Sponsorlu Bağlantılar:
  Niçin İbadet Ederiz ?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 09-07-2009, 11:39 #1

LeiCoSTr

Deneyimli

Niçin İbadet Ederiz ?

niçin ibadet ederiz ?????????
İBADET
Ibadet, Allah'a tâzim ve saygi göstermek ve O'nun verdigi nimetlere karsi sükran borcunu yerine getirmektir.

niçin ibadet ederiz
Bizi yoktan var eden ve yasatan Allah'tir. Yüce Allah; Vücudumuzu, gören gözler, isiten kulaklar ve konusan dil gibi mükemmel organlarla donatti. Diger canlilardan farkli olarak bize akil verdi ve varliklar arasinda seçkin bir duruma yükseltti. Bunlardan baska, yasayabilmemiz için teneffüs ettigimiz havadan, içtigimiz suya kadar sayisiz nimetler verdi.
Ayrica bizi yalniz birakmadi, Peygamberler ve kitaplar göndererek dünyada ve ahirette mutlu olmanin yollarini gösterdi. Bütün bu iyiliklere karsilik Allah bizden kendisini tanimamizi ve ona ibadet etmemizi istemektedir. Söyle bir düsünelim: Çok iyiligini gördügümüz bir büyügümüze karsi saygi gösterir iyiliklerine tesekkür ederiz. Bize bir görev verse seve seve yapariz degil mi?
Öyle ise, bizi yoktan var eden ve sayilamayacak kadar nimetler veren Yüce Allah'a karsi tesekkür etmek ve emrettigi ibadetleri seve seve yapmak gerekmez mi?
Elbette gerekir.
Yaradilisimizin gayesi Allah'i tanimak ve ona ibadet etmektir. Ibadet görevlerini yaptigimiz takdirde hem Allah'in verdigi nimetlere karsi tesekkür borcunu yerine getirmis oluruz, hem de O'nun sevgisini kazaniriz. Eger biz Allah'a karsi ibadet vazifelerini yerine getirir, O'nun sevgisini kazanirsak, Allah, bize dünyadaki nimetlerinden çok daha fazlasini ahirette verecek ve bizi cennette sonsuz mutluluga kavusturacaktir.

ibadet çeşitleri
Ibadetler üç çesittir:
1– Beden ile Yapilan Ibadetler: Namaz kilmak, oruç tutmak gibi.
Beden ile yapilan ibadetleri her müslümanin kendisi yapmasi gerekir. Baskasini vekil etmesi caiz degildir. Bir kimse baskasinin yerine namaz kilamaz, oruç tutamaz.
2– Mal Ile Yapilan Ibadetler: Zekât vermek ve kurban kesmek gibi. Bir kimse mal ile yapilan ibadetlerde baskasini vekil edebilir.
3– Hem Mal, Hem de Beden Ile Yapilan Ibadet: Hac vazifesi böyle bir ibadettir. Parasi oldugu halde hacca gidemiyecek derecede sakat, hasta ve çok yasli kimseler, kendi yerine bir baskasini bedel olarak hacca gönderebilir.

ibadetin faydaları
Bedenimizin gerekli gidalara ihtiyaci oldugu gibi rûhumuzun da gidaya ihtiyaci vardir. Rûhun gidasi iman ve ibadetlerdir. Ibadet, rûhumuzu yükseltir, bizi kötülüklerden sakindirir, ahlâkimizi olgunlastirir, en degerli varligimiz olan imanimizi korur.
Hayatta insanin çesitli sikintilarla karsilasip ümitsizlige ve bunalima düstügü zamanlar olur. Böyle durumlarda insan ibadetle bunalimdan kurtulur. Çünkü insan ibadet sayesinde Allah'a yaklasir. O'nun rahmetine siginir ve huzura kavusur. Ibadetlerin, rûhumuza oldugu gibi bedenimize de birçok faydasi vardir.
Namaz kilan insan abdest almak zorundadir. Abdest almak, günde birkaç defa temizlenmek demektir. Temizligin ise sagligimiz için ne kadar yararli oldugunu hepimiz biliriz.
Namaz kilarken yapilan belirli hareketlerin, oruçta sindirim sistemi ile bazi organlarin dinlenmesinin vücut sagligina önemli faydalar sagladigi bir gerçektir. Zekât ibadetinin sosyal yardimlasma yönünden topluma kazandirdigi birçok yararlari vardir.

