Ölüler savaşır mı?

#1
Sual: Bir yazarÖlüler savaşır mı? "(Şehidler hariçÖlüler savaşır mı? Cennete giren hiç kimse dünyaya geri dönmek istemez. Ancak şehidÖlüler savaşır mı? kavuştuğu ikramlar sebebiyle dünyaya dönüp on kere şehit olmayı ister) hadisinden dolayıÖlüler savaşır mı? şehidlerin bu dünyaya gelip burada savaştıkları sonucunu çıkarmak yanlıştır. Ne şehidÖlüler savaşır mı? ne evliyaÖlüler savaşır mı? öldükten sonra herhangi bir iş yapamazÖlüler savaşır mı? savaşamaz” diyor. Ruh ölmediğine göreÖlüler savaşır mı? dirilere hareket kuvveti veren AllahÖlüler savaşır mı? şehitlereÖlüler savaşır mı? evliya zatlara niye vermesin?
CEVAP
Evliya zatların ruhlarının gelip savaştıkları ve insanlara yardım ettikleri çok görülmüştür. Vesikaları aşağıdadır:
Abdülhakîm Arvâsî hazretleri buyuruyor ki:
MeleklerinÖlüler savaşır mı? peygamberlerinÖlüler savaşır mı? evliyanın ve salih müminlerin ruhlarıÖlüler savaşır mı? her kim nerede ve ne zamanda ve her ne hâlde çağırırsaÖlüler savaşır mı? orada bulunurÖlüler savaşır mı? yardım ederler. Hızır aleyhisselamınÖlüler savaşır mı? sıkıntıda olanların imdadına yetişmesi böyledir. Resulullah’ın ümmetinin her birineÖlüler savaşır mı? hele ölüm vaktindeÖlüler savaşır mı? imdada yetişmesi de böyledir. Azrail aleyhisselamÖlüler savaşır mı? ruh [can] almak için her andaÖlüler savaşır mı? her yere gelmesi deÖlüler savaşır mı? böyledir. Her mürşid-i kâmilinÖlüler savaşır mı? talebesine yetişmesi de böyledir kiÖlüler savaşır mı? bunlar zamanlı ve mekânlıdır. Ezeli ve ebedi değildir. Devamlı da değildir. Hazır olmalarından önceÖlüler savaşır mı? yok idiler. Bir zaman sonra daÖlüler savaşır mı? oradan tekrar yok olurlar. Allahü teâlânın hazır olmasıyla ruhların hazır olması arasında çok fark vardır. Allahü teâlânın hazır olması gibiÖlüler savaşır mı? kimse hazır değildir. Allahü teâlânın sıfatlarının hepsi de böyledir.
(S. Ebediyye)

Muhammed Masum Farukî Serhendî hazretleri buyuruyor ki:
Hızır aleyhisselamınÖlüler savaşır mı? insan şeklinde görülmesi ve bazı işleri yapmasıÖlüler savaşır mı? onun hayatta olduğunu göstermez. Allahü teâlâÖlüler savaşır mı? onun ve birçok enbiyanın ve evliyanın ruhlarının insan şeklinde görülmesine izin vermiştir. Onları görmek hayatta olduklarını göstermez. Ruhu insan şeklinde görülmüşÖlüler savaşır mı? insanın yapacağı şeyleri ruhu ile yapıyor. O zaman hayatta olmuş iseÖlüler savaşır mı? şimdi de hayatta olması lazım gelmez. El-İsabe-fi-marifet-is-sahabe kitabında Hızır aleyhisselamın yaptığı çok şeyler yazılıdır. Âlimlerin çoğu Hızır aleyhisselamın öldüğünü bildirdi. Eğer hayatta olsaydıÖlüler savaşır mı? Peygamber efendimize gelirÖlüler savaşır mı? birlikte cuma namazı kılarÖlüler savaşır mı? sohbetinde ve cihatlarında bulunurdu. (Mektubat-ı Masumiyye 1/182
)

