Sponsorlu Bağlantılar:
  Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 04-08-2009, 21:36 #1

Ottoman Empire

Osmanlı İmparatorluğu

Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?

Küllî irade Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir? sonsuz işleri birlikte dileyebilen ilâhî iradedir. Cüz’i irade ise bir anda ancak bir şey dileyebilenKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? iki şeye birlikte taallûk edemeyen insan iradesidir.

İnsan bedeninde yüz trilyon kadar hücre olduğu söyleniyor. Her hücrenin de nice fonksiyonları var. İnsanKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? bir anda iki şey irade edemezkenKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? bedenindeki bu sayısız faaliyetleri nasıl izah edecektir? Demek kiKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? insan kendine malik değil. O bir kuldur. BedeniKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? küllî bir irade ile tanzim ve idare ediliyor.

Gafletten kurtulup gerçeği bulan bahtiyar kullar ise şöyle düşünürler: “Madem kiKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? hiçbir organımKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? hiçbir hücrem başıboş değilKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? öyle ise ben de başıboş olamam! İç âlemimde cereyan eden bütün işler hikmetli ve faydalı. O halde benKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? irademi doğru kullanarak ne dünyama ne de âhiretime fayda sağlamayan boş işlerin peşinde koşmamalıyım. Bedenimdeki her hücreKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? semadaki her yıldız ve kâinattaki her sistem küllî bir irade ile hareket ettiklerine göreKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? ben de cüz’i irademi o küllî iradeye uygun olarak kullanmalıyım. Kulluk görevimi aksatmamalıKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? ibadetimi eksiksiz yerine getirmeliyim. ”

SonraKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? düşüncesini genelleştirir: Ben kendi iç âlemime karışamadığım gibiKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? ağaç da kendi içinde işleyen fabrikanın gerçek sahibi değil. Ve o tezgahın muntazam çalışması onun kendi hüneri değil. Şu ağacı elmaKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? bunu da armut verecek şekilde programlayan bir hikmetKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? bir kudretKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? bir ilim var. Ve yineKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? ben kan nehrimde akan alyuvarlardan ve akyuvarlardan habersiz olduğum gibiKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? deniz de içindeki balıklardan habersiz. Sema da yıldızlarını tanımıyor. Saçımı kendim yapmadığım gibiKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? ağaçlar da yapraklarını kendileri takmıyorlar. OrmanlarKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? dağın hüneri değil. Güneş de gezegenlerine sahip çıkamaz.

İşte kâinatta meydana gelen bu sonsuz işlerKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? birlikte nazara alındığındaKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? küllî ve mutlak bir iradeyi açıkça gösterirler.

Şöyle bir düşünelim: Bu âlemde birbirinden farklı ne kadar çok fiil birlikte icra ediliyor! Her anKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? mikroplar âlemindenKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? bakterilerdenKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? al ve akyuvarlardanKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? böceklerdenKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? kuşlaraKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? insanlara varıncaya kadar nice canlılar ölümü birlikte tadıyorlar. Onların yerleri iseKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? boş kalmıyor. Bir o kadarKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? hatta daha fazla varlık dünya ile tanışıyor.

Yine sayısını bilemeyeceğimiz kadar çok canlı hastalanırkenKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? aynı anda bir o kadarı da şifâ buluyor. Niceleri izzete doğru tırmanırkenKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? niceleri de zillete düşüyolar.

Kimileri henüz yemeklerini yerkenKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? başkaları açlığa yaklaşıyorlar. Her biri bir ilâhî ismin tecellisini gösteren böyle sonsuz ve birbirinden farklıKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? hatta çoğu zaman birbirine zıt fiilleri birlikte icra etmekKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? ancak küllî bir iradenin işidir.

İşte insan o cüz’i iradesini ölçü tutarak ve onun aczineKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? noksanlığına bakarak bu sonsuz icraatları hayret ve hayranlıkla düşünür; imanı kemâle erer.

Görüntüleme:5767, Cevaplar:1

Alt 05-08-2009, 19:12 #2

Oº¨`• güL •´¨ºO

İnsandemosu

teşekkürler (:


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerKüllî irade ve cüz’i irade ne demektir? Konusuna Benzer Konular

İrâde-i Külliyye:


Güneş, ay, yıldızlar, bulut, yağmur, rüzgâr ve tabiattaki bütün kuvvetler Allahü teâlânın İr âde-i külliyyesinin emrindedir.

"Özgür irade hakim olmalı"


"Özgür irade hakim olmalı" Galatasaray Kulübü'nün başkan adaylarından Turgay Kıran, özgür iradenin hakim olacağı bir genel kurul yaşamayı umduğunu...

Kader Ve İrade Meselesi


Kader İle İrâde Birbirine Zıt Değildir Esas itibarıyla, insan irâdesiyle kader arasında bir zıddiyet ve münâfât yoktur. İnsan irâdesiyle...

Küllî irade ve cüz’i irade ne demektir?


Küllî irade , sonsuz işleri birlikte dileyebilen ilâhî iradedir. Cüz’i irade ise bir anda ancak bir şey dileyebilen, iki şeye birlikte taallûk...

İrade İster.(siğaraya son)


siğarayı bırakın kendinizi sewmiyorsanız sizin için üzülecek sewdiklerinizi düşünün :kalp:
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:00 .