iman ile ibadet arasındaki ilişki
Bir müslüman, dinin hükümlerini inkâr etmedikçe ve kalbinde iman bulundugu sürece ibadet yapmasa bile dinden çikmaz, kafir olmaz, yine müslümandir. Ancak, Allah'in emri olan ibadet görevlerini yerine getirmedigi için günah islemis ve cezayi hak etmis olur.
Ibadetler, imanin olgunlasmasini ve güçlenmesini saglar. Ahirette cezadan kurtulmamiza ve cennet nimetlerine kavusmamiza vesile olur. Sade bir imanla yetinip ibadetleri terketmek imanin zayiflamasina ve giderek iman nurunun sönmesine sebep olur.
Ibadet yapilmadigi takdirde, iman isigi açikta yanan lamba gibi korumasiz kalir. Günün birinde sönebilir. Imanin yok olmasi, müslümanin cennetin anahtarini kaybetmesi demektir. Bu sebeple ibadetlerin, imanimizin korunmasinda ve cennette sonsuz hayata kavusmamizda çok önemli yeri vardir

Görüntüleme:9842, Cevaplar:2

Alt 09-07-2009, 11:40 #2

LeiCoSTr

Deneyimli
Niçin İbadet Ederiz ?İbadet, “Allah’a karşı kulluk vazifelerini yerine getirmek, Allah’ın emirlerine boyun eğmek” demektir.

İlâhî Ferman olan Kur’anda şöyle buyrulur: “Ey insanlar, sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki, takva mertebesine nâil olasınız.” (Bakara Sûresi, 21)

İnsan, ibadeti niçin yapar ve bu ibadet ona ne kazandırır? Bu iki Sorunun cevabı bu âyette şöyle veriliyor: “Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz.”

Âyetteki, ‘sizi ve sizden öncekileri yaratan’ ibaresi Rabbin sıfatıdır. Bu sıfatı bir an için düşünmediğimizde, âyet-i kerime, “Rabbinize ibadet ediniz.” şeklinde karşımıza çıkar. Demek ki ibadetin sebebi, Rabbimizin bizi terbiye etmiş olmasıdır. Rabbe, ibadet edilir.

Bu kutsi vazifeyi idrak edebilelim diye Allah, vicdanımıza bazı işaretler koymuş. Babamıza itaat etmeyi vicdanî bir görev sayıyoruz. Niçin? Babamız olduğu için. Annemize isyandan sakınıyoruz. Niçin? Annemiz olduğu için.

İşte âyet-i kerime bizim vicdanımıza hitap ediyor ve “Rabbinize ibadet edin.” diye emrediyor. Çünkü sizi O terbiye etmiştir. Babanızın yediği gıdayı beyaz kan hâline O getirmiş, sizi ana rahminde bir nutfe olarak rahim duvarına O yapıştırmış ve oradaki dokuz aylık terbiyenizi safha safha hep O icra etmiştir. Şimdi ise bir başka rahimdesiniz: Kâinat... Burada da sizi terbiye eden, besleyen, büyüten, yedirip içiren ancak Odur.

Allah’ın bir ismi “Rab”dir ve her şeyi O terbiye etmiştir. İnsan ise abddir, kuldur; her şeyiyle Allah’ın terbiyesinden geçmiştir. Aklımızı anlamaya, kalbimizi sevmeye, hafızamı ezberlemeye, elimizi tutmaya, ayaklarımızı yürümeye, ciğerimizi solunuma, midemizi sindirime, aklımızı anlamaya elverişli tarzda terbiye eden Allah’tır. Öyle ise biz Rabbimizin bu rakamlara sığmaz terbiye tecellilerine karşı edebimizi takınmak mecburiyetindeyiz.

Nefsimize takılan ve etrafımızı çepeçevre kuşatan bu kadar ihsana karşı Ona gereği gibi şükredememenin mahcubiyetini ruhumuzun tâ derinliklerinde hissederek seve seve ibadet etmeliyiz. .

