Sponsorlu Bağlantılar:
  Mezara Ölülerin Yakınları Gidince Ölen Kişi Onları Görür Mü?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree3Beğeniler
  • 2 Yazan Aşĸ-ı Dєrûɴ.
  • 1 Yazan Simli Kelebek
Cevapla
Seçenekler
Alt 19-01-2011, 16:15 #1

Aşĸ-ı Dєrûɴ.

Beş Güzel Adam.

Mezara Ölülerin Yakınları Gidince Ölen Kişi Onları Görür Mü?

Kabirlerde bulunan kimselerin tamamı "Berzah" hayatı ile diri olup;
Bilirler,
Akıl ederler,
Duyarlar,

Mezar Ziyaretinde Ölüler Bizi Görürmü? Ölüler birbirini görür mü?
Ölen kişinin ruhu bizi görür mü?

"Hiç şüphe yok ki, ölü defnedilip arkadaşları, yanından ayrıldıkları zaman; yanından ayrılırken cenazesini kaldırıp kendisini ahirete yolcu edenlerin ayak seslerini işitir. (6)
Peygamber efendimiz (s.a.v) Bedir'de öldürülen kâfirlerin içi taşlarla örülmemiş bir kuyuya atılmasını emretti. Ölümlerinden günlerce sonra gelip başında durdu ve son ferdine kadar, onları teker teker ey falanca oğlu falan şeklinde, isimleri ve babalarının isimleri ile çeğırarark onlara şöyle buyurdu: "Siz Rabbinizin size va'dettiği azabın hak olduğunu gördünüz mü? Hiç şüphe yok ki ben; Rabbimin bana va'dettiği zaferin hak olduğunu gördüm." Bunun üzerine Hazret-i Ömer; "Yâ Resulallah! Sen, leş olmuş bir kimselerle mi konuşuyorsun, dedi". Bunun üzerine Peyganber Efendimiz de cevaben : " Beni hak din ile gönderen Allah'a yemin ederim ki siz, beni onlardan daha iyi duymuyorsunuz dedi." (7)

Görürler,
Kendilerini ziyaret edenleri tanırlar,

Herhangi bir kul kardeşinin kabrini ziyaret edip yanında oturursa, kalkıncaya kadar, o ölü onunla arkadaşlık eder ve ona karşılık verir.

Selam verenlerin selamlarını alırlar,

Bir adam, tanıdığı bir kimsenin kabrinin yanından geçtiğinde, ona selam verirse, selmını alır. Bir adam da tanımadığı bir kimsenin kabrinin yanından geçtiği zaman selam verirse o da, onun selamını alır. (9)

Birbirlerini ziyaret ederler,
Ölülerinizin kefenlerini güzel yapınız! Çünkü onlar, kabirlerinde birbirlerine karşı iftihar ederler ve birbirlerini ziyaret ederler. (10)

Dirilerden kendilerine ulaşan kötü haberlere üzülürler,
Hiç şüphesiz ölüye; evinde eziyet veren şey, kabrinde de eziyet verir. (11)
Amelleriniz, ölülere bildirilir, güzel birşey görürlerse sevinirler. Kötü birşey görürlerse; Allah'ım! Onlaru tâatına geri çevir derler."

Dua ederler,
Ölülere hayatta olanların amelleri onlara bildirilir, hayırlı bir iş görürlerse Allahü Teâlâya hamd edip sevinirler ve o hayrı yapanın hayırlı işlerinin artması ve hayırlı işlere devam etmesi için dua ederler. Kötü bir şeyle karşılaşırlarsa onları yapanlar için Allahü Teâlaya dua edip şöyle derler: "Allah'ım! Onları tâatına geri çevir ve bize hidayete erdirdiğin gibi, onları da hidayete erdir. " (5)
Tasarrufları vardır,
Allahü Teâlanın kudretiyle çok büyük işler yaparlar. Peygamber efendimiz, Hazret-i Cafer'in öldürülmesinden sonra bir gün şöyle buyurdu: "Bişe halkına, yağmurun yağacağını müjdeleyen meleklerin içinde Ca'fer'i tanııdım." (14)

Nimet görürler,
Nimet ve azab hem ruha hem vücuda olacaktır. Berzah aleminde bazıları ikram görürler: kabirlerinde taptaze olarak namaz kılarlar, hac yaparlar.

Azab edilirler.
Peygamber efendimiz (s.a.v) kabir azabı ile ilgili şöyle buyuruyor: "Ölüleriniz defnetmeme endişem olmasydı; işitmekte olduğum kabir azabını, size de işittirmesi için Allah'a dua ederdim. (12)
Kabir Ziyareti
Bir sohbet esnâsında Abdülhakîm-i Siyalkûtî hazretlerine talebelerinden biri kabir ziyâreti hakkında bir soru sorunca buyurdu ki:

Çok kimse kabir ehlinden istifâde edildiğine inanmıyor. "Ölü yardım yapamaz." diyenlerin, ne demek istediklerini anlayamıyorum. Duâ eden, Allahü teâlâdan istemektedir. Duâsının kabûl olması için, Allahü teâlânın sevdiği bir kulunu vâsıta yapmaktadır. Yâ Rabbî! Kendisine bol bol ihsânda bulunduğun bu sevgili kulunun hâtırı ve hürmeti için bana da ver demektedir. Yâhut, Allahü teâlânın çok sevdiğine inandığı bir kuluna seslenerek; "Ey Allahın velîsi, bana şefâat et! Benim için duâ et! Allahü teâlânın dileğimi ihsân etmesi için vâsıta ol." demektedir. Dileği veren ve kendisinden istenilen, yalnız Allahü teâlâdır. Velî, yalnız vesîledir, sebeptir. O da fânîdir, hiçbir şey yapamaz. Tasarrufa gücü, kuvveti yoktur. Böyle söylemek, böyle inanmak şirk olsaydı, Allah'tan başkasına güvenmek olsaydı, diriden de duâ istemek, bir şey istemek yasak olurdu. Diriden duâ istemek, bir şey istemek dînimizde yasak edilmemiştir. Hattâ müstehâb olduğu bildirilmiştir. Her zaman yapılmıştır. Buna inanmayanlar, öldükten sonra kerâmet kalmaz diyorlarsa, bu sözlerini isbât etmeleri lâzımdır. Evet, evliyânın bir kısmı öldükten sonra, âlem-i kudse yükseltilir. Huzûr-i ilâhîde her şeyi unuturlar. Dünyâdan ve dünyâda olanlardan haberleri olmaz. Duâları duymazlar. Bir şeye vâsıta, sebeb olmazlar. Dünyâda olan, diri olan evliyâ arasında da böyle meczûblar bulunur. Bir kimse, kerâmete hiç inanmıyor ise, hiç ehemmiyeti yoktur. Sözlerini isbât edemez. Kur'ân-ı kerîm, hadîs-i şerîfler ve asırlarca görülen, bilinen olaylar, onu haksız çıkarmaktadır. Evet bir câhil, bir ahmak, dileğini Allahü teâlânın kudretinden beklemeyip, velî yaratır, yapar derse, bu düşünce ile ondan isterse, bunu elbet yasak etmeli, cezâ da vermelidir. Fakat bunu ileri sürerek, İslâm âlimlerine, âriflere dil uzatılmaz. Çünkü, Resûlullah efendimiz kabir ziyâret ederken, mevtâya selâm verirdi. Mevtâdan bir şey istemeyi hiç yasak etmedi. Ziyâret edenin ve ziyâret olunanın hâllerine göre, kimine duâ edilir, kiminden yardım istenir. Peygamberlerin kabirde diri olduklarını her müslüman bilir ve inanır. (15)Benzer Konular

Görüntüleme:236612, Cevaplar:17

Alt 20-01-2011, 15:50 #2

dogruol

Acemi Üye
way canına.aynen öyle.ölmüş adamın mezarı tahrip bile olsa ruhu dünyada dolaşır.Tabi inançlı insan için bu geçerli.Ruhu dolaştığı gibi bilgisayarda televizyonda bile ne olduğunu görür.Çevresini kol açan eder yani.Mezarlarda çok dikkatli olmak lazım.Ruh insanla temasa bile geçebilir.En doğrusunu Allah cc bilir...
Alt 20-01-2011, 15:55 #3

dogruol

Acemi Üye

Birde şöyle birşey var....

Şimdi ölenlere arşın oralarda bir yerde yani atmosferin üstünde bir mekan verildiği ve aynı zamanda beden verildiği söylenir.Şimdi kıyamet kopunca bu insanlar o arştaki bedenleriyle mi dünyaya inecekler yoksa dünyadaki çürümüş bedenleri mi insan olacak?Cevabı bilen var mı?
Alt 24-01-2011, 19:32 #4

AhMeT


Rabbim Razı Olsun Kardeşim Güzel Bilgiler
Alt 28-01-2011, 10:44 #5

kiges

Aktif Üye

Ruh cesedin başında mı bekliyor,
Cesetleri yakılanlar ne oluyor? O zaman onların ruhları nereye gidiyor.
Eğer bedeninin başında değilse mezarına gelince mi haberdar oluyor,
Eğer berzah alemine göçüyorsa ki öyle biliyoruz o zaman mezarını ziyaret etmenin
onun bizi duyması açısından bir anlamı var mı?
tam izah edilemeyen konular, bilen varsa ayrıntılı açıklasın bir mukabil
Alt 28-01-2011, 15:17 #6

Aşĸ-ı Dєrûɴ.

Beş Güzel Adam.

Alıntı:
kiges´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ruh cesedin başında mı bekliyor,
Cesetleri yakılanlar ne oluyor? O zaman onların ruhları nereye gidiyor.
Eğer bedeninin başında değilse mezarına gelince mi haberdar oluyor,
Eğer berzah alemine göçüyorsa ki öyle biliyoruz o zaman mezarını ziyaret etmenin
onun bizi duyması açısından bir anlamı var mı?
tam izah edilemeyen konular, bilen varsa ayrıntılı açıklasın bir mukabil

sen ölen kişinin mezarına gidince onun ruhuna mı fatiha veriyorsun
bedenine mi elbetteki ruhuna..zaten beden öldükten sonra toprağa
karışıyor..cesetleri yakılmış olan kişilerinde mezarları yoksa eğer sen
okuduğun kur'anları duaları aynı şekilde onun ruhuna gönderebilirsin o
seni duyar,işitir..
umarım yardımcı olabilmişimdir kardeşim..
merak ettiğin bir yer olursa sor..
Alt 28-01-2011, 23:42 #7

kiges

Aktif Üye

Ben de onu diyorum ya zaten neyse..
Alt 01-05-2012, 05:56 #8

renginn

Yeni Üye
benim okadar günahlarım çokki mezarlığa gitmekten korkuyorum
Alt 01-05-2012, 15:53 #9

Simli Kelebek

Forum Üstadı


Allah razı olsun. Rabbim dualarımızla ölenlerimizin ruhlarını rahatlatsın inşaAllah...
Paylaşımın için sağol (:Marilyɳ Monroє Bunu beğendi.

Alt 06-05-2012, 13:23 #10

Marilyɳ Monroє

Foruma Isınan Üye

paylaşımınız için sağolun
Alt 08-05-2012, 03:29 #11

RoSe_

Bizden Biri

Paylasim için tesekkürlerr...Sayenizde biseyler ögrendim
Alt 13-05-2016, 01:15 #12
Kayıtsız Üye
Misafir
Ölülerin kabirleri ziyaret ettiğimizde onlar bizi duyar ve görür mü acaba çok merak ediyorum
Alt 28-07-2016, 22:12 #13
Kayıtsız Üye
Misafir
[FONT=""][COLOR=""][SIZE=""]Emin olun, selam verin. Onlar görürler, Duyarlar ve sevinirler. Zaten ziyaret edenleride az oluyor. Sevinmeleri çok normal[/SIZE][/COLOR][/FONT]
Alt 29-08-2016, 14:21 #14
Kayıtsız Üye
Misafir
[FONT=""][COLOR=""][SIZE=""]
Alıntı:
renginn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
benim okadar günahlarım çokki mezarlığa gitmekten korkuyorum
Allahın (c.c) Merhametinden umut kesilmez buna inanmakak dahi imanın göstergesi Alla hepimizi af eder inşallah[/SIZE][/COLOR][/FONT]
Alt 01-10-2016, 01:25 #15
Kayıtsız Üye
Misafir
[FONT=""][COLOR=""][SIZE=""]
Alıntı:
renginn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
benim okadar günahlarım çokki mezarlığa gitmekten korkuyorum
Günahları dağlar denizlerden debuyuk olsun.halis bir tövbe ile affolunacagi hem hadislerde hemde ayette sabittir.[/SIZE][/COLOR][/FONT]
Alt 01-02-2017, 14:25 #16
Kayıtsız Üye
Misafir
[FONT=""][COLOR=""][SIZE=""]benim çok günahım var .. sevgilimle zinaya girdik. Annem öldükten sonra herşeyi daha iyi anladm çoko dua ediyorum töbe ediyorum ama çok korkuyorum.. Cennet'e gidemezsem annemi göremezsemmm [/SIZE][/COLOR][/FONT]
Alt 02-10-2017, 22:18 #17
Kayıtsız Üye
Misafir
[FONT=""][COLOR=""][SIZE=""]babam mezarına gittiğimde beni görüyor mu onu üzmüştüm beni affetmismidir[/SIZE][/COLOR][/FONT]
Alt 02-02-2018, 21:42 #18
Kayıtsız Üye
Misafir
[FONT=""][COLOR=""][SIZE=""][QUerrOTE=Kayıtsız Üye;10248422][FONT=""][COLOR=""][SIZE=""]babam mezarına gittiğimde beni görüyor mu onu üzmüştüm beni affetmismidir[/SIZE][/COLOR][/FONT][/QUOTE][/SIZE][/COLOR][/FONT]
Cevapla


Konuyu Toplam 8 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 8 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:36 .