Sponsorlu Bağlantılar:
  Haram ve Helal sözler
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 01-04-2007, 03:12 #1

GamzeLim

Yüreğimdeki Yağmurlar

Haram ve Helal sözler

Yalan söylemek: Gerçeği gizlemek, yalan yere söz vermek ve yemin etmek, yalancı şahitlik yapmak.

* Şirk ve küfür kokan sözler söylemek: Bu sözler kişinin tevhid akidesi üzerinde olumsuz etkiler yapar.

* Ahlaksızlık ifade eden sözler söylemek

* Kovuculuk özelliği taşıyan sözler

* Bir fasığı yüzüne karşı yahut ardından övmek

* İyi bir şeye kötü, kötü bir şeye iyi demek

* Adaletsiz biri için 'adildir' demek

* Yemin ederek söz söylemek

* Laf taşımak: Laf taşıyan kişi sihir edici ve büyücüden daha tehlikelidir. Onların bir yılda başaracağını kovucu bir dakikada başarır.

* Halka maskaralık edip onları gülüştürmek, birini yahut birilerini alaya almak, tahfif etmek: (Böyle sözler gönül öldürür, kine, öfkeye sebep olur, kişideki heybet ve hürmeti yok eder. Hayayı öldürür, kişiyi küçültür.) Hikmetli latifeleri, gönül hoşluğu sağlayan ve kimseyi incitmeyen şakavari sözleri bu sözlerden ayırmak gerekir.

* Lanet bildiren sözler söylemek: Eşrefoğlu "mümin lanet edici olamaz" hadisinden hareketle kişiler ve diğer varlıklar için bu tür sözlerden kaçınılmasını söyler.

* Birinin sırrını başkasına söylemek: Çünkü sır emanettir. Başkasına söylemek emanete ihanettir. Sır saklamanın güç olduğunu belirten Eşrefoğlu, işin en doğrusunun kişinin kendi sırırını kendisinin koruması gerektiğini belirtir.

* Gıybet etmek: İnsanın, duyduğu zaman hoşuna gitmeyecek olan bir hususu gıyabında söylemek

* Bühtanda bulunmak: Söylenen şey o kişide yoksa bunun adı bühtan olur.


Eşrefoğlu, bu sözlerin hepsini tehlikeli ve zararlı bulmakla beraber en çok gıybet ve bühtan üzerine durur. Burada çıkış noktası bu konuyla ilgili ayet hükmünün çok kesin olmasıdır: "Ey iman edenler, zannın birçoğundan sakının, çünkü zannın bir kısmı günahtır. Müslümanların ayıp ve kusurlarını araştırmayın, bir kısmınız bir kısmınızı arkasından hoşlanmayacağı sözle çekiştirmesin. Hiç sizden biri ölü kardeşinizin etini yemek ister mi?..." (Hucurat suresi, 12)

Görüntüleme:10034, Cevaplar:2

Alt 01-04-2007, 03:14 #2

GamzeLim

Yüreğimdeki Yağmurlar

Helal sözler nelerdir?

* Günahlarını anan tövbe sözleri
Kişinin günahlarını anıp onlara tövbesini bildiren, Allah'tan bağışlanma dileyen sözlerdir. Bunlar kişinin hatalarını görmesini, onlardan samimiyetle vazgeçmesini sağlar. İç arınmaya vesile olurlar.


* Evliya sözlerini nakletmek
Evliyalar, manevi arınmalarını gerçekleştirmiş Hak dostlarıdır. Onlar Rab'leriyle kurdukları samimi rabıta ile Hak rızasına uygun sözler söyledikleri için bu sözlerin başkalarına aktarılması hayra vesile olur.


* Efendimiz'e salavat getirmek
Salavat, Efendimiz'i övme ve O'na dua etme mahiyetindeki sözlerdir. Bu tür sözlerin de kişide bir örnek ve önder olarak Hz. Peygamber'e bağlılık bilincinin oluşmasında etkilidir.


* Nasihatte bulunmak
Vaaz ve nasihat bilgi ve fikir sahibi insanların işi olmalıdır. Aksi takdirde boş ve anlamsız sözlere dönüşürler. Fayda yerine konuşana da dinleyene de ziyan verirler.


* Halkı Hak yoluna sevk edici sözler
Müminin asli görevlerinden biri iyiliği emr ve kötülükten sakındırmaktır. Bu bakımdan söylenen sözün muhakkak Hakk'a ve hakikate uygun olması gerekir.


* Kur'an okumak
Kur'an Allah'ın buyruk ve yasaklarını, kulun dünya ve ahiret saadeti için gerekli olan kurallarını açıklayan bir kitap olarak Müslümanların yol haritasıdır. Dolayısıyla Kur'an okumak, devamlı olarak doğru yol üzerinde yürümenin olmazsa olmaz şartıdır. Üstelik zikir, salavat gibi sözlerin söylenmesinin kişinin kalbi üzerinde de olumlu etkileri olacağı aşikardır. Çünkü dil ile gönül arasında sıkı bir rabıta vardır.


* Allah'ın adını anmak, zikr bildiren sözler
Bunlar, Esmâ-ü'l Hüsnâ'da belirtilen Allah ve O'na ait sıfatları belirten Rahman, Rahim, Melik, Aziz, Rafi gibi kavramlardır. Kişi bu sözleri söyleyerek Yaratıcı'nın sıfatlarını her daim bilme, hatırlama ve kul olarak kendine düşen vazifeyi görme imkanı bulur. Mesela Allah'ın Habir sıfatını zikreden biri, bu kavramla Allah'ın her şeyin içyüzünden haberli olduğu bilgi ve bilinciyle her türlü yalandan, çirkinlikten, gizli ve açık kötülüklerden kaçınma ihtiyacı duyar.


* Kişiyi dünyaperestlikten gafletten uzaklaştıran sözler
Çünkü dünya, kişiyi kendinden ve Rabb'inden uzaklaştıran tehlikelerle doludur. Kişinin böylesi bir gaflete düşmesini engelleyici sözlerin söylenmesinin faydaları ortadadır.


Helal ve haram karışık sözler


Eşrefoğlu bazı sözlerde ise helal ve haramın karışık olabileceğini belirtmektedir. İçinde haram unsuru olabilme ihtimalinden dolayı bu sözlerin neler olduğunu da genel bir bakış açısıyla şöyle açıklar: Yukarıda helal olduğunu belirttiğimiz sözlere riya ve şöhret niyeti karışırsa, bilgi, irfan ve ihlastan uzak olursa, mesela sözü söyleyen için iyi şeyler düşünülsün için söylenmişse haram sözlere dönüşürler. Böylesi sözlerden de kaçınmak gerekir. Çünkü burada hem ilaç hem zehir vardır. Ama zehir ilacın tesirini yok eder.

Eşrefoğlu'nun lisan bahsinde söyledikleri elbette Allah ve Resûlü'nün söyledikleridir. Bu bağlamda konuyla ilgili bir ayet ve bir hadis şöyledir: "Çok sözde hayır yoktur. Meğer şol kişiler sözünde halka sadaka etmeğe ve hayır hasenat etmeğe veyahut emr-i maruf ile veyahut küsleri barıştırmakla halkı ıslah için söylene." (Nisa 114)


Alt 01-04-2007, 17:26 #3

irem_cadi

Bizden Biri
Allah(c.c.) razı olsun. Ellerine sağlık.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerHaram ve Helal sözler Konusuna Benzer Konular

Haram Helal - Sokak sesleri


WOMGJgPddk4

Midye haram mı yoksa helal mi?


Kayseri’nin Sivas Caddesi’nde bulunan balıkçı esnafı tarafından satışa sunulan ve vatandaşlar tarafından büyük ilgi gören midyeler için ‘Haram mı?...

Sana hakkım helal,sevgim haram olsun


HAKKIM HELAL SEVGİM HARAM OLSUN Senin için feda ettiklerim geliyor aklıma... Bakışlarındaki yalan umutlara adamadım mı kendimi Yüzündeki...

Ağzımızdan çıkan helal-haram kelimelerine dikkat!!


Ağzımızdan çıkan helal-haram kelimelerine dikkat!! (NAHL suresi 116. ayet) Dillerinizin yalan yere nitelendirmesi dolayısıyla şuna helal, buna...

_hakkım helal, sewgim haram olsun_


Senin için feda ettiklerim geliyor aklıma... Bakışlarındaki yalan umutlara adamadım mı kendimi _? Yüzündeki tatlı bir gülüşünle harcamadım mı...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:41 .