Güzel söz, suyun bile kimyasını değiştiriyor

#1
Güzel söz suyun bile kimyasını değiştiriyor

Atalarımızın "tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır" özdeyişi su kristalleri üzerinde yapılan bir araştırmayla ispatlandı. Bursa'da çevre kirliliği ve küresel ısınma ile ilgili bir gösteriye imza atan ilköğretim öğrencileri "sevgi takdir ve teşekkür" sözcükleri dinletilen şişelerdeki su kristallerinin çok simetrik ve güzel olduğunu kin ve nefret sesleri dinletilen kristallerin ise tanınamayacak kadar dağınık olduğunu slayt gösterisiyle ortaya koydu.

Nilüfer Belediyesi Yerel Gündem 21 ve Nilüfer'de yer alan ilköğretim okullarının işbirliğiyle gerçekleştirilen ''Bursa'da Çevre Kirliliği ve Küresel Isınma'' konulu etkinlik Konak Kültür Merkezi'ni dolduran izleyiciler tarafından ilgiyle izlendi.

Öğrencilerin toprak su hava elektromanyetik alan görüntü ve ses kirliliği hakkındaki fikirlerini tiyatro oyunu film gösterimi ve panel yaparak büyüklerine aktardığı etkinlikte öğrencilerin çevre konusundaki hassasiyeti büyüklerin takdirini topladı. Farklı okullardan öğrencilerin geri dönüşüm çevre ve toprak kirliliğini gösteriyle anlattıkları etkinlikte Hacivat-Karagöz pamuk prenses gibi karakterler gaz maskeli davulcular dikkat çekti.

Kültür Okulları öğrencileri ise suyun insan hayatındaki önemine bir sunum ile dikkat çekti. Japonya'da yapılan bir araştırmaya yer veren öğrenciler su kristallerinin insan sözcüklerinden nasıl etkilendiğini slayt gösterisiyle anlattı. Yapılan araştırmaya göre sevgi sözcüklerinin su kristallerini güzelleştirdiği kötü sözler ve seslerin ise kristallerin yapısını bozduğu ortaya çıktı. Okul öğrencilerinden İrem Alara Uğtur bazı sevgi ve nefret kelimelerinin kasete kaydedilerek cam şişelere gece boyunca
dinletildiğini deney sonunda sevgi takdir ve teşekkür sözcükleri dinletilen şişelerdeki su kristallerinin çok simetrik ve güzel olduğunu kin ve nefret sesleri dinletilen kristallerin ise tanınamayacak kadar dağınık olduğunun belgelendiğini söyledi.

Sunumun içilen suların ne kadar güvenli olduğunu sorgulayan bölümünde ise okul öğrencileri Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'e bir bardak su ikram ederek suların güvenilirliğine dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir


#2
Değişik.
Teşekkürler.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 21:40 .