , tabaklar , rölyef panolar , masklar ve süs takıları yapılabilir. Levha tekniğinde yuvarlak çanak formlarının yapımında alçıdan hazırlanmış kalıplar kullanılabilir. Bu kalıplar , önce kilden hazırlanıp sonra alçıdan dökülerek yapılabilir. Naylon serili bir tabla üzerinde hazırlanan kil levha bu kalıbın üzerine dikkatle yatırılır. Elle şekillendirilir ve kalıbın şeklini alması sağlanır. Fazlalıklar kesilir. Üzerinde; ekleme , oyma , çizmek ve baskı teknikleri ile süsleme yapılır.İstenirse iki ayrı kalıpta hazırlanan ve şekil olarak birbirini tamamlayan formlar birbirleriyle birleştirilerek bulamaçla tutulur. Çatlamaması için naylon içine konarak uzun sürede kurutulur
2) ÇUBUK TEKNİĞİ
Çok eski zarnanlardan beri bilinen ve uygulanan bir tekniktir. Çubuk tekniği , uygulaması çok kolay ve fazla alet gerektirmeyen bir tekniktir. Tasarım hazırlandıktan sonra , bir mermer masa üzerinde kili avuç içinde yuvarlayarak istenilen kalınlıkta çubuklar hazırlanır. Bu teknikte; vazolar , dekoratif tabaklar ve panolar hazırlanabilir. çubuk tekniğinde kullanılacak çamurun kıvamını çubuklanın daire ve helezon şeklinde sarılmalarında çatlamayacağı kıvamda olmalıdır. Dekoratif pano ve tabak yapımında yüzey düz olacaksa , bir tahta üzerine naylon örtülür. Eğer yüzey içbükey veya dışbükey olacaksa , bir tencerenin veya bir kalıbın içine veya dışına naylon örtülür. Daha sonra çubuklar bu naylonun üzerine yerleştirilir ve ek yerleri iki parmakla sıkıştırılarak yapıştırılır. Sonra üzerlerine bulamaç halinde çamur sürülüp düzeltilir. Kurumanın çok ağır olması için , naylon torba içine konur. Vazo yapımında ise , önce taban hazırlanır. Kil çubuklar bu taban üzerinde döndürülerek vazoya veya çanağa şekil verilir. Çubukların aralıkları iki parmak arasında sıkıştırılır ve bulamaçla sıvanır. Çubuk şekillerin dıştan görünmesi istenirse sadece iç bölümde bu işlem yapılır. Eğer üzerine baskı , kil şekiller ekleme veya çizerek resim çalışılacaksa çubuklar hem içten hem de dıştan bulamaçla sıvanır. Çubuk tekniği ile hazırlanan , dikdörtgen plaka halindeki bir kompozisyonun alçıdan kalıbı alınır ve bu kalıpla çoğaltma yapılarak dikdörtgenler prizması şeklinde içine çiçek saksılarının oturtulacağı dekoratif saksı muhafazaları elde edilebilir,
Çubukla iki şekilde çalışılabilir.
a) Uzun bir çubuğun kendi üzerinde kıvrılarak yapılan çalışma
b) Halkalar yapıp üst üste yerleştirilerek yapılan çalışma
3) DÖKME TEKNİĞİ:
İç içe oturtulduklarında aralarında boş1uk kalan alçı kalıplar hazırlanır. Akışkan hale getirilmiş kil , bu kalıba dökülür. Alçı kalıbın kildeki fazla suyu çekmesi beklenir. Kurumadan kalıptan çıkarılan form üzerine değişik tekniklerle dekor yapılır. Yine naylon içinde ağır ağır kurutulur. Fakat bu teknikle iyi sonuç alınması oldukça zordur.
4) PLASTER TEKNİĞİ:
Üzerinde çukur röfey dekorasyonu olan içbükey bir kalıp içine , küçük küçük çamur topraklar bastırılarak çamurun girinti ve çıkıntılarına iyice intibakı sağlanır. Çamur çıplak elle düzeltilerek , her yerde aynı kalınlıkta olmasına dikkat edilir. Bu teknikte çukur röfey tipi kalıplar kullanılarak panolar da hazırlanabilir
5) TORNA TEKNİĞİ:
Ayakla veya motorla bir dikey mil üzerinde döndürülen tabla üzerine konan kile ıslak el veya parmakla şekil verilen bir tekniktir. Bu teknikle , testi , çömlek , saksı , çanak , vazo ve panolar yapılabilir. Anadolu'nun her yerinde bu teknikle çalışan atölyelere rastlamak mümkündür.

