Anne Sevgisi ...

#1
Yüce Allah dünyadaki sevgilerin en yücesi olan evlat sevgisini anneye vermiştir. Bu sevginin hiçbir menfaati ve kuralı yoktur. Bu sevgi “zengin–fakir eğitimli- eğitimsiz” ayrımı olmaksızın her anne - baba için geçerlidir. Hatta hayvanlar için dahi geçerlidir.
Bu koşulsuz saf sevgi zaman zaman bazı evlatlar tarafından fark edilmeyebiliyor. Ya da bazı dini guruplara katılan gençler telkin altında ailelerinden soğutulabiliyorlar.

Dini bilgisi az olan ya da hiç olmayan gençleri kandırmanın en güzel yolu Allah korkusudur. Bazı tarikatlar gençleri Allah korkusuyla kandırıyorlar. Daha sonra da onlara liderinin sözünden çıkarsan dinden çıkarsın telkini veriyorlar. Dini bilgisi az olan gençler de bu korkuyla (hak olmayan tarikatlara karşı olan ) ailelerine düşman olabiliyorlar. “Hak olan tarikatlarda amaç Allah’a yakın olmak iken hak olmayanlarda ise şeyhe körü körüne bağlı olup toplumdan ve aileden soyutlanma vardır.”

Ailelerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerekiyor. Evlatlarında olan değişikliklerin arkasında mutlaka bir şeylerin olduğunu anlamaları gerekiyor. Din ile hiçbir alakası olmayan bazı cemaatlerde din adı altında kandırılan yüzlerce gencimiz farklı amaçlarla kullanılabiliyorlar.

Günümüzde bazı cemaatler ve tarikatlarda beyinleri altüst olan çocuklarımız ailelerine karşı adeta düşman olarak yetiştirilebiliyorlar. Bazı cemaatlerde “annelerin sadece evladın doğumundan sorumlu olduğunun” telkini verilip onları ailelerinden soğutabiliyorlar.
Anne baba sevgisi Kuran’da açık ve net olarak yazmasına rağmen din adı altında çocukları ailelerinden koparabiliyorlar.

Kuran ayetlerinde anne-baba hakkından şöyle söz edilir:
“Rabbin Ondan başkasına kulluk etmememizi ve anne-babaya iyilikle davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa onlara: "Öf" bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle.”(İsra Suresi 17)


Şu da bir gerçek ki; Allah inancı kuvvetli olan ve Kuran ahlakını tam olarak benimseyen vicdanının sesine kulak veren gençlerin hangi koşullarda yaşarlarsa yaşasınlar kandırılmaları asla mümkün olmayacaktır.

Unutulmamalıdır ki akli dengesi bozuk veya çok zor durumda olmadığı sürece bir anne - baba asla evladını yarı yolda bırakmaz terk etmez. Canı pahasına da olsa onları her türlü kötülüklerden korur. Hangi cemaate girerse girsin hangi telkin altında annelerine isyan ederlerse etsinler asla anne babaları onların peşini bırakmayacaklardır… Her zaman evlatlarına şefkat kollarını uzatarak onları tüm kötülüklere karşı koruyacaklardır.

“Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır…”(Nahl Suresi 66)
Ayette de belirttiği gibi hayvanlara daha dikkatle baktığımızda ibret alacak çok şey olduğunu görebiliriz. Örneğin yukarıda anlattığım evlat sevgisi doğada yaşayan en vahşi hayvanlar için bile aynıdır.
Çünkü Allah yeryüzündeki tüm canlıları bu içgüdüyle yaratmış ve bilinçaltımıza bu koşulsuz anne sevgisini kodlamıştır.

“Biz insana anne ve babasını (onlara iyilikle davranmayı) tavsiye ettik. Annesi onu zorluk üstüne zorlukla (karnında) taşımıştır. Onun (sütten) ayrılması iki yıl içindedir. "Hem Bana hem anne ve babana şükret dönüş yalnız Banadır."(Lokman Suresi14)

Bilindiği gibi en zor ve uzun geçen hamilelik dönemi insanı dünyaya getirmektir. Ayrıca “yürümek konuşmak temizlik alışkanlığı” gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamak hususunda en uzun sürede hayata adapte olan yine insan yavrusudur. Bu uzun beraberlikteki görevi hep anne üstlenmiştir. Neredeyse doğumundan ölümüne kadar anne kanatlarını evlatlarının üstüne germiştir. Bu fedakârlığın karşısında anne ve babanın evlatlarından istedikleri sadece saygı ve hoşgörüdür.

Yine unutulmamalıdır ki dünyaya gelen her canlı yaşarsa er ya da geç mutlaka yaşlılığı tadacaktır. İleride kendimize yapılmasını istemediğimiz tavır ve davranışları biz de anne ve babamıza yapmayalım. Onlara şefkat hoşgörü saygı ve sevgiyle yaklaşalım.
“Onların hayır dualarını alalım.”
Tüm annelerin anneler gününü kutluyorum.

İlginizi Çekebilir
 • ...Anne SevGiSi......
  كان لأمي عين واحدة.....

 • Anne SevgiSi...
  mücahidlerimizden biri cihada gitmek...

 • Anne Sevgisi...
  Bebeğimi görebilir miyim?" dedi yeni anne. Kucağına yumuşak bir bohça verildi ve mutlu anne, bebeğ...

 • Anne Adayının Anne Sevgisi...
  Anne Adayının Anne Sevgisi İçimde bir sevi Bir can belirdi. Gün ve gün daha da şımararak b...

 • ANNE SEVGİSİ...
  1 yaşınızdayken sizi elleriyle besledi ve yıkadı; Bütün gece ağlayıp onu uyutmayarak teşekkür ett...

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:37 .