İşte Rabbine karşı şükür borcunu böylesine hisseden, idrak eden insan Kur’an’ın “Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet edin.”, “Namazı ikame edin.”, “Ramazan ayında oruç tutun.” gibi emirlerini dinleyince aradığını bulmanın huzuruna erer.

İbadet için, “Abd ile mâbud arasında en yüksek ve lâtif nispet ancak ibadettir.” (İşârât-ül İ’caz) buyruluyor. Yâni, insan ibadet sayesinde, “Ben Allah’ın kuluyum, Onun mahlûkuyum, bu dünyada Onun misafiriyim ve öldükten sonra da, inşallah, Onun saadet yurdu olan Cennete gideceğim.” diyebiliyor. Bu ise insan ruhu için en büyük bir zevk kaynağıdır.

Günlük hayatında bütün işlerini kul olmanın şuuruyla hep helâl dairesinde geçiren insan, belirli vakitlerde Rabbinin huzurunda el bağlıyor. Ona, yine Onun emrettiği biçimde ibadetini takdim ediyor.

Âcizliğini, fakirliğini ve zilletini tam hisseden bir insanın kalbi Rabbine karşı derin bir mahcubiyetle dolar. Bu iç burukluğuna “inkisar” deniliyor. Ve İmam-ı Rabbani Hazretleri “İbadet, tezellül ve inkisardan ibarettir.” buyurarak bu hâli ibadetin temeli, esası sayıyor.

“Niçin ibadet ediyoruz?” sorusu, beraberinde iki soruyu birlikte getiriyor. Daha doğrusu, bu sorunun içinde iki ayrı soru saklı:

– İbadet etmemizin sebebi, illeti nedir?
– İbadet etmemizin hikmeti, faydası nedir?

Bazıları bu soruyu sadece ikinci mânâyı kastederek sorarlar. Birinci ve en önemli noktayı unuturlar. Bunun neticesi olarak hikmet sahasında kendilerince birtakım faydalar sıralar ve bu faydaların başka yollarla da elde edilebileceğini ileri sürerek, ibadeti reddedici bir tavra girerler.

İllet, ibadet yapmamızı gerekli kılan ana sebeptir. Hikmet ise yaptığımız ibadetten hâsıl olan faydadır.

Dünya işlerinden bir misal: Anadolu’dan İstanbul’a gelen bir tüccarın bu seyahatinin illeti “ticaret”tir. Hikmeti ise daha çok zengin olmak ve dünya nimetlerinden daha fazla istifade etmek. Buna göre söz konusu şahsa, “İstanbul’a niçin gidiyorsun?” desek, “zengin olmaya” diye cevap vermez. Bu, hikmete ait bir cevaptır ve yerinde değildir. Sorumuzun cevabı “ticaret yapmaya” şeklinde gelmelidir. Böyle bir cevap illete aittir ve isabetlidir.

O halde, “Niçin ibadet ediyorsun?” şeklindeki bir sorunun cevabı da “Rabbim emrettiği için” şeklinde olacaktır. Bu emri tutmanın gerek dünyada, gerek âhirette pek çok da faydası vardır. Ama ibadet bu faydalar için yapılmaz; bunlar meselenin hikmet yönüdür.

Abdin işi ibadettir; emir dinlemek, yasaklardan sakınmaktır. Kula kulluk yaraşır. İbadetini bu şuurla yapan bir kuluna Rabbinin yapacağı ihsanlar, ikramlar ve Cennette vereceği dereceler ibadetin hikmet yönüdür.

İslâm’ın her emri ve yasağı bu hakikatten haber veriyor. Bunlardan sadece birkaç misâl verelim:

Meselâ oruç tutmanın tıp yönünden birçok faydaları var. Bütün bu faydalar orucun hikmet yönüdür. “Oruç niçin tutulur?” sorusunun cevabı, sanıldığı gibi bu faydalar değildir. Oruç, Allah’ın bir emri olduğu için tutulur. Bu ibadetin belirli bir ayı vardır: Ramazan. Ramazan dışında on ay nafile oruç tutsak da Ramazan’da tutmasak bu ibadeti yerine getirmiş olmayız. Eğer mesele sadece orucun hikmet yönü, yâni faydaları olsa bu ikinci halde fayda on katına çıkmıştır, ama farz olan oruç hâlâ tutulmamıştır.

