Hayır ve Şer Allahtandır , Sözünü Nasıl Anlamalıyız ?

#1
Hayır: “Meşru iş. Faydalı amel. İyilik
Şer: Zararlı iş. Kötülük.”

Hayır ve şer Allah'tandır. Hayrı da şerri de yaratan ancak Odur. Lâkin hayra rızası var şerre ise yok. Kaldı ki hayır ve şer dediğimiz yapılan işin işlenen fiilin Allah'ın emir ve rızasına uygun olup olmamasıyla ilgili. Yâni fiilin kendisiyle değil sıfatıyla alâkalı.

Şöyle ki konuşma görme işitme yürüme. hepsi birer fiil. Hayır olsun şer olsun bütün bu fiilleri yaratan Allah'tır. İşlenen fiil İslâm'a uygun ise hayıraksi halde şer olur. Zaten Allah'ın birliğine iman eden bir insan Onu bütün bu işlerin bu fiillerin tek yaratıcısı olarak bilmiş olmuyor mu?”

İnsan bir işi yapmayı sadece arzu eder ve cüzî iradesini o işi yapmaya sarf eder. Neticeyi yaratan ise Allah'tır. Hakikat böylece bilinmezse ortaya şöyle bir tezat çıkar: Aynı fiil hayır olunca Allah tarafından yaratılır aksi halde. Evet aksi halde. Cümlenin sonunu nasıl getireceğiz?”

Bir tek misâl verelim: Görme fiilinin yaratıcısı Allah'tır. Göz fabrikası Onun. Işık Onun. Görülen bütün eşya da Onun. O halde bir insan neye bakarsa baksıngörmeyi yaratan Allah'tır. Baktığı helâl ise bu bakış “hayır” haramsa “şer" olur.

Hayrı da O yaratır şerri de.

İlginizi Çekebilir


#2
Rabbim Razı olsun Kardeşim
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:26 .