Sponsorlu Bağlantılar:
  Slayt Nasıl Yapılır?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 23-06-2007, 15:33 #1

AgREgA

Deneyimli

Slayt Nasıl Yapılır?

Kendinize Özgü Bir Slayt Yapmak İçin;

Aşağıdaki işlemleri sırayla yaparsanız sizinde slaytınız olmuş olur.


Öncelikle elinizde şiir ve bu şiire uygun manzaralar ve müzik olması gerekiyor. Slaytınıza müzik ekliyecekseniz müziğiniz kesinlikle wav uzantılı olmalıdır eğer mp3 uzantılı bir müzik ise bunu wav'e çevirmeniz gerekiyor. Ben "Adope Audition" Proğramı ile mp3 leri wav'e çevirip slaytıma öiyle ekliyorum.

1 - Power Point; proğramınızı açıyorsunuz programın içinde mausunuzun sagına tıklıyorsunuz ve arka planı tıklıyorsunuz daha sonra imlece tıklıyorsunuz ve dolgu efeklerini seçiyorsunuz, üstten 4. sıradan resimi tıklıyorsunuz alttaki resmi seç butonuna basıyorsunuz ve daha önce seçtiğiniz ve bilgisayarınıza kayıt ettiğiniz manzaraya ulaşıyorsunuz, resmin üzerine tıklıyorsunuz ve ekle buutonuna basıyorsunuz yukarıda sağda tamamı tıklıyorsunuz uygula seçeneğine tıklarsanız o sayfaya resim yerleşiyor yok tümüne uygulaya tıklarsanız tüm slayt sayfalarına bu resim otomak işlenecektir. Böylelikle ilk sayfayı yapmış oldunuz.

2 - İkinci Sayfayı Oluşturmak; İkinci ve daha sonraki sayfaları oluşturmak için yukarıda ekle menüsünü tıklıyorsunuz otomatik olarak ikinci sayfanız oluşuyor, Eger slaytınız bir kaç sayfa olacaksa aynı işlemi tekrarlıyarak istediğiniz kadar sayfa oluşturabilirsiniz. Yine bunlara resim ekliyeceğiniz zaman yukarıda anlatıldığı gibi,
programın içinde mausunuzun sagına tıklıyorsunuz ve arka planı tıklıyorsunuz daha sonra imlece tıklıyorsunuz ve dolgu efeklerini seçiyorsunuz, üstten 4. sıradan resimi tıklıyorsunuz alttaki resmi seç butonuna basıyorsunuz ve daha önce seçtiğiniz ve bilgisayarınıza kayıt ettiğiniz manzaraya ulaşıyorsunuz, resmin üzerine tıklıyorsunuz ve ekle buutonuna basıyorsunuz yukarıda sağda tamamı tıklıyorsunuz manzaranız pps sayfasına yerleşmiş oluyor.

3 - Manzara Üstüne Şiir Yazmak; Bunun için altta kare içerisinde A işareti bulunan Metin Kutusunu seçip manzaranın üstüne tıklamanız yeterli daha sonra istediğiniz şiiri klavyenizden yazabilirsiniz.

4 - Yazınıza Hareket Verme; Yazdığınız şiirin her satırına hareket vermelisiniz bunun için şiirinizin satırını mausunuz ile karartın ve sağa basarak özel animasyonu seçin sağ üst tarafta oluşan efekt seç butonuna basın ve istediğiniz hareketi tıklayın böylelikle yazdığınız satır slayt başladığı zaman hareketli gelecektir. Bazı sözlerin vurgulu olması içinde metin kutusunun yanındaki Wordart Ekle menüsünü seçin ve yazınızı yazın daha sonra yine buna aynı şekilde özel animasyondan istediğiniz hareketi verin.

5 - Slayt Geçişi ; Oluşturduğunuz sayfaların daha güzel gelmesi için yukarıdan slayt gösterisini tıklayın onun altında bulunan slayt geçişini tıklayın her sayfa için yukarı sağdaki seçili slaytlara uygula bölümünden her hangi birini tıklayın. Böylelikle her sayfanız daha özel bir görünüm ile gelecektir.

6 - Geçişi Değiştir; Seçili slaytlara uygula bölümünün hemen altındaki geçişi değiştir bölümünün altındaki birinci imlecten slayt hızını ayarlıyabilirsiniz. Ses bölümünden ise her satırınıza ses efekti verebilirsiniz.

