Hasta ziyareti
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 07-08-2009, 13:32 #1

♫♪♫Mavibirdünya

hislerimkanıyor

Hasta ziyaretiSual: Hastayı ziyaret farz mıdır?
CEVAP
Hasta ziyareti sünnetHasta ziyareti hastanın kimsesi yoksa vacibdir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(MüslümanınHasta ziyareti müslüman üzerinde beş hakkı vardır: Selamını almakHasta ziyareti hastalanınca ziyaret etmekHasta ziyareti cenazesine gitmekHasta ziyareti davetine icabet etmekHasta ziyareti aksırıp da elhamdülillah dediği zamanHasta ziyareti yerhamükallah demektir.) [Müslim]

(Biri ile arkadaş oluncaHasta ziyareti kimliğini öğren! Hasta olursa ziyaretineHasta ziyareti ölürse cenazesine gidersin.)
[Beyheki]

(Hasta ziyareti için bir milHasta ziyareti iki kişinin arasını düzeltmek için iki milHasta ziyareti Allah için dost edindiğin birini ziyaret için üç mil uzakta da olsa git!)
[İbni Ebiddünya]

(Allahü teâlâ birineHasta ziyareti
(Ben hastalandımHasta ziyareti beni ziyarete gelmedin) buyurur. O kimseHasta ziyareti (Ya RabbiHasta ziyareti seni nasıl ziyaret edeceğimi bilmiyorum) deyince deHasta ziyareti (Falanca müslüman hastalandığındaHasta ziyareti ziyaret etseydinHasta ziyareti beni bulurdun) buyurur.) [Müslim]

(Hasta ziyareti güzel iştir.)
[Taberani]

Birisi hastalanınca hemen ziyarete gidilmez. Sık sık gitmek de doğru değildir. En fazla iki günde bir gidilebilir. Peygamber efendimizHasta ziyareti (Hastayı ziyaret üç günden sonradır. Ziyareti de seyrek yapın. Dalgınsa ziyaret gerekmez) buyurdu. (Deylemi)

Ziyareti ganimet bilmeli
Hastayı ziyaret etmeyi ganimet bilmelidir! Çünkü çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Hasta ziyaret eden kimse içinHasta ziyareti yetmiş bin melekHasta ziyareti ertesi gün aynı vakte kadar istiğfar eder.) [Şirazi]

(Hasta ziyaretine giden kimseHasta ziyareti Allahü teâlânın rahmetine girerHasta ziyareti onun yanında oturunca da bu rahmete gömülmüş olur.)
[Beyheki]

(Bir hastayı ziyaret edipHasta ziyareti yanında bir miktar oturan müslümanaHasta ziyareti bir an günah işlenmemiş bir yıllık amel sevabı verilir.)
[Ebu Nuaym]

(Bir günde şu beş şeyi yapan Cennet ehli olur: Hastayı ziyaretHasta ziyareti cenazeye gitmekHasta ziyareti Cuma günü oruçlu olmakHasta ziyareti Cumaya gitmekHasta ziyareti sadaka vermek.)
[E.Ya’la]
[Cuma günü oruç tutmak isteyenHasta ziyareti perşembe ile veya cumartesi günü ile beraber tutmalıdır!]
Peygamber efendimizHasta ziyareti ziyaretçiye çok sevap verildiğini bildirinceHasta ziyareti oradakilerHasta ziyareti hastaya da sevap olup olmadığını sordular. (Hastaya kat kat daha çok sevap verilir) buyurdu. (Taberani)

Ziyarete yeni elbise ile değilHasta ziyareti her gün giyindiği elbise ile gitmelidir! Hastanın başucunda değilHasta ziyareti ayak ucunda oturmayı tercih etmelidir!

Hastanın yüzüne bakmayıpHasta ziyareti sağa sola bakmak veya önüne bakmak uygun olmadığı gibiHasta ziyareti devamlı olarak hastanın yüzüne bakmak da uygun değildir.