Yine orucun belirli bir başlama ve bitiş vakti vardır. Orucumuza imsakten hemen sonra başlayıp, iftarımızı yatsıdan birkaç saat sonra yapsak orucumuz makbul olmaz. Daha fazla bir süre aç kalmışızdır, ama oruç tutmamışızdır. Hikmet fazlasıyla tamam olsa bile, illet kaybolduğundan ibadetimiz makbul sayılmaz.

Oruç, tıbbî faydaları için tutulmadığı gibi, içki içmek de tıbbî zararları için haram değildir. “Niçin içki içmiyorsun?” sorusunun cevabı, “Allah yasakladığı için.” şeklinde verilecektir. Ve ancak bu takdirde içki içmemek ibadet olur, takva olur ve insanı Rabbine yaklaştırır. İçki içmemekte esas olan, bedeni ve aklı korumak değil, bir İlâhî yasaktan kaçınmaktır. İllet budur; diğerleri ise içki içmemenin hikmetleridir, faydalarıdır.

Bilirsiniz, kendi kendine ölen yahut darbe ile öldürülen bir koyunun etini yemek haramdır. Bu noktada birtakım tıbbî veya biyolojik izahlar getirilebilir. Bütün bunlar, meselenin hikmet yönüdür. Bunlar sayılıp dökülürken şu husus unutulur: “Pekâlâ, Allah’tan başkasının ismiyle kesilen bir hayvanı yemek niçin haramdır?”

Bu soruya ne cevap verilecektir? Kesilmekse kesilmiş, kan akmaksa akmıştır. Demek ki işin esası, hayvan kesmenin tıbbî faydaları değildir. Esas olan, insanın kulluk şuurundan ayrılmaması, Allah namına hareket etmesidir. Keserken Onun ismiyle kesmesi, yiyip içerken Onun ismiyle başlaması, giyinip kuşanırken de yine Onun kulu olduğunu unutmamasıdır.

Sözün özü: Rahman ve Rahîm Rabbimizin bütün emirlerinde bizim için nice faydalar vardır. Ama, biz ibadetimizi bu faydalar için değil, Onun emrini gözeterek ve rızasını umarak yaparız.


Alt 09-07-2009, 22:02 #3

Jacmnh

Deneyimli

paylaşım için teşekkürler


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerNiçin İbadet Ederiz ? Konusuna Benzer Konular

~Niçin Dua Ederiz - Neden Dua Edilir~


Rabbimiz bizlere birçok nimetler vermiştir. Bizler, verdiği bu nimetlere karşılık Allah a şükretmeliyiz. Verdiği nimetler sebebiyle onu anmalı ve dua...

İBADET zannettiğiniz şey değil ! Nüsuk-İbadet Ayrımı


İSLAM’IN RİTÜELLERİ 23. Ara, 2010 “Ritüel”sözcüğü Hind-Avrupa kökünde “ritu” (saymak) imiş… Oradan Letinceye “ritus” (ayin, tören, merasim, örf,...

İbadet nedir, insanlar niçin ibadetle sorumlu tutulmuşlardır?


adet; kulun, Allah-ü Teâlâ’ya karşı tekbir, hamd, şükür gibi vazifelerini Onun emrettiği tarzda yerine getirmesidir. İnsan; Cenâb-ı Hakk’ın sonsuz...

NİÇİN ARABÇA İBADET EDİLİR?


NİÇİN ARABÇA İBADET EDİLİR? Malûmdur ki, Müslümanlar namazlarında Kur'ân-ı Kerîm'in bâzı parçalarını okumakla mükelleftirler. Müslümanların ana...

İbadet Nedemektir? Niçin İbadet Ederiz?


İbâdet, Allah'ın emirlerini yapıp, yasaklarından kaçmak, Onun rızasına uygun hareket etmek demektir. Niçin ibâdet ettiğimize gelince: * Herşeyden...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:35 .