Sponsorlu Bağlantılar:
  Radyasyon Ve Etkileri..
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 06-07-2007, 12:58 #1

CilekliCeCreaM

Forumun Tiryakisi

Radyasyon Ve Etkileri..

Radyasyon Nedir ve insanlara etkisi nelerdir?

Teknolojideki çok hızlı gelişmeler sonucu üretilen çeşitli elektronik cihazların (TV, radyo, bilgisayar ve röntgen, tomografi vb. tıbbi cihazlar) yaygınlaşması ile meydana gelen radyasyonun elektromanyetik kirliliğe yol açtığı anlaşılmıştır.

Radyasyon, elektromanyetik dalgalar veya parçacıklar biçimindeki enerji emisyonu (yayımı) ya da aktarımıdır. Bilindiği gibi maddenin temel yapısını atomlar meydana getirir. Atom ise, proton ve nötronlardan oluşan bir çekirdek ile bunun çevresinde dönmekte olan elektronlardan oluşmaktadır.

Herhangi bir maddenin atom çekirdeğindeki nötronların sayısı, proton sayısına göre oldukça fazla ise; bu tür maddeler kararsız bir yapı göstermekte ve çekirdeğindeki nötronlar alfa, beta, gama gibi çeşitli ışınlar yaymak suretiyle parçalanmaktadırlar. Çevresine bu şekilde ışın saçarak parçalanan maddelere "radyoaktif madde", çevreye yayılan alfa, beta ve gama gibi ışınlara ise "radyasyon" adı verilmektedir..Radyasyonun Zararları

X ışınları, ultraviyole ışınlar, görülebilen ışınlar, kızıl ötesi ışınlar, mikro dalgalar, radyo dalgaları ve manyetik alanlar, elektromanyetik spektrumun parçalarıdır. Elektromanyetik parçaları, frekans ve dalga boyları ile tanımlanır. Ultraviyole ve X ışınları çok yüksek frekanslarda olduğundan, elektromanyetik parçalar kimyasal bağları kırabilecek enerjiye sahiptir. Bu bağların kırılması iyonlaşma diye tanımlanır.

İyonlaşabilen elektromanyetik radyasyonları, hücrenin genetik materyali olan DNA'yı parçalayabilecek kadar enerji taşımaktadır. DNA'nın zarar görmesi ise hücreleri öldürmektedir. Bunun sonucunda doku zarar görür. DNA'da çok az bir zedelenme, kansere yol açabilecek kalıcı değişikliklere sebep olur.

Maden işletme yataklarında, doğal su kaynakları içerisinde ve toprakta; gerek insan faaliyetleri sonucu, gerekse doğal olarak bulunan radyoaktif maddeler besin zincirine (bitkilere) girerek, oradan da hayvan ve insanlara geçmek suretiyle ölümle sonuçlanan çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır.

Radyoaktif kirleticiler özellikle insan, hayvan ve bitki sağlığına olumsuz etkiler yaparak çevreyi ve ekolojik dengeyi bozmaktadır. Ayrıca radyasyon, canlılarda genetik değişikliklere de yol açmaktadır. Radyasyonun etkisi; cins, yaş ve organa göre değişmektedir. Çocuklar ve büyüme çağındaki gençler ile özellikle göz en fazla etkilenen organ olup; görme zayıflığı, katarakt ve göz uyumunun yavaşlamasına sebep olmaktadır. Deri ise, radyasyona karşı daha dayanıklıdır.

Radyasyonun zararları genellikle zamanla ortaya çıkan bir etki olup, ani etki ancak atom bombalarının yol açtığı ölümler ve yüksek radyasyondaki yanmalar şeklinde kendini göstermektedir.

Geçmişte yapılan nükleer silah denemelerinden dolayı radyoaktif maddelerle yüklenmiş toz bulutları, atmosferin yüksek tabakalarına ve stratosfere yerleşerek, radyoaktif yağışlar halinde yavaş yavaş yeryüzüne inmekte ve çevrenin, özellikle yüzeysel suların kirlenmesine sebep olmaktadır. 1960'lı yıllarda en yüksek seviyeye çıkmış olan radyoaktif yağışlarda, nükleer silah denemelerinin havada yapılmasının yasaklanması sonucu, 1970'li yıllardan sonra azalma görülmüştür.

Çevre sorunları sınır tanımaksızın artmakta ve çeşitli kirleticiler kilometrelerce uzaklara taşınarak etki gösterebilmektedir. Örneğin; Çernobil kazası nedeni ile yayılan radyoaktif atıkların, toprak ürünlerinde yol açtığı kirlilik bilinmektedir. Çernobil reaktöründe oluşan kazada, doğrudan etki sonucu 30'dan fazla insan hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmış, sakatlanmış ve hastalanmıştır. Binlerce insan ise belirtileri sonradan çıkacak olan genetik etkilerle, nesilden nesile geçebilecek kalıcı izler taşımaktadır. Çernobil'deki kaza sebebiyle atmosfere karışan radyoaktif maddelerin, atmosferik hareketlerle: uzaklara taşınmasıyla, düştükleri yerlerde radyasyona sebep olmuştur. Bu olaydan en çok ülkemizin Çernobil'e yakın olan Karadeniz Bölgesi'nin etkilendiği tespit edilmiştir.

Görüntüleme:6449, Cevaplar:6

Alt 06-07-2007, 13:10 #2

nisairem

Foruma Alışıyor
Cnm bunları bizimle paylaştığın için saol


Alt 06-07-2007, 15:13 #3

BahadiReM

Tam1tatLıAşık

paylaşım için tşkler


Alt 07-07-2007, 12:40 #4

AgREgA

Deneyimli
Bunlar gerçekten çok güzel bilgiler bebeğim. . Benim bu konuda ne akdar meraklı olduğumu bildiğin için bunu ne kadr içten söylediğimi anlarsın Evet mağlesef Radyasyon en yalıtılmış tanımı ile böyle bi şey. . İyi yanı yok mu? elbette var. . ama geçmişte kaldı. . Radyasyonun tek iyi yanı ucuz mağliyetle ÇOK YÜKSEK oranda enerji elde etmekti. . ama dedim ya çok geçmişte kaldı. . Çünkü tehlikesi kazandırdığı enerjinin ÇOK ilerisinde. . En güzel örneklerinden biri yazının sonlarına doğru anlatılan Çernobil FACİASI. . Ukraynanın Çernobil kentinde yaşanan bu kazanın üzerinden 21 yıl geçti ve hala şehre değil girmek yaklaşmak bile askeri yöntemlerle engelleniyor. . özel izin ve kıyafetlerle sadece bir kaç saat kalınmasına izin veriliyor.. bundan fazla kalan insanlara ise "çıkmanıza gerek yok orda kalın. . Çünkü siz artık ölüsünüz" diyorlar. .Çernobil yakın zaman olduğu için orda etkilerin bu kadar çok olması normal diyebilinir (ki saçmalıktır bu) Çernobilin dışında verilebilecek en güzel örneklerden ikisi Hroşima ve Nagazaki insanlık ayıplarıdır. . bombaların atıldığı yerlere hala yaklaşılamıyor yakınlarında ot bile büyümüyor. .
Radyasyon Gücü insanlığın bulduğu en muhteşem ve bi o kadarda en KORKUNÇ şeydi. . Bu enerjiyi iyiye kullanmak bile çok zorken insalık birde bunu savaş teknolojisine soktu. .
VE ŞİMDİ ARKADAŞLAR!! ÖNMLİ OLAN ŞU!! HAYATINI YAŞAYIP ARTIK EMEKLİLİĞİNİ YAŞAN İNSANLARIN UMURUNDA OLUCAK BİR ŞEY DEĞİLDİR RADYASYON TEHLİKESİ!! UMURUNDA OLASI GEREKEN KİŞİLER BİZLERİZ!! YANİ GENÇ NESİL!!! VE GUN ZATEN 21 YIL ÖNCESİNDEN MAHFOLMAYA RAMAK KALAN, ÇOK AZ ZARARLA KURTULAN KARADENİ BÖLGESİNDE, SAMSUN İLİNE RADYO AKTİF ENERJİ SANTRALİ KURULUYOR!!! BU BOMBAYI BİZİM BAŞIMIZA KURUYORLAR!! UYUMAYIN VE BUNU YAPANLARA CEVABINIZI VERİN!! CEVAP GÜNÜ GELİYOR ARKADAŞLAR AZ KALDI!! 22 TEMMUZDA BUNA CEVAP VERME ZAMANINIZ GELİYOR!! GELECEĞİNİZİ BU BOMBAYA YAKIT YAPMALARINA İZİN VERMEYİN!!!


Alt 07-07-2007, 12:43 #5

ayşee

Foruma Isınan Üye

paylaşım için teşekkürler canım


Alt 07-07-2007, 20:25 #6

(+PeriLiçeM+)

##MuSMuTLu##

teşekkürler


Alt 07-07-2007, 21:23 #7

LeKaS

Yasaklı Üye
en büyük zarar konuşmak


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerRadyasyon Ve Etkileri.. Konusuna Benzer Konular

RADYASYON NEDİR ?


HAZIRLAYAN: Uzm.Dr.Kamuran Kuş Radyasyon, elektromanyetik...

Radyasyon bulutları Türkiye'de


Japonya'da Fukuşima Daiçi Nükleer Santralı'ndan sızan radyasyon, dün Ege'den Türkiye'ye girdi. Radyasyon yüklü bulutlar 3 Nisan'a kadar ...

Radyasyon hakkında az bilinenler


İnsanlar yeryüzünde var oldukları günden bu yana radyasyonla birlikte yaşıyor, doğal ve yapay yollardan radyasyona maruz kalıyor. Radyasyon doğal...

Radyasyon Ve Sağlığımız


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Kurtman, radyasyon konusunda bilinen korkuları...

Radyasyon


insanı geberten en kötü ihtimalle sakat bırakan zararlıı şey..
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:57 .