Hayır ve Şer Allahtandır , Sözünü Nasıl Anlamalıyız ?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 16-03-2011, 14:13 #1

Kırıκ´ĐüşLer

Can'ım

Hayır ve Şer Allahtandır , Sözünü Nasıl Anlamalıyız ?Hayır: “Meşru iş. Faydalı amel. İyilik
Şer: Zararlı iş. Kötülük.”

Hayır ve şer Allah'tandır. Hayrı da şerri de yaratan ancak Odur. Lâkin hayra rızası var şerre ise yok. Kaldı ki hayır ve şer dediğimiz yapılan işin işlenen fiilin Allah'ın emir ve rızasına uygun olup olmamasıyla ilgili. Yâni fiilin kendisiyle değil sıfatıyla alâkalı.

Şöyle ki konuşma görme işitme yürüme. hepsi birer fiil. Hayır olsun şer olsun bütün bu fiilleri yaratan Allah'tır. İşlenen fiil İslâm'a uygun ise hayıraksi halde şer olur. Zaten Allah'ın birliğine iman eden bir insan Onu bütün bu işlerin bu fiillerin tek yaratıcısı olarak bilmiş olmuyor mu?”

İnsan bir işi yapmayı sadece arzu eder ve cüzî iradesini o işi yapmaya sarf eder. Neticeyi yaratan ise Allah'tır. Hakikat böylece bilinmezse ortaya şöyle bir tezat çıkar: Aynı fiil hayır olunca Allah tarafından yaratılır aksi halde. Evet aksi halde. Cümlenin sonunu nasıl getireceğiz?”

Bir tek misâl verelim: Görme fiilinin yaratıcısı Allah'tır. Göz fabrikası Onun. Işık Onun. Görülen bütün eşya da Onun. O halde bir insan neye bakarsa baksıngörmeyi yaratan Allah'tır. Baktığı helâl ise bu bakış “hayır” haramsa “şer" olur.

Hayrı da O yaratır şerri de.Benzer Konular

Görüntüleme:661, Cevaplar:1

İlginizi Çekebilir >
Alt 16-03-2011, 20:24 #2

AhMeTRabbim Razı olsun Kardeşim

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 02:10 .