Sponsorlu Bağlantılar:
  Allah'in var olduĞunun İspati
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 24-07-2008, 15:40 #1

innocent_angel_06

Azimli Üye

Allah'in var olduĞunun İspati

Var olanın kanıtlanması kolaydır. Yok olanın kanıtlanması imkansızdır.

Bir elma cinsinin yeryüzünde olduğunu iddia eden bir in-san, bir elmayı göstermekle bunu kolayca kanıtlayabilir.

Elmanın yok olduğunu savunan ise, ya bütün elma ağalarını kesip yok etmesi lazımdır ya da bütün yeryüzünü karış karış do laştırıp hiçbir yer de bir tek elmanın bile bulunmadığını göstermesi gerekir.

Bunun gibi, Allah'ın var olduğunu söyleyen bir insan, bunu kanıtlaması için, Allah'ın varlığını gösteren dört ana kanıtı gösterme si yeterlidir.

Allah'ın varlığını açıkça gösteren dört ana kanıt kapısı, 4 kitap şunlardır: Kur'an, Peygamberler, Evren, İnsan…

Allah'ın yok olduğunu iddia eden insanın, bunu kanıtlaması için, Allah'ın varlığını gösteren dört ana kanıtı ortadan kaldırması gerekir ya da bütün evreni karış karış dolaştırıp hiçbir yerde bir tek yaratıcının bulunmadığını göstermesi gerekir (Güneş sisteminden çıkmak için ışık hızıyla 75 yıl gitmek gerekir).

2-Her sonuç bir sebebe bağlıdır. Hiçbir şey kendi kendine yoktan var olmaz.

Bir köy muhtarsız olmaz

Bir iğne ustasız olmaz

Bir harf kâtipsiz olmaz

Bir kanun hâkimsiz olmaz

Bir sanat sanatkârsız olmaz

Bir resim ressamsız olmaz

Şu dünya sahipsiz olmaz; Sahibi Allah'dır.

Doğadaki her şey, Allah'ın güzel isimlerini gösteren birer sanat eseridir. Bütün bilim dalları da bu sanat eserlerini anlatan birer dildir. Kur'an gibi Evren ve İnsan kitaplarını okumak da bir vecibedir ve sevaptır.

3-Her varlık ve doğa olayı, hiçbir insanın, hiçbir güçle gerçekleştiremeyeceği olağanüstü özelliklere ve güzelliklere sahiptir.

a-Her şey son derece sanatlı yapılmaktadır. Hücreden insan yüzüne, çiçekten yıldızlara kadar her varlık, kendine özgü şekil renk vb. nitelikleriyle orijinal birer sanat şaheseridir.

SİMALAR, parmak izleri ve göz yapıları birbirinden farklıdır. Bu, Allah'ın sonsuz ilmini, iradesini ve kudretini gösterir. Yeni doğan bir bebeğe yeni bir yüz, göz, parmak izi, çizmek için, hiçbirini unutmamak ve karıştırmamak gerekir. Bu, sonsuz bir ilim gerektirir.

b-Her şey son derece kıymetlidir. Bir elimizi veya gözümüzü servetlerle değişmeyiz. Oksijen, su vb. hayat kadar pahalıdır.

c-Her şey çok sayıda yapılmaktadır. İnsan, bitki, hayvan, yıldızlar… Allah'ın nimetleri saymakla bitmez…

d-Her şey çok kısa zamanda yapılmaktadır. Bir hafta-da bahar güzellikleri ve varlıklar çevremizi sarıverir.

e-Her şey çeşitli, vaktinde, ihtiyaca uygun ve sürekli yapılmaktadır. Yavruların çeşit çeşit her ihtiyacı, binlerce yıldır anın da gönderilmektedir. En zayıflara en iyi bakılmaktadır.

Bu maddelerde bir çelişki sözkonusudur.

Çok sayıda kısa zamanda karışık yapılan işlerde sanat ve kıymet bulunmaz. Oysa gözlemlediğimizde evrendeki her varlıkta ve olayda ayrı bir sanat ve değer görülüyor.

Bu da bu imkansız işleri yapan ilmi, iradesi ve gücü sınırsız bir varlığı göstermektedir.


EY KARDEŞLER HİÇ MÜMKÜNMÜDÜR Kİ ŞU MÜKEMMEL KAİNAT KENDİ BAŞINA HARAKET ETSİN VE ŞAŞIRMADAN NİZAMİ BİR ŞEKİLDE İNSANIN HİZMETİNDE BULUNSUN....ELBETTE BUNU İDAME ETTİREN BİR KADİRİ ZÜLCELAL VARDIR

Görüntüleme:1911, Cevaplar:2

Alt 24-07-2008, 15:57 #2

SIПΛП™

Aktif Üye

tşkler güzel paylaşım olmus


Alt 24-07-2008, 16:52 #3

innocent_angel_06

Azimli Üye

okuduğun için ben teşekkür ederim canım


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerAllah'in var olduĞunun İspati Konusuna Benzer Konular

Cİnlerİn varliĞinin İspati


Cinlerin Varlığının İspatı Karabasan, peri, ruh, hortlaktan... uzaylılar, reenkarnasyona uzanan, farkında olmasak ta, var olan ve bizlerle, gerek...

Erkekler Bayanlari Asla Anlamaz. İste İspati..


Allah'in Sifatlari


ALLAH'IN SIFATLARI 3456 - Ebu Musa radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm aramızda ayağa kalkıp şu beş cümleyi söyledi: ...

Allahu Teala nin VarliGinin İspati !


“Süphe yok ki göklerde ve yerde mü’minler için (Allah’ın varlığına dair) deliller vardır. “ (Casiye : 3) ALLAH'IN MUCİZELERİ Nasıl bir resim...

Allah'in İnsanlara YakinliĞi


Kullarım Beni sana soracak olursa muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:49 .