İmamı Rabbani hazretleri Mektubat’ta buyuruyor ki:
Allahü teâlâÖlüler savaşır mı? meleklereÖlüler savaşır mı? cinlere çeşitli şekil alabilmek kuvveti verdiği gibiÖlüler savaşır mı? çok sevdiği kullarının ruhlarına daÖlüler savaşır mı? bu kuvveti vermektedir. Evliyadan birçoğuÖlüler savaşır mı? bir anda çeşitli yerlerde görülmüşÖlüler savaşır mı? birbirine uymayan işler yapmışlar. Burada da latifeleriÖlüler savaşır mı? insan şekline girmekteÖlüler savaşır mı? başka başka bedenler hâlini almaktadır. Bunun gibiÖlüler savaşır mı? mesela Hindistan’da oturan ve şehrinden hiç çıkmamış olan bir veliyiÖlüler savaşır mı? hacılar Kâbe’de görüp konuştuklarınıÖlüler savaşır mı? başkaları daÖlüler savaşır mı? mesela aynı günde başka şehirdeÖlüler savaşır mı? bir kısım kimseler deÖlüler savaşır mı? bu veli ile yine o günÖlüler savaşır mı? Bağdat’ta görüştüklerini söylemişlerdir. Bu daÖlüler savaşır mı? o velinin latifelerinin muhtelif şekiller almasıdır. [Latife: MaddeliÖlüler savaşır mı? zamanlı ve ölçülü olmayan Âlem-i emirdeki beş mertebeden her birine denir. Âlem-i emirde bulunan beş latifenin insanda birer suretiÖlüler savaşır mı? benzeri vardır. Bu beş latifeye kalbÖlüler savaşır mı? ruhÖlüler savaşır mı? sırÖlüler savaşır mı? hafî ve ahfâ isimleri verilmiştir. Bazıları bunları birbirinden ayıramayıp hepsine ruh demiş geçmiştir.]

Bazen o velinin bunlardan haberi olmaz. Seni gördük diyenlereÖlüler savaşır mı? (YanılıyorsunuzÖlüler savaşır mı? o zamanÖlüler savaşır mı? evimdeydim. O memleketlere gitmemiştimÖlüler savaşır mı? o şehirleri bilmiyorum ve sizleri de tanımıyorum) der. Yine bunlar gibiÖlüler savaşır mı? güç hâlde bulunan kimselerÖlüler savaşır mı? korku ve tehlikelerden kurtulmak içinÖlüler savaşır mı? ölü veya diri olan bazı evliyadan yardım istemiştir. O büyüklerinÖlüler savaşır mı? kendi şekillerinde olarakÖlüler savaşır mı? hemen orada bulunduklarını ve imdatlarına yetiştiklerini görmüşlerdir. Bu evliyanın yaptıkları yardımdan bazen haberi olmaktaÖlüler savaşır mı? bazen de olmamaktadır. [Bu hâlÖlüler savaşır mı? bilhassa savaşlarda görülmüştür.] Böyle yardımları yapanlarÖlüler savaşır mı? o din büyüklerinin ruhları ve latifeleridir. Latifeleri bazenÖlüler savaşır mı? bu Âlem-i şehadetteÖlüler savaşır mı? bazen de Âlem-i misalde şekil almaktadır. Nitekim Peygamber efendimizi bir gecedeÖlüler savaşır mı? binlerce kimseÖlüler savaşır mı? rüyada görüp istifade etmektedir. Bu gördükleriÖlüler savaşır mı? hep Onun latifelerinin ve sıfatlarının Âlem-i misaldeki şekilleridir. Yine bunlar gibiÖlüler savaşır mı? müritlerÖlüler savaşır mı? mürşitlerinin Âlem-i misaldeki suretlerinden istifade ederler ve bu yolla müşküllerini çözerler. (2/58)

İlyas aleyhisselamla Hızır aleyhisselam ruhani şekillerde geldiler. Hızır aleyhisselamÖlüler savaşır mı? (Biz ruhlar âlemindeniz. Allahü teâlâÖlüler savaşır mı? bizim ruhlarımıza öyle kuvvet vermiştir kiÖlüler savaşır mı? insan şeklini alırız. İnsanların yaptığı işleriÖlüler savaşır mı? bizim ruhlarımız da yapar. İnsanların yaptığı gibi yürürÖlüler savaşır mı? durur ve ibadet ederiz) dedi. (1/282)

Bu vesikalar açıkça gösteriyor kiÖlüler savaşır mı? ölü veya diri evliya zatların ruhlarıÖlüler savaşır mı? Allahü teâlânın izniyle insanlara yardım etmektedir. Allahü teâlânın bu kudretine itiraz etmek ahmaklıktan başka şey değildir.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:21 .