Kilden Maske'nin Uygulaması:

Temiz ve kuru cilt üzerine, göz çevresi ve dudak bölgesi hariç, ince bir tabaka halinde, krem gibi sürülür. 30 dakikayı geçmeyecek şekilde kuruyana kadar beklendikten sonra su ile yıkanır. Haftada 2-3 kez kullanımı önerilir.

Kilden, sadece yüze değil, tüm vücuda ugulanabilir. Cilt, boyun, dekolte bölgesi, kol,sırt, göğüs ve bacaklarda uygulandığında cilt daha pürüzsüz ve diri bir görünüme sahip olur. Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır.

Maske, cilt yüzeyindeki ve gözenek içindeki bakterileri öldürüyor ve cilt üzerindeki aşırı yağlanmayı önlüyor. Cildi tahriş eden yağı ve bunların yağ asitlerini emiyor. Böylece akneyi azaltıyor

Selülitten Kurtulmak İçin; Selülitli bölgeye uygulayıp, 20-30 dakika bekletin. Kilden, fazla yağların atılmasına ve problemli bölgenin pürüzsüzleşmesine yardımcı olur.

Kilden;

Cilde sürüldüğünde kalıntı bırakmaz.
Cilde uygulandığında, saklanmanız gerekmez. Kapı çalarsa rahatlıkla açabilirsiniz. Maske uyguladığınızı sadece bilirsiniz, karşınızdaki fark etmez.
Kullanmadan önce sulandırmanız gerekmez.
Krem gibi cilde uygulanır.
Cilt Kilden’i emer ve beslenir

Uygulama bittikten sonra temizliği çok kolaydır. Suyla yıkayabileceğiniz gibi, ıslak pamukla silerek de temizleyebilirsiniz.

Kilin Faydaları

Cildi güzelleştirmek için kullanabilecek doğal madde çeşitlerinin arasında kil, en etkili olanlardandır. Kilin içerisinde 36 çeşit mineral, vitamin vardır. Çok çeşitli mikro organizmalara karşı aktif olduğu, bilimsel olarak ispatlanmış bir antiseptiktir. Kilin alerjik bir etki yaratma durumu çok ender görüldüğünden temizlik amaçlı ilk tercih edilen maske kil maskesidir

İnsan derisinin mineral özelliği ile kilin mineral özelliği aynı olduğu için cilde çok yararlıdır

Özellikle cilt temizliği için çok yararlıdır. Kirleri, cildin en derin tabakalarından dışarı çıkartabilir, cildi güzelleştirir. Cildin içindeki sıvı mekanizmasını düzenlemeye yardım ederek iyileşmeyi ve yeniden yapılanmayı hızlandırabilir. Antiiltihabik ve analjezik olarak, alerjik reaksiyona sebep olmaz.Kilin cilt bakımında çok yönlü bir madde olduğu yüzyıllardır bilinmektedir. Cildi sıkılaştırır ve besler, toksinleri atar, saçlarda kullanıldığında saçları besler.

Aynı zamanda cilt hastalıkları için de kullanılmaktadır. Kil; pişik, selülit ve ciltteki çeşitli yaralar için de kullanılır. Kilin iyileştirme özellikleri iyi bilinir. Binlerce yıl önce Çinliler, Yunanlılar, Romalılar ve Hindistan yarımadasının eski insanları, mükemmel özelliklerini biliyorlardı ve kili dahili ve harici olarak kullandılar.

