Sponsorlu Bağlantılar:
  Edimsel Koşullanma Nedir?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 06-08-2009, 17:16 #1

tuğsecan

ÇiMeN GöZLü DeLi KıS

Edimsel Koşullanma Nedir?

Edimsel Koşullanma Klasik koşullanma yoluyla öğrenmeyi sağlamak içinEdimsel Koşullanma Nedir? yapılan bir davranışa neden olan uyarıcının bilinmesi gerekir. Oysa insan davranışlarına neden olan uyarıcıları her zaman tahmin etmek mümkün değildir. İnsanlar çevrelerinde bulunan çeşitli nesnelerle etkileşim kurarak farklı davranışlarda bulunurlar.

Thorndike'ın çalışmalarından hareket eden SkinnerEdimsel Koşullanma Nedir? organizmanın davranışlarını uyarıcılara karşı gösterilen otomatik bir tepki olmaktan çok kasıtlı olarak yapılan hareketler olarak kabul etmektedir. İnsanların karmaşık uyarıcı durumlarla karşılaştıklarında gösterdikleri davranışlara operant (edim) adı veren SkinnerEdimsel Koşullanma Nedir? bu operantlarınEdimsel Koşullanma Nedir? onları izleyen sonuçlardan etkilendiğini ileri sürmektedir.

Organizmayı olumlu bir sonuca götüren davranışlar kalıcı olur. Diğer bir deyişleEdimsel Koşullanma Nedir? insanlar davranışları sonucu olumlu bir durumla karşılaştıklarındaEdimsel Koşullanma Nedir? o davranışın tekrarlanma olasılığı artar. Davranıştan sonra gelen bu olumlu sonuçlara pekiştirme denir. Skinner'in çalışması Operant Koşullanma olarak bilinmektedir

Edimsel davranış: Bilinen bir uyarıcı tarafından oluşturulmaz; organizma tarafından ortaya konur ve sonuçları tarafından kontrol edilir.

· Klasik koşullanmada önce uyaran vardır ve organizma ona tepki gösterir. (U-T)

· Edimsel davranışta önce tepki yapılır sonra tepkinin doğurduğu uyarıcı gelir. (T-U)

Davranış sonucunda organizmanın hoşuna giden bir durum ortaya çıkar. Örneğin yeni aldığınız bir kazağı giydiğiniz zaman arkadaşlarınız "Kazağın çok güzelEdimsel Koşullanma Nedir? sana çok yakışmış" derseEdimsel Koşullanma Nedir? o kazağı giyme davranışınız devam eder. Davranışın sonucunda organizmanın hoşuna gitmeyen bir durum ortaya çıkar. Yeni kazağınızı giydiğiniz gün değer verdiğiniz bir arkadaşınız size yakışmadığını söylerseEdimsel Koşullanma Nedir? o kazağı giymek istemezsiniz.

Skinner'e göre bir davranışın sonucuEdimsel Koşullanma Nedir? organizma için hoşa gidenEdimsel Koşullanma Nedir? olumlu bir durum yaratıyorsaEdimsel Koşullanma Nedir? o davranışın tekrar ortaya çıkma olasılığı artar. Davranışın arkasından olumlu uyarıcı verilerek yapılan koşullamaya edimsel koşullama denir.

Bu tür koşullamadaEdimsel Koşullanma Nedir? davranışı izleyen ve organizma üzerinde hoşa gidici bir etki yaratarakEdimsel Koşullanma Nedir? davranışın (edimin) ortaya çıkma olasılığını artıran uyarıcılara pekiştireç denir. Diğer bir deyişle pekiştirilen davranış öğrenilir. Bir davranışın arkasından gelen ve organizma için hoşa gitmeyen bir durum yaratan uyarıcılar ise cezadır. Ceza davranışı zayıflatır ya da belirli bir süre için durdurur.

Pekiştireçler olumlu ve olumsuz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bir davranışEdimsel Koşullanma Nedir? organizmanın hoşuna gidecek bir uyarıcının doğrudan verilmesi ile pekiştiriliyorsaEdimsel Koşullanma Nedir? buna olumlu pekiştirme denir. Sınıfta bir soruyu doğru cevaplandıran öğrenciye yaşına göreEdimsel Koşullanma Nedir? aferin denmesiEdimsel Koşullanma Nedir? başının okşanmasıEdimsel Koşullanma Nedir? (+) puan verilmesiEdimsel Koşullanma Nedir? gülümsenerek onaylanması birer olumlu pekiştirmedir. Organizma hoş olmayan bir durumdan kurtarılarak da davranış pekiştirilebilir. Bu tür pekiştirmeye olumsuz pekiştirme denir.