Hastanın yanında asık suratla durmamalıdır! Güzel şeylerden bahsetmeliHasta ziyareti iyileşmesi için dua etmelidir! Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
(Hastayı ziyaret eden kimseHasta ziyareti müsafeha etsin ve elini hastanın alnına koyupHasta ziyareti halini sorsun ve onun için şifa ve uzun ömür dilesinHasta ziyareti ondan dua da istesin. Çünkü hastanın duası meleklerin duası gibidir.) [Beyheki]

Peygamber efendimizHasta ziyareti bir hastayı ziyaret edinceHasta ziyareti (Bir şeyin yokHasta ziyareti inşaallah bu rahatsızlığınHasta ziyareti günahlarını temizler) buyururdu. (Buhari)

Ziyarette hastanın yanında çok oturmakHasta ziyareti uygun değildir. Peygamber efendimizHasta ziyareti (Hasta ziyaretini kısa tutmak sevaptır) buyurdu. (Bezzar)

Hasta daHasta ziyareti halinden şikayet etmemelidir! Peygamber efendimizHasta ziyareti (Sadakayı gizli verenHasta ziyareti musibetini gizleyenHasta ziyareti halini Allah’a arz eden içinHasta ziyareti Allahü teâlâ buyurur ki: Kulum verdiğim belaya sabretti. Ziyaretçilere beni şikayet etmedi. Ben de onun vücudunu daha sıhhatli kılarım. Günahsız olarak iyileşir. Ölürse rahmetime kavuşur) buyuruyor. (Taberani)

Hasta hâlinden şikayet etmediği gibiHasta ziyareti “Beni ziyarete gelmiyorlar” diye de şikayet etmemelidir! Kendisini ziyarete gelmeyenin bir mazeretinin olabileceğini düşünmeliHasta ziyareti ona suizan etmemeliHasta ziyareti küsmemelidir! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Birbirinizle münasebeti kesmeyin! Müslüman kardeşine üç günden çok dargın durmak helal değildir.) [Buhari]
Sual: Hasta ziyaretine giderken çiçek götürmek hıristiyan âdeti midir?
CEVAP
Mubah işlerde gayrı müslimlerin âdetine uymak günah olmaz. (Hadika) Ziyarete giderken çiçek götürmek günah değildir. Hadis-i şeriflerdeHasta ziyareti (Kime güzel kokulu çiçek ikram edilirse reddetmesinHasta ziyareti onu alıp koklasın) ve (Kırmızı gülü koklayıp da bana salevat getirmeyenHasta ziyareti bana eziyet etmiş olur) buyuruldu. (Şir'a)

Sual: Bir arkadaşHasta ziyareti hastalığında kendisini ziyaret edemediğim için bana darılıp küsmüştür. Hastayı ziyaret etmek farz mı?
CEVAP
Hasta ziyareti sünnettir. Hastanın kimsesi yoksa vacip olur. Sünnet olan hasta ziyaretini yapmayana küsmek haramdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(MüslümanaHasta ziyareti üç günden fazla dargın duranHasta ziyareti Cehenneme gider.) [Nesai]

Sual: Hasta ziyaretinde nelere dikkat etmek gerekir?
CEVAP
Hastanın yanına Euzü besmele ile selam vererek girmeliHasta ziyareti mümkünse sağ tarafına oturmalıHasta ziyareti dua etmek için hal ve hatırını sormalıHasta ziyareti bir ihtiyacı olup olmadığını sormalıHasta ziyareti varsa yardımcı olmalı. Ona da duyurmak için Kelime-i şehadet söylemeli. Yanında fazla oturmamalı. Eğer ısrar ederse biraz daha oturulabilir. Ayrılırken de hayırlı âcil şifaya kavuşması için dua etmelidir.Benzer Konular

Görüntüleme:1400, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:32 .