Kilden Maske Etkileri;
Kahverengi cilt lekeleri ve kızarıklıkları hafifletme
Ölü hücreleri arındırma
Sivilceleri temizleme
Cildi sıkılaştırma
Ergenlik sivilcelerine karşı mücadele
Cildi besleyici ve gençleştirici etkisinden,
Cildi yağdan arındırır, gözenekleri temizler.
Kan dolaşımını hızlandırır
Saçlara parlaklık verir. Yağlı saç derisini arındırır, kepek oluşumunu önler
Cildinizdeki olumsuz ve stres oluşturacak enerjiyi alıyor.
Ciltteki pürüzleri temizlemenin yanı sıra yağ molekülü olan sebumun üretimini azaltarak cilde yeniden ışıltı kazandırır
Cildin doğal nem dengesini korur
Cildin daha bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlar
Cildi kurutmadan geçmiş sivilcelerin neden olduğu lekeleri düzeltir
Sivilce, egzama, ürtiker, siyah noktalar ve aşırı yağlanma gibi cilt rahatsızlıklarında kullanılmaktadır..
Kırışıklıklara karşı üstün koruma özelliğiyle uzun süreli kullanımda cildin yaşlanmasını geciktirir.
Anti bakteriyel özelliği sayesinde bakterilerin oluşturduğu yaraları temizleyerek cildi yeniler.
Cildinizin güneş ışınlarına karşı daha güçlü olmasını sağlar.


Kilin içerisinde 36 çeşit mineral, vitamin vardır. Özellikle cilt temizliği için çok yararlıdır, cildi güzelleştirir. İnsan derisinin mineral özelliği ile kilin mineral özelliği aynı olduğu için cilde çok yararlıdır. Hatta saçlarda kullanıldığında saçları besler. Kilin alerjik bir etki yaratma durumu çok ender görüldüğünden temizlik amaçlı ilk tercih edilen maske kil maskesidir. Cilt tipine uygun olarak içine çeşitli doğal ürünler katılarak hazırlanabilir .
Kil maskesinin içinde ana ürün olarak fırınlanmış kil ve yosun karışımı vardır. Ek olarak destekleyici, vitamin ve nemlendirici doğal ürünler bulunur. Maskelerinizi kullanmadan en fazla bir gece saklarsanız ve gecikmeden uygulamanız özellikle tavsiye edilmekte... İçindeki ürünler doğal olduğundan ve raf ömrünü uzatmak adına herhangi bir kimyasal bulunmadığından taktir edersiniz ki bozulması muhtemeldir.
Kil Maskesinin Kullanımı :
Öncelikle yüzümüzü cildimize uygun bir temizleme ürünü ile temizleyip yıkıyoruz. Sonrasında hazırlanmış maskeyi ince bir şekilde cilde uyguluyoruz. Göz altlarına ve üstlerine sürmüyoruz. Maskeyi sürme işlemi bittikten sonra mümkünse sırt üstü uzanıyoruz yada kafamızı arkaya doğru yatırıyoruz. Çünkü cildimiz çok hassas olduğundan maskenin ağırlığı ve yer çekimi kanunu yüzünden ciltte sarkma olabilir. Ayrıca maskeyi yıkayana dek konuşmuyor ve mimik yapmıyoruz, çünkü bu tarz maskelerde çatlama olduğunda ciltte iz kalma durumu yaşanabilir. Maske tamamen kurumadan , kenarları beyazlaşmaya başladığında ve elinizi maskeye sürdüğünüzde elinize yapışmayacak halde geldiğinde duru su ile yıkıyoruz. Sonrasında ise yine cildimize uygun bir nemlendirici sürüyoruz.
Bunları unutmayın!
- Kili nereden alırsanız alın aldıktan sonra bir tepsiye koyarak muhakkak 250°C-300°C de fırınlayın.
- Yeşil kil daha yağlı olduğu için cilt için daha besleyicidir.
- Kili kesinlikle kalitesiz plastik ve sabun ile temas ettirmeyin. Sabun ile kil birleştiğinde bakteri oluşturur.
- Kili toz haline getirmek için bir cam kaseye kili koyup üzerini geçecek şekilde su koyun, kil dibe çökecektir. Suyu süzüp kili fırına verdiğinizde toz haline gelecektir.
- Hangi maskeyi yapacaksanız yapın, muhakkak cildiniz temiz olmalıdır.


Konu Kapatılmıştır


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerKilden neler yapılır Konusuna Benzer Konular

1 Muz iLe NeLer YapıLır..


Çekmeceden Neler Yapılır


Evinizde eskiyen dolapları atmaya karar verdiyseniz, çekmecelerini saklayın. Çekmecelerden neler yapılabildiğine inanamayacaksınız! Çekmeceden...

Bir yapraktan neler yapılır


A4 İle Neler Yapılır?


Bir yapraktan neler yapılır.???

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:47 .