Bir öğrenci evindeki aile kavgalarındanEdimsel Koşullanma Nedir? sorunlarından kaçmak için okula geliyorsaEdimsel Koşullanma Nedir? okul bu öğrenci için olumsuz pekiştireçtir. Çünkü öğrenci okula gelerek kendisine acı veren sorunlardan kurtulmakta ve rahat etmektedir. Hem olumlu hem de olumsuz pekiştirme organizmanın hoşuna giden bir etki yaratır ve davranışın tekrar ortaya çıkma olasılığını artırır. Pekiştireçler yoluyla birey istendik ve istenmedik davranışlar öğrenebilir. Bu nedenle pekiştireçler çok dikkatli kullanılmalı ve doğru davranışlar pekiştirilmelidir.

Yapılan bir davranışın sonucundaEdimsel Koşullanma Nedir? organizma için olumsuz bir durum yaratan uyarıcılara ceza denir. Ceza da pekiştireç gibi iki türlüdür. Birinci tip cezada davranışın arkasından olumsuz uyarıcı doğrudan doğruya verilir. Çocuğun yaptığı bir davranış nedeniyle dövülmesiEdimsel Koşullanma Nedir? azarlanması... İkinci tür cezada ise ortamda bulunan olumlu bir uyarıcı ortamdan çekilerekEdimsel Koşullanma Nedir? organizma için olumsuz bir durum yaratılır. Teneffüse çıkmayı yasaklamaEdimsel Koşullanma Nedir? arkadaşlarından ayırma...

Pekiştireç davranışı güçlendirirkenEdimsel Koşullanma Nedir? ceza zayıflatır ya da belirli bir süre için durdurur. Ceza davranışı kısa zamanda durdurduğu ve uygulaması kolay olduğu için öğretmenler ve ebeveynler tarafından sıkça kullanılmaktadır. CezaEdimsel Koşullanma Nedir? istenmedik davranışların bastırılmasında etkili olabilir. Ancak davranış değişikliğine neden olmaz. Diğer bir deyişle istenmedik bir davranışı istendik yönde değiştirmez.

Cezanın diğer bir olumsuz yönü ise saldırgan davranışlara neden olmasıdır. Olumsuz pekiştirme ile cezaEdimsel Koşullanma Nedir? çoğu zaman karıştırılmakta birinin yerine kullanılmaktadır. OysaEdimsel Koşullanma Nedir? olumsuz pekiştirmedeEdimsel Koşullanma Nedir? olumsuz pekiştireçler ortamdan çıkartılırkenEdimsel Koşullanma Nedir? cezada olumsuz pekiştireçler ortama konur. Olumsuz pekiştirmedeEdimsel Koşullanma Nedir? davranışın tekrar edilme olasılığı artarkenEdimsel Koşullanma Nedir? cezaEdimsel Koşullanma Nedir? davranışı durdurur.


Görüntüleme:2330, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerEdimsel Koşullanma Nedir? Konusuna Benzer Konular

Edimsel Nedir?


sıfat, felsefe Edim niteliğinde olan, gerçek olarak var olan, fiilî, aktüel, gizli ve tasarımlı karşıtı: "Bir mermer kütlesinde bir...

Ana Dil-Lehçe-Şive-Ağız Nedir? Dil Nedir?


Dil Nedir? Bir sesli işaretler sistemi olan dil, aynı toplulukta yaşayan veya aynı milletten olan insanların anlaşabilmelerini sağlayan en...

Nedir özlenen? Bir zamanlar deyince aklımıza gelen nedir?.


Nedir özlenen? Bir zamanlar deyince aklımıza gelen nedir? Hangi anı tekrar yaşamak isteriz? O zamanlar farkında olmadığımız ama şu an olmasını...

Gebelik Zehirlenmesi Nedir - Pre-eklampsi Nedir


Gebelik zehirlenmesi bebek bekleyen annelerde özellikle ilk gebeliklerde görülür. Gerek annenin gerekse bebeğin yaşamını tehlikeye düşürmemek için...

Umut her an bizimledir keder nedir korku nedir bilmiyoruz!!! sizce öylemi???


Umut her an bizimledir keder nedir korku nedir bilmiyoruz!!! Arkadaslar sizce öylemi????
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:45 .