"Sende mi?"derse Efendimiz..

#1
"Sende mi?"derse Efendimiz.. Ne diyeceksin? Ben de mi?..

Peygamber Efendimizin sallallâhu aleyhi ve sellem Mekke'den Medine'ye hicret için yola çıktığını duyan Mekke'nin azılı kâfirleri"Sende mi?"derse Efendimiz.. onu yakalayana yüzlerce deve"Sende mi?"derse Efendimiz.. mal ve mülk vad ettiler. Bunu duyan bir çok bahtsız yollara düştü. Bunlardan biri de Büreyde'ydi. Efendimiz"Sende mi?"derse Efendimiz.. meşakkatli ve tehlikeli bir yolculuktan sonra Kuba'ya ulaşmış"Sende mi?"derse Efendimiz..

Mü'minler sevinç çığlıkları içinde mübârek Nebîlerini karşılamışlardı. Daha önce görenler yeniden gördüğü"Sende mi?"derse Efendimiz.. hiç görmeyenler ise içlerindeki hasret volkanını söndürmek üzere gözyaşları içinde koşuyorlardı.

Ortalık bir şenlik meydanı gibiydi. Sevinçten kimse kimseyi görmüyor"Sende mi?"derse Efendimiz.. tek merkez etrafında heyecan fırtınası halinde dönüyorlardı.Zenginlik hülyalarının gözlerini kör ettiği Büreyde isimli bu dünya tâlibi de kâfirlerin mükâfâtına kavuşabilmek için orada fırsat kolluyordu.

Hazret-i Ebû Bekir ise"Sende mi?"derse Efendimiz.. Rasûlü'nün kâh önüne"Sende mi?"derse Efendimiz.. kâh arkasına geçiyor; O'nun etrafında adeta pervane gibi dönüyordu.
İki cihan serveri:

"-Ne yapıyorsun?" diye sorunca"Sende mi?"derse Efendimiz..
Hazret-i Ebû Bekir"Sende mi?"derse Efendimiz.. gözyaşları içinde:
"-Sana zarar gelmesinden korkuyorum"Sende mi?"derse Efendimiz.. ya Rasûlallâh!" diyor"Sende mi?"derse Efendimiz.. Rasûlü de:
"-Korkma"Sende mi?"derse Efendimiz.. hüzünlenme ey Ebâ Bekir!Allah bizimle beraber!.." buyurarak"Sende mi?"derse Efendimiz.. yüreğindeki itmi'nanla yâr-ı gârını teskin ediyordu.

Tam bu sırada Büreyde"Sende mi?"derse Efendimiz.. aradığı fırsatı yakalamıştı. 'ın Habibi'ne iyice yaklaşmış"Sende mi?"derse Efendimiz.. aralarında bir kılıçlık mesafe kalmıştı.
Kılıcını kınından sıyırdı"Sende mi?"derse Efendimiz.. havaya kaldırdı ve tam Efendimiz'e vuracaktı ki"Sende mi?"derse Efendimiz.. kâinâtın iftihar tablosu hafifçe geriye döndü.

O rahmet ummânı"Sende mi?"derse Efendimiz.. nûr menbaı"Sende mi?"derse Efendimiz.. mübârek nazarlarını Büreyde'nin parlayan gözlerine çevirdi. Göz göze gelmişlerdi.
Büreyde için o anda sanki bütün dünya yok olmuş"Sende mi?"derse Efendimiz.. hayat donmuş ve her şey öyle kalakalmıştı.
Sanki hiçbir şeyin bulunmadığı sonsuz bir düzlükte bir Rasûl"Sende mi?"derse Efendimiz.. bir de kendisi kalmıştı. Eridi"Sende mi?"derse Efendimiz.. eridi"Sende mi?"derse Efendimiz.. eridi...

Bu öyle bir bakıştı ki"Sende mi?"derse Efendimiz.. muhatap da insaflı ve hûşyâr olunca"Sende mi?"derse Efendimiz.. o bakışta sonsuz mânâlar okumuştu.
Kutlu Nebî"Sende mi?"derse Efendimiz.. ölüleri diriltecek"Sende mi?"derse Efendimiz.. en katı kalpleri pamuk gibi yumuşacık yapacak"Sende mi?"derse Efendimiz.. evlâdına merhametin zirvesinden seslenen müşfik bir anne edası ile:

"-Sen de mi Büreyde?!! Ben seni tanırdım. Sen asil bir insandın. Yoksa sen de mi dünyanın süs ve zînetine kandın? Sen de mi az bir dünya karşılığı âhiretini sattın!.. Sen de mi diriltmeye geleni öldürecek kadar aldandın! Sen de mi?!.." buyurdu.


Büreyde öylece duruyordu. Yavaşça kılıcını indirdi. Sonra başındaki sarığını çözüp"Sende mi?"derse Efendimiz.. onu kılıcının ucuna bağladı. Aradığını bulan insan edasıyla Kutlu Rasûle yaklaştı. Elini göğsüne vururken hıçkırıklarla karışık:

"-Ben de Ya Rasûlullah"Sende mi?"derse Efendimiz.. Ben de!.." dedi. Sonra hemen kendisini toparlayıp:
"-Senin gibi bir peygamber Medine'ye girerken nasıl bayraktarsız olur. Ben de senin bayraktarın olayım." dedi.

Böylelikle Büreyde ilk bayraktar"Sende mi?"derse Efendimiz.. ucunda sarık bağlı o mütevâzî kılıç da ilk bayrak oldu.

Zaman zaman Rasûlullâh Efendimiz'in ebedî rehberliğine ve sünnete kılıç çeken duruma düşenlerimiz kendilerine sorsalar acaba Büreydeyle ortak noktaları var mı?

Acaba bizim de Büreydeye benzer yönlerimiz oluyor mu?
O çağları delen bakışlar"Sende mi?"derse Efendimiz.. bize dönüp baktığında... Ve celalle sorduğunda:

"İnsanlık Kur'an'a muhtaçken"Sende mi?"derse Efendimiz.. imansızlık ateşine düşüp yanarken"Sende mi?"derse Efendimiz.. her kurumuş kuyunun başında "Su! Su!" diye inlerken ve ümmetim cihanda kan ağlarken"Sende mi?"derse Efendimiz..sen de mi?

Sen de mi kılıcını çekmiş"Sende mi?"derse Efendimiz.. aydınlığa hücum ediyorsun!
Sen de mi"Sende mi?"derse Efendimiz.. seni diriltmeye geleni öldürmeye kast ediyorsun?
Sen de mi"Sende mi?"derse Efendimiz.. bütün güzellik"Sende mi?"derse Efendimiz.. kemal ve hakikatleri tarihe devrettin de nefsinin oyuncaklarıyla meşgul oluyorsun?

"Sende mi?"derse"Sende mi?"derse Efendimiz.. acaba ne cevap veririz...İlginizi Çekebilir


#2
vericek cevap yok.......
teşekkürler güzeldi


#3
RABBİM İNŞ BİZLERİ AHİRETTE SENDEMİ DİYENLERDEN DEĞİL

HOŞGELDİM KULUM DİYENLERDEN EYLER


#4
amin kardesım...okuyan gözlerınıze saglık
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:59 .