Koca soda otu

#1
Koca soda otu veya bilimsel adıyla Salsola grandis; dünyada sadece Ankara'nın Nallıhan ilçesinde yetişip yayılım gösteren otsu ve endemik bir türdür.

Özellikleri
Salsola cinsini oluşturan yaklaşık 30 kadar türden biri olan Salsola grandis; 1.5 metreye kadar boylanabilen, tek yıllık bir bitkidir. Tuzcul bir canlı olmasından ötürü tuzlu, alkali ve killi toprakları sevmektedir. Zaten adını aldığı cins olan Salsola'nın Latince kelime anlamı "tuzlu" demektir.Görece dar bir alanda yayılış göstermekle birlikte popülasyondaki toplam birey sayısı 436.612 olarak hesaplanmıştır. Yapılan araştırmalara göre popülasyonun ölüm oranının %55 civarında olduğu belirlenmiştir. Bu denli yüksek bir oran, bitkinin özel bir toprak yapısına ihtiyaç duymasının yanı sıra türün yayılış alanını sınırlayan ve yaşamını tehdit diğer faktörlerle açıklanmaya çalışılmaktadır.

IUCN kriterlerine göre CR yani nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler kategorisinde bulunan grandis sadece Davutoğlan mevkindeki Kuş Cenneti çevresinde yetişmektedir. Yayılış alanı incelendiğinde yarı-kurak ve kışların soğuk geçtiği Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Doğrudan güneş alan bölgelerde, ortalama 500 metre yükseklikteki arazilerde yetişmektedir. Beyaz renkte çiçeklere sahip olan bitkinin çiçeklenme dönemi Haziran-Temmuz, meyvelenme süreci ise Eylül-Ekim ayları arasında yaşanmaktadır.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:48 .