7 - Müzik Ekleme; Slaytınıza müzik eklemek için yine aynı ses bölümünün imlecine tıklayıp asansör ile en alta iniyorsunuz ve diger sesleri tıklıyorsunuz. Bu sizi otomatik olarak daha önce bilgisayarınıza kayıt ettiğiniz wav uzantılı müziğe göntürecektir. Bunu slaytın ilk sayfasında yapmanız gerekiyor. Müziği seçip tıkladığınız zaman müzik slaytınızın ilk sayfasına otomatik olarak yerleşecektir. İkinci ve üçüncü sayfalarınızda ses yok menüsünü işaretlemelisiniz ki müziğiniz slayt ile başlasın ve sonuna kadar devam etsin.

8 - Zamanlama Provası; Slaytın estetiği önemli slayt müzik ile başlamalı müzik bittiği zaman bitmeli bunun için slayt gösterisini tıklayıp ordan zamanlama provasını seçin ve slaytınızın müziği başlayacaktır sol köşede de zaman sayacını göreceksiniz onu bir kere dinlemelisiniz ki müziğinizin kaç dakika sürdüğünü görebileseniz daha sonra bunu da kaç sayfa slayt yaptıysanız ona bölmelisiniz örneğin müzik 4 dakika ise slaytınız 4 sayfa ise her bir sayfaya 1 dakika verin.

9 - Slaytın Otomatik Tekrar Başlaması; Bunun için yukarıdaki slayt gösterisi bölümünü seçin ve gösteri ayarla bölümünü aç seçenekleri göster menüsünden
Esc karakterine kadar sürekli döngü seçeneğini işaretlediğiniz zaman slaytınız bittiği zaman otomatik tekrar başlayacaktır. Bu sebeple son sayfanıza 15 saniye daha fazla zaman bırakın.

10 - Şifrelendirme; Slaytınızın kalıcı kalıp değişikliğe uğramaması için şifre vermeniz gerekli bunun için slayt yapımı bittikten sonra araçlar bölümüne gelin güvenlik seçeneklerini tıklayın karşınıza açma provası ve değiştirilecek parola çıkacak siz bu ikinci menüye değiştirilecek paroloya istediğniz şifreyi verin ve tamamı tıklayın aynı şifreyi tekrar yazın ve tamamı tıklayın daha sonra farklı kaydete gelip slaytınıza bir ad verdikten sonra power point gösterisi olarak kaydettiğiniz zaman size özgü ve sizin şifrenize bağlı slayt oluşmuş olacaktır.

Şifreli slaytlar her bilgisayarda açılamıyor ama en azından garantili size özgü oluyor.

-ALINTI-

Görüntüleme:13589, Cevaplar:4

Alt 23-06-2007, 15:36 #2

''^BuRcU^''

Aktif Üye

ben bunu okudum ama pek birşey anlamadım resimli anlatım olursa sanırım dhaa cabuk anlayabilirim

mümkün mü ?


Alt 23-06-2007, 15:54 #3

AgREgA

Deneyimli
Alıntı:
ben bunu okudum ama pek birşey anlamadım resimli anlatım olursa sanırım dhaa cabuk anlayabilirim

mümkün mü ?
değil. . . bir yandan okuyup bir yandan da yapmaya çalışırsanız belki daha verimli olur.. ama resimli anlatım amğlesef mevcut değil. . bende yazıyı alıntı yaptım zaten. .


Alt 23-06-2007, 16:14 #4

''^BuRcU^''

Aktif Üye

bende sizin dediğniiz gibi deneyeyim o zaman bakalım umarım basarırım

teşekkürler


Alt 24-06-2007, 10:16 #5

Cadı-Kız

Azimli Üye
SaqoL..

BilqiLeri payLaştıqn için


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerSlayt Nasıl Yapılır? Konusuna Benzer Konular

PSD nasıl yapılır ve nasıl eklenir


Slaytube.com - Slayt - Slaytlar - Slayt indir - Slayt izle


Slayt Slaytube.com Türkiyenin en büyük slayt paylaşım sitesidir. Bünyesinde binlerce slayt bulundurmaktadır. Bu slaytlar tamamen ücretsizdir. Bu...

Mum nasıl yapılır?


Kalıplı Mumlar Yapma Kalıplı mumlar her şekilde ve her boyda yapılabilir. Burada, kalıptan çıkarılan bir mum gösterilmektedir. Kap içi mumu da...

arkadaşlar slayt nasıl yapılır yardımcı olurmusunuzz


arkadaşlar ben slayt gösterisi yapmak istiyorum ama bi türlü beceremesim :( bana bunu reimli ve ayrıntılı biçimde anlatırmısınz

mp3 nasıl waw yapılır


arkadaslar yardım eder misiniz.bana edip akbayramın sen benden gittin gideli adlı şarkısının waw formatından olanı lazım :agla:
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 19:50 .