Allah'a Havale Etmek
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 10-02-2010, 19:50 #1

Derinkoma

Mutsuz.

Allah'a Havale Etmek[IMG]http://www.**********.net/images.gif[/IMG]Nice farklılıklarla, bilinmeyen güçlerle, aklın almadığı nice yöntemlerle, ummadık şekillerle, herşeyi en güzel bir biçimde yaratan yüce Rabbimize hamdolsun ki, biz çok nankörüz. Allahu Teala zaten insanoğlunun nankörlüğünü Kuranı Kerimde belirterek yalnız bir grubu ayrı tutmuştur. Bu ayrı tutulan grup, iman eden (inanıp, emre itaat eden) ve salih ameller (hayırlı işlerle uğraşanlar) içindir. Grup derken Allahın katında hepimiz kuluz, aciziz, ona muhtacız. Burada vurgulanmak istenen Allah katındaki insanların topluluk olarak sınıflandırılmasıdır. Örnek: müminler, münâfıklar, kâfirler vb.

Aslında herşeyin yöntemi usulü vardır. İnsanoğlunun kendisini sıkmasına hiç gerek yoktur ki: Nitekim Tevekkül kavramı mevcuttur. Tevekkül, bir işi elinden geldiğince yaparak sonucunu Allaha havale etmektir.

Sıkıntı, stres, öfkelenme, delilenme, kafaya devamlı bişeyler takma bunlar aslında hep imanın zayıflığından ve tevekkül kavramının dışında gelişen açıklardır. Bu açıklardan şeytanlar hileler tuzaklar kurarak insanları dinden uzaklaştırmaya çalışırlar. Şeytan bile olsa, Allahın rahmetinden bile kovulmuş olsa, Allah ile olan sözleşmesinin gereğini yerine getiriyor. Şeytanın görevi nedir mi? Şeytan, insanı boş ve yalnız anında veya hayırlı amel işlerken veya hüsni zan (iyilik düşünürken) onunla uğraşıp yoldan saptırmaya çalışır. Bunlara aldanmayalım. Hayırlı işlerle uğraşıp Allaha yönelelim. Bir isteğimiz varsa Allahtan dileyelim. Bir sıkıntımız varsa Allahtan sıkıntımızı gidermesi için ona dua edelim. Yok efendim duâlar kabul olunmuyor demeyelim. O Allah ki duâları geri çevirmez. Zamanını ve yerini en iyi şekilde o bilir. Herkesin duâsı anında kabul olsa bir düşünün ne felâketler meydana gelir. Bu yüzden herşeyi en iyi bilen Allahtır. Herşeyi gören, gözeten yine Allahtır.

Kalplerden geçeni de sadece Allah(c.c) bilir. Şöyle ki: Her insanda bulunan yazıcı melekler bile sadece lafzları (dil ile söylenen herşeyi) ve amelleri yazarlar. Kalpten geçeni bilmezler. Onun bilgisi Allaha ve bildirdiklerine aittir. Düşünün ki her içimizden geçenler de yazılsa halimiz nice olur !

Her ne olursa olsun, Allah her zaman ve her yerde bizimle beraberdir. Bu yüzden 'Yüce Dost' tur. O dost öyle bir dosttur ki sizden ayrılmaz, yerin altına da girseniz, göğün üstüne de çıksanız Allah (c.c) her zaman ve mekân farketmeksizin sizin yanınızdadır. Ona güvenin, çünkü Allah (c.c) en sağlam güvence ve en sağlam dosttur. Lakin bu dostluk kötü yönde olursa, o zaman Allah dostu değil, Allah düşmanı olur mazallah.

Bir sıkıntı veya belaya maruz kalındığında gereğini yaparak Allaha Tevekkül (havale) etmeli, ona güvenmeliyiz. Şunu da unutmayalım ki, herşey geçici ve biticidir, kalıcı olan yalnız Allahtır. Gereksiz şeylerle vaktimizi geçirmeyelim ki sonradan pişman olup 'keşke yapmasaydım' demeyelim. Evet! Pişman olacağımız hatalara düşmeyelim, nitekim son pişmanlıkta bir fayda yoktur.
[IMG]http://www.**********.net/images.gif[/IMG]Benzer Konular

Görüntüleme:831, Cevaplar:5

İlginizi Çekebilir >
Alt 11-02-2010, 21:38 #2

Nata_van

Foruma Alışıyor


emegine saglik ne gguzel paylasim

Alt 11-02-2010, 21:43 #3

Derinkoma

Mutsuz.


saOL..

Alt 11-02-2010, 22:32 #4

styLe's

Foruma Alışıyor


emeğine sağlık çok güzel bi paylaşım olmuş..saol

Alt 11-02-2010, 22:41 #5

Derinkoma

Mutsuz.


TşK..

Alt 12-02-2010, 00:11 #6

AshLeey

Bizden Biri


Çok hoş ve gerekli bi paylaşım olmuş.. ellerine saglık.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 03:09 .