Bir Secde Emriyle Başladı Her Şey

#1
Bir Secde Emriyle Başladı Her Şey

Bir Secde Emriyle Başladı Her Şey


Bir Secde Emriyle Başladı Her Şey

ALLAH c.c. nMeleklere: "Adem'e secde edin" demiştik. iblis'in dışında (hepsi) secde etmişlerdi.

Demişti ki: "Bir çamur olarak yarattığın kimseye ben secde eder miyim?"

Demişti ki: "Şu bana karşı yücelttiğine bir bak; andolsun, eğer bana kıyamet gününe kadar süre tanırsan, onun soyunu -pek az dışında- kuşkusuz kendime bağlı kılacağım." (İsra Suresi, 61-62)

(ALLAH) Dedi ki: "Ey iblis, sana ne oluyor, secde edenlerle birlikte olmadın?"

Dedi ki: "Ben, kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın beşere secde etmek için var değilim."

Dedi ki: "Öyleyse ondan (cennetten) çık, çünkü sen kovulmuş-bulunmaktasın." "Ve şüphesiz, din gününe kadar lanet senin üzerinedir." (Hicr Suresi, 32-35)

(ALLAH) Dedi: “Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” (iblis)

Dedi ki: “Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.” (ALLAHBir Secde Emriyle Başladı Her Şey “Öyleyse oradan in, orada büyüklenmen senin (hakkın) olmaz. Hemen çık. Gerçekten sen, küçük düşenlerdensin.”(Araf Suresi, 12-13)

Peki neden secdeydi acaba? Rahman olan ALLAH (c.c) neden secdeyle başlattı bu kıyamet mücadelesini? Neydi Rabbimizin bizden istedikleri neden di secde?

Secde: Baş eğme, itaat etme, üstün bir varlığın önünde yere kapanma demektir. Buradan da anlaşılıyor ki Rabbimiz ilk önce itaat etmemizi ,kul olmamızı istiyor ve boyun eğilecek yegane gücün 'Bir' ve 'Tek' olan kendisi olduğunu söylüyor.

“Göklerde bulunanlar, yerdeki canlılar ve bütün melekler,büyüklük taslamadan ALLAH’a secde ederler. (Nahl , 49)

“Görmez misin ki, göklerde olanlar ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanların birçoğu ALLAH’a secde ediyor” (Hac,18 )

Namazın en önemli kısmıdır secde. ALLAH'a (cc) en yakın olduğumuz an İmanın en doruk noktası Rabbimizle sohbetin en üst seviyesi Bizi bu kadar mutlu eden bir durumun bir de öbür tarafı var bize ait olmayan. “Onlara: Rahmân’a secde edin" denildiği zaman: “Rahmân da neymiş! Bize emrettiğin şeye secde eder miyiz hiç!" derler ve bu emir onların nefretini arttırır." (Furkân,60)

Ebû Hüreyre'nin (ra) rivâyetiyle Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur: "Âdemoğlu secde âyetini okuyup secde ettiği zaman, şeytan ağlayarak ve feryad-ü figân ederek uzaklaşır. Kendi kendine şöyle der: `Ey helâk olası! Âdemoğlu secde etmekle emrolundu da secde etti; Cennet onun oldu! Ben ise secde ile emrolundum, fakat secde etmekten çekindim! Artık Cehennem benim içindir!"

Ne diyoruz secdede ; SUBHANE RABBİYEL Ě’LA (Her şeyden yüce olan Rabbim münezzehtir ve O’na hamd ederim).

İşte bu yüzdendir ki secde namazın en önemli kısmıdır. "Her şeyden yücesin ,senden yücesi yok hamd sana , sena sana…"

"Aldanmış nefsim ; hani sen eğilmezdin,tanımazdın,itaat etmezdin ; tanı sen de tanı, ey içimde yıkılmaya direnen putlar sizde tanıyın, kahrolun, helak olun ;çünkü yalnız Kebir olan ALLAH (c.c) var.

"Ey, Rabbim! Gayb ilminle ve halk üzerine kudretinle, hayatı benim için hayırlı gördükçe beni yaşat, ölü*mü benim için hayırlı gördüğün zaman da beni vefât ettir. Ey Rabbim! Gizlide ve açıkda senden haşyetini istiyorum. Rızâ hâlinde de, gadab hâlinde de ihlâs sözünden ayırmamanı istiyorum, fakirlikte de zenginlikte de i'tidâlden ayırmamanı istiyorum. Senden tükenmez bir ni'met, kesilmez bir göz ferahlığı (yüzde açıkça görülen neş'e ve huzûr) istiyorum.

Senden beni kazâna râzı kılmanı, ölümden sonra yaşamanın serinliğini istiyorum. Senden yüzüne bakmanın lezzetini; sana kavuşmanın şevkini istiyorum. Bütün bunları zarar vericinin zararından, sapdırıcı bir fitneden uzak olarak vermeni istiyorum. Ey Rabbim! Bizi îmân zîynetiyle süsle, bizi doğru yolda olan hidâyet rehberleri kıl.”(amin)

İlginizi Çekebilir


#2
“Göklerde bulunanlar, yerdeki canlılar ve bütün melekler,büyüklük taslamadan ALLAH’a secde ederler. (Nahl , 49)


Allah razı olsunn sendennn


#3
//tşkler..
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:07 .