Diyanetten Bir İlk: Kerbela Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 05-12-2011, 14:23 #1

günsultan

Foruma Alışıyor

Diyanetten Bir İlk: Kerbela Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi.Diyanet İşleri Bakanlığı’nca ilk kez düzenlenen Kerbela anma programına Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile çok sayıda vatandaş katıldı. Görmez, “Her yıl Muharrem’in 10’u, Aşura geldiğinde kalbinde iman taşıyan her kardeşimizi bir acı, bir hüzün, bir elem, bir keder kaplar” dedi.

Hicri 61. yılın Muharrem ayının 10. gününde Hz. Muhammed’in, ’benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım’ dediği, ’cennet gençlerinin efendisi’ olarak nitelendirdiği Hz. Hüseyin ve beraberindeki 70 kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştığını anımsatan Görmez, “Bu acı, her müminin ortak acısı, ortak elemi, ortak hüznü, ortak kederidir” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de neredeyse her evde Hasan, Hüseyin, Ali, Cafer isimli bireylerin olduğuna dikkati çeken Görmez, şöyle devam etti: “Bugün bize düşen Kerbela’yı doğru okumak, Kerbela’yı doğru anlamaktır. Kerbela’dan bugün ortak dersler çıkarmaya ihtiyacımız var.”

‘Rabbim bir daha yaşatmasın’
Hz. Hüseyin’in şehadetinden önceki sözlerini de hatırlatan Görmez, konuşmasını “Yüce Rabbimiz bizlere bir defa daha Kerbelalar yaşatmasın” sözleriyle bitirdi. Konuşmanın ardından Mehmet Kemiksiz ilahi grubu mersiyeler ve muharremiyeler söylendi. Program, Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından edilen dua ile sona erdi. Program kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nca 5 bin kişilik aşure dağıtımı yapıldı.

Bakanlar matem yemeğinde
Kerbela Olayları’nın yıldönümü dolayısıyla Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından düzenlenen matem yemeği ve Muharrem Orucu açma programına, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da katıldı.

Mersiyeler okunan programda şifa duası yapıldı. Çelik yaptığı konuşmada, Kerbela Olayı’nın alelade bir olay olmadığını belirterek, “İslam aleminin ortak acısının adıdır” dedi. Bozdağ ise, Kerbela Olayı’nda kaz*****n Hz. Hüseyin ve taraftarları olduğunu belirterek, “Yezidler ve onlar gibi düşünenler dünyada kendine yaşayacak yer bulamayacak” dedi. Etkinlikte bir çok Alevi vatandaş da orucunu açtı.

Sultanahmet Camii’nde mevlit ve Kuran okundu
Muharrem ayı ve Kerbela şehitlerini anma programı çerçevesinde, Sultanahmet Camisi’nde mevlit okutuldu. İstanbul Müftülüğünce düzenlenen program çerçevesinde, öğle namazı öncesinde İstanbul Müftü Yardımcısı İrfan Üstündağ vaaz verdi.

Öğle namazını müteakip de Sultanahmet Camisi imamı Emrullah Hatipoğlu, şehitler için dua etti. Daha sonra Fatih Camisi imamı hafız Osman Şahin, hafız Bünyamin Özçiftçi ve İstanbul Müftülüğü’nün diğer önde gelen hafızları, Kerbela şehitleri için Kur’an-ı Kerim okudu.

Okunan Kur’an-ı Kerimler, Hatipoğlu tarafından yapılan dua ile Kerbela şehitleri ve diğer şehitler için hediye edildi. Mevlite, çok sayıda vatandaş katıldı.

mynetBenzer Konular

Görüntüleme:408, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:42 .