fen liseleri(TANITIM)

#1
Fen LiseleriFen Liseleri yatılı ve karma okullardır.Velinin isteği ile gündüzlü olarak da okumak mümkündür.Hazırlık sınıfından sonraki eğitim - öğretim süresi üç yıldır.

Fen Lisesi ;

Zeka düzeyleri ile fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri , matematik ve fen bilimleri alanında yüksek öğrenime hazırlamayı ,
Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmeyi ,
Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi ,bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakların ortamı ve koşulları hazırlamayı ,
Yeni teknolojileri kullanabilen,yeni bilgiler üretebilen ve projeler hazırlayabilen bireyler yetiştirmeyi ,
Öğrencilerin bilimsel araştırma yapmalarına,bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olacak şekilde yabancı dilde iyi yetişmelerini sağlamayı
AMAÇLAR.

Fen liselerine her yıl 96 öğrenci alınır.Bir sınıfta en çok 24 öğrenci bulunur.

Fen liseleri giriş sınavı,merkezi sistemle öğrenci alınan diğer okulların sınavları ile birlikte yapılır.Ancak fen lisesi için başvuruda bulunan öğrencilerle ilgili olarak, sınavda matematik ve fen bilgisi soruları için (4), Türkçe soruları için (3),sosyal bilgiler soruları için (1) katsayı esas alınarak gerekli değerlendirme yapılır.Ayrıca zeka düzeyini ölçücü nitelikte sorulara da yer verilir.

Giriş sınavına , ilköğretim 8.sınıfta olanlardan ; 6 ve 7. sınıf Türkçe , matematik ve fen bilgisi derslerinin her birinin yıl sonu notu en az 3, bu derslerin yıl sonu ortalama toplamları en az 12 olanlar başvurabilir.

Fen liselerinde matematik ve fen derslerinin ağırlığı % 60 dan az olamaz.Alan / bölüm olarak sadece "Fen bilimleri" vardır.Her öğrenci öğrenimi boyunca bireysel veya gurup halinde matematik yada fen derslerinin en az birinden proje çalışmasına katılmak zorundadır.

Fen liselerinde öğrenciler çoğunlukla yatılı okurlar.Hayatı erken öğrenen ,toplu yaşama , paylaşma duyguları ön planda seçkin öğrenciler topluluğudur fen liseleri.Başarısızlığın olmadığı fen liselerinde ,tatlı bir rekabet içinde ancak başarı analizi yapılır.Öğrencilere sunulan öğretim imkanları seviye ve seçilmişliklerine uygundur.Bunun yanında ders dışı zamanlarda her türlü sosyal imkan ( internet cafe gibi bilgisayar laboratuarı, çok amaçlı spor salonu ,müzik odası ,kantin ,açık spor alanları ) mevcuttur.

"Fen Bilimleri" alanı / bölüm ' ü okuyarak yüksek öğrenime geçer öğrenciler.Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) içinde başarısızlık söz konusu değildir Fen Liselerinde .Mezunlarımızın sınavı kazanamamak gibi endişeleri yoktur.Mezun olan 96 öğrencinin % 10'u Temel Bilimler'e (matematik,fizik,kimya,biyoloji..) ,%10'u Tıp ,% 80 'i de Mühendislik öğrenimine giderler.

İlginizi Çekebilir
 • kız meslek liseleri...
  8.sınıf öğrencisiyim kız meslek istiyorum liselerin taban puanlarını bi türlü bulamadım sinir oldum:...

 • Meslek liseleri...
  Merhaba arkadaşlar.Ben bir meslek lisesi öğrencisiyim şuanda 11. sınıfa geçtim ünversite sınavlarına...

 • Anadolu Öğretmen Liseleri...
  Anadolu Öğretmen Liseleri Öğretmen yetiştirmek için diger tüm liselerden farklı olarak müfradat...

 • sosyal bilimler liseleri (TANITIM)...
  Sosyal Bilimler Lisesi Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal alanda iyi yetişmiş, kültür alanına z...

 • anadolu liseleri (TANITIM)...
  Anadolu Liseleri Kuruluş Anadolu Liseleri, ilköğretim üzerine 1 yılı hazırlık toplam 4 yıl...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:28 .