Müslüman Küs Durmaz

#1
Yüce Allah, Kur’ân-ı Kerîm’de,
“Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz.“ (Hucurât 49/10) buyurarak müslümanları din kardeşi ilan eden yüce dinimiz, bu kardeşliği zedeleyebilecek her türlü hareketi yasaklamıştır.

Bir hadis-i şerifinde Peygamberimiz (s.a.v),
“Birbirinize buğzetmeyin, birbirinizi çekememezlik etmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları, kardeş olun. Bir müslümanın kardeşini üç günden fazla terk etmesi (küs durması) helâl olmaz“ buyurmuşlardır.

Yüce dinimiz; birbirimizi sevmeme, birbirimize sırt çevirme, birbiriyle ilişkiyi kesme gibi islâm kardeşliğini zedeleyebilecek kötü huyları yasaklamaktadır. Küs durmak da İslâm kardeşliğini zedeleyebilecek unsurlardandır.

Bu gayeyle Resûlullah (s.a.v),
“Bir müslümanın din kardeşini üç günden fazla terk etmesi (küs durması) helâl değildir. (Öyle ki) karşılaşırlar da; o yüz çevirir; bu da yüz çevirir. Bunların hayırlısı önce selâm verendir“ buyurmuşlardır.

Dinimiz; kardeşliği, üstün ahlâkı, birbirini içten sevmeyi, toplumumuz arasında beliren kırgınlıkları önlemeyi tavsiye etmiştir. Peygamberimiz’i ve ashabını örnek alarak onlar gibi davranmak her müslümanın şiarı olmalıdır.(alıntıdır)

İlginizi Çekebilir


#2
güzel bir konuydu sağol müslüman müslüman kardeşi ile küs neden dursunki zaten kardeşiz adı üstünde ..


#3
Allah razı olsun arkadaşım...


#4
Allah razı olsun güzel bir konu.
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:35 .