5 Aydır dua etmiyorum.

#1
Sadece şükür şükür şükür ..
Başka bir şey yok bende. Dua edemiyorum.İbadetlerimi yerine getiremiyorum.Niçin böyle oluyor bilemiyorum.İçimde yok dua etmek.İnancımı yitirdim.İnancımı geri nasıl getiririm işte onu bilemiyorum. Size sormak istedim.Geceleri rahat uyuyamıyorum.İslama inanmayan kafirler gibi yaşıyorum.Şu sıralar zorluklar yaşıyorum.Sanırım Allah dua etmem için mutluluğu gösterdi. Sonra mutsuz etti beni.Yaşadığım mutsuzluğun sebebini arıyorum.Tesadüflere inanmıyorum.Ne yapabilirim?

İlginizi Çekebilir


#2
Bunlar nasıl cümleler arkadaş ya, sorun Türkçede değil.

[Dua edemiyorum.İbadetlerimi yerine getiremiyorum] & [İçimde yok dua etmek. İslama inanmayan kafirler gibi yaşıyorum]
Bu ikisi arasında dağlar kadar fark var. Senin devrelerinin ileri derecede hasarlı olduğunu düşünüyorum belki bu konuyu açarken 5 ay önce mükemmel bir müslümanmışım gibi çek panpa kafası bile yaşamış olabilirsin.


#3
Her zaman mutlu olacaksın diye bir kaide yok hanfendi , Allah herşeyi verir,fakat bunları biz görmeyiz,bunları göz ardı ederiz.. inancımı kaybettim diyorsun , biraz abartılı olmuş , yaşadığın ruh halini bilemiyorum. Fakat dışarıya vurmak iyidir, kitap okumalısın.. bu arada yaşını bilmiyorum , fakat sanırım yaşıtlarında bu tür sorunların mevcut olduğu kanaatindeyim.
bu arada bu konuları uzun uzun konuşacak birisine ihtiyacın var. belki sana doğru yolu gösterebilir.


#4
Allah bu dünyaya bizleri imtihan için yarattı yaşatıyor ve ebedi olan hayata hazır etmek üzere son nefesimizi bekliyoruz..

Nefis ve şeytan insanı en çok bu boşluk dönemlerinde vesvesesi altına alir ve kötü planlarını her an uygulamak için tetikte bekler..

Bu boşluğa karşı ilk yapmanız ve şeytani kahredecek en güzel ibadet namaz olur..

Namazinizla birlikte kuranı kerimi arapça bilsenizde bilmesenizde muhakkak türkçe mealini okuyun,orada muazzam bilgiler var..

İnşaallah bu boşluktan kurtulursun..


#5
Sağolun arkadaşlar yorumlar iyi geldi.
Şuan boşluktayım bir bunalım geçiriyorum.Yardıma ihtiyacım var herhalde.Normal değil yaşadıklarım.


#6
Bende oyleyim bu ara surekli bi isyan .. Allah yardim etsin bize ..


#7
Mutlulugu Allah veriyor diye dua edip şükrediyorsa insan, mutsuzluğuda Allah veriyor ona da şükür etmeli. Böyle şeyleri bir müslümanın söylemesi çok saçma. Derdide veren Allah dermanıda veren Allah'tır. Her haline şükretmeyi bilmelisin. Her zaman mutlu mu olmak istiyorsun? O zaman Allah nasıl sınıyacak seni ? Bence sevinmelisin bile. Allah sevdigi kullarını daha çok sınar, ona dua etmesini istedigi insanları sınar.


#8
Birşeyin seni engellediğini mi düşünüyorsun ?


#9
İnsan hayatının her döneminde, ibadet aşkı iştiyakını duymayabilir, Allah’a bağlanma gibi hususlarda hep aynı çizgide olamayabilir. Bunun için bizler, dünyaya gönderiliş gayemiz nedir, niçin burada bulunuyoruz, yani vazife ve sorumluluklarımız nelerdir, acaba bizi her şeyden önce insan olarak bu dünyaya gönderip bizi maddî ve manevî birçok nimetle serfiraz kılan Cenab-ı Hakk’ın bizden isteği nedir ve biz onun verdiği nimetlere karşı şükrümüzü nasıl eda edebiliriz… Aslında bu sorular uzayıp gidebilir. İşte biz eğer bu tür soruları düşünür ve kafamızda bunlara doğru bir cevap verebilirsek, yani iyi bir kul olmamız gerektiğinin zaruretine ve kendi istek ve dileklerimizden ziyade Allah’ın isteklerinin ön planda olması gerektiğini kabul edersek, istekli olduğumuz içimizin coştuğu zamanlarda ibadetlerimizi yaptığımız gibi, soruda da belirttiğiniz gibi, içimizin bunca sıkıntıyla dolduğu zamanlarda da ona kul olmaktan dûr olmayız. Yoksa kulluk düşüncesi ibadet etme arzusu eğer tam içimize oturmadıysa, neşeli olduğumuz zamanlarda Allah’a yönelirken, belirttiğiniz gibi içimizi bu tür olumsuzlukların kapladığı anlarda, namazdan niyazdan uzaklaşabiliriz.
Yani kendimize hayırhah arkadaşlar edinmeli, dini kitapları özellikle imanî meseleleri anlatan kitaplar okumalı, sahabe efendilerimizin veya büyük insanların hayat menkıbelerini tetkik etmeli, ölümü düşünmeli, güzel sohbet ortamlarında bulunmalı ve kesinlikle ibadeti taatımızı terk etmemeliyiz.
Bir de sorunuzda ‘O bana hep dert vermişken, ona sığınma ihtiyacı duymuyorum, ona derdimi anlatmanın işe yaramayacağını düşünüyorum.’ diyorsunuz. Öncelikle bizler maddi konularda kendimizden alttakilere, manevi hususlarda da bizden üstün olanlara bakmalıyız. Dünyada derdi olmayan insan var mıdır ki… Bizim sahip olduğumuz her şey Allah’tandır. Bizler de sahip olduklarımız da onun mülküdür. Ve Cenabı Hak mülkünde dilediği gibi tasarruf eder. Bize düşen kadere rıza gösterip, bize verilenleri en iyi şekilde değerlendirip neticede onları birer cennet sermayesi haline getirmektir. Hem bazen bizim kötü gördüğümüz bazı şeyler hakkımızda hayır olabilir. Bu dünya itibariyle olmasa da ahirette olur. Ama biz fırsatları değerlendirmesini iyi bilmeliyiz. Allah’ın cevap vermediği hiçbir dua yoktur. Ama bazen dualarımızın sonucu bizim istediğimiz gibi çıkmayabilir. Mesela biz doktora bana şu ilacı ver deriz de o bize hakkımızda daha faydalı olan farklı bir ilaç verir. Kesinlikle ümitsizliğe düşmeden, yeniden O’na yönelip kaldığımız yerden devam etmeliyiz.
Bulunduğunuz hal, bir kabz hali olabilir. Kabz, tutulma, canı çıkacak hale gelme demektir. Evet, Allah bazen imtihan etmek için insanın kalbini sıkar. Bu sıkışma, bazılarında kısa sürer bazılarında uzun. Bu dönemlerde yapılacak şey, Allah sığınmak ve bol bol istiğfar etmektir. Eğer böyle değerlendirilirse, sonu selamet ve genişliktir. Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin, O’na çok güvenin, vaat ettiği ebedi güzellikleri düşünün ve O’nun yolunda olun. Allah darda kalanların yardımcısıdır.

Selam ve dua ile kal güzel kardeşim.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:25 .