Vallisneria

#1
Vallisneria


Vallisneria, (Antonio Vallisneri onuruna adlandırılmıştır. yaygın olarak eelgrass adıyla bilinen şerit çim veya Vallis cinsi tatlı su bitkisidir. 6 ila 10 çeşidi bulunmaktadır ve soğuk bölgelerde büyümez.

Vallisneria su altında vejetatif olarak üreyen bir bitkidir ve bazen su altı çayırları oluşturur. Yapraklar kendi köklerinden kümeler halinde ortaya çıkar. Yaprakların ortasında belirgin yuvarlak damarlar vardır ve kökten itibaren inceden kalın yuvarlak biçimde büyür. Tek başına dişi ırk bitkiler uzun saplıdır ve su yüzeyine kadar büyürler.[1] Erkek bitkilerin ise kısa sapları üzerinde büyür ve müstakil halde su yüzeyine çıkarlar.[1] Meyvesi çok küçüktür ve muza benzer bir kapsül içerisinde bulunur. Bazen bu bitkiye çok benzeyen ve su altında yetişen Sagittaria ile karıştırılırlar. Ayrıca bu bitki Zostera türleri ile karıştırılmamalıdır. Ayrıca denizlerde yetişen Seagrassler ile "eelgrass" ortak adını paylaşırlar.

Akvaryumlarda kullanımı
Çeşitli Vallisneria şuşları tropikal ve subtropikal akvaryumlarda bulunabilir. Bunlar bitkinin Vallisneria tortifolia gibi cüce şekilleridir. Yaklaşık olarak 15–20 cm. boyundaki bitkilerin çevresi sıkı bir şekilde kıvrılmış yaprakları ile çevrili olur. Veya Vallisneria spiralis gibi yapraklarının uzunluğu 30–60 cm. arasında değişen türlerinin kullanımı da oldukça popülerdir. En büyük türlerine ise ne olursa olsun taksonomik amaçlı Vallisneria gigantea denilmektedir. Aslında Vallisneria gigantea olarak satılan bitkilerin pek çoğu Vallisneria americana türüdür. Bu dev yapraklı bitkiler çok büyük tanklar için uygundur ve yapraklarının uzunluğu genellikle 1 metre civarında olur. Ancak türü ne olursa olsun, oldukça dayanıklı olmasına karşın bu bitki kökünden kolayca sökülebildiği için büyük tanklarda kullanımı daha uygundur.

Birkaç istisna dışında, yaygın olarak kullanılan Vallisneria hoşgörülü ve çevresine kolayca adapte olabilen bir bitkidir. Tür iyi bir ışıklandırma altında hızlı bir büyüme gerçekleştirirken, orta ışık altında yavaşta olsa iyi bir büyüme oranına sahiptir. Akvaryum tabanı hakkında pek seçici olmayan bu bitkiler düz çakıl olarak kabul edilen demir açısından zengin gübreye sahip zeminde yetişirler ve akvaryuma düzenli aralıklarla su eklenmesi gereklidir. Zemine yerleştirilmesinin ardından vejetatif üreme yaptığından dolayı kolay bir şekilde yetiştiriciliği yapılabilir. Bitki kendi köklerini oluşturduktan sonra, yanında yeniden yetişen yeni bitkiler kesilerek başka bir yere nakledilebilir. Vallisneria çok asitli sulardan hoşlanmaz ve alkali su koşulları bitki için doğal kabul edilir. Karbondioksit gübrelemesine ise gerek duymaz. Bitki Acı su akvaryumlarına da hoşluk gösteren bir yapıdadır ancak suyun özgül ağırlığının 1.003'ü aşmaması gereklidir. (Normal deniz suyunun tuzluluk oranı yüzde 10 civarındadır